s V -! Verdediging iv I I Het afpersingsmiddel gelukte wonder wel en bij voortduring. Eerst begon nu goed de exploitatie. Een broederschap werd ingeric’il. Overal in alle landen, in alle steden, op alle dorpen en vlekken, in alle parochiën, in alle gestichten door geestelijken bestuurd, boorde men van anders niet meer spreken dan van de II. Kindsheid en van de Chineeskens. Oud en jong, rijk en arm, kinderen die hunne eersten communie doen en de pastors weten wonderwel hoe gemakkelijk zij zijn te misleiden, alles wat men kon, werd bij hel broederschap ingeschreven, mits jaarlijksche of maandelijksche bijlage van zooveel. 41 Er moest dus volstrekt oen middel in gespannen worden om die arme chinees kens, Go Is kinderen gelijk wij, te redden met hun toch hel doopsel te geven, en als hel mogelijk was, ben in den waren Godsdienst op te voeden. En dal middel was.... geld....', dewijl men die voor geld van hunne ouders kan bekomen en deze alzoo beletten hunne onschuldige schep seltjes op de openbare wegen bloot ie stellen. Als nu die predikanten aldus hunne licbtgeloovige, vet schrikte en diep ontroerde toehoorders het hart lel hadden week gemaakt, gingen zij behendig met de schaal rond, waar de zoel rammelende stukken, als bij mirakel, kwamen inge stort. fr. VOO 5,685 5,800 5,800 er drie, Antwerpen vier, Brabant zeven, Ooslvlaanderen tien en Westvlaandcren zes, le welen: ëëne lu Brugge, ééue in Oostende, ëëne in Nieupoorl, ëéne in Roeselare, ëëne in Kortrijk en ëëne in Poperinghe. Hel Willems-Fonds werd te Gent, in 1851, met 38 leden gesticht. Tien jaar later telde hel er slechts 184. Hel is bij zonderlijk sedert de stichting van het heilig Davids-Fonds dal bel getal leden van hel Wdlems Fonds zoo spoedig is vermeerderd Zoo moet liet hier ook zijn! Wij lezen in de Stad Gent; Wij roepen de aandacht van hot be stuur en van allen die zich met het onder wijs bezig houden, op de discussie welke jp'den Franschen Senaat plaats beeft, Als het zoo is, wal hebben dan die kro kodillen tranen en verslagen der paters predikanten en hekeerders beteekend Wat voordeel hebben dan die aflaten?.... En al dat geld van vroeger en heden nog, waar is dat dan heen Naar China Dat is dicht bij de maan. Do Chineeskens. Onder de menigvuldige geldkloppcrijen welke de hebzuchtige geestelijkheid heeft uitgevonden, is er zeker geene die stouter werd ingerichl dan de Kindsheid, anders gezegd de Chineeskens. Toen dat 11. werk eerst opkwam, klonken in gansch wester- lijk Europa kerken en kapellen heen en weer onder de pijnlijke jammerkreten van vreemde paters en priesters; ja, sommige hunner beweerden zelfs in China geweest te zijn. Daar hadden zij met eigen oogen gezien wal al gruwelen waren gepleegd op arme, pas geboren en nog andere kleine kinderen: die werden op straten en wegen gelegd, aan hen zelven overge laten en niet beter dan hoopen mest aan zien, bij kruiwagens opgeraapt en aldus dood of levend aan hongerige varkens ten prooi gegeven. Geen medelijken kon het sleeuen hart der chineesche vaders en moeders treilen ongevoelig, snood en als tijgers zoo wreed, aanschouwden zij soms spotlachend de stuiptrekkingen van hun trillend en zieltogend kroost! Daarvoor kreeg men dan een beddeken waarop magere papnonnen verbeeld slaan die kindertjes opnemen, vette varkens die ze gretig opeten en waartegen wordt gevochten om de onnoozele schaapjes le ontrukken, blijde pastors die er doopen cu jongens en meisjes die met