wat Boosaardigheid en Kinderach tigheid. Men heeft ons hel nummer van V“ December der gazette van Brugge toegc- sluurd waarin wij een artikel uit Veurne over hel schoolonderzoek in onze stad aantreffen. Nog één Verleden zaterdag, 4'“ dezer, heeft het tribunaal van Brugge, den genaamdeii Vandendriessche, onderpastor te Eeghem, veroordeeld tol eene boel van 20 frank of 8 dagen gevang, voor scheld- en smaad woorden uitgebracht te hebben in den predikstoel, tegen den heer Van der Gracht, burgemeester dor voornoom Ie gemeente. Advies aan burgemeesters er. schépe nen, die door priesters in den predikstoel worden uilgescholden. Eene klacht aan den prokureur des konings, met aan wijzing van getuigen, is voldoende. Tijdgebrek verplicht ons een artikel over de looneelvertooning onzer Rlieto- rika, lot ons volgend nummer te ver schuiven. Er is grootclijks kwestie de aalmoese- niers hij hel leger af te schaffen. Aalmoe- seniers voor een leger die te velde trekt, dat laat zich begrijpen; maar aalmoese- niers voor een leger dal, gelijk hel onze, altijd in garnizoensleden ligt, waar hel zwnrl ziet van de priealeva, dat »r uohq geldverkwisling. Dal uien dus zonder dralen die mannen voor hunne diensten bedanke, want zij zijn hel vijfde wiel aan den wagen. Kristelijk nieuws! De Phare, van Dninkerke, geeft bijzon derheden op de volgende aanslagen legen de eerbaarheid, door een priester ge pleegd. Twee jonge meisjes zusters, leerlingen van de Heilige Eendracht, gingen met den tram, van de school komende, naar het vaderlijk huis te Roosendael. In den tram, bevond zich de pastoor dier ge meente; dc kinderen stappen uil hel rijtuig en de pastoor volgt hen; nabij eene afgelegene plaats komende, pleegt de die naar Gods de schandelijksle beleediging tegen de eerbaarheid, voor de twee kin deren, waarvan hel een 9 en hel andere zes jaren ouo is. De kinderen, die zeeraangedaan waren, werden door de moeder ondervraagd en zij verleiden, beschaamd zijnde, mijnbeer de pastoor had gedaan... De heilige Leugenaar mag de acten van ons sledelijk bestuur aanvallen. Alsoppo- sitiegazel is hel zelfs zijn plicht, indien hij rechtzinnig gelooft dal die aclen be rispelijk zijn. Wal hij echter niet zou mogen doen, is zijne lezers bedriegen en allijd liegen. Maar, tds men iti de leugen- straal is, men blijft niel halverwegen. De heilige Leugenaar heelt hel bijzon- dei lijk gemunt op de sledelijke uitgaven ten voordeele van hel lager onderwijs, en hij geeft te verslaan dat, uit dien hoofde, <ie laslenbeialcrs buitengewone contribution zullen hebben te betalen, wal eene allergrootste leugen is. Maar het is daarmede nog niet, genoeg, hij overdrijft hel cijfer dezer uitgaven op eene belachelijke wijze. Ziehier wal onze treffelijke confrater in zijn laatste nummer schrijft En wij, Veurnaars, wy zullen ook een airken mogen mededingen om onze vreugde le betoenen over hel onuil- sprekelijk geluk dal wij hebben van een weinigje dieper dan andere jaren in onze beurzen le mogen tasten, om de kosien van hel lager onderwijs te be- talen. In 1879 koste dit onderwijs maar iels boven de 5000 fr.; maar nu, in het brillaat jubeljaar 1880, alhoewel er niets veranderd is, zullen de laslenbe- talers voor dat zelfde onderwijs het sommeken van 25,375 frankjes, zon- der de gekwetste mogen leggen. 