ge- voor om meters Nationale hulde aan Hendrik Conscience. 'Een pastoor uil het arrondissement Gent beeft verleden zondag gepreekt dat, ingeval de liberalen toekomende jaar aan het bewind behouden werden, België zou vernield worden door dezelfde aarbe- vingen die bel eiland Ghio verwoest hebben en waarbij 16,000 bewoners het Jcven verloren. De boeren konden met moeite hunne laciillusl bedwingen. Tweo sigaren en eeno pint bier. Een dagblad van Henegouwen meldt hel volgende In eene bezetting deelen de aalmoe zeniers aan do soldaten biechlbriefjes uil. Alleenlijk schijnen zij cenigen twijfel le hebben jegens den Godsdienstiever van de soldaten, want op de biechlbriefjes slaat de volgende teer aantrekkelijke nota voor «enen piot, dré .maar eenige cen tiemen per dag le verleeren heelt Dit briefje geeft recht op twee sigaren cn een glas bier. De geestelijken denken waarschijnlijk, als de soldaat niet le biechten gaal uil liefde lol God, dan zal hij hel uil liefde voor den tabak cn hei bier doen. .En alzoo wordt de religie bespol, door de gehuld der genen die het voorbeeld van eerbied voor haar zouden moeten geven. De eerste vergadering tol inrichting van hel fccul-Congclonce zal ge houden worden le Brussel, op Zondag J/ei, t. k. ten 11 ure 's morgens, in <it zaal van het Kieuw Hof van Brussel, Fontainas- plaats Brussel. Benoeming van een Komiteit van uitvoering Al de Vlamingen en .Vlaamscbe Kringen van hel land worden uiigenoydigd hunne afgevaardigden le sturen. Voorloopig kan men alle verdere in. Alleluia? De grootegeestelijke en gees tige koppen van den Yeurnaar zijn ver rezen. Alleluia Lang hebben zij gezwegen; er was oorlog in Israël groole koppen, kleine koppen, permanente censor, druk kerallen lagen overhoop. De groole koppen verlieten het werk, en dikke zware onweerswolken dreigden bovenden yeurnaar los te barsten. Doch Paaschen is een tijd van verzoening, cn de geeste lijke koppen hebben gewaardigd zich met hunne onderdanen te verzoenen. Alleluia! De vrede is gesloten en de groole geestelijke cn geestige koppen hebben dus de pen hervat en den Yeurnaar op- gcvuld mei sermoenen en heilige geestig heden, alles doorspekt van overtuigende lichtingen bekomen ten lokale der Vcr- eenigde Vlamingen, Brasserie du Com merce, Anspachhian, 66, Brussel. Mijnheer de Uitgever, FröbeLleergnng. Men weel dal voorleden jaar een aan zienlijk getal jonge juffrouwen dezer pro vincie, door hel volgen van den Frübel- leergang, zeer voordeelige plaatsen be komen hebben in hel openbaar onderwijs. Allen, die gedurende eenige weken de leergangen gevolgd hebben om de nieuwe leermethode machtig le worden, zijn thans geplaatst. Welnu, wij mogen aankondigen dat op 1 juni aanstaande, eenc nieuwe Fröbel- leergaug in Brugge zal geopend worden. Om lot dien leergang aangenomen te worden moeien de jufvrouwen zeventien jaar oud zijn; 2’ hel volledige lager onder wijs ontvangen hebben; 3” Een certificaat van goed gedrag bezitten, van wege de gemeente overheid; 4° hare vraag india nen bij den heer Gouverneur der provincie met een uittrek van hare geboorte acte. Wanneer dit alles vervuld is, dan zullen de jufvrouwen in den loop van Mei opge roepen worden toteen aanvaardings- exaatn, waardoor zij recht zullen verkrij gen tol hei volgen der leergangen. De lessen zullen beginnen met Juni op hel einde van Oogst te sluiten. Ongetwijfeld zal deze nieuwe leergang eeneitzeer groolen bijval hebben. De trekking der loten van de tweede serie (Serie B) van de Nationale tombola, is woensdag morgen ten 9 ure begonnen, in hel paleis van Echoonc Kunsten Brussel; ongeveer dertien honderd num