VAN VEURNE 11 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f JAAR. en hij 1.’ •k Het is dit maal geen bijzonder commis saris, die de zusierkens doet verhuizen, maar zijne hoogwaardigheid den gewezen bisschep van Doornijk. De Tribune meldt verders dat liet de Zusters der Wijsheid alleen niet zijn, die er zullen moeten uittrekken. Te recht beschouwt Mgr. Dümoot de genen, die M. Durousseaux erkend heb ben, als oproerigen tegen zijn wettig gezag, en daarom zal hij streng gebruik maken van al de rechten* welke de wet hem toekent. Men huisvest niet gratis de lieden, die hunnen al te goedzakkigeh huisbaas wil len doen doorgaan voor een zot. Vervolgens zegt de Tribune dal hel waar is, dal Mgr. Dumóni door gen darmen wordt bewaakt. Maar, vraagt zij, wie had hem zijne papieren gestolen? Wie had eene ladder legen des muur geplaatst en de venster ruit van zijne slaapkamer vei beijzeld, om den cngelukkigcn bisschop zijne eenige verdedigingsmiddelen te ontrukken? Wij weten bel en zullen dal misschien zekeren dag bekend maken. In afwachting verklaren wij, dal de tegenwoordigheid der gendarmen niet onnoodig is. Waarom, vraagt de Tribune, was het bisdom niet bewaakt, den nacht dal de mannen van Durousseaux er zijn inge drongen, na de sloten verbrijzeld te hebben IoCh kut'Heua. Uil hel schoolenkwest te Mechelen is de volgende kurieuse bijzonderheid ge bleken Te Heffen, waar eene kalholijke school door den pastoor is ingericht, is er een hulponderwijzer, die 14 tot ISjaren ouil is en die de ovcrgroole som wint van TIEN FRANKEN ’S JAARS. En de klerikalcn roepen dan mot fier heid uil: Doel zoo als wij, wij betalen onze onderwijzers met ons geld Dal onderwijzerken schijnt tol nu toe nog geen cent ontvangen ie hebben. Te Leest, wint de kalholijke onder wijzer 9 stuivers daags en wordt te samen met de overige werklieden alle zaterdagen betaald. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: l'oor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh lielgie: 6 mnahdcn, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk u miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Rcklamen 50 centiemen den regel. NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 - 28 (>25 U 57 2 ;;0 ,_42 619 7 u DUINK ERKE ill Y VEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL L*olitie!& O verzicht. Engeland heeft een zijner groot ste mannen, zijner beroemdheden verloren. M. Disiacli, die door koningin Victoria verheven weid tol luid Beaconsfield, is niet meer. De groote staatsman, tie gewezen leader der conservatieve partij, het oud hoofd van het vroeger kabinet üs overleden aan de ziekte, waar door hij sinds eenige,jweken was aan het bed gekluisterd, ticheel Engeland zal over dal verlies'den rouw dragen, want zijn land ver liest in hem een zijn r beroemdhe den, niet alleen als staatsman, maar •ook als lettel knmhge. Over de tonische kwestie is geen publiek nieuws aan leslippen. De laatste belichten zijn van 17 en onbeduidend genoeg om niet ver der te worden besproken. In f rank lijk zelve heeft de kwestie gerust bij gelegenheid der Paaschfeest- dageii. De minislerieele krisis in Italië, .als gevolg der omstandigheden in Tunis is geëindigd zooals zij be gonnen is, dat wil zeggen, is opge- lost met de heroplrediiig van liet oud kabinet Cairoii. Elk der minis ters heeft volmacht aan den voor zitter van den kabinetsraad gegeven om te ha delen zooals hij zal goed oordeelen. Wanneer de kwestie van vertrouwen voor de kamer zal worden ojigevvorpeu. Van die stem ming zal natuuilijk liet al of niet blijven beslaan van het ministerie al hangen. Men vei wacht zich echter aan eene groote meei derbeid voor liet kabinet van M. Sella, de mede werking schijnt beloofd te hebben voor