25.375 frankjes!!! Heilige opstellers, gij liegt en gij weel dal gij liegl, en dal is schandelijk, dal is onwaardig van hel kleed dat gij draagtGij houdt u bezig met hei nazien der budjelten en rekenin gen der stad, gij weel bijgevolg dal de uitgaven voor hel lager onderwijs, de toelagen van Slaat en Provincie in acht genomen, nog lot de helft der bovenge melde som niekzullen beloopen, en toch, wetens en willens, verdubbelt gij die uitgaven om uwe lezers te misleiden, be driegers, die gij zijt. Doch denkt met, heilige opstellers, dal uw bedrog niet gekend is; denkt niel dat alle uwe lezers sukkelaars zijn; denkt niel dal de vorige toestand niel vergeleken wordt met den toestand van heden. Wie betaalde er vroeger de woning, kost en kieedeieu van ten minste zes onderwijzeressen De Hospicen. Wie be taalde er vroeger eene zeer aanzienlijke som voor schoolgeld eu school behoeden der leerlingen De Veurnesche burgers. Eawelals men in aanmerking neemt dat de Hospicen en de Veurnesche burgers heden van die uitgaven ontslagen zijn, dan komt men lot de gevoltrekking, dal, tegenwoordig, bel lager onderwijs aan hel algemeen Veurnesche huishouden weinig tnecr kosten kan dai. vóór de nieuwe schoolwet. Overigens, indien er een klerikaal be stuur aan hel hoofd ware, zouden de uitgaven voor hel lager onderwijs daar om verminderen? Geenszinshel koste loos onderwijs is zoo een nuttige, billijke en populaire maatregel, dat 'hij in onze stad zal blijven bestaan; eu wat liel getal der onderwijzers en onderwijzeressen be treft, alsmede liet beloop hunner jaar wedden, hieraan ook kan geene verande ring ten minste geene vermindering worden toegebrachl. Gij wilt doen gelooven, o geestelijke opstellers van den heiligen Leugenaar, dal gij de burgerij genegen zijl. Indien dit waarheid is, bewijst het: ontslaat een deel der burgerij van eene groole belas ting, jrérklaarl liet onderwijs in uwe ge stichten ten volle kosteloos. Maar gij zult er u wel van wachten. En nochtans gij kunt hel doen, want de geestelijken mei hunne trawanten, hunne aanhangers, zijn schatrijk. En waarom zuil gij aan de burgers hoog schoolgeld doen blijven be talen. Omdat gij het geld boven de bur gerij bemint. Dc Vcurnaar deelt de veroordeeling mede van .1. Van de Weghe, 14jarig jon geling, zoon van den onderwijzer van Lendelede, beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid van 15 meisjes. Dc deur naar heelt hiertoe hel volle rechl en verre van ons hem er over te willen beknib belen. Maar waarom verzwijgen de heilige opstellers de veroordeeling van Amandus Van Eecke, pastor te Siavele? Waarom zeggen zij niel een enkel woord van de vcroordeelingeu van Cornells Barbier, koster-onderwijzer te Ramscappellé, van Karei d’Hooghe, koster le Adinkerke, van Hippoliet Slosse, kerkbaljuw te Nieuw- capelle, van den priester Willem Knops, professor en bestuurder van het eollegie van St. Truiden, van Emiel Benard, pro- fessor-surveillanl van zelfde eollegie? Men ziel dal de Veurnaar meer dan partijdig is eu alles verzwijgt wal on gunstig is aan de kerkmannen. De grootste schelmen, als zij maar klerikaal zijn, rul len gratie vinden voor de heilige schrij vers: rij zullen er over zwijgen, of wel spreken zij er over, het zal zijn om die schelmen wit te wastchcn of te veront schuldigen. En zoo zijn alle klerikale gazetten. Neen, lezers, hel nieuws van den dag is in die gazellen niet le vinden, want hel wordt er grooleudeels in verzwegen, of wel gansch anders uitgelegd dan hel wel wezenlijk