mers zijn tien eersten dag getrokken. Hel publiek was zeer talrijk, doch ver minderde lel na de uitroeping der acht grootste loten. Ziehier de nummers waar aan de acht groole loten bevallen zijn Lol I, waarde 100,000 frank, door het N. 415,917. Sieraad met parels, briljan ten en satliers bezet, beslaande uil dia deem, broche, vlinder, armband, oorslin- gers, oorringen en prachtige» ruig. Lol 2, waarde bü.OOO trunk, door hel N. 701,460. Sieraad mei satliers en bril janten bezet, bestaande uit diadeem, arm band, bioche, halssnoer en oorringen. Lol 3, waarde 25,000 frank, door hel N. 877,324. Twee briljanten. Lol 4, waarde 25,000 frank, door het N 610,572. Sieraad met briljanten bezet, beslaande uil armband, oorslingers en een paar oorringen. Lol 5, waarde 10,000 frank, door hel N. 363,851. Volledig sieraad mei parels, briljanten en diamanten bezet en volledig garnituur in gewerkten kant. Lol 6, waarde 10,000 trank door hel N. 158,549. Mobilier voor salon, voor slaapkamer, voor badzaal en kamer voor dienstboden. I.ol 1, waarde 10,000 frank, door hel N.880,391. zilverwerk porselein en kristal. De uitgelotte prijzen der tweede serie, zullen van 27 april lol 27 mei kunnen be komen worden. Onderwijzer* met God. Wij hebben kortelings gemeld, dal de rechtbank van Audenaarde eerlang de zaak zou le onderzoeken hebben van een dertigtal broei keus uit hel klooster der Goede Werken te House, beschuldigd van eerloozc aanslagen op de zeden en mishandeling van hunne leerlingen. Woensdag zijn de debatten dezer zaak begonnen, en de feite.i, tegen deze ge wijde onderwijzers mei God, die zoo zeer aan ’t hart liggen van den Leugenaar en zijne schrijvelaars, waren zoo schandalig cn walgelijk, dal men mei gcsloicne deuren is moeten le werk gaan. Uit de getuigenissen blijkt, dal dit klooster een echt nest van zedeloosheid en verrotting is, waar de kinderen be zoedeld en verprosl werden als bel ware bij weto van iedereen, zelfs van den geestelijken bestuurder. En toch winden indie heilige school, in die school met God, in dal tabernakel van ontuchl, geene de minste maatregelen genomen om een einde te stellen aan dien afgrijselijken kanker van zedenbederf. Wij vragen aan lederen ouder, aan allen weldenkenden mensch, of wij hel recht niet hebben kwaad le zien in alles wat hel vrij onderwijs betreft, wanneer wij afschuwelijkheden zien gebeuren en toelnlen, als degenen in hel klooster van House, een der honderden gestichten van ons land, waarover de wet ongelukkiglijk geen voldoende toezicht heeft. Nogmaals roepen wij de aandacht van ieder en bezonder van degenen, die hunne kinderen naar kloosterscholen zenden, op hel proces te Audenaarde. Wie na de lezing van de walgelijke openbaringen, nog den moed heelt zijne kinderen naar zulke geslichten te zenden, kan zijne kin deren niet beminnen, niet liefhebben, en zijn, in onze oogen, schuldiger dan de schurken, aan wie zij die kinderen over leveren, om hen te laten onteerén, ver- prossen en verderven. Ziehier de veroordeelingen die uitge sproken zijn Broeder Amedeus, belicht van ver schelde aanslagen op de eerbaarheid, be dreven op kinderen van beneden de 11 jaar, tot 3 jaar en halt gevangcnzitling, en ontzegging zijner burger- cn politieke rechter gedurende vijf jaren; broeder Ghrysagone, voor beleediging jegens de zoden tot 3 straffen van 14 dagen gevan genzitting cn 26 frank boete; broeder 'Jflieophiel, voor aanslagen op de eer baarheid (bij verstek) tot 6 straffen van ■6 maanden gevangenis en ontzegging van zijne burger- en politieke rechten gedu rende 5 jaren. En hei is nog niet al Eindelijk do regte Bij koninklijk