VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.' 200 j aar. I «so. I.S DECEMBER ZATERDAG gelsch gou- voornemens le dragen, Veurne AS December. Gecnc voorrechten. Wij hebben doen zien dal het program ma, waarvan M. Janson kennis heeft ge geven in eene kamerzitting, een pro gramma is dat door iedereen kan aan genomen worden, omdat hel rechtveerdig Arme paterkens Men weel dat de kloosterlingen uit frankrijk zijn verdreven geworden. Bij gelegenheid van hel vertrek dier arme sukkelaars, maakt hel Parijsch dagblad le Siècle de opsomming van hunne armoede. Wilt gij weten, vriend lezer, welke schal len eenige kloosters in Frankrijk bijeen gezameld hebben aan onroerende goederen alleen, want wat zij aan actiën en obliga- tiën in portefeuille hebben, kan niemand weten Welnu, in gekende onroerende goederen bezitten zij voor een kapitaaltje van om trent 330 miljoen 630 duizend frank. ’i Is nog al vet, voor menschen die niet werken, die belofte van armoede hebben gedaan, en zich zoo gaarne voor arme dutsen doen doorgaan. Wie licc-ft er gcenc compassie meó? In België bezitten die arme lieden ook ontzacbclijk veel rijkdommen. In afwach ting dal wij het cijfer van hunne schallen ecus te weten komen, kunnen wij toch mededeelcn boe talrijk hier hel leger dier mannelijke en viouwelijke langrokken is, en hoe het getal kloosters hier aangroeit. K>e Kamer. Bij den aanvang der zitting van dinsdag heeft M. de voorzitter der Kamer bekend gemaakt, dat Z. M. de deputatie had ont vangen, die gelast was hem het adres in antwoord op de Troonrede ,ter band te stellen. Zie hier het antwoord van den Koning. Ik gevoel mij diep getroffen door de zoo toegenegeiie en zoo vadcrlandsche gevoelens die de Kamer in haar Adres uildrukl, en met een zeldzame voldoening Stel ik de overeenstemming vast die tusschen de openbare machten heerscht ten einde den goeden gang der zaken te verzekeren. Bil zal een voordeeligen in vloed uitoefenen op de werkzaamheden der wetgevende Kamers. Door mijn gou vernement loyaal ter zijde te slaan, zal de Kamer het mogelijk maken den vour- treffelijken toestand van hei land immer meer en meer le versterken en te ver beteren. Z. M. bestatigt, in zijn antwoord, dat de toestand van het land uitmuntend is. Dal zal niet aangenaam klinken in de klerikale ooren. Vervolgens is de Kamer overgaan lol de discussie over hel budjel van wegen en middelen. Hier hield de strijd tusschen libeiaal en klerikaal op, om plaats le maken voor de worsteling tusschen de aanhangers en tegenstrevers van den vrijhandel. Ieder heeft zoo wal voor zijne kapel gesproken, dat is volgons het arrondis sement welk hij vertegenwoordigde. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingcn, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiteilijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. is en het gedrag der geestelijkheid daar toe de meeste aanleiding geeft. De gemeenteraad van Luik, heefteen goed voorbeeld gegeven, door het aanne men van een voorstel dat voorlaan de broeders deel van de burgerwacht zullen moeten maken, even als de andere bur gers, en bel is te hopen, dat de overige sleden dat voorbeeld zullen volgen. Het ordewoord moet zijn: geene voor rechten meer. En als men het wel inziet, welke rede nen of titel hebben de broederkens om vrijgesteld te worden van de burger wacht? Is hel voldoende dat men een bruinen, zwarten of willen rok aantrekke om vrijgesteld te zijn van alle verplich tingen, waarvan de overige burgers zich moeten kwijlen De koophandelaars, de advokalen, de geneesheeren, de professors, elk nering doende persoon, gehuwd of ongehuwd moet deel maken van de burgerwacht en zijn soms verplicht hunne huizen of win kels te sluiten, om zich van dien plicht te kwijten en de broederkens die niets le doen hebben, die geene zaken moeten doen, die geene familie