VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAG i DECEMBER 1880. 54/ maar op het een JAAR. Hel Blad verschijnt allen 'Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: (5 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Foor gansch Itelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n mmer 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. -- Beklanten 50 centiemen den regel. die zij in overvloed langs alle kan ten geplaatst heeft om alles naar den zin der nltramontanen te schikken. Zonder hel te welen heeft hel liberaal ministerie daar stand vastig toe aan meêgèliolpen en T zal misschien eenige overdenking en moeite kosten om T gepaste middel tegen die kwaal te vinden. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilei lijk legen Vrijdag middag loe le zenden. VlannderciiH Voorspoed» Men schijnt op zoek le zijn naar middelen om den hoogmoed en de heerschzucht onzer i oomsche gees telijkheid wat le bedwingen en volgens de Etoilc zon men voor stellen de inkomsten der priesters te verminderen naar hel getal per sonen, welke nog aan hunne bevelen gehoorzamen en dus niet uil de kerk zijn gesloten. Wij meenen dal er iets anders le doen is; iels dal min moeielijk om onderzoeken en daarbij veel ge- makkelijker zal zijn om verrecht- veerdigen. T Is onbetwistbaar dal hel budjel der «erediensten, hetwelk door de liberalen over eenige jaren ver hoogd is, thans ook kan en mag verminderd worden; zelfs kan men zonder aan eene enkele verplich ting le kort le blijven lol den stand van 1830 lerugkeeren dien als ingaiigspunt nemen. Iemand die de plattelandsche streek goed kent weel welke groole politieke rol elk zwartgerokt man er speelt; hel stoffelijk welzijn der parochianen is van geringe waarde, want, zeggen zij, dan worden ze te lastig om te leiden; de welvaart en zaligheid der zielen is slechts een dekmantel vooral hunne handelin gen, en hel eenige waarmee zij zich sedert jaren bezig houden is met politiek en kiezingen. De geestelijkheid heeft geduren de lange jaren haren invloed op den builen bevestigd en i juist door hare politieke priesters, Er bestaan thans veel meer pries ters dan vroeger; wij spreken hier niet van allerhande paters of heilige rsonagien, die in ons land ontel baar zijn, maar alleen van de gewóne priesters onzer kerken die door den Slaat bezoldigd worden, en het platteland tyraniseeren. Als wij ons afvragen waarom er thans meer priesters zouden noodig zijn, dan vinden wij geen antwoord. Dal in groole steden, ten gevolge van de vermeerdering der bevol king, nieuwe parochiën gesticht enbijgevolg ook nieuwe priesters zijn benoemd geworden, dal kan men nog eenigszins aannemen; maar op den builen, platteland Menschen die van over 30, 40 jaar weten le spreken, herinneren zich nog zeer goed den vroegeren toestand en welen u le zeggen dal er toen bijna overal min onder pastoors bestonden, dan nu. Schier in Ike gemeente is hel geial vermeerderd: waar twee onderpas- lois waren, zij er drie gekomen; waar er slechts één was, heeft men er twee geplaatst; en in vele kleine gemeenten waar de pastoor alleen was, is er thans ook onderpastoor of ten minste eenen coadjutor. En waarom die vei meerdering Is <le bevolking op den buiten aangegroeid? Integendeel, iedereen weel dal onze vlaamsche gemeen ten onder dal betrek niets aanwin- nen; sedert 50, 40 jaar is in liet grootste getal onzer gemeenten de bevolking verminderd, om zich daarvan tc overtuigen, heeft men slechts eene vergelijking le maken met de vorige jaren. 