is. Cornelius Barbier, uitvinder van eene nieuwe leerwijze, en AmandusVan Eecke, uitvinder van een nieuw opvoedingsstel sel, zijn beide aanzochl om uitleggingen le geven over hunne uitvindingen voor hel Hofvar, beroep van Geut. Cornelius zal daar uitleggen, boe men kloppen moet op hel hoofd der leerlingen met eenen kerksleutel om er hel versland te doen indringen, en Amandus zal er eene conlerencie geven over hel nut van vuistslagen en schoppen in de opvoeding der kinderen. Verleden maandag heeft sinl-Niklaas, vergezeld van Sint-Pieter, een bezoek afgelegd in de gemeenteschool der Paiuie- slraal, waar 170 der kleinste kinderen der knechtjes- en meisjesscholen verga derd waren. Wal waren die kinderen verwonderd en verheugd Sinl-Niklaas in persoon te zien en hem zoo vriendelijk met hen te hooien spreken! en wal was de groole heilige gelukkig, alle die brave kinderen voor hunne naarstigheid en goed gedrag le mogen beloonen! Sinl-Niklaas was mild, want aan ieder der 170 kinderen gaf hij wal speelgoed en eenen grooten zak koeken. Dil schoon en aandoénlijk kinderfeestje was door eenige Dames dezer stad inge- richl en bekostigd. Eere en lof aan deze Dames, zij hebben een hoogst prijsbaar en christelijk werk volbracht, want Chris tus heeft gezegd: laat de kinderen lol mij komen. Maandag, iccds van 's morgens vroeg, boorde men de blijde kreten der kinderen, bij hel zien der geschenken die de goede heilige Man hun had gebracht. Trommel en trompet weergalmden in de stralen, terwijl de jonge meisjes als kleine moe dertjes zich met hunne nieuwe pop bezig hielden. De leerlingen van hel geestelijk eollegie zijn dil jaar ook niel vergelen geworden, want elkeen van hen heelt van Sl. Niklaas een handboek van beleefdheid gekregen. Saperbleu, dit is een boek dal aan onze jonge studentjes wel zal te pas komen. Het Lieremannelje kreeg ook zulk een boek, en daarbij nog eenen muilband en eene groole schooue klakkebusso. Gelukkig Lieremannelje, gij zijt toch zeker hel lieve kind van Sl. Niklaas? In Vrankrijk zijn er in hel verloop der 'maand november acht en vijftig veroor- deelingen legen klerikale gazellen, voor smaad eu laster, door de tribunalen uit gesproken. De gezalfde opstellers zijn dus overal dezelfde. Treffelijke lieden M. Jacobs had hel noodig geoordeeld te spreken over den brief dien de Paus aan koning Leopold 11 moet geschreven hebben. De Koning, antwoordde M. Frère, kent zijne rechten en plichten als gtondwel- telijk Vorst en nooit zal hij (lalden dal een lid van hel diplomatiek korps een zijner Ministers zou beleedigen, zoo min als hij toelaten zou dat een zijner Ministers aan zijne plichten te kort komtin zulk geval zet hij dien Minister aan de deur. M. Jacobs moet er iels van weien! De slag was in volle borst toegebracht en M. Jacobs heeft zich wel gewacht naar de rest le vragen. Hij zat als verpletterd. M. Erère heeft woensdag zijne rede voering voortgezel en de rechterzijde eene afzweeping gegeven, waarvan ze de striemen lang zal vcelen. Hij gaf aan M. Jacobs, die had durven beweeren dat koning Leopold 1 aan Paus Gregorius XVI geschreven had om voor Mgr. Pecci, die toen nog nuncius was in België, den kardinaalshoed te vragen, eene klinkende logenstraffing. De laleiitvolle redenaar verklaarde be vonden le hebben, dal er uil hel departe ment van builcnlandsche zaken docu menten verdwenen zijn, ten tijde dal de klerikalen aan het