hebben waarvoor zij moeten zorgen en zelfs niet moeten verlegen zijn dat hun eten niet gereed zal wezen of aangebrand zijn, die man nen moeten vrij zijn van de burgerwacht Maar dat is een onzin, die wij niet be grijpen zoo lang heeft kunnen duren. Dat de broederkens in het begin niet geheel op hun gemak zulleh zijn in den uniform, dal is mogelijk; maar zij zullen er zich spoedig aan gewennen en weldra even als de overige blauwen, hun halve- ken bij de marketenslcr pakken als het te warm is. Wat wij zeggen van de broederkens voor de burgerwacht, is ook waar voor de seminaristen, wat de militie betreft. Geene vrijstelling meer voor die mannen waarvan het grootste deel gemakkelijk een plaatsvervanger kan stellen, en hel is niet noodig dat een werkman, die zeer dikwijls voor ouders of broeders eir zus ters moet werken, voor den seminarist optrekke, die van als hij priester wordt, zich als vijand van wel en volk aanstelt en geen ander meester meer kent als den paus van Rome. Alzóo zullen een voor een de voor rechten verdwijnen, welke eene oproe- lige geestelijkheid bezit en zullen wij eindelijk de gelijkheid van de wel beko men zooals artikel 6 der grondwet hel wil. 54/ Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. (>-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk u miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamoii 50 centiemen den regel. Vertrekuren van tien Ijzerenweg van Sint Truijen, eene heilige stad, met van die vel doeners opgepropt Ehwel twee wanschepsels, twee priesters, twee leeraars in scholen tnel God, komen veroordeeld le worden voor bederf van kleine onbejarige kinderen aan hunne klerikale voorzorgen door klerikale, brave ouders toevertrouwd, en een onzer liberale confraters heeft, met alle waarheid geloond, hoe de Procureur des Konings in zijn re- quisilorium, verontwaardigd die verfoei lijk heden heeft geschand vlekt en lezing gegeven van eenen brief, korte dagen voor de gekende feiten, door den priester superior naar eenen huisvader geschreven, waarin hij dien vader aar rade zijne kinderen uil de gemeenle-school te trekken, de gemeente-school, die spelonk van ongodsdienstigheid en zedeloosheid Zoo Tschijnt is dit een der schan daligste zaken die ooit in Belgie plaats gehad hebben,geene eerlijke pen zoude ’t hondersle deel durven meededen dezer kristelijke gru weldaden. Liberalen, gij hebt gelijk tr.<e kinderen aan Gescholen met God toe le vertrouwen bil is een voor beeld onder duizende andere die komt beloonen waaraan gij uwe kinderen blootstelt. Overdenkt dat DuinkerUe, Veurne nanr Gout DixKindo naar .Viewport. 7-35 9-51 10-11 10-45 IVog Altijd do ■cltolcn mot God. Be vinger Go Is T is toch won derbaar- en mei kweeidig hoe onophoudend de klerikale omwen- lela rs de macht van den opper meester beproeven God is met hun, of beter in hunne trolsche hooveerdij, in bunnen onmerisclie- lijken hoogmoed, zij de syllabus mannen, zij de zwarte onwcnle- laars die met Gód zijn en hem onder hunne machtige en krachtige bescherming nemen, er- mede ban delen, ei' van beschikken lijk van eene slaaf, verdoemen in zijnen naani, slaan in de banden, op zijn zeggen excommuniceren zonder vare of vreest zij nederige schep selen, van slof en aarde gemaakt, durven zoo handelen zonder hoe- genae.mde volmacht van dengrooten schepper Eu wat ziet men gebeuren Na male zij de officieele burger scholen verdoemen en vermaledij de!), uitschelden voor al wal slecht is, na male ook slaat de vinger Gods op de scholen met God Geene weken gaan voorbij, of men leest in dagbladeren geheele reesems rechter lijke veroordeelin- gen voor aanslagen op de goede zeden, bederf van kleine kinder en, Sodoma deugden en andere feiten die alle treffelijke menschen van verontweerdiging doen schudden, door gekruimle en gerokte ge pleegd, zij nogthans zoo gebene dijd