besluit van 14 april, wordt hel gemeentebestuur van Alverin- ghem gemachtigd eene belasting op de honden te leggenbepaald op 50 fr. voor oenen hazewind, 6 fr. voor eenen jacht hond en 3 fr. op elke ander hond. Ziehier den uitslag der aanbestedin gen welke zaterdag in gouvernemeuls- holcl te Brugge hebben plaats gehad 1° Der afgravingswerken op den t ech ier oever der achlerhaveu le Nieuporl Bestek 4940 fr. Hebben aangeboden MM. A. Jacquelool. Oostende, fr. 5,400’.. H. De Seek, Nieuporl, 4’iOO.. 2" Der buitengewone onderhoudswer ken voor hel herstellen der beschadigde 2o'oK Va" de“ ücS*ek Hebben aangeboden MM. Gh. Standaerl. Beernem, fr. 25,000- H. De Seek, Nieuporl, 20,890 3” Der werken lol verslet king der tellingen van l gedeelte des kanaals van Vein .ie naar Nieuporl, stroomafwaarts den duiker der Kruisvaart ueleiren Bestek 16,000 fr. B Hebben aangeboden MM. P. De Swarle, Nieuporl, fr. 19,580 H. Meynne, id. 15/.98 H. De ?eck, id. 14,679- 4° Der ycrsierkingswerken aan het kanaal van Loo. Bestek 50,000 fr. Hebben aangeboden MM. Desiré Vcrsiraete, Ramscnppelle (Veurne), fr. 47.710; bcheirseii Pervyse, 48,700; I Deckers, Westcappelle, 50,900. Op Zaterdag 7 Mei aanslaande om 10 1,2 ure s morgens, zal in T Provinciaal Gouvcrnemenisholel te Brugge, overge gaan worden lol de openbare aanbesie- d'ng der meuwe kasseibesiraiiug de kaai der haven van Nieuporl. Deze werken zijn op 10,000 fr. >'e- schal; de le storten waarborg is 500 m geldspeciën. v-iri‘l^ü?le“dC nieldl men de <<00.1 \an M. Iratsaen, gemeenteraadslid en van den heer Serruys, vrederechter van l kanion Oostende. De assisen van Wcslvlaandereu den tweeden trimester van dit jaar, zul len den 17 mei le Brugge geopend worden. Maandag iser, op de vee, lusscheii Blankeiiberghe en Wetiduyne, een schrik- kclijk ongeluk gebeurd. De genaamde Hendrik Pancsi, geboren te Oostende en te Blankenberghe met zijne l.imilie wonende, wilde mei zijnen boot eene reis doen naar Oostende. Ton dien einde namen, benevens hem, in hei vaar tuig plaats: zijne vrouw Eugenie Hycx zijn ZOOI) Franciscus, rond de 7 jaar- rosper Oslyn cn Lodewijk Decalle, dezè twee laatste wonende le Brccdene. bii Oostende. Houd den eenen half van den namiddag uil Blankenberghe gevaren, waren zij een honderdtal meiers gevorderd op hei grond gebied van Wenduyne, toen den boot om- geslngen weid eu do vijf personen re»-- dweiieu in de baren. Tol heden zijn hunne lijken niet teruir gevonden. b Zondag namiddag, na ecu schoon concert cn bij een prachtig weder is om 4 uui s namiddags, iu hci Lcopoldpark te Brussel, een luchibal, le KationaL opgestegen. Vier personen hadden er plaats in hel bootje genomen eene dame, de luchtreiziger Toulet en twee andere reizigers. Sedert 9 uur ’s mor- gends was men bezig geweest mei den luchibal op le blazen, maar op het oogen- bhk dal hij opstijgen inoesi, was hij no" mei ten volle opgeblazen. Nogtans als het «laat alles losgeroepen werd slee" hij goed op. Maar als hij eenige hoog was, sloeg hel bootje, ten cevolue van de onbedachtheid van een der reizi- gei s, die gelast was den ballast weg le werpen en die zich vermaakte mei de zakjes uil te storten in plaats van ze met hunnen inhoud weg ie werpen, tegen een dak van een in aanbouw zijnde huis Dc lieden zullen wij op de menigvuldige persoonlijke aanvallen, die men in hel laalsle nummer van den trcHëlijken Leu genaar aanlreft, nicl aiilwoürdeu, wam ze. zijn al le dom. Gaan nochtans onze tegenstrevers in hun stelsel van schelden en liegen voorl, zij zullen ons bereid vinden om hel klerikaal boeltje op de duimen le kloppen. Wal andere aardig heden van het heilig