de conservatieven in zake der builenlaiidscbe politic k van hel gouvernement. Griekenland is niet tevreden met hel ver.!rag dal getroffen is betrek* kelijk de grenzen. Belopgingen tegen de politiek van hel gouver nement hebben langs alle zijden plaats, echter zonder dal hel hier bij lol meer dan prolesleeten ging. De gemeenteraad van Athene heeft hel gedrag van hel gouvernement .afgekeurd en daarin zal hij gevolgd worden door andere steden. De parlementaire oppositie vertrouwt stellig in de omverwerping van hel beslaande kabinet bij de aanslaande bijcenroeping der Kamer, liet eerste werk van hel ministerie zal bij de heropening van den welge- venden zittijd zijn, de concessies van Turkije neer te leggen tol ver krijgen der goedkeuring van hel wetgevend gezag. Men verzekert dal Rusland voor nemens is aan de groote mogend heden eene diplomatische mede- deeling te sturen, waarin liet viaagsluk zou worden opgeworpen om eene conferencie bijeenleroe- pen, met het doel om op algemeene Mgr. Dumont. De Tribune van Bei gen meldt dat M. Emile Masquelier, zaakgelastigde van Mgr. Dumont, aan hel persooneel der Zusters van de Wijsheid, te Bergen, heeft laten weten, dal zij den 13 mei aanstaan de. het klooster moeien verlaten welke zij in de Sarsslraat, n.u 2 en in de Notre- Daine-Debounaarslraat, n.° 22, bezitten. De gewezen bisschop, die beweert den eigenaar te zijn, van die gebouwen, wil er vrijlijk over beschikken. wijze te onderzoeken, ol hel niet mogelijk zou zijn om gezamenlijk maatregelen te nemen voor hel voorkomen der gevaren van de internationale en revolutionaire propaganda. Eene nieuwe gezamenlijke nota is aan Griekenland en aan Turkije overhandigd. De mogendheden nemen er acte in der aanvaarding van Griekenland. Zij meiden dat zij met T urkije gaan overeenkomen over hel vaststellen van hel tijdstip voor de overhandiging der afge stane grondgebieden en zij beloven aan Griekenland hunne welwil lende ondersteuning. Het gi ieksch gouvernement heeft den lieer Gondouiiolis vertegen woordiger van Griekenland te Gonslanliiiopcl, afgezet, omdat hij aan Turkije verzekeringen heeft gegeven, die geen deel maakten van de ondet richtingen, die hij bekomen bad. De samentrekking van troepen op de grens van den Epit us duurt vobj l. Ecu giooi getal balaillons turk- sche troepen worden te Pristina, en te Ipek saamgetrokken om den albaneesclien Bond en de bewegin gen van Sei bic te bewaken. ,Griek- sciie agenten zouden de Albaneezen trachten in opstand te brengen. VeuiMtié, SJXJ April. Vei-ti-ekm-en van den ijzerenweg van Dninkerkc, Veurne, Gent nam* Itruasel en Dixmudcnaar JVienport. 5- 54 11-00 3-09 6- 32 11-39 3-48 7- 1! 12-23 4-26 9-38 3-23 7-10 11-05 5-35 9-31 Wij hebben het gevonden. Onze lezers herinneren zich dat men aangekondigd heeft, dat er ecu bevel was gekomen van de bisschoppen, aan de onderwijzers en de ouders wier kinderen de ofiicieelo scholen bezoeken, absolutie te geven, ter gelegenheid van Paascbcn, maar dat dit eensklaps veranderd is en de banvloek weer hersteld is geworden. Ziehier wal de reden daarvan zou zijn. Een vader van familie, die een goed kalhohjk is, aan wien men zegde dal de pastoor aan de ouders der leerlingen van de gemeentescholen, absolutie ging ge ven, riep uil Als hel alzoo is, dan zal ik mor- gen mijne kinderen uit de kalholijke school trekken en naar de gemeenle- school zenden, want sinds zij de katho- Irke scholen bezoeken*, hebben zij bijna alles vergelen wal zij vroeger geleerd hebben. Dit werd aan den pastoor overgezegd en sinds dien blijft hel beslist, dat de ouders, die hunne kinderen naar do ge meenteschool zenden, goene absolutie krijgen. Het is dus niet in ’l belang der religie dat zijn den banvloek behouden, maar enkel