onlceren Katholiek onderwijs. Onderwij zers met God. Het Broederkens-onderwljs. Hel proces der 29 broerkens uit hel klooster der Goede Werken te House, wegens aanslagen op de zeden en mis handelingen hunner leerlingen, maakt overal den grootslon indruk. Hij het lezen der debatten, wordt in elks gemoed walg en verontwaardiging verwekt. Indien er nog ouders zijn, die ingeno men waren mei hel broederkens-onder- wijs of die aan do onzedelijkheid van zekere broe.derkens en aan hunne onbe kwaamheid als onderwijzer twijfelden, dan zal dit proces ze nu toch wel de oogen openen. De klerikale drukpers zwijgt dal ze barst. Alleen het Journal de Hruxelles heeft den moed er een woord van te reppen Spottend zegt dit blad Ziedaar koren op den molen der liberale bladen, en voor langen tijd 1 Ja, dal is koren op onzen molen en voor langen lijd, want wie huisvader is en denkt aan de afgrijselijkheden, welke op zoo algemeenen voet in dit klooster te House, in dal pesthuis, dal heulengesticht, gepleegd werden, moet zich de haren voelen te berge rijzen en om wraak bij den hemel roepen, om zulke wange drochten, om zulke dieren, moeten wij zeggen, te zien straffen. De debatten van dit walgelijk proces mogen niet verloren gaan; zij moeten op duizenden exemplaren gedrukt en overal, tot in het minste huisgezin, zoo op den buiten als in de steden, kosteloos uitge beeld worden, om do ouders te doen, zien wal hel kloosteronderwijs, wal hel onder wijs met God beteekent. Wij dringen er op aan dit te zien ge beuren; het zal een treffend aanhangsel of liever vollediging zijn van hel school- enkwesl. De klerikalen hebben de valsche statis tieken der kalholijkc scholen overal rond verspreid; ehwel dat de liberalen hel proces van House in handen van eiken huisvader geven en hij zal zien wat zijne kinderen te wachten staal. Hekis hier geen afzonderlijk feit, maar wel negen-en-lwintig broederkens die volgens uil het proces blijkt, beschuldigd zijn geworden 1" Van onzedelijke en walgende feiten met hunne leerlingen te hebben gepleegd. 2° Van de kinderen op de hatelijkste wijze mishandeld te hebben. 3° Van ze voor geld, te laten uitbreken, om in de herbergen te gaan drinken. 4» Van ze den drift naar hel spel te hebben aangeleerd. Van ze voor geld de eerste prijzen Navolgers en vertegenwoordigers van Christus. De geestelijken aanzien zich, of trachten zich te doen aanzien als navolgers en vertegenwoordigers van Christus. Wat drijven zij locii meldeinensche i den spot! Gliristus haatte alle, wercldsche pracht En beziel ecus dien bisscliop hij woont in oen schitterend paleis, hij doel zich vervoeren in een kostelijk rijtuig, hij is gekleed in do fijnste sloffen en hij glinslerl van goud en diamanten. Christus was de ootmoedigheid zelve, en beminde en predikte bovenal de goede overeenkomst onder de menschen..... Eu beziet eeir, onze priesters: zij willen boven eenieder zijn, hoven burgemeester en raadsledenboven godshuizen- en dischbesluurders; en, om tot hun doelwit te geraken, zaaien zij verdeeldheid, lieg >n en lasteren zij, en noemen zij de mannen, die hun in den weg loopen, VESPESTEN DE PEKEAKKELS, GEUSGH VENIJN',enz. Wal zegt gij, lezers, van zulke navol gers, van zulke vertegenwoordigers van Gliristus 1 En nochtans zullen de gezalfde opstel lers woensdag aanslaande in hun smaad schrift, in hunnen heiligen Leugenaar, slaande houden en door drogredenen pogen te bewijzen, dat zij waarlijk chris telijk zijn, en dal de liberalen ofschoon deze dagelijks doen zien dat zij de broe derliefde en de goede overeenkomst onder de Veurnesche menschen rechtzinnig be trachten verachtelijk volk is, HONDEN EN VLOOIEN, die men moet weg jagen. O, gij valsche navolgers van Christus O, gij farceurs heeftdie u aanhoort, aanhooit Mij n. Zij mogen te kennen geven dal de wereld lijke menschen maar dommerikken zijn, dal de priesters al hel verstand alleen hebben; dal, dewijl de mensch niet denken mag wal bij wil, hij ook niet naar zijnen eigenen zin handelen mag, aangezien de mensch maar handelt vol geus zijn gedacht en bij gevolg dal de 1 menschen handelen moeten volgens