opgeheven armen, wichtjes opdragen. Schrikkelijk, machtig kolossale sommen stroomden toe van alle kanten en daarvoor werd in rui ling schonken.... wal a/laal.... en soms een beknopt verslag van pater Amedeus of broeder Zebödeus over hot gebruik der gelden cn den bloeienden toestand der zaken. Doch er ontbrak nog altijd iets, ja, zeer veel, om dal 11. Werk te vol tooien en dal was en is nu nog altijd Geld, geld en uog meer geld. Maar nu is onlangs, mandarin Ly Chao Pee, afgevaardigde van ’t Chineesch kei- zeriijk bij het Fransche republiek, cene verhandeling te Brugge komen geven over den toestand der vrouw in China, ls dochter, echtgenoot en moeder. Die zeer geleerde man, welke reeds 12 jaar te Parijs woonachtig is, heelt aangeraden van op onze hoede te zijn tegen de logen- achtige verhalen van sommige reizigers. Ly Chao Pee bevestigt het de kinder moord bestaal hoegenaamd niet in de Chineesche zeden. Hel is valscli te zeg gen dal er ouders hunne kinderen dooden of verlaten, en, gelijk het zijne plicht is, komt Ly Chao Pee krachtdadig tegen deze lastertaal op, welke de eer zijns vaderlands kwetst. Scholen met God. Een treurig voorval heeft den 3en maart te Elsetie bij Brussel plaatsgehad. Eenige leerlingen der katholieke school speelden na den middag op den koer terwijl de onder wijzeres was gaan noenmalen. Hel toe zicht over deze kinderen was gewoonlijk, gedurende do afwezigheid der onder wijzeres, aan de vrouw van den portier der school toevertrouwddoch deze vrouw, ziek zijnde, had de bcwakiug der kinderen aan baar dochtertje overgelaleu. Een kind van min dan drie jaar had zich onopgemerkt in een waschhuisje begeven, was er gaan zitten op oenen citorn of regenbak, en.... was er ongelukkiglijk ingevallen. Wanneer men het kind uil den cilern baalde was hel een lijk. Ziedaar, boe er in de scholen met God voor de kinderen gezorgd wordt. En hel is de eerste maal niet dat zulks gebeurt, want een diergelijk voorval heeft men verleden jaar in cene school le Luik te betreuren gehad. Hel Willems-Fonds, dal nuttig genoot schap, dat zoo veel bijdraag! tot de ontslaving en de opbeuring van het vlaamschc volk, gaal mei rasse schreden vooruit. Het telt nu reeds 3848 leden en dertig afdeelingen, waarvan de laatste op 20'“ maart le Poperinghe werd ingesteld. Deze afdeelingen bestaan in de vijf vlaain- sebe provinciën als volgtLimburg heeft De assisen van Wcstvlaanden voor den tweeden trimester van dit jaar, zullen te Brugge den 17 mei geopend worden, onder voorzitterschap van den raadsheer de llyckman. Bij vonnis van 16 Februari 1881, heelt het beroepshof van Luik uitspraak gedaan in zake van de C" Singers, van Brussel, en Jean Lemaire, fabrikanl- mecanicien, te Verviers. Jean Lemaire is veroordeeld tol hel be talen van 500 fr. schadeloosstelling aan gezeide compagnie, over hel maken en verkoopen van Naaimachienen, onder den naam van Singers Advies aan deze die Veurnambaclit af- loopen met dezelfde naaimachien. De echte Singers Machienèn zijn maar te bekomen bij Karei Vanderstraete Markey, koopman in de groote Ooststraat, Veurne. De kouing, de koningin en prinses Slefanie zullen den 5 mei uil Brussel naar Weenen vertrekken. De koning en de koningin van Saksen zullen hel huwelijksfeest van aartshertog Rodolf bij wonen. De heer Frère-Orban, minister van builenlaudsche zaken, zal de koninklijke ftmilie naar Weenen vergezellen voorde huwelijksplechtigheid van prinses Step hanie. Aartshertog