tl Veroordoeling van den pastoor van Dudzoele. Donderdag lest, 30 December, is de zaak afgelopen ten laste van Felix Groin- bez, pastoor tc Dudzeele. Daar is een dier politieke priesters voor wie de stoel der waarheid dient om de wereldlijke overlieden als ook de wereldlijke onderwijzers aan te randen. Pastoor Grombez is belicht van smaad woorden en beleedigingen uitgesproken te hebben in zijnen preekstoel legen den onderwijzer der gemeenteschool welken hij uitgemaakl heeft voor DIEF en MOOR DENAAR. Pliclilig herkend zijnde, do rechtbank heeft den pastoor veroordeeld lol 50 fr. boet ol 15 dagen gevang en de kosten. Daar zijn, lozers, de zielherders die vrede en eendracht aan liet volk moeten prediken 'Zie bier de namen der jongelingen onzer stad, ingeschreven om deel te nemen aan de loting die zal plaats hebben p 26 Januari naast 1. lilanckaert Eduard. 2. Cambien Gustave. 3. Gaytan Charles. 4. Ghaerle Emile. 5. G< ucke Emile. 6. Gousin Alphonse. 7. Gouz.yn Alphonse. 8. Debutchgraeve Isidoor. 9. Demeester Gustaaf. 10. Depagie Emile. 11. Dubois Chat les. 12. Gruwez Gharles. 13. liaise Gharles. 14. Henning Adolf. 15. Herlooghe Adolf. 16. Houvenaghel Remond. 17. Lambrichls August. 18. Legrand Florimond. 19. Lepeire Eduard. 20. Lobbesiacl Constant, 21. Loncke Héron. 22. Markey August. 23. Rabaey Romain. 24. Rooryck Isidoor. 25. Rousseeuw Theodoor. 26. Sohty Henri. 27. Talton Alois. 28. Travcrsier Louis. 29. Thery Hector. 30. Vandenabeelc Hector. 31. Vandt t slraelc Emiel. 32. Vanmassenhove Edmond. 33. Voorons Achille. M.r Henri Van Caillie, een der grootste tjeefs van Brugge, is doorbel tribunaal dezer stad veroordeeld tot vier jaar opsluiting voor aanslagen op de eerbaar heid van knechtjes. Oh die klerikale vuilaard gen ontsnapt, jaarlijks in ’slandsschalkisl i over de inj/' millioen contrebuliën moeten i storten. Welnu deze 5 millioen lasten die de kloosters niet betalen moeten natuur lijk door de burgers opgcbrachl worden. Wat hebben die heilige mannen van Christus woord dan gemaakt Geeft aan César wat César toekomt Aan hel inkwest door de fransche Ka mer gestemd zijn er ongetwijfeld nog vele goederen ontsnapt die waarlijk aan kloos ters loebehooren, zooals hel de heer Brison bewees; daar zij onder den haam van slrooimannen geboekt slaan kunnen zij hier in rekening niet komen. De spre ker haalt onder andere voorbeelden op dat de paters van ’l H. Sakrament over ccnige maanden een goed van 900 dui zend fr. kochten en noglhans slaat hel op hunnen naam niet geschreven. Een pries ter, genaamd De Parabère, bewerkte in Algeria eene aanzienlijke uitgestrektheid grond. Na zijne dood dachten de erfgena men daarvan in bezit te komen, doch de jesuieten waren daar, en ’l geen alleman dacht, aan De Parabère toe te behooren was enkelijk kloostergoed. De cijfers die wij hier dus aanhalen zijn ten minste voor ecu groot deel onder de waarheid en toch zijn zij welsprekend genoeg om ons het gevaar der doodeliand in een nabij toekomend te doen vreezen. De kloosters bezitten in Frankrijk ge kende onroerende goederen voor een som van ^141 millioen franks Wel te verstaan dal in dit schrikver- wekkenden cijfer geene gasthuizen, arm huizen, scholen, seminariën begrepen zijn: die714MILL1OEN behelzen enkelijk de kloostergoederen door de kloosters in eigendom bezeten of gebruikt. Hel is ongetwijfeld dal dit alles en nog veel meer den eigendom der klooster lingen is, doch de heer Brison wil er alles afdoen wat zou eenigszins kunnen be twist worden, en dan vindt hij nog, vol gens cadaster, voor de 6,937 gestichten die er in Frankrijk bestaan, eene onroe rende fortuin van581,127,674 FRANKEN. Van die som en dit doel de stout moedigheid dier mannen kennen be zaten de kloosters die in Frankrijk niet geoorloofd zijn, en wiens bevolking men komt te verjaren, voor 160 millioen. De wettige kloosters bezitten dus, in gekende onroerende goederen, voor 421 MILLIOEN. Dit laatste cijfer moet men goed be merken, want men mag niet vergelen dal deze goederen onophoudend vermeerde ren, dal zij uit den maatschappelijke!) handel zijn getrokken, geene successie rechten en geene contribution betalen, en dal zij onder bet opzicht der opbrengst I in oenen zeer nederige» toestand ver- keeren. Dit alles, natuurlijk, vermeerdert de lasten door de andere burgers op te brengen. En dat groeit aan! dal groeit aan!.... In 1849 waren de zwarte goederen, voor de belasting derdoode hand, in Frankrijk geschat op 6,858 hectaren, met eene huurwaarde van 1,300,000 franken en eene zuivere waarde van 43 millioen fr. Heden heeft hel enkwest bewezen dal die zeilde goederen 23,823 hectaren be slaan, met eene huurwaarde van 17 MILLIOEN en eene zuivere waarde van 421 MILLIOEN. ’l Is te zeggen dal, op 30 jaar, de eigen dommen der kloosters eene tiendubbele grooterc waarde hebben verkregen en viermaal zou uiigeslrekt zijn geworden. Als dat zoo moet voortgaan, zullen de zwarte goederen in Frankrijk, binnen 30 jaar, met duizenden en duizende miliioe- uen bedragen, en wel zeker is hel reeds nu alzoo, want schoon men hel niet be vestigen kan door cijfers, is het onge twijfeld dat hunne roerende en onbekende schatten de gekende goederen in waarde nog te boven gaan. Hier in België is hel gevaar nog grooler, Frankrijk telt 35 millioen inwoners en 421MILLIOEN gekende zwarte goederen; dat is te zeggen, dat de kloosters in,_ onroerende goederen 12 franken per in woner bezitten. Welnu, wij hebben het onze lezers eens bewezen dal de papen, b. v. gelijk te Lepven, voor 4 MILLIOEN ontfutselde eigendommen genieten en de bevolking van die stad is maar van 35,000 zielen; T is te zeggen dat de kloosters in onroe rende goederen meer dan 114 franken per inwoner bezitten. Welnu, burgers die voor vadzigheid of onverschilligheid rechtstreeks of onrecht streeks aan het opeenstapelen der doodc- hand mcdehelpt, overdenkt dat eens goed; en gij, arme domme kwezels die ’s avonds als zeker klokje luidt, het voor moeder gespaarde stukje vleesch of lekkernij naar het klooster draagt, omdat men u heeft wijs gemaakt dal het noodklokje niet luidt als wanneer een gedwongen en vier-en-twintig urigen vasten die goede masceurkens heeft uitgeput, overweeg eens of er nog eene grootere fopperij kan uitgedacht worden, en of er op aarde dommer schepselen kunnen bestaan dan bijgeloovige pilaarbijters. De Liberaal. In navolging van de Patrie van Brugge, spotten de heilige schrijvers van den Leugenaar met den heer Gouverneur Heyvaert omdat hij mei waterleez.cn naar den IJzerdijk is gegaan. Maar dat de heilige schrijvers ons eens zeggen hoe M.' Slirum, M.' Visart, M.' Ed. Van Hee en M.r Raphael Despol er naai- toe gegaan zijn? Zij zullen zwijgen, want de vertegen woordigers van het papenboeltje hebben, zoo als gewoonlijk van de luiaards ge maakt en zijn bij hun vuurtje blijven zitten. Wal doet M.r Raphael Slapen. Wat doet de heer Van Hee? Slokken in 't wiel steken. Wal doet M.' Visart? Jagen en visschen. Wat doel de Limburg- sche SlirumNiemand weel hel, want niemand kent dien vreemdeling, die zelfs geen Belg was als hij hier gekozen werd. En 't zijn die mannen die de papenboel heeft doen benoemen om de belangen van Veuruambaclil te verdedigen! Wal apen spel Een klerikale rechter geschand vlekt. Hel bof van beroep van Gent, heeft den brugsche rechter Demonie van zijne be diening, voor eene maand, opgeschorst, voor zijn schandalig gedrag tijdens do laatste kiezing. opgehouden heelt hulp te bieden aan zijne arme zieken die hij altijd met de grootste liefde heeft verzorgd. Twee lijk redenen werden ten sterfhuize voor de vergaderde menigte uitgesprokende eerste door doctor A. Janssens, de op volger des overledene als eerste genees heer in hel hospitaal, en de tweede dooi den beer A. Dulrcmcz, voorzitter van hel Godshuizen bestuur. Bij de lijkplechtigheid bracht gansch Oostende hulde aan den hooggeachte» burger, en een detachement van hel garnizoen dezer stad bewees hem de militaire eer. De assisen van Weslvlaanderen zullen voor den eersten zittijd van 1881, te Brugge geopend worden, den 14 februari, onder voorzitterschap van den raadsheer Simonis. Maandag heeft men te Boerst, uil de Zijdelingvaart, liet lijk ópgetrokken van Pieter Godderis, slachlersgasl in die ge meente. De ongelukkige, die 's avonds te voren bedronken was, zal waarschijnlijk door den duister misleid, nabij de Zijde- lingbrug, in hel water zijn geloopen en alzoo jammerlijk verdronken zijn. In tegenwoordigheid der algemeene ramp die ons land zoo hard heeft be proefd, heeft zich te Brugge een comiteil gevormd, len einde gillen in te zamelen om de ongelukkige slachtoffers der over- slrooming ter hulp te komen. Een schrikkelijk ongeluk is donder dag te Heist gebeurd. Eene brigade werk lieden, ouder hel bestuur van F. Serlel, waren aan de haven werkzaam; de be stuurder bevond zich in een bootje, dal vast lag, toen dit op eens losschool en door den wind in volle zee werd gedre ven. Drie visschersslocpen zijn ’s avonds ler opzoeking uitgevaren en 's anderen daags teruggekeerd, zonder iels te heb ben ontwaard. Hel lijk van den ongelukkige is later te Weslcapelle op hel strand geworpen. Er hebben 28 bouwkundige mede gedongen in den prijskamp, door de siad Blankenberge voor oenen nieuwen Casino uilgcschreven. - Hel ministerie zelf zal in de Kamer het voorstel doen, om de volksvertegen woordigers hel vrije reizen te vcrleencn op den spoorweg van den Staat. Men geeft voor reden op, dat. alsdan de volks vertegenwoordigers een streng toezicht kunnen uitoefenen op al wat er omgaat. Hel ministerie van openbare werken heelt ecu nieuw Belgisch-Duilsch larie! uitgegeven, dal toepasselijk is, te be ginnen met 1"" Januari 1881. Dit tarief behelst de voorwaarden on prijzen voor hel verzonden van goederen lusschen Belgische statiën ceneixijds, en de. statiën van noord, midden en oost Duilschland, anderzijds. Afdruksels van voornoemd tarief zijn verkrijgbaar in alle statiën van den Staats spoorweg. De Kring der inzamelaars, te Brussel, doet eenen oproep tol al de .maatschap pijen van het land, om een gelegenheids- sloct in te richten, len voordeele der overstroomden in Belgic. Al <lc maatschappijen van de hoofdstad en de provinlie, zonder onderscheid van t Jaarwedde der bisschoppen. Volgens wij vernemen, is de linkerzijde het met het gouvernement eens, de jaar wedde der bisschoppen en andere hoog geplaatste geestelijken ic verminderen, in verlioudihg der diensten die,zij bewijzen. Sinds de nieuwe wet op hel lager on derwijs in voege is, hebben de bisschop pen nog niet anders gedaan, dan legen eene gestemde en door den Koning goed gekeurde wel gewerkt. Zij weigeren Te Deums te zingen, werpen de helft van het land in den ban der 11. Kerk en doemen al die lieden. En wij, belastingschuldigen, zouden moeten voorlgaan met die mannen te be talen, als bewezen zij ons goede diensten? Neen, dal ware al tc naïef; geen enkel meester, geen enkel best uur. zou be dienden houden en betalendie zoo opentlijk en met zooveel hardnekkigheid tegen hunne belangen werken. De bisschoppen zijn de bedienaars van den godsdienst en moeten len dienste van het volk zijn. Als zij dien dienst weigeren, behoeven w ij ze niet meer te betalen. Daarmede moet ieder rechtschapen mensch in stemmen. De heer tlocior Nnpoleon-Atigusl-Gcsar DeGeunynck, geboren in onze stad den 21-" Februari 1812, is tien 29 December 1880 te Oostende overleden. Hij was ridder der Leopoldsorde en gedecoreerd vïfti het Burgerkruis voor zelfopoffering tijdens besmettelijke ziekten. Hij was een braaf en rechtschapen man en een ver dienstelijke geneesheer. Gedurende 40 jaar is hij doctor geweest van het arm bestuur en van de godshuizen der stad Oostende, en het was alleenlijk wanneer bij zijn einde voelde naderen, dat hij denkwijze of taal, zijn uilgenoodigd om deel aan den stoel tc nemen, die de straten van Brussel zal doorloopcn, ver gezeld van een groot getal inzamelaars. Reeds zijn vele maatschappijen on 600 inzamelaars ingeschreven. M. Lintermans, bestuurder der Artisans lléuuis, te Brussel, zal al de zangers van dien kring, op zijne kosten, naar Weenen overbrengen. Die