Ministerie waren. Die stukken hadden betrekking op Valicaan. Iels heel zonderling is, dal deze docu menten juist degenen zijn, die spreken over hel verblijf van Mgr. Pecci in ons land. liet schijnt dal die Mgr. Pecci, thans paus Leo XIII, in zijnen lijd nagenoeg dezelfde rol in ons land gespeeld beeft als Mgr. Vaunulelli; dal hij ook dc bisschoppen aanhitste legen hel Gouver nement en men verplicht was hem naar Home terug le roepen, om een einde aan zijn spel le stellen. M. Frère heelt al de beweeringen der rechterzijde vernietigd en haar uitge daagd de bewijzen van hare aanhalingen voor den dag te brengen, iels wal zij zich wel gewacht heeft le doen. Hij besloot zijne redevoering met zijne tegenstrevers toe le roepen dal zij, in de schoolkwestie, niet alleen eene politieke fout, maar ook eene slechte daad hadden gepleegd. Een donder van toejuichingen beje gende deze woorden. Na hem heeft M. Jacobs, zich bij middel van zijne gewone spitsvondigheden, wil len verdedigen. Hij verklaarde onder anderen liever door den Koning le zijn algedankt als minister, dal le vallen in de kiezing gelijk M. Frère in 1870. leder zijn goesting. Ook M. Malou heeft beproefd zich uit den slag le trekken, maar zoo armzalig, dal hel was om medelijden met hem te krijgen. Hiermede werd de discussie over de Valicaankweslie gesloten. De rechterzijde zal er zich niel veel van beloven. M. jack wilde eene interpellatie doen over... Heule, maar M. Rara antwoordde dal bij hel gerecht eerst zijn werk zou laten afdoen. - Lijst aangekochte In eene gemeente aan de poorten van Veurne gingen over eenige dagen wal nonnen hunne vriendinnen bezoeken. De onderpastoor, zegt men, moest ze beur telings, bij hel vertrek, ecus in zijne armen gr.... Maar het zal geen waar zijn, want le B.... gelooft zulks niemand. Wat kwade longen toch al uilvinden. Sedert verscheidene weken hebben de geestelijken overal tegen de liberale gazetten gepiedikl. Nieuwjaar nadert, zij bevelen bunnen winkel aan. Volgens men ons mededeelt, hebben die mannen overal veel kinderachligeii en onnoozelen praat verteelt liberale of slechte gazetlenle zen zoo luidde hel liedje is de grootste zonde die men begaan kan; deze die aan liberale n gazetten geabonneerd zijn en ze ge- woonlijk lezen, zonder toestemming van hunnen biechtvader, kunnen geene vergiffenis over hunne zouden heko- men.... Omioodig zelfs dat zij nog te biecht gaan. En weel gij, lezers, wal de heilige predikanten slechte gazetten noemen Dal zijn alle dag of weekbladen die niel zuiver klerikaal zijn. Zelfs hel beknopt verslag der kamerzittingen, zelfs hel schoolonderzoek door hel gouvernement uitgegeven, zijn voor die heeren slechte schriften. Moest men aan de zwarte kazakken ge hoorzamen, men zou geene andere gazet ten mogen lezen dun den IVuniaar, de gazelle van Dixinude, het Meuwsblad van IJpere, de Patrie, tien Uien public, den Courtier de Bruxelles, en andere bladen door priesters opgesteld, of die onder hel rechtstreeks bestuur der bisschoppen slaan. Zulke gazetten,die onophoudelijk liegen en bedriegen, opgevuld zijn met grove personaliteiten, en de liberalen afschil deren als de slechtste onder de menschen, slechter dan brandstichters en moorde naars, noemen de heilige predikanten goede gazetten Wat moet er nu gebeuren van de men schen die zich aan de bevelen onzer politieke geestelijken onderwerpen, ge loof hechten aan al wat hunne klerikale