Kodolf zal rond den 12 dezer te Brussel terugkomen. Onmiddelijk u (dien zullen de geboden van zijn huwe lijk met prinses Stephanie algeroepen worden. Men wacht zijnen lerugkeer af om den dag der reis van de koninklijke familie naar Weeneu vast le stellen. De koninklijke familie zal, om zich niet te vermoeien, maar bij kleine afstanden en niet des nachts reizen. Hel gemeentebestuur van Brussel is voornemens geweest, namens dc bevol king, een vaarwelfeesl aan de prinses aan te bieden, dal zou beslaan in een groot bal in hel paleis van schoone kunsten, maar de lijd was le kort om er de gazloe- stellen te plaatsen en daarbij bevinden zich in dit lokaal nog de prijzen der nationale loterij; men beeft dus van dit voornemen moeien afzien. Bij besluit van, den minister van binnenlaudsche zaken is de trekking der loten van de 2" serie der nationale loterij uilgesteld lot den 20 april en volgende dagen, om 9 uur ’s morgends. Men zal tol 12 april loten kunnen bekomen bij al de poslont vangers van hel rijk. Na dit tijd stip zullen er slechts in hel paleis van schoone kunsten verkocht worden. Een verzoekschrift door 109 advo- kalenen magistraten van hel arrondisse ment Gent geleekend, is naar de Kamer van volksvertegenwoordigers gezonden; hel vraagt dal cene wet de volg.nde schik kingen bekrachlige: 1“ Wanneer in cene zaak, waar ver- schillige beschuldigden betrokken zijn de handeling in liet vlaamscb plaats heeft, zal het openbaar ministerie verplicht zijn uitsluitend die taal te gebruiken, iudieii zij door al de beschuldigden verslaan wordt, en zoo die taal door dc verdedi ging van een der beschuldigden wordt gebezigd. 2" In de vlaamschc provinciën zullen de rechterlijke ambtenaars hunne proces verbalen in hel vlaamsch opstellen. De getuigenis van ieder getuigen of beschul digden zal in de taal opgeschreven zijn waarin zij gegeven is. De Etoile Beige sluit de inschrij- vingslijsl door haar geopend ten voor dode der overstroomden van Belgie; de opbrengst beloopt het boog cijfer van 168.609 fr. 12 c. Nooit heeft in Belgie een dagblad zulke belangrijke som kunnen bijeenkrijgen voor een liefdadig werk. Een duivenliefhebber van Brussel' heeft dezer dagen bij nolarieele acte cene beurs geslicht, ten kapilalle van 20,000 fr. en waarvan de jaarlijksche inkomsten, hetzij 1,000 fr. moeten besteed worden voor den eereprijs van een nationalen duivenprijskamp le Brussel in te richten. De zaak van den burgemeester van Wetleren en van den policie-commissaris dier gemeente, beschuldigd van gewel digen tegenstand legen de benoeming eouer onderwijzeres in de gemeentebe- waarschool, is zaterdag voor het hol van beroep voortgezet. De heer Goethals heeft voor de beschuldigden gepleit en de heer Gamond, substituut van den procureur generaal, beeft de beschuldiging slaande gehouden. Den 16 april zal liet vonnis uilgesprokken worden. Het grauwvuur te Warquignies. Maandag werkte men niet in den pul n.r 2 van den Grand-Buisson. Eenige werk lieden bevonden zich noglans in den pul om le werken aan de verbreeding en ver lenging eenercosteresse. Tien werklieden waren hieraan bezig. Een weinig na 9 1/2 uur hoorde men de noodbel klinken en onmiddelijk sprongen er mannen vol moed en zelfopoffering in den ophaalbak en daalden in den pul. Het grauwvuur was uitgeborsten, op dc plaats waar de werklieden werkten. Dezen lagen in de costeresse en kermden luide, verschrikkelijk verbrand zijnde. Men Betooging ter eere