reis zal hem 40 lol 50,000 fr. kosten. Men schal op 350,000 fr. de schade veroorzaakt van 20 tot 25 december door de overslroomiiig der Maas en der Houille op het grondgebied der gemeente Givet. Te Fromelcnues beloopt de schade 20,000 frank. Te Rencenncs heeft de overst’roo- ming eene schade veroorzaakt die op 800 fr. wordt berekend. Daar waarschijnlijk een groot getal onzer landgenoolen zich naar Weenen zullen begeven om de feesten bij te wonen, welke zullen gegeven worden ter gelegenheid van hel huwelijk van aarts hertog Rodolf en van prinses Slefanie, zal het niet zonder belang zijn de voor waaiden te doen kenner., waarop de knar- I len heen en weder zullen afgeleverd I worden. Deze reiskaarten zullen afgeleverd wor den in de staties van Antwerpen (Oost), Brussel (Noord) Luik (Guillemins) en Oostende. Er zijn twee verschillige wegwijzers. De eerste gaat over Herbestlial, Aken, Keulen, Bonn, Goblentz, Bingen, Maintz, Frankfort of Darmstad, Aschaffenburg, Wurtzburg, Nuremberg, Passau en Linz, eu bij bel terugkeeren over Linz, Salz burg of Simbach, Rosenheim, Bruchslad, Heidelberg, Darmstad of Ludwighafen, Maintz, Bingen, Goblentz, Bonn, Keulen, Aken, en Herbestal of omgekeerd. De tweede wegwijzer gaat, in hel ver trek, over Herbestal, Aken. Keulen Cob lentz, Bingen, Maintz, Frankfort of Darmstad, Aschafleburg, Wurtzburg, Furin Nuremberg, Batisbanne, I’ascau, en Linz, en bij de terugreis over Linz, Salzburg, Gaining Bichofshofen, Lend (Gaslein(, Hopfgarten, Worgl, Stuttgart, Bruchsal, Heidelberg, Darmstad ol Lud- wigstumoan. Maintz, Bingen, Coblentz, Bonn, Keulen, au«u Cn Hei bestal of omgekeerd. Van Antwerpen (Oost is de prijs, voor den eersten wegwijzer, gemengde trein fr. 170-25; 2- klas.fr. 160-70; voor den tweeden trein, gemengde klas fr. 181-30- 2» klas, fr. 171-75, Er zullen ook biljetten been en weder nfgcleverd worden voor Praag, aan den prijs van fr. 157-95, gemengde klas, en aan fr. 148-40 voor de tweede klas. De biljetten blijven dertig dagen geldig, de dag der aflevering inbegrepen, aangc- duid door den stempel van de statie waar ze afgeleverd worden. Voor dc kinderen boven de vier jaar, wordt geene hoegenaamde vermindering op de biljetten loegestaan. De kinderen van vier jaar en minder, welke op den school worden gehouden van de personen, waarvan zij vergezeld zijn, worden kosteloos vervoerd. De KLEINE RENTENIER (eenigsle vlaamsch financieel blad. Al de nieuwe geabonneerde!) op den Kleinen Henleiuer ontvangen hel blad tot 31 december 1881 voor eenen frank (Men zie de aankondi gingen.) Mi Hele - I.ol in;g. A.Igcniecno I ijtliu^vn. Korrcktionnele Rechtbank van Veurno. ZITTING VAX 30 DECEMBER. Barbara Goemnnrehuisvrouw van David Staolens, werkvrouw to Clorcken, I maanden gevnng, ovor diofto. Florence Bailloul. tc Weetcndc, 1 maand ge vang en 13 fr. bocto, Henri Beschuyt on Henri Vynck, beide vieechors te Niouport, elk twee maanden gevang en 20 fr. boete, al over open bare zedenschennis. Joanne Marteau, huivrouw Torroborre, werk ster tc Niouport, 2 maanden en 15 dagen gevang on 52 fr. boete, beide over dieften. Eduard Blanckaert, landgebruiken en zijne vrouw Marie Doha, elk 50 fr. boete, over diefte, bcido te Bulrcainp. Romania Versavel, te zVdinkorke, 15 dagen gevang en 26 fr. booto, over openbare zeden schennis. ZITTING VAX 31 DECEMBER. Alois Beauprez. Pieter Clauw en Karel-Louis Clauw, elk 8 dagen gevang, over slagen, al werklieden te Cletcken. Henri Geldof, dienstknecht tc Hessen, 50 fr. booto, over jagt. Pieter Dehaeze en Camille Couckuyt, beide dienstknechten te St. Ricquiers, Florimond Loncke, di nstknecht to Hoogstaede, elk drie maanden gevang, over diefte met braak. ZITTING VAN 6 JANUARI. Pieter Dcwilde en Servaes Dewilde, elk 26 fr. boete, over slagen en wouden, beide werklieden te Merckem, Louis Dutreeuw, metser te Dixmude, 26 fr. boete, over slagen eu wonden. Pieter Vynck, werkman te Nieuport, 1 jaar gevang eu 26 fr. boete, over bedrieglijke ont vreemding. Sterfgeval.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2