den wil der priesters, omdat de priesters de 11. Kerk vertegenwoordigen, en dal de Kerk onfeilbaar is I Ja, dal mogen zij wekelijks uilbrieven: dal zal de blinden doen klaar zien, en dan zal de klerikale politiek vooruitgaan gelijk de kreeften. De grrrootc geestelijke schrijvers mo gen ook de wereldlijke bestuurders aan vallen met alle mogelijke geestelijke grof heid. Dn is weeral olie in de liberale lamp, Zij mogen dus wekelijks spreken van DEN VERPESTENDEN DAMP DEK PEK- EAKKE1.S VAN HET STADHUIS; zij mo gen die beeren vergelijken aan HONDEN EN VLOOIEN; zij mogen het Imdemlnag- sche sledelijk bestuur GEUSCH VENIJN noemen, dal zijnen laatslcri troel speelt en in oclober aanslaande de miserie zal gaan!.... Als hel maar geen slim is. Ja. dal mogen de geestelijke opstellers van den l'eurnaar, die hooggeleerde en wijze koppen, allemaal doen, en hoe meer hoe beter. Waarom dan zouden wij hunne artikelen wederleggen? Waarom?.. De klerikale jeune garde. T Is curieus! Al walde liberalen doen, vinden de klerikalen slecht; en nochtans, al wat de liberalen doen, wordt duor onze klerikalen hagevolgd. Over 2b jaar, trachteden de Veurnesche geestelijken de maatschappij S." Cecilia te vernietigen. Het was een slecht ge nootschap, wiens bijeenkomsten onzede- lijke vermaken voor doel hadden enz. De klerikalen, de eenen vóór, de anderen na, verlieten wel de maatschappij S.,r Cecilia, doch deze, wel verre van te vallen, nam in bloei toe. Wal deden dan onze geestelijken Zij richteden zelve» een muziekgenootschap in, en zij ook geven nu concerten, en houden avomlbijeenkomsien waarop jong en oud, jongelingen en meisjes, mans en vrouwen, uilgenoodigd worden En ziel, zij hebben nu zei ven cetie Kheto- rikamaatschappij in hunnen tap tul stand gebracht. De klerikaalijes hebben ook wel gespot met de liberale jeune garde «Hel was hel vijfde wiel aan den wagen, zij deden meer kwaad dan goed aan hunne partij, enz. enz. Maar de liberale jeune garde liet klappen en zette hare onderneming voort. Spotten de klerikaalijes nu nog? Neen, wel integendeel: de liberale jeune garde is eenen doorn in hunnen voel, en ze gaan nu ook eene klerikale jeune garde inrichten. Proficiat! klerikaalijes. Maar zorgt, dal uwe jonge wachten, noch krakeelen, noch vechten, noch grove vuile manieren doen, noch onnoozcle schapen in hel ongeluk Algcmeeno tijdingen. Bericht aan de tabakkweekers. Een ieder is gehouden vóór eersten Juli aan le geven de tabaksplantingen gedaan op lauden waarover hij de beschikking heeft. Dus opgcpasl. De Kanjer der Volksvertegenwoor digers zal dinsdag aanstaande, om 2 uur iiaic \\ci ui heden hernemen. W ij vernemen dal er verminderingen en kwijtschelding van straffen zullen ver eend worden, ter gelegenheid van bet huwelijk van prinses Stephanie. lie officieele Zeiltuig van Weenen bevat hel programma der ceremoniën, vastgeseld voor de plechtige intrede van prinses Stephanie le Weenen. De plechtige intrede zal plaats hebben, maandag 9 mei. ten 1 uur namiddag. en 12 12 zullen de koningin der Belgen CU prinses Stephanie van Schönbrunn a.inkomen en zien in een rijtuig niet zes paarden bespannen, naar hel Tlieresianum begeven, waar zij zullen onlsaiigeii wor den door den groot-maarschalk en ei scheidene ainlerc officiers van hel keizerlijk paleis. Zij zullen naar de bin- nenvertrekken geleid worden langs hel OOI vooi hol van het paleis der acade mie, en dal ganscli met gobelijnsche tapijtwerken zal behangen zijn. Het is in net 1 lieresiaiiiim dat de koningin en de prinses hun toilet zullen maken voor don Stoel. Zij zullen tol aan het rijtuig gebracht wor<. ai door den groot-maarschalk, ver gezeld van eene eerewachl. Daarna zal de stoet zich in gang stellen. Op dit oogenblik zullen de eerste artil lerie-salvos gelost en de klokken van al de kerken van Weenen en de voorsteden geluid worden. Het koninklijk rijtuig zal voorgegaan en opgovolgd worden door 8 detachementen van de verschillende troepen der hoofd stad. Je gi neraal-commandant van het gar nizoen van Weenen, baron Philippovich, zal links nevens het rijtuig rijden, den il.iiiken sabel