van Conscience. De Zweep, een weekblad van Brussel, heeft voorgesteld eene grootsche betooging in de hoofdstad ter cere van Conscience in le richten, en dit ter gelegenheid der verschijning van hel homiersle boekdeel van den beroemden schrijver. Doch, vol gens de Zweep, moet dit huldebewijs niet alben algemeen zijn, maar liberalen en klerik.alen, Willems-Foiiusers en Davids- Foilds'i's, moeten alsdan verbroederen, en zich, hand in hand, onder hel zelfde vaandel rangschikken. Hierop antwoordt, het Volksbelang orgaan der voornaamste vlaamschc libe ralen van Gent, dal hel de gedachte om eene verdiende hulde aan den grooten schrijver le brengen ten volle goed keurt, maar, dal het er niet kan in toe stemmen met de klcrikalen te verbroede ren, en nog veel minder zich hand in hand met de Davids-Fondsers onder een vaandel van noch mossel noch visch le rangschikken. Kb-rikale bladen zijn met de Zweep ook niet T ecus. Zoovragen bij voorbeeld liet Burgerwelzijn en Hond den Herd van Brugge, waarom het feest ter cere van Conscience le Brussel moet plaats heb ben? Waarom men niet liever eene be longing in iedere groote vlaamschc stad lot stand brengt?.... en reeds doen zij hel voorstel te Brugge een comitcil van kle- rikalen en liberalen in te richten, welk gelast zou zijn schikkingen le nemen om de geachte romanschrijver in dc stad van Breidel en de Coninck schitterend le ontvangen. Doch de liberalen van Brugge aanzien hel voorstel der bovengemelde klerikale bladen meteen wantrouwig oog en schijnen geenszins voornemens le zijn hel te ondersteunen. De grootsche betooging ter ecre van Conscience zou dus wel kunnen schip breuk lijden. Misschien is de Zweep te overhaastig geweest; misschien had zij dienen, niet alleen Brusselaars, maar ook de hoofden der vlaamschc beweging inde provinciën te raadplegen; missclm n is hel onbe hendig cene naaping van hetgeen er onlangs ter ecre van Vidor Hugo plaats greep voor le stellen; misschien is hel ontwerp der Zweep onp> aclisch, daar de verbroedering tusschen liberalen en kle- rikalcn in Belgie om zoo te zeggen een onmogelijkheid is geworden. Algonicone tijdingen. In den wedstrijd van vet vee gisteren te Gent gehouden, heeft P. Ganlois, land bouwer te Leysele, de tweede premie, 200 fr. en eeneii zilveren eerpenning, behaald, met eenen os gekruist ras, wegende 846 kilogrammen. Op Zaterdag 16 April 1881, om 10 2 ure ’s morgens zal or in T Provinciaal Gouvernemenlsh-itel te Brugge overge gaan worden lol de openbare aanbeste ding. 1" Der afgravingswerken op den rech ter over der ac.hierliaven le Nieuport, ge schat 4940 fr. Borgstelling 250 fr. in speciën. 2" Der buitengewone onderhoudswer ken voor hel herstellen der beschadigde schiiinten o( lahis van den JJzer, begroot op 20,009 fr. Waarborg 1000 Ir. 3 Der werken lol versterking der schuimen van 'l gedeelte des kanaais van Veurne naar Nieuport stroomafwaarts den duiker der kruisvaart gelegen, be groot op 16,000 fr. Borgtocht fr. 800. Sedert 1 April 1881 is de malle poste alhier om 2 1'2 ure na Oostende rijdende, cn na hel aankomen van den laatslen trein van aldaar lerugkcerendc afgeschafi. Zaterdag morgend is in bel provin ciaal gouvcrnemenlsholel overgegaan tol de volgende openbare aanbestedingen 1° Der herstellingswerken bij middel van steenbekleedingen, der beschadigde hellingen langs dc vaart van den User. betreffende de bevoegdheid tol het geven van lager onderwijs. Artikel 1 van het fransch