omdat zij al hunne leeiTihgcn zou den verkozen, uil hoofde van het onvol doende eh gebrekkig onderwijs dal in de kalholijke scholen gegeven wordt. Het zal toch niet helpen. tige en vei waande schriftgeleerden hen overleefd hebben met eenen graad huchelarij daarbij. En eindelijk had hij lot hun ge zegd Werkt Hij die niet werkt is niet waardig te leven. En verspreid over de geheele uit gestrektheid des aardbodems, zou hij miljoenen luie monikken zien, zich vel mestend ten koste van de onwetende bevolkingen, waarvan zij de grofste bijgeloovigheden onderhouden en er uil voordeel I>o lioogdag vnn Pnaachen. De katholieke kerk vierde zondag laatst een zijner grootste feesten de opstanding van Krislus. Waie Krislus een tweeden maal opge staan, men oppert de vraag wal hij wel zou kunnen denken van zijne tegenwoordige discipelen. Den dag vóór zijnen dood heeft hij hen ge zegd: Gaal en onderwijst! Onder wijst den vrede,de broederlijkheid, de vergiffenis der misdaden, het verachten der waardigheden*, achttien eeuwen nadien zou hun vol hoogmoed en haat terug vinden, overal twist en tweedracht vei wekkend, reikhalzend naar rijk dommen en verslonden door een on verzaad baren dorst tol behecr- sching. Hij zegde hun Bemint uwe vijanden, doel goed aan die u halen. Zegent degenen die u ver- vloeken en bidt voor degenen die u versmaden. En de geschiedenis der Kerk zou hem bewijzen dal zij op elke blad zijde bezoedeld is van het bloed van miljoenen ongelukkigen, die door hel zwoerd en het vuur de tegenstand aan hare bevelen be kocht hebben. Hij had hun gezegd Zalig zijn de armen want gemakkelijker kan een kemel dooi hel oog eener naald kruipen, dan dat een rijke in den hemel kan komen. ondeihouden trekken. De meester had hen het Evange lie gelaten. En wanneer hij hun vragen zou, hoe zij er mede handelen, zouden zij hem moeten antwoorden: Heer, wij hebben hel dooi’de Cour riep de IJruxrlles, de Patrie, enz. vei van gen. In der waarheid, mijne broeders, Krislus heeft wel gedaan opnieuw geene opstanding te doen, want, voorzeker, zouden zijne discipels hun eene slechte zaak berokkenen. Gezien de ongelukkige tijdsom standigheden, zij zou.ien hem op nieuw niet kruisigen. De vruchten die op de heuvelen van het Vali- kaan rijp worden, zijn te groen nog om do goede overleveringen van eertijds te hernemen. Maar de klerikale gazellen zouden niet lang moeten zoeken om hem voor een godloochenaar, een ellendige zon der geloof noch wet te doen door gaan, en, om er mede aanlcvangen, indien hij te biecht zoude gaan, zou bij voorzeker het schuifje voor den neus krijgen. ZATERDAG 25 APRIL 18T1. 5-50 7-35 1 D1XMUDE 9-51 10-11 I DIXMUDE 10-45 j NIEUPORT En hij zou ze, verzadigd van goederen reeds, met een hardnek kig geweld ter jacht zien gaan om nog meer goederen, lot zooverre dal de woede der volkeren op- hruischl die zij schaamteloos uit plunderen. Ook had hij lol hun gezegd Vermijdt de schriftgeleerden die met lange rokken en opgezette.il zin rond wandelen, die de groele nissen der menigte geerne op- doen, in tempels, synagogen en feesten de eerste plaatsen willen bekleeden, en die alles in de wo- ningen der weduwen opvreten gebarende lange gebeden te slor- ten. En Krislus zijne tegenwoordige discipelen beziende, zou zich mogelijk zeggen dat die hehzuch- A.' 27S ,s' U AD 3-0! 6-07 8- 59 9- 10 11- 00 11 -39 12- 23 3-23 5-35 5- 4? 6- 19 9-15 10-42 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DLTNKERKE 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 9-60 10-25 12-23 12-45 1-11 5-35 8- 06 S-28 9- 02 6-15 6- 46 7- 22 9-28 10-42 11-50 2- 59 3- 22 7- 48 9-51 12-15 2-10 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 V,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1