b|ad betreft, wij zullen voor liet oogenblik Diogenes en Sesosiris, den Syllabus en hel natuurlijk recht, enz. enz. gerust laten slapen. gelijkenissen, van keurige spreuken en van geestelijke waarheden! Moei dil zoo voorlgaan van Paaschen lol Allerheiligen, drukker, permanente censor en lezers van den l'ettrnaar zullen gelukkige dagen beleven. Alleluia De Veuraaar heeft gesproken. De gemeenlekiezingen zullen plaats hebben binnen zes maanden, de Yeurnaar heeft gesproken, en de liberalen liggen plat! Hel géusch venijn, de peklakkels van het stadhuis, spelen hunnen laal- sten troef, en. in October aanstaande gaan ze de miserie! De Yeurnaar heeft gesproken: Die met de landen gaat slapen Maar, geeft de Yeurnaar le kennen, in 1882 zal Veurne van HONDEN en VLOOIEN verlost zijn, en een burger van Meenen, een burger van Oyghem, een burger van Brugge, een burger van Yprre en een burger van Iseghem zullen Veurne be sturen en Veurne rijk en gelukkig maken. De Yeurnaar heeft gesproken. Met Octo ber aanslaande, HONDEN' EN VLOOIEN BUITEN En hel kan niet missen, liet moeten hel zal zoo zijn. En inderdaad de kiezers zullen naar de pastoors luis teren, omdat zij welen, dat de pastoors hun goed de waarheid voor oogen leggen zij zullen stemmen gelijk de pastoors het vragen, omdat zij overtuigd zijn, dal hel aan den mensch niet vrij staal ie gelooven wat hij wil en omdat zij geleerd hebben, dal Glnistus gezeid heelt aan‘de priesters die u aauhoorl, aanhoort .Mij, die u versmaadt, versmaadt .Mij Wie zou er dus de pastoors niet gelooven, des le meer daar God ook heelt gezegd in T laiijn gui non credideiil condemnabitur het is le zeggen: «die nicl gelooven zal moet in den ketel Dus, om in den ketel uiel le moeten roosten, zullen al de kiezers stemmen voor de klerikale kandidaten (als ei zijn), en hij gevolg hel geusch venijn, de peklakels van hel stadhuis, spelen liun- ju-n laalslen H oef, en, in octuber aan- slaande gaan ze de miserie De Yeurnaar heeft gesproken, de libe ralen liggen plat HONDEN '•LOOIEN BUITEN 1 Ingezonden. Ie Het einde vim België* DAGORDE /Vlleltiia J Alleluinl! Adiukerko, den 18 April 1881. Laat mij toe van uw geëerd lda<l gebruik te maken om aan mijne confraters, du duivenltof- hebbors, oen pareltje van dwaasheid te doen uit- Bchijncn, gevonden in het zoo kostelijk als wel opgesteld plakkaat der maatschappij de Reis duif - uwer stad. Inderdaad, M.r na oenen oproep gedaau te hebben aan do lief hebbers uwer stad en deze van Adinkerke, Avecappellu, Oostduiukerke, Ram* cappelle, enz.., eindigen d<> voorwaarden van dit merkwaardig stuk met een artikel 12, die waar lijk alle ongerijmdheden te boven gaat en luidt zoo Volgt, luistert en overweegt: het staat de Commissie vrij duiven te verwerpen. Ouf 1 Welhoe, men noodigt ous uit en, indieu wij opkomen, zou het aan die zoete mannen vrij staan ons weg te zenden met duiven en korven. Halte IA! Nog niet zei Kazak, men zal ons niet vangen. ’T is waarlijk te belachelijk en ik protesteer uit alle mijne krachten tegen zulke dwaze en on voorzichtige handelwijze, allen duivenliefhebber tevens uitnoodigende gene v rl ren stappen te doeu, en geen deel te nemen aan euneu prijs kamp die schijut uit partijdigheid uitgegeven te zijn. Maar, M.r de Uitgever, er komt mij het ge dacht op dat dezen dwazen maatregel bijzonder lijk gericht is tegen de maatschappij St. Esprit - van Veurne,en dat wel omdat men wil partijdig en politiek zijn. Politiek tot bij de duiven toe 1 Och heere 1.... wat gaat men nog al hooren. Wat er ook van zij, mij dunkt, M.r, dat men, in zulke voorwaarden, geen uitnoodiging moet uitzenden, daar men u aan de deur kan zetten naar beliefte. Verders, hoop ik dat eenieder in mijne meaning zal deelen en eens eeno welver diende les zal geven aan de onderteekenaars van dit allezins merkwaardig ding, waarschijnelijk tut deu diepgrondigen koker komende van den eeneu of den anderen zoete geconlijto klant. Ontvang, M.r do Uitgever, met mijnen dank, de verzekering mijner hoogachting. Een duivenmelker. II .11 I.I.MB British Amerika, elk beschaafd land, waar <la pioniers der beschaving, zoowel die des handels, als die der Godsdienst, zich een weg gebaand hebben, gewagen van du faam dezer alles over- winmnde heelmiddelen. Er is geeuo geschreven taal, waarin niet getuigschriften kunnen worden voort gebracht van hunne kiachtdadige werking, geene gedrukte, waarin zij niet aangekondigd en aanbevolen zijn. Zoogroot is de aanvraag in alle wcrclddeelen, dat men ze met regt een groot stapelproduct mag noemen; ook besta: n er tienduizenden van agenturen. Professor Hollo way, wiens veel omvattende geest de werkende oor-aak is van dit onnoemelijk aautal volks- apotheken, is nu in dit land. Er Is geene courant in de Unie, die zijne preparation niet opgenomon heeft, geene stad binnen hare g enzon, waar zij niet bekend zijn, en gewaardeerd worden. Deze bewijzen zijn sprekend, en tonnen duidelijk dat terwijl zoo vele invoerders van nieuwe st< 1 els in het duister rond getast hebben, hij alleen öe ware en eenige toiddelem om de hoofdoorzaak der kwalen in het meuschelijk lichaam uit te roeijen, heeft ontdekt, en wat moer zegt, heeft weten toe te passen. liostun Uee. Nationale loterij. Ware er gezondheid in eeno menigte van ge- neeikundigo «telseis, oven als er wijsheid is in eene menigte raadslieden, dan zou ziekte iets onbekends zijn in deze eeuw van zoogenaamde ontdekkingen op het gebied der ziekteleer. Do liomoeopathcn zeggen ous dat het behoud van ous leven in geval van ongesteldheden afhangt van oneindig kleine dosissen, tot in liet onein dige too verdund: de hijdropathen beweren de gezondheid te herstellen door stortbaden, of willen de ziekte uit ons wecken door middel van natte dekens, terwijl eene nog nieuwere soort van doctoren zich afgezonderd hebben, voorstol lende om ons tot aan de oksel te begraven, waardoor zij dus, ten einde ons leven te redden, ons om zoo te zeggen reeds met beide voeten in he^ graf plaatsen. Vervolgens hebben wij nog Sangradas, die er altijd sterk voor zijn om iemand te aderlaten, of spaansche vliegen te zetten, of dieet te houden; en mineralisten, die in niets anders gelooven dan in kwikzilver en zijne oxijden. Hot is echter te betreuren dat al deze theoristen geen praktisch bewijs kunnen inleveren van de door hen aangenomens onvoil- baarheid hunner genezingen. Dit is niet het geval met professor Holloway, die werkelijk een nieuw tijdvak van de geschiedenis der genees- en heelkunde geopend heeft, cn wiens genees middelen in de laatste twintig jaren, jaarlijks tienduizend van den dreigenden dood hebben bevrijd. Dit is geene veronderstelling maar eene daadzaak door de voorbeeldige bewijzen van eene keur van getuigen. De archieven van zijn hoofd bureau te Londen bevatten meer dan een half miljoen getuigschriften, zoo authentiek moge lijk, die behalve de mogelijkheid of de twijfel de onfeilbaarheid van zijne Pillen on Zalf in negen tien twintigsten der kwaden waaraan de mensch onderhevig is, bewezen. Groot Brittan- nie, het Vaste Land van Europa, Indie, China, Australië, de Vereenigd» Staten. West Ipdie, Algcinconc tijdingen. Wij ziillcn xvnciitcn. Die zal hun vlooien rapen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2