ontwerp luidt als volgt Niemand kan onderwijzer worden, zonder vooraf een akte van bekwaam- heid te hebben verkregen. Alle hier- mede strijdige bepalingen der wel van 1850 zijn afgeschafi. Z.io iels zou hier in ons land dienen ingevoerd le worden, want hel is schreeu wend, van wat slach van lieden de geestelijken tegenwoordig onderwijzers maken. Hel schoolenkwest toont dit duidelijk aan; er zijn personen, die gisteren nog koewachter waren en heden onderwijzer zijn in eene katholieke school. De pas- toormeiden, die niet begrijpen wal onder wijs is, worden onder-w ijzeressen. Het is voldoende dal men de kinderen hunne gebeden kan aanleeren, om eene plaats van onderw ijzer of onderwijzeres te be komen. Mag of kan zoo iels blijven duren? De geestelijken en klerikalen zijn er in gelukt, door dwang en uithongering een groot getal leerlingen in hunne scho len op den buiten te lokken, en die onge lukkige kinderen, als zij er verscheidene jaren doorgebrachl hebben, zullen hoege naamd niets weten, zelfs niet goed hunne gebeden, want de geestelijken houden geene school uil liefde om de menseben te onderwijzen, integendeel, hel is om te beletten dal zij goe I onderwezen worden in de officiecle scholen en lol onafhanke lijke burgers worden opgeleid, die zich met meer ouder den dwang eener dweep zieke geestelijkheid stellen, dat de pas- toorsscholen zijn ingericht, waar men niets leert. In Frankrijk heeft men de noodzake lijkheid gevoeld hel. reclit van onderwijs le onttrekken aan de geestelijke orders, die door het uilreiken van walmen lettres d’obédience noemt, toelating hadden om te onderwijzen. De uitslag heeft duidelijk bewezen, dal er daar misbruik van ge maakt werd en vele personen todatings- brieven bekwamen zonder er de minste bekwaamheid voor le hebben. Hiei in ons land moet hel alzoo ook geburen. Niemand zou onderwijs mogen geven, die niet een titel van bekwaamheid bezit. Dal is noodzakelijk, hoogst drin gend, wil men niet dat een ge ieel ge slacht in onwetendheid cn fanatism opge- brachl worde. Wij welen dat de Grondwet het geven van onderwijs vrij laat. Dal is wel, maai de geest van de wet, als men zegt onder wijs geven, moet toch willen zeggen, dal degenen die onderwijs geven, daartoe de noodige bekwaamheid moeten hebben. Er is niet een bedrijf, niet een enkel ambt, le beginnen van nachtwaker lol de hoogste bediening of men moei bewijzen van bekwaamheid geven en om onderwij zer of onderwijzeres in eene katholieke school te worden, moet men volstrekt niets, wij zeggen niets weten. Dal is meer dan een comble, want hel brengt ons land, onze instellingen in ge vaar en als de wetgever de vrijheden van onderwijs heeft gedecreteerd, kon hel hem onmogelijk in de gedachte komen, personen toe le laten onderwijs le geven, die er zelf geen beziteo. Wij roepen nogmaals op dit punt de dringensle aandacht van de regeering cn van de vrienden van hel onderwijs, want de toekomst van duizenden kinderen, die nu in de onwetendheid opgebracht wor den, vooral op den builen, hangi er van uf. Bestek 6,900 fr. Hebben aangeboden: MM. Delporte. Nieuport, H. De Seek, id. I*. Seheirsen, Pervyso, Janssens, Oudenburg, J’. DeSwarte, Nieuport, 6,720 2" De werken van gelijken aard langs het kanaal van Plasscbendale naar Nieu port. Hebben aangeboden: MM. Janssens, Oudenburg, fr. 4,990 H. De Seek, Nieuport, 5,170 Achslogli, Uper, 5,298 hl i '4 I is 01 /le

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2