BEKENDMAKINGEN. EIKEN EN HOLLANDER BOOMEN te Alveringhem-Forthem, ophel buitenverblijf van M.r Gustave de Breyne-Du Bois, eigenaar te Dixmude, op Dinsdag 4“ Januari 1881, om 1 ure nanoen, door hel ambt van M.' BEERNAERT, Notaris te Alverin- Ingezonden. veroorzaakt, door aardin- jaar, voor de kamer van inbeschuldiging- Rl'em, op voorwaarden voorlelezen. Zie afTiqhe voor de dikte der boomen. stelling verzonden, als verdacht van moord I Burgerstand der stad Veurne. rend fortuin er in te begrijpen dal men niet kan schatten. Zoodal hun onroerend fortuin op dertig jaar veerlicndubbeld is. Men mag verzekerd zijn dat in België de eigendom der kloosters gccvcnrcdigd, veel aanzienlijker is en cone nog dreigen der progressie volgt. Voor zooveel dal voorlga zullen wij ons weldra herbevinden in dat gevaar dal sedert de dertiende eeuw geheel Europa verontrustte: de inzwelging des grond- eigendoms door de mannen der doode hand; hetgeen men hel kloostergevaar zou kunnen noemen. De burgermaatschappij kan niet aanne men dat deze kloosters inpaliningen, die zich buiten de wellen vormen cn er zich boven stellen den openbaren rijkdom in zwelgen. Men moet nog opmerken dat die 421 millioenen alleen de loegclalen congre gaties behelzen, en men moet er 160 mil- lioen bijvoegen die het aandeel der niet toegelaten congregaties uitmaken. Het totaal der onroerende fortuin der kloos ters in dus in Frankrijk, in rond cijfer, van 600 millioen Zes honderd millioenen!! Wal zijn ze arm d e paters en nonnen Alveringhem, den 23 December. Jules Fonteync heen een proces ge maakt legen Henry Pesou omdat hij eeneu dam heelt doorgedolven. Henry Pesou zijn huis en stal kwam onder door het hoog water. Hij moest hem ziendelinge laten versmooren dan’ Elk en d’een zou tlal gedaan hebben. Maar hier komt de vrage of Jules Fonteync zelve eenen dam mag leggen zonder duiker en hel water be letten, zijnen weg te nemen. Dat men moet komen bezien, men zou zeker al veele zien dal niet zijn en mag. D’Iepe- beke loopt ook ovet en zelfs door d’huizen van de menschen. Wilt dit rapport in uw gazelle stellen. Uwen dienaar, Flen wijze maatregel. Men spreekt in vele gazellen dal er in hooge besluurkringen zou sprake zijnde inspectie der kloosters op goeden voel in te richten. Wal er van is weet men nog niet juist, maar zeker is hel, dal geheel hel land dezen maatregel goedkeurt en met tevredenheid zou vernemen dat deze inspectie ingerichl worde, leder recht schapen man, ieder ware Belgiesche burger zal du hoogst toejuichen. Wij verwachten nu de zienswijze der klerikale gazetten. In naam der zeden cn in naam der vrijheid zullen zij niet looche nen dat zulke inspectie hoogst noodzake lijk is, inderdaad De goede zeden hebben ten allen tijde, van in de middeleeuwen af oneindig veel le wenschen gelaten in de kloosters. De onpartijdige geschiedenis leert ons hoe uitgelaten vele kloosterlingen leven, wat al misslagen legen de zeden zij bedrijven. Kan het derhalve anders zijn, wanneer de mcnscli tegen alle natuurlijke wellen levende, zich van de wereld afstuit en een leven leidt dat rechtstreeks strijdt tegen de natuur, dal den Schepper alle dagen smaadt, Hem die den mcnscli geschapen heeft om te werken en zijne bloeders in deze wereld bij te slaan. De assisenhoven geven ons ook al le dikwijls een staaltje van hetgeen in de kloosters omgaat. Daarom moet de bur- geroverheid hel recht hebben die gestich ten te kunnen onderzoeken, er de in woners van kennen met naam en gedrag, opdat die paters en broerkens scherre- wegs niel meer aan hel gerecht zouden kunnen ontsnappen als zij voor die mons- lerdaden of broerkenszieklen veroordeeld zijn, opdat al de Morions in geen ander klooster onder eenen anderen naam van broeder Ignatius, Thomas, Bernardus door hunne walgelijke daden de jonkheid zouden kunnen bezoedelen, opdat in die gestichten niel meer gedurig legen de hedeudaagsche samenleving en de be staande wellen zoude kunnen opstand en ongehoorzaamheid gesmeed worden. De overheid heelt niel alleen hel recht maar ook de plicht zulke daden te be letten. Misschien zullen de klerikalen roepen, dal die inspectie tegen de vrijheid strijdt. Jn het geheel niel. Sedert wanneer be staal er vrijheid om hel slecht le doen? Houdt de vrijheid niel op daar waar zij een ander kan krenken? Zoo dus de maatregel zou zeer goed zijn en door iedereen goedgekeurd worden. gepleegd te Rijsel, den 15 oogst laatst, op mev. Waltine en Blondeau, misdaad gevolgd van dictie ccner som van om trent 80,000 franks, bestaande voor het grootsledeel in titels van Iranscho renten. Hel is de heer de Gamond, substituut van den prokureur-gcncraa), die gelast is de beschuldiging slaande le houden. De hoeren De Bacts cn Begerem, der balie van Gent, zijn met de verdediging gelast. Dezer dagen had er bijna een groot ongeluk plaats in de Noorderstalie le Brussel. De expresstrein, die kwart voor een ure uil Gent te Brussel aankomt, is met groote snelheid de statie binnen ge reden. Gelukkig dat door eene uiterste poging de machinist den trein heeft kun nen stilhouden, zonder dal vloog hij het plankier op recht naar de Nalieplaats. De reizigers hebben enkel eenen hevi ge!) schok gevoeld‘door hel schielijk stil houden van den trein. Volgens de Koophandel van Antwer pen, zou de heer minister van oorlog, hel inzicht hebben, het reglement af le schaf fen, dal de vrouw van eenen otïicier ver plicht is eene huwelijksgift mede te brengen. De nieuwe minister van oorlog heeft de krijgsoversten bericht dat de soldaten voortaan brillen zullen mogen dragen. De brillen zullen door den staal geleverd worden. Ziehier nadere bijzonderheden over de spoorwegramp van den trein-Edair Hel is zeker dat de gang van den trein reeds vertraagd was en deze nog slechts eene snelle had van 69 kilometers per uur, toen de ramp plaats had. Ooggetui gen verklaren dat de ongelukkige inge nieur Hamoir niet van de locomotief is gesprongen, zooals men gezegd heeft, maar dal hij door den schok der onlrig- geling over de balustrade der machien is geworpen. Het is dank aan den frein Weestinghouse dal de trein niet gansch vermorzeld werd. Indien hel ongeluk eenigemelers verder had plaats gegrepen, zou de gansche trein op hel gebouw der Oosterslatio van Verviers zijn gcloopen, die zich beneden de aandijking bevindt. De ramp zou alsdan ontzettend zijn ge weest. De heer Sainctelelle, in gezelschap van den bestuurder den heer Van der Sweep, wachtten des avonds aan de Noord- statie den trein van 9 uur 35 min. af, w aarmede de beambten moesten terug komen, die aan hel ongeluk zijn ontsnapt. Eene werkstaking is in de koolmijn du l'lénit uilgeborslen. Eene brigade gen darmen uil is Bergen vertrokken en heeft zich ter plaats begeven, om allen aanslag lenen de vrijheid van werken te beletten, 'lol nu toe hebben er geene wanorders plaats gehad. Eene goede huwelijks-gelegenheid. De volgende annonce vinden wij in de dagbladen Eene Elzasche jufvrouw, 20 jaar oud, 950,000 fr. bezittende en 550,000 Ir. van hare moeder te verwachten hebbende, zou een heer willen huwen van 28 lol 42 jaren oud; men houdt niet aan hel fortuin, maar aan de achtbaarheid. Allen trouwlustige jongelingen, dal is nu eene gelegenheid om op geen kwaden winter le moeten denken. De KLEINE RENTENIER cenigstc vlaamsch financieel blad. Al de nieuwe geabonneerde)) op den Kleinen Rentenier ontvangen hel blad tol 31 december 1881 voor eenen [rank (Men zie de aankondi gingen.) Ton gevolge der overvloedige regens, wordt onze provincie zoowel als heel hel land, door overstroomingen geteisterd. Hel water klimt in de rivieren op on- rustbare wijze; geheel Veurne-Ambacht is als in eene ware zee herschapen. Een telegram uil Roussclaere meldt dat de Mandei builen hare oevers is gcloopen. Verschillige straten cn fabrieken zijn over stroomd, hel water bereikt er tol een meter hoogte. De vallei der Leie is óok onder het water verdwenen. Van eenen anderen kant vernemen wij dal de spoot weglinie van Brugge naar Thouroul cn venter, op verschillige pun ten lol op eene groote hoogte met water is belemmerd. Van alle kanten worden zeer onrust wekkende tijdingen ontvangen. Tgrootste gedeelte van Vlaanderen is onder water. Geheel de polderstreek is als T ware eene zee; de Leie, de Schelde, de Dender stroo- meu op verschillige punten weer over hunne oevers. Rondom Gent komt alles onder water; lusschen Ste-Agalha en Aalst zijn de meeste landen in een ont zaggelijk meer herschapen en honderden landbouwers zitten gevangen in hunne huizen, gansch door hel water omringd. De onderbreking der scheepvaart wordt algemeen zoowel op de ïerneusche vaart als op andere waters. De andere gewesten des lands zijn ook door den watersnood bezocht. Zoo schrijft men uil Brussel dal de vallei der Seime overstroomd is. Op den Antwerpschen boulevard bereikt bel water bijna de bal ken der brug; hel is lol hovende tiggels der keldervensters geklommen van al de huizen die aan de rivier palen. De weiden rondom de hoofdslad staan groolendeels onder water. Eenigc dijken zijn doorge spoeld langs den kant van Vilvoorde. In de richting van Hal hebben zich derge lijke gevallen opgedaan. In hel Walenland is het al niel beter. Te Luik is de Maas en al de daarin uitloopende watergangen zijn fel gewas sen, de aangroei van hel water was buitengewoon, 1 1/2 meter in eenen enke len nacht, iels watznicl meer gebeurd is sinds de rampspoedige overstroomingen van 1850. De Meun» zegt dal hel eene wezenlijke ramp is voor al de omliggende valleien die in 18 maanden voor de derde maal overstroomd zijn. Zondag avond overstroomden gelijktij dig de Uurlhe, de Ainblève en de Vesdre, en dal nog wel geheel onverwacht, want niemand had op zulken aanwas gerekend. Al de valleien staan onder water, de woningen daarin zijn oiidergeloopcn cn de schade aanzienlijk. Te Tiltf is de vallei nog slechts een overgroot meer. Te Ghenèe slaan al de lage stralen onder waler cn op sommige plaatsen van den steenweg naar Chaudfonlaine is T water eenen meter diep. In de vallei der Maas is hel niel beier. De kaaien en een deel der gemeenten Jemeppe, Seraing, Ougrëe en Tilleur zijn overstroomd. Te Sclessin, Kinkempois, Augleur en Agnesses liggen boven en beemden verscheidene voelen onder wa ter. Benedenwaarts Luik is de toestand met beter; te Jupille, Souveram-Wander, Herstal, Argenleau, Visé, is alles onder water verdwenen. De baan tan Luik naar Maastricht is op vele plaatsen onder water, terwijl dit bijna overal met den ijzeren weg even hoog slaat. De regen die zoo hevig langsheen de heuvels zweepte heelt maandag nagenoeg groote rampen veroorzaakt, door aardin- stortingen. Maandag morgend rond 7 ure werd de reizigerstrein van Hannal naar Luik aan de heuvels van Monceau, boven Tilif, verrast door eene instorting steenen en gruis. De locomotief, de tender en ver scheidene waggons werden van de rails geworpen. Gelukkig is niemand gekwclst, hoewel hel materieel erg heeft geleden. Ver scheidene ploegen werklieden hebben den boelen dag gebruikt om de baan zuiver te maken; eerst ten 4 ure namiddag was hel verkeer weer open. Eene twëcde instorting, maar van min der belang had denzelfden morgen plaats le Moha, op de linie Hooi Landen. Na twee uren werkens was de baan gezui verd. Te Charleroi nam de aanwas van het water op schrikbarende wijs loc en weldra waren al de stralen nabij de Sainber overstroomd. De houten brug over den Piélon moest worden met koorden en kettingen vastgelcgd zonder dal spoelde bel gevaarte weg. Zij slaat ongeveer 50 centimeters onder water. Te Chatelel is hel niel beter gesteld en de ijzeren weg van de koolmijnen in de Praye is geheel onder het water ver- dweenen. De berichten uit Marchionne en Thuin, zijn volgens hel Journal de Charleroi niet gunstiger. Te Marchienne onder andere heeft de brug over l’Eau Hel hof van assisen der Neder-Pyre- neën, heeft eene zonderlinge zaak te bc- oordeelen gehad. Priester Cameight, pas toor van Lambeye, is voor diefstal ten nadeele van verscheidene zijne confraters, tol zeven jaren dwangarbeid cn lol 10 jaren onder do waakzaamheid der politie, veroordeeld. Men moet evenwel aan dien pastoor recht laten wedervaren: hij bestool enkel zijne confraters; hij had maar eene enke len diefstal bij een wereldlijke ten zijnen Jaste. Het waren oude kameraden uil hel seminarie, hij wien hij logeerde: pas toors, kloosterlingen, kanonniken, enz. wier kassen hij openbrak. De grootste diefstal, die hij gepleegd heeft was ineen klooster, welke hij 15,000fr. ontvreemde, en bet klooster is er niet te armer om geworden. De pastoor stool enkel om goede sier le maken om zelfs degenen, die hij be stolen had, uil te noodigen. Het ongelijk dat hij had was, dat hij onschuldige be tichtte, die hij zegde bij hem le biecht waren gekomen en den diefstal bekend hadden... Dat moest een biechtvaderken zijn... Zend gij dan uwe kinderen te biecht O I» I) A van 54 koopen zware Noch nooit heeft er in Veurn’ambacht meer water geweest dan tegenwoordig. Hel water in den IJzer rijst ook gedurig en vloeit op eene groote uitgestrektheid over den linker oever. Daar hel gedurig blijft regenen zijn groote onheilen le voorzien. Hel parket van Veurne heeft zich vrijdag lest naar Middelkerke begeven, ten einde een onderzoek in te stellen over een bloedig gevecht dal dinsdag morgend aldaar aan den boord der zee heeft plaats gehad lusschen den jachtwachter van den heer Serruys van Oostende, en eenen kerel dier gemeente. Verschillende tonnen terpentijn die door de zee op het strand waren geworpen, zouden de oorzaak van dit gevecht zijn geweest. Hel schip Ondine kapitein Van den Broucke, toebehoorende