1 En nochtans is sedert 50 jaar in meest al de gemeenten van eenig belang oenen onderpastor meer benoemd; waarom? Het antwoord vindt gij gemakkelijk zelf. Men zou ons kunnen tegenwer pen dal de wegen slecht zijn, maar hel tegendeel is al wederom waai Sedert 40 jaar zijn er miljoenen uitgegeven voor ’t verbeteren der gemeenschappen. Zijn er niet langs ,110oe|ijk is alle kanten goede buurtwegen le 1 vinden en zijn de gemeenten thans niet allen doorkruist met de beste kasseiden, die iedereen toclaten zich in zeer korten lijd op eiken uitgebreid hoek der gemeente te verplaatsen? priesters, be priesters hebben dus nu een A.' 258. veel mindere bevolking te bedienen dan vroeger; de wegen zijn onein dig beter en het getal oud *rpas- lors, is langs alle kanten aange groeid. Waarom? Waarom?W'el omdat de priesters thans niet meer gemaakt en benoemd worden om hel werk van den wijzen Christus voort le zetten, maar enkel om een politiek werk le volbrengen en om dat werk le verrichten heeft men nooit man nen le veel. Elke priester is thans een kies makelaar; hij moei trachten de prieslerpartij de bovenhand in alles te doen bekomen, dal is zijne zen ding. Al de schoone daden onzer geestelijkheid bewijzen zulks: de zaligheid der zielen, de zedelijk heid der menschen dat zijn slechts klinkende woorden waai' zij zich achter verschuilen om zooveel te beter de menschen le misleiden; hunne zending is de huishoudens in oneenigheid brengen, de onaf hankelijke burgers vervolgen en regelmatig alle zondagen ter helle doemen, de liberalen of geuzen be vechten en het afzichtelijk minis terie, dat wij thans bezitten, omver werpen, bat is de zending onzer priesters, en juist omdat hunne zending daarin beslaat, zouden wij wel graag zien dal hel Gouverne ment eens onderzocht of wij al de I politieke agenten moeien blijven j behouden en betalen, nietlegen- I slaande de vermindering der bevol king, die zij als eene vermeerdering geëxploiteerd hebben. Vrijdag heeft de heer Paul Janson in I eene korte, maar krachtdadige redevoer- I ring de rechterzijde zoo afgezweept, dal zij moeilijk de les zal kunnen vergeten welke zij van den brusselschen afgevaar digden ontvangen heeft. De heer Jansoji, zegde: men verwijt ons radikalen le zijn, maar de radikalen zitten op de banken der rechterzijde; wij vragen enkel dal iedereen, priesters en wereldlijken, zich aan de wel onder werpen. Terwijl gij, bisschoppelijke werktui gen, voort echten wil voor de geestelijken en zich aan de wet niet wil onderwerpen ofwel dezelve ontduiken. De redenaar heelt de rechterzijde ook toegeroepen, dal zij de maatregelen, door 1 de bisschoppen genomen, van de ouders te doemen, die hunne kinderen naarde gemeentescholen zenden, in de Kamer niet durfde verdedigen. Na hun gedrag in de zaak der afbre king met hel Vatikaan gelaakt te hebben, I komt hij terug op de daden der geeste lijken in de schoolkwestie. Hij vraagt of de geestelijken die zich zoo opentlijk tegen de wetten verzetten en alles doen j om de uitvoering der schoolwel le beletten, of die geestelijken voort de voorrechten moeien blijven ge nieten, welke zij lieden nog bezitten. De heer Janson denkt dat dit eene ón mogelijke zaak is, on daarom stelt hij een programma voor, welke luidt als volgt Afschaffing der beurzen voor de «emi= nariën. l*o!itiek Overzicht. In de fransche Kamer werden deze week eenige wetten van ondergeschikt belang goedgekeurd, terwijl in den Senaat de bespreking van bel budjel van buitenlandsche zaken is voorlgezet. M. de Gonfaut- Biron betreurt de voorzichtige politick van M. Thiers; hij keurt het geweld tegenover Turkije af, en zegt dal hel bestaan van dit land een noodzakelijk iets is voor den vrede