gazel dagelijks schrijft en nooit geen liberaal blad in handen durven nemen? Dal zij een valsch gedacht hebben over de wereld en over hetgene erin de wereld voorvalt en dal zij haatdragend worden jegens de groole meerderheid hunner verHchle medeburgers. Onwetend en onverdraagzaam, zoo zijn de menschen die leven volgens den vvenscli onzer politieke priesters. Dil artikel beval daaromtrent den zeilden rimram dien wij ‘reeds gelezen hebben in den Veurnaar en in de Patrie, dezelfde boosaardige personaliteiten, bij zonderlijk legen de heeren De Hoon, De Sinel en Brunein gericht, dezelfde kinder achtigheid die de gewone schrijvers van ons pastoorsbladje kenschetst. Maar waarom zenden de gezalfde op stellers hunne proza naar Brugge, en niet naar den Veurnaar? Omdat zij een gezouten en gepeperd antwoord vreez.cn zooals de heer Brunein hun heilig blad verplicht heeft er een op te nemen. In hel schelden zijn die heeren zeer Sterk, maar zij doen hel lielst in hel donker en op eene wijze die hun geen antwoord doel verwachten. Onder de kinderachtigheden die wij in hel artikel van den Vcurneschcn corres pondent bemerkt hebben, moeten wij, tol vermaak onzer lezers, de volgende melden. De correspondent maakt bekend als een feit, dal, terwijl de drie helden iiunnebiijteis wilden binnentreden waar de nonnen vergaderd waren, een dier nunnekiiijzers bij de schouders ge- stekt wierd en eene ferme schudding w kreeg Eene ferme schuddin"Wie gaf die ferme schudding Voorzeker eene der nonnen, aangezien er daar geene andere persoonen tegenwoordig waren dan non nen en drie nunneknijzers heldhaftige m.vsoeük, die zoo maar een lid van de commissie der Hospicen bij de schouders stekt en hem eene ferme schudding gecll Hoe jammer dal er van dil looneel geene pliotographie beslaat Wal zijn de Veurnesche gezalfde schrij vers toch ernstige en verstandige men schen! Ook, het is aan hen dal Christus gezeid heeftdie u aanhoort, aanhoort mij, en die u misprijst, misprijst mij. Is hel niel zoocorrespondent der gazette van Brugge Gospaarzaamheidskring. der nummers van dc laatste obligation 4'20,476 439,523 439,524 439,»2!’> 439,526 439,5'27 439,5'28 439,529 439,530 439,531 439,532 Voordegetiendie hel nog niet weten, maken wij bekend dal, volens de wijzj* gingen aan de miliciewel gebracht, zij. die van hel gouvernement eenen plaat»' vervanger (remplavant) verlangen te bi“- komen, nog allijd 200 frank moeten slot ten vóór den 2 februari, als vroeger; maar m geval de jongeling een goed nummer trekt, krijgt men de 200 frank terug. Volgens de oude wel was men integendeel dit gek! in alle gevallen kwijl. Men leest in de l'landre Liberale Wij gelooven le weten dat hel gouverm-’- menl een wetsontwerp voorbereiili hel toezicht der kloosters. Wij vernemen ook dat hei gouvernement en de midden’ sectie, gelast met het onderzoek dei begrooting van juslicie, hel ecus zijn on) de krijgs-aalmoeseniers af te schallen. De brusselschc correspondent den Journal de Mons zegt, dal de nieuwe minister van oorlog van zin is de rege' menten lansiers in ri-gementen dragondei le veranderen. De KLEINE RENTENIER cenig?^ vlaamsch financieel blad. Al de nieuw® geabonneerden op den Kleinen ontvangen het blad tol 31 december voor eenen frank (Men zie dc aatikonu gingen.) Ondom IJh. geven, dien hij zich lang zal gedenken. JKlgciiiceii» tijdingen*

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2