aan hel oesterpark van de heere Van der Heyden- Janssens, le Oostende, is door een groot schip, wiens naam en bestemming men niel kent, in den grond geboord. Schip en lading oesters zijn verloren; de be manning is gered en te Gothemburg op genomen. De Senaat is bijeengeroepen op maandag 28 dezer, om 2 uur des na middag. Men zegt dal er binnen acht of veertien dagen eene nieuwe proefneming met den train éclair zal genomen worden lusschen Oostende en Aken. De raadkamer der rechtbank van Gent heeft Omaar Dobbelacre, oud 24 d'Heure geenen weerstand kunnen bieden aan den opdrang van hel water, en werd weggespoeld. De trein van den Grand Central die ‘s avonds uil Charleroi vertrekt, is niet te Vereux kunnen aankomen. Hij moest stilhouden le Treignes daar een der linie was weggespoeld door hel water. Maandag waren te Bergen verscheidene gezinnen in hun leven bedreigd door de ovei sirooming der wijk Saint Pierre.Vele huizen die achterin gebouwd zijn, werden door het water omsingeld en over weldigd. Namen slaat voor de helft onder water, op de place Lelan, in de Sint Nikolaas en in de Lotubaardsli alen is liet anderhalve!) meter hoog. De Sainber heeft hare bed ding verwijd tot aan de place Saint Aubain, waar zij aan de brug der Sainbre reikt. Overal moeten personen onttrokken worden aan hel wassende water, daarbij echter kan geen gebruik meer worden gemaakt van wagens of karren, men moet booten bezigen. Wanneer de regen blijft aanhouden zullen groote rampen le be treuren zijn. Groote onrust wordt gekoesterd voor de inwoners van Sclaigneaux, daar dit dorp lager ligt dan de hoogte der Maas. Jambe, Wépion, La Plante en al de plaatsen langsheen de oevers zijn zwaar bezocht. De ijzerenweg Nord-Beige staal op ver scheidene punten onder water, terwijl aardinstorlingeti op de linie Luxemburg het doorioopen der treinen beletten. Te Maastricht heelt de Maas eene sedert 3 februari 1850 niet meer geziene hoogte bereikt en is steeds wassend. De Koe- Ridder- en Kleine Looijerslralen zijn overstroomd. De toestand van de om liggende dorpen Heughem, Ittcren, Borg haren, Limmel enz. is belreurcnswaardig. Naar ouder gewoonte komt de Maas dwars door Heughem hel Wijkerveld in- stoomen cn keert te Borgharen cn Lemmel weder in haar bed terug. De Maas is nog gewassen. De brug over den Jeker heelt men van steunbalken voorzien, om onheilen voor te komen. De Koestraat en Klein Looierstraat slaan onder water. Ook le St. Pieter staal hel water in de woningen. Allerwcgê ziet men vooizorgsmaalregeleii nemen legen hel indringen van het water. De was blijft aanhouden. Geboorten. den 18. Edtnrind VundeuhusRcho, xoon van Medard en van Sophie Degane, Bowesterpoort. den IV. Einiel Laevena, xoou van Carului o'1 van Rosalie Syrnocns, Kaaiplaata. don 19. Jsidoor Derycker, zoon van LodewyK cn van Mario Visage Keoostcrpoort. Sterfgevallen. den 21. Balthazar Barbier, bijzonderen, 87 jaren, 7 maanden on 14 dagen, geboren te Rains- cappolle en wonende te eurne, weduwaar van Isabella Hancko, man van Maria Schorreet. den 22. Renilde Vandenkerckbove, 2 m. den 23. Juliana Cuvelier, grondeigenares. 65 jaren, 7 maanden on 23 dagen, geboren en wo nende te Veurne. Mijnheer den Drukker van het Advertentieblad Sies voor het regt. ■WBBggg.LJL mm? |i_ iJ..M1 Overwl rooiningcn. i Een piiHtoor «lift «stoelt! /klgttniftftiK» tijdingen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2