der wereld. M. Bartbélemy Saint Hilaire stelt de noodzakelijk heid vast voor Frankrijk om deel le nemen aan In t Congres van Berlijn, waaruit volgt dal de tegenwoordige politiek de voortzetting is der poli tiek van M- Tliicrs. De minister van buitenlandsche zaken prijst de gemaligheid, de voorzichtigheid en edelmoedigheid van Rusland, dat er in toestemde het vredeverdrag van San Stefano le onderwerpen aan de beoordeeling van de mogendheden. Met liet oog op Griekenland zegt de minister dal niemand voor de toekomst kan verantwoorden, hoewel hij kan verzekeren dat Frankrijk geene dan vreedzame inzichten koestert. M. de Broglie verwijt daarna aan liet kabinet zijne verwijdering van eene voorzichtige politiek, terwijl M. de Freycinel de politiek van Frankrijk verdedigt opzicblens Griekenland. De gewezen minister van buitenlandsche zaken vreest dal eene maritieme belonging ten gunste van Griekenland onmogelijk is gemaakt, echter heeft hij ver trouwen in hel tegenwoordig kabi net, om tot eene eervolle oplossing der gr ieksebe kwestie te geraken. Daarna wordt hel budjel van bui- lenlandsche zaken aangenomen. De ondervragingen en de uitleg gingen in de Kamer van Italië zijn geëindigd dooi' hel stemmen van de dagorde waarbij M. Cairoli, minisler-voorziller zich had aange sloten, namelijk die van M. Mancini. Die dagorde is in haar eerste deel voor wat de binnenlandsche zaken belieft met handgeklap goedge keurd, voor de buitenlandsche zaken, met 221 stemmen tegen 188. Volgens de laatste berichten uit Weenen is er nog geen voorstel gedaan voor de ontbinding der vloot van de vereenigde mogend heden voor Dulcigno. Men gelouil dal Duilscbland de voorhand van dit voorstel nemen zal. Te Scutari is men overigens van gevoelen, dat de internationale vloot niet lang meer voor Dulcigno zal blijven. De prins van Montenegro beeft zijnen ordonancie-officier, kolonel Matanovich, bij Dervisch pacha, le Scutari, gezonden, om hem le be danken voor de vreedzame over handiging van Dulcigno. De engelsche gezant le Constan- linopel, de heer Goscben is naar Londen geroepen en verlaat den 8 dezer de lurksche lioofdslad. Hij zal waarschijnlijk van wege zijn gouvernement bepaalde onderrich tingen bekomen over de hangende vraagstukken. Hij wordt op bel einde van januari le Gonslanlinopel terug verwacht. Lit Petersburg meldt men, dat hel russisch gouvernement zich onledig houdt met de regeling, voor de vervorming van Balum in vrijhoven en dal Engeland aan de mogendheden een voorstel heeft gedaan,rakende de handhaving der europecsche overeenkomst, walde beslissingen betreft, door het con gres van Bellijn genomen en die nog niét uilgevoèrd werden. De laatste tijdingen uit Valparaiso luiden, dal 25,000 Chilianen, 3000 paarden en 100 kanonnen den 6 november Arica vei laten hebben en te Prixo, bij Lima aangekomen zijn. Men verwacht zich aan eenen groolen veldslag. De perilviaansche strijdkrachten zijn bijna verdub- I beid. Vrui'iii*-4 December. ADVERTENTIE-B I toe- en 11-50 3-06 3- 44 4- 17 6-07 8-55 0-0Ö 0-00 12-13 2-50 6-15 8-30 GI1YVELDE VEURNE GENT 11-00 11- 39 12- 16 3-23 9-00 9-51 4- 22 5- 05 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 3-09 3- 18 4- 26 7-10 7-35 9-51 10-11 10-45 DUINKERKS 0-00 4- 28 5- 06 7-32 GENT VEURNE GHYVELDK DUINKERK» 9-02 7-44 10-11 10-32 10-58 naar Gent en K>ix.iuu<le naar IVleuport. NIEUPORT-DIXMUDE 7-00 DIXMUDE-NIHUPORT 7-18 Vci'trekiireii van den Ijzerenweg van Duinkerke, Veurne 5-35 8-06 8-28 5-12 I 5- 42 I 6- 19 9-15 I —w Tw riwin II Mil uni I II II, De lïanier. I" I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1