en zoo vol van gratie, de ware vertegenwoordigers van Christus op d’aarde. Over korte dagen nog, T was le Politiek. Overssiclit. De fi arische Kamer der afgevaar digden heeft een wetsontwer p aan 'aard, strekkende om de behoeftige familien ter hulp te komen, ge durende den dienst der hoofden ervan in hel territoriaal leger of in de reserve. Na de aanvaarding van een krediet voor het congres der ’•leclr icileil werd de beraadslaging 'au hel budjet der ontvangsten Hernomen. Be Kamer aanvaarde •'pvolgenlijk al de artikelen van dit budjel, na eene wijziging verwor pen le hebben, die voor doel had de belasting op liet papier te ver minderen. Men denkt dat de zittijd maar den decemwer zal kunnen gesloten worden. Er heeft zondag laatst le Roche fort eene kieziug plaatsgehad voor «•en lid der fransche Kamer, ten gevolge van het ontslag van den lieer Belhmont, lol voorzitter van hel rekeningshof benoemd. I>c Belhmont werd met eene groote meerder heid herkozen. Be bona- parlislen hadden tegenover hem venen kandidaat gesteld, te weten de heer George Roche. Deze be kwam maar vierduizend stemmen, ter wijl de heer Belhmont er meer dan negen duizend behaalde. In den raad door de engelsche ministers gehouden, is beslist ge worden dal men zich niet in tegen woordigheid bevindt der nood- zaaklijkheid om de volmachten van bel bewind in Ierland uitlebreiden builen de in zwang zijnde wellen, noch om oi) middellijk het Parle ment bijeen te roepen, om aan zijne goedkeuring nieuwe beteuge lende wetten te onderwerpen. Be ministerraad heeft insgelijks eenparig besloten dal, indien de toestand tegen den b januar i niet meikelijk verbeterd is, er beteuge lende maatregelen zooals de op- schor siug van den habi as corpus ad, aan bet Parlement zullen voorge meld worden. Hel en vernement is ook Wetsontwei pen voor met hel doel om de landelijke Voorwaardet) in Ier land le hervor men. In de ilaliaanschc Kamer der afgevaardigden is hel weisonlvverp tiedergelegd, waarbij de baudets en scheepvaarlsverdragen met En geland, Belgie, Buitscliland, Frank rijk en Zwitserland ver lengd wor den. Be laatste lijdingen uil Kaapstad bevestigen het bericht van den aanval der Basutos legen de Eng. I- schen te Leribe. liet was echter maar een onbeduidend gevecht, waarin de engelschen elf soldaten verloren, belioorende tol een de tachement, uitgezonden om eenen voor raad hout op te doen. Kolonel Carringlan bevindt zich nog altijd te Mafetcng nu l 1500 man en eenige stukken kanon, maar hij heeft nog geen beslis send gevecht legen de Basutos kunnen aangaan, die onverander lijk den aftocht blazen, na lichte schermutselingen, die ten hunnen voordeele alloopen. Zij hebben on- geïeer acht duizend man tegen de Engelschen te stellen. Volgens de koloniale dagbladen zal helengelsch leger aanzienelijk moeten versterkt worden, alleer het in staal zal zijn om met eenige kans van welslagen aanvallender wijze le werk le kun nen gaan. Eene depeche uit Teheran meldt, dal het perzisch leger de stad Ucliin vernietigd en uitgemoord heeft. Na die schrikkelijke moorderij heeft liet Abdul-Kader met twaalf duizend man te Mergcwar aangeland en verslagen. Be cheik Abeidiillach, die men zegde dood te zijn, bevindt zich le Votcha, alwaar hij zich inrichl voor eenen nieuwen aanval in de lente. Be cheik Saddeek is overleden. ADVERTENTIE-BLAD MMMS*3KISVnnHnBH ■M S'. J N1EUPORT-DIXMUDE 7-00 DIXMUOE-.N'ICUPORT 7-48 9-00 9-51 6-15 8-30 11-00 11- 39 12- 16 3-23 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 MinLi.^.■riiffirujiiiJMO.Jl!i 7-44 10-11 10-32 10-58 4- 22 5- 05 12-13 2-50 11-50 3- 06 8-44 4- 17 4- 28 5- 06 7-32 6-07 8- 55 9- 06 O00 3-09 3- 48 4- 26 7-10 5-35 8-06 8- 28 9- 02 GENT VEURNE ghyvei.de DUINKERKE DUINKERKE 0-00 GHYVEI.DE VEURNE GENT 5-12 5- 42 I 6- 19 9-15 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1