in de band, van aan hel 1 heresianum lot aan de Burgplein. Hechts nevens het rijtuig zal de inspecteur der ekwtpagies, van hel hofplaats nemen. Aan den praalboog opgericht voor de. Elisalietlibrug, zal de burgemeester van eenen, omringd door den gemeenteraad en het schepencollegie, de prinses welkom hecten. De koningin en prinses Stephanie zul len in hel kasteel der Burg, aan den trap er ambassadeurs ontvangen worden &lr'h‘l'1l''!'IHS.'Jo5cl’h e" aartshertog Bodolt. De keizerin zal hen ontvangen i" de kamer van den geheimraad. Hel bruidsgoed van prinses Sjep- bevat 40 a 50 toiletten die zijn lenloongesteld geweest iu hel paleis le Brussel. Ziellier eenigc bijz.ondei heden over dc voornaamste dier toiletten Hel bruidskleed is van zilverlaken, volgens de iraditioneele snede, versierd met zilver borduursel, voorstellende olijf- en lauriertaken, eiken, en myrtebladeren, oranjebloesems en rozen, naar men ver zekert, keurig bewerkt. De sleep, vier en een hltlve meter lang, is ontgeven van eene satijnc ruche, waarop insgelijks zil ver borduursel, terwijl in hel midden van de sleep een prachtig geleekend zilver borduursel van ecu voel breed prijkt Bij haren intocht te Weenen zal dc prinses een Poinpadour-kleed draden van voren bedekt meiroze krip, terS dë slee]) en het lijf van grijs en roze damast is, ganscli bezet met knoopen in den vorm •ozeiiknopjcs. Dit kleed is van voren omgeven met Mechelschen kant. Een der schoonste toiletten is een geel 100h,?61 niel slannden kraag, stijl Uenii IAgemaakt naarde aanwijzingen door aartshertog Rodolf zelven gegeven, liet lijf is geheel met pet rlen doorweven, de kraag en de mouwen zijn van pluche met satijnen belegsels, satijnen écharpes en plissées van voren, terwijl de sleep van satijn is, van dezelfde schitterende kleur. Verder beval hel bruidsgoed der prinses een kleed, waarvan de bovenrok en het lijf van romkleurig surah zijn, geborduurd met rozen en geheel opgemaakl met mechelschen kant; een hemelsblauwe robe de ehambre, versierd met rijen points d Alencon, waarop ontelbare kleine strik jes; een hofkleek van voien met lulle 'en zilverkant bezet, waarvan het lijf en de sleep, die vier meters lang is, van blauw satijn, gebrodeerd zijn met gouden en zijden bloemen, rondom bezet met een breeden satijnen plissé, waarop kleine bloemtuilen bevestigd zijn; verder een kleed van roze faille, versierd met den beroemden kanten sluier, dien de stad aan de prinses schenkt, met witte lelies en rozen lol den rand van het kleed be zaaid; een kleed Louis XV van wit satijn met paarlen bezet, met berthe van zwarte brusselschen kant. Onder de toiletten der koningin bemerkt men vooial die, bestemd voorde cere monie voor het huwelijk en voor de intrede te Weenen. De eerste is van Waarom zouden wij de zoogezegde be wijsredenen van den Veurnaar weder leggen, als iedereen met de sermoenen eu met de aardigheden van hel heilig blad lacht en spot? De scherpzinnige en diepgrondige ge zalfde opstellers meenen hel Veurnesche liberalisme verpletterd te hebben, eu hunne artikelen zijn olie in de liberale lamp Ja, de grootc geestelijke politieke kop pen mogen wekelijksch in hun blad schrijven, en ook in hunne predikstoelen verkonden, dal de menschen niet mogen gelooven en denken volgens hun eigen oordeel, maar dat zij moeten gelooven en denken gelijk de priesters het voorschrij ven, omdat Christus aan de H. Kerk, I noch or T is te zeggen aan de priesters gezeid I storten. le hebben doen bekomen. 6” Aan ze hunne les le hebben voor speld, T is te zeggen van le h e en liegen. Er is bijna geen onzedig feit aan welke die zoogezegde opleiders der jeugd, zich niet schuldig hebben gemaakt. AA ij weten nu nog maar wat opentlijk aan liet daglicht is gekomen; wal blijft er mogelijks niet nog verborgen? liet hart krimpt ineen, als men denkt dal een ge slicht, welk zulke monsters beval, reeds zoo vele jaren bestaal en hel nu maar is, dal zoo mts is bek.‘mi gemaakt en men overtuigd is, dal reeds van vroegere jaren, de bedorvenheid in liet geslicht der Goede Werken was geslopen. AVal slachtoffers kunnen daar gemaakt zijn? Het is de plicht van allen, die hel mol dc kinderen goed meenen. de aandacht der ouders op die feilen te roepen en eene grootc openbaarheid aan de debatten en vcroordeéiingen te geven. Het is dc eerste of de honderdste maal niet dal er broederkens veroordeeld wor den, maar nu is het getal beschuldigden zoo grool.dat er een wezenüijk gevaar voor de zedelijkheid van hel land in ge legen is. Naar hel schijnt of liever, volgens blijkt uil een hoop echte stukken, leverden de broerkens van het klooster der Goede AVerken, le House, zich reeds van voor 1872, dus meer dar. 9 jaren, over aan de propere daden die men kent e.n door het proces Le Audcnaarde thans aan hel daglicht worden gebracht. Die feiten waren gekend en zelfs sprak een blad van House er over, de Renai- sienne, welk om haren moed en vrijpos tigheid veroordeeld werd. Die zwarte pest, dal mishandelen van kinderen heeft zoo 9 a 10 jaren kunnen duren, zonder dal het gerecht zijnen neus in dit walgelijk pesthuis durfde steken. T Is waarlijk ongehoord, schier niet te gelooven. Hoeveel geslachten werden in dit tijd verloop verprost eu verkankerd? O! men huivert alleen bij de gedachte daaraan. En zal men zich enkel bepalen bij hel veroordeelen der wangedrochten, die een ontelbaar getal kinderen naar ziel en lichaam bezoedeld en verdorven hebben? Zal men dit gesticht der zoogenaamde Goede AVerken l»len bestaan, om zijne affaires, zijne commerce voort te zeilen Dat zou een gruwel wezen! AA’anner men een huis van ontucht ontdekt, waar minderjai ige meisjes wer den in gelokt en onteerd, straft men niet enkel de houders van zulk een onluclit- huis met gevangenis en boeten, met sluit ook ongenadig hun geslicht. AA'eluu, zulk ee:i ontuchlhuis is minder afschuwelijk, minder gevaarlijk dan een klooster als dit der Goede AVerken, waal mannen zich op krfapen overleveren aan feiten, die zoo eerloos, zoo walgelijk zijn dal wij er geenen naam kunnen aan geven, en hel gerecht zou zulk een klooster’ zulk een poel van zedebederf en verkan kering evenmin mogen ontzien. In dees geval zijn kloosters en huis van ontucht gelijk; men moet hel even onge nadig sluiten. Doel men dat met, dan zullen de wan-..| gedrochten, die nu zelfs hel bankje der misdadigers bezoedelen en waarschijnlijk vervangen worden door andere schurken van dien aard, gekomen van men weel niet waar en die misschien reeds elders voor dergelijke smeerlap perijen werden veroordeeld, zooals dit hel geval was met broeder Maximiliaan, en die gekende afschuwelijkheden komen voortzetten. Dat mag niet gedoogd worden. Paters en broerkens zijn reeds gelijk aan pu blieke vrouwen in Taannemen van valsche namen; hunne gestichten zijn gelijk of erger nog dan onluchthuizen, om reden der misdaden welke de inwoners er ple gen. Zij moeten dus ook gelijk zijn voor de wet en dezefde straffen ondergaan. Geen voorrecht voor die kerels; gelijk heid en niets anders dan gelijkheid voor de wet. Zoo eischl hel de rechtvaardigheid. Bij het aanvangen der zitting van vrij dag 22 dezer, heeft de Correclionnecle rechtbank van Audenaarde uitspraak ge daan in verscheidene vuile zaken, ten laste van de Broerkens van liet klooster der Goede-AVerken van House, waarvan dc debatten verleden AVoênsdag hebben plaatsgehad. Even als den vorigen dag verdrong zich eene talrijke menigte in de verhoorzaal, om dc beruchte heilige bende te zien. Broeder Antonins werd veroordeeld 1" lot tien straffen van 3 maanden gevangenis, voor evenveel aanslagen op de eerbaarheid zijner leerlingen 2° lol 9 straffen van 2 maanden, voor zooveel openbare schendingen der goede zeden; dus in het geheel lot vier jaar gevangenisstraf; Daarbuiten vijfjaar ontzegging van alle burgerlijke en politieke rechten. De rechtbank heeft ten voordeele van broeder Antonius verzachtende omstan digheden in aanmerking genomen, in aauzi?n van zijn vroeger goed gedrag. In eene andere zaak, ten laste van de leerlingen Delmarle, Slerre en Thys, heeft de rechtbank beslist dal de openbare schending der zeden, ten volle bewezen is, doch daar Slerre en Thys beneden de 16 jaar zijn, zij zonder kennