VAN VEURNE I 1 H NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I I A.' 201. de Hoepen in de kolonie aan de Veurne December. St A "erp van vooislel is. Be Pall Mall Gazette maakt mel ding van een gerucht volgens welk liet vervolg der discussie van het bud get van linanjiën, wordt na eene korte beraadslaging aangenomen door de 77 aanwezige leden. In de zitting van dinsdag heeft de Ka mer met de 67 aanwezige stemmers, de overeenkomst aanveerd, betreffende de voorhaven der stad Gent. De begrooling der openbare schuld is eenparig aangenomen, als ook de bijge voegde en nieuwe kredieten aan du be groetingen van de openbare schuld, van financiën, van de onwaarden en uitbeta lingen voor 1880. De Kamer beslist, met 54 stemmen legen 18 en 3 onthoudingen dal de Nieuwjaar vacantie tol 18 januari zou duren, na uitputting van het dagorde, op dal de commessie van school-enkwest lot hare werkzaamheden kunne overgaan. Aan het dagorde staan de begrooling der Kamer en het kontengent des legers. In hel begin der zitting heeft den heer Bockstael eene ondervraging gedaan no pens de overstroom ingen, die gewoonlijk ieder jaar, na de groole regens, plaats hebben. De beer minister Sainclelelte zegt dat het regiem der wateren slecht moet ge noemd worden in België, maar dat dit de schuld niet uitsluitend van den Siaat is, maar ook van de bijzonderen, van de gemeenten en de provinciën. Al de hoogdringende maatregelen die het mo gelijk was te nemen, werden door hal gouvernement genomen; doch heden staat men voor rampspoedige regens. Wie iciju tie luiriklien Reeds van over vele weken en nu nog hebben de klerikale dagbladen de bezol diging van sommige gemeenteonderwij zers gekritikeerd. Hunne kritiek komt boofdzakelijk hierop uil dal er in sommige scholen weinig of geene leerlingen zijn en aldus die ouder wijzers ware renteniers zijn en ecu lui leven leiden. Die schrijvers, met hunne gewone op rechtheid, vergelen er enkel bij te voegen dal de gezegde onderwijzers aan dien staal van zaken volstrekt zelfs geene schuld hebben en niets meer vragen dan hunne scholen wel bevolkt te zien. .Maar indien, volgens onze tegenstre vers, zulke onderwijzers renteniers of lui- rikken zijn, welke tiaam geven wij dan aan de geestelijken, die uil eigen bewe ging, zoo veel geloovigen weggejaagd hebben en zich aldus van zooveel werk verlost hebben dal er twee van de drij ten hoogstelt iels of wal bezigheid hebben. Volgens ons is men niet lui als men wil werken, en dit is hel geval met ge zegde onderwijzers, maar wel als men niet wil werken en zich, onder een of Tander voorwendsel, zooals de school kwestie, van den arbeid ontslaat, en dit is hel geval met de geestelijken. .Men schrijll in bij den drukker-uilgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels ot brieven, behoorlijk onderleekend, als- ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. KtiJkdom der kioonter*. Iedereen weet, dal in de verledens eeuwen vele soevereinen in verschillende landen en zelfs van de kalholiekste, onder andere Maria-Theresia, maatregelen moes ten nemen legen de vermenigvuldiging der kloosters en hun inpalmen van de grootste rijkdommen. Nogtans waren deze na zoo aanzienlijk niet als heden, en wat zouden die katholieke vorsten op onze dagen niet moeten doen, In ons land niet alleen bezitten de kloostei s onnoe melijke schallen, maar zoo is hel ook in andere landen. In Frankrijk, onder an deren, is de onroerende fortuin der kloos ters, welke in 1841) van 43 nnllioeu was, heden van 421 millioen, zonder hun roe- Uel Blad verschijnl allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: I oor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch licb/ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. "Vertrekuren vnn den ijzerenweg Kaap eene ernstige neerlaag zouden hebben geleden. De overheid der Kaap zou gedwongen zijn aan liet horna government versterking in in troepen te vragen. Eene andere depeebe, maar van den gouverneur van .Nalal, gedagteekend 19 decem ber zegt, dat 5090 inwoners der Transvaal der stad Heidelberg hebben genomen er er de repu bliek weer hebben geproclameerd, met Al. Kruger lol president en Ai. Joubert lot militairen gezagvoerder. Er had echter geen gevecht plaats. Het verkeer mei Pretor ia, hoofd- slad der Transvaal, is onder br oken. Alle schikbare troepen worden afgesleurd, terwijl de gouverneur zelve, eerlang zal vertrekken. wij de waarheid zeggen, hel recht verdedigen, de wellen willen ge ëerbiedigd zien. Ziedaar onze mis daad, ziedaar hel gruwelstuk aan welke wij plichtig zijn. iNu, wij zijn er lier om, men mag ons slecht noemen, omdat wij de verdrukten, de vervolgden, de vrijheid, bel welzijn des volks vorenslaan. Ah lafaards, gij die ons den steen toe werpt, zijl niet ander s dan mannen van eigen zak en eigenbelang. Wij zullen u aan den paal der schande nagelen, blijven nagelen. Wij zijn ook slecht omdat wij hel liberaal ministerie verdedigen, dal zoo kloek en deftig werkt voor hel vader land en hel volksonder wijs. Ah wij zouden de burger lijke overheid moeten laten vernie tigen, haar alle gezag benemen Dat zal nimmer en nooit zijn. Standvastig zullen wij voor de bur gervrijheid, de Grondwet, den koning blijven strijden. Wankelen en aarzelen p ist niet meer. De klerikale partij is de ge zworen vijandin van onze rust, van onze vrijheid, van ons volksgeluk. En als zulks moet die par tij ten gronde geslagen en machteloos gemaakt worden, gelijk een venij nig dier d it niemand in vrede laai en langs alle kanten bijl mei eene nooit gekende razer nij. En nog?... Ja, hel is meer dan ooit eene groole plicht voor de liberalen bunnen invloed te ge bruiken om de vrije gazetten overal te verspreiden en te doen lezen. In hel volbrengen van die plicht aarzelen of slapen ware in (je legenwuordige omstandigheden ci-hc lal.i.uligheid, een verraad. E>e Unnicr. De Kamer der Volksvertegenwoordi gers heelt zich vrijdag bezig gehouden met de vermeerdering der jaarwedde van de ministers. De heer Frèie-Orban, minister van builenlandc zaken, heeft in naain van het gouvernement, hel woord genomen. Deze kwestie, zegde hel hoofd van hel kabinet, kan maar opgelost worden, door de ver- eeniging der twee frakiien van de mier en niet door de meerderheid alleen. In dien. de vermeerdering goedkeuren, dan is hel aan de ministers eene beslissing te nemen. De heer Thonissmi verklaarde alsdan dal hij de vermeerdering der jaarwedde van de ministers niet kon stemmen, ten zij de meerderheid zich verbindt, de jaarwedde der bisschoppen niet te ver minderen. Oh 1 Oh de jaarwedde der bisschop pen, dal ligt nader aan hel herte der kle rikale vertegenwoordigers, dan de an dere kweslien. Op voorstel van M. Olin, is er eene commissie benoemd, van 10 leden, vijf van de linkerzijde en vijf van de rechter zijde, die op de twee volgende punten uitspraak zullen doen. lu Voorstel van de midden-seklie, dal strekt om de jaarwedde der ministers op 30,000 fr. te brengen; 2" Voorstel van M. Olin, strekkende tol hel herstellen van het pensioen voor de ministers. 34/ JA Alt. 5>ol5tiek Overzicht. Nog is de bespr eking betrekkelijk hel verplichtend onderwijs in Klankrijk niet geëindigd. Al. Ferry verdedigt hel ontwerp, hij zegt dal hel onderwijs niet op de boogie is met de opofferingen van Staal en Gemeenten. Al. Keiler slaat «iel kracht op legen de aanmatiging van den Slaat, die poogt leerstelsels op te dringen aan de huisvaders. Hij poogt de beweegredenen van M. Ferry le weerleggen en vraagt welke zedeleer er aan de kinderen zal worden onder wezen Tol slot zegt bij Gij zijl niet opgewassen om in Frankrijk vrees in le boeze men. Wij zullen ons weten le ver dedigen legen uwe ondernemin gen De Daily Telegraph meldt uil Weenen het ger ucht van een be paald voorstel aan de vijf groole mogendheden, door hel gouverne ment van Frankrijk, lot regeling der kwestie van Griekenland. Hel kabinet van Parijs zon hebben voorgesteld de kwestie op le lossen bij middel eener scheidspraak, wanneer dil wordt aangenomen door Griekenland en Turkije. (In zake van hel eerste land is de aan neming onnoodig, doordien Grie kenland zijn lol onderworpen heeft aan de beslissing der mogendheden. Wal Tur kije betreft de beslissing van hel gouvernement le Koristaii- linopcl zal vei moedelijk veel afhan gen van de omstandigheden. W ij Kennen zijne voorstellen en de be slissingen van de conferentie le Herlijn, maar juist omdat die zoo breed van elkander verschillen, moet hierbij vooral op de omstan digheden worden gerekend. He Norddcutsche Algemcine Zei- lung, het officieel orgaan van prins von Bismarck meldt, in eene nota, dal het kabinet van Duilschland officieel hel voorstel beeft ontvan gen lot onlknooping der gr ieksclie kwestie bij middel eener scheid spraak. Duilschland heeft daaraan zijne toestemming gegeven, op voorwaarde dat ook do andere mogendheden hierin bewilligen. Hel duilscb kabinet zou voor eerste voorwaarde zijner toenadering de verplichting stellen, eerst Turkije en Griekenland ondervragen, om le "eten of beide landen geneigd zijn zich le onderwerpen aan de beslis sing van die scbeidsrechlbauk. Verder zou Duilschland voorstel len dat, om hel vonnis geldig te maken, de kabinetten niet zouden oiseben, dal de mogendheden h( l t*ens zijn; maar de meerderheid van vier de minderheid zou verbin- (b‘n. En noglhans beweert Ageuce Havas nog dat hel slechts een onl- *•- 1 Den dag van heden wordt er veel gelezen. gazellen zijn voor iedereen eene behoefte geworden; ja, eene ware noodwendigheid. Natuurlijk de mensch wil welen, leeren, kennen; hij moet de logen en de valschheid van de waarheid en hel recht kunnen onderscheiden. Het is de drukpers die de vrijheid van In t land, de eerbied voor de wetten handbaal! en kracht geefl bel zijn pennen, de macht van hel geschrevene woord, die de klerikale partij met machielooshid slaat en hare misdadige oproerigheid in bedwang houdt. Wie geeft u, lezer, liefde lot de vrijheid, eerbied voor uwe eigene burgerrechten en die van andeten Wie doet uhel onrecht,de dwinge landij, de gewetensdwang ver vloeken W ie doet de burgermoed hoogachten, de overheid hunne plichten vet vullen Wie schand vlekt de lafhartigheid, de heersch- zuebt, de mannen die hun gezag en hunnen stand misbruiken om an deren le verdrukken, le vervolgen? Zijn hel de gazellen niet Zijn hel de dagbladen niet, die hel goed recht, de waarheid, de rechtzinnigheid, de goede trouw doen zegepralen, zelfs tegenover den Paus, de bisschoppen, de gees telijkheid, dieonsgelield vaderland in een nel van logen, valschheid, slechten trouw dachten le mogen wikkelen en het schandelijk bedrie gen, mils, de diepste geheimhou ding: assolulamente segrelo, schrijft de aartsbisschop van Mechelen. Van daar dat de drukpers zoo gevreesd is, dal de liberale gazetten zoo vervloekt en vervolgd worden. liet Adverlenlie-blad geniet ook in hooge mate die eer, het wordt allerweg» gelasterd en versmaad doorde volksbedriegers; wij wor den uilgemaakt als de slechsle gazet die beslaat I Waarom? O.’ goede God omdat VRIJDAG 21 DECEMBER 1X80. Een afzoitd’ei lijk n innier 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den a.-.iii n..L iniiu.n <•,■111 ininpii den reeei. ADVERTENTIES F K GUYVELDE VEURNE GENT 9-00 9-51 5- 5-1 6- 32 7- 12 9-38 7-44 10-11 10-82 10-58 6-07 8- 55 9- 06 0-00 3-09 3- 48 4- 26 7-10 11-50 3- 06 8-44 4- 17 7-35 >51 10-11 10-45 6-15 8-30 4- 22 5- 05 11-00 11- 39 12- 16 3-23 12-13 2-50 van GENT VEURNE GUYVELDE Jhiinlicrko, Veurne naar Gent en Dixinude naar IVièuport. I NIEUPORT-DIX.MUDE 7-00 i DIXMUDE-NIEUPORT 7-48 DUINKERKE 0-00 4- 28 5- 06 7-32 5-35 8-06 8-28 DUINKERKE 9-02 aaT— J>7 ‘T-HrT-X* 'V-T'-nMI’O* <-» .1.:-- QA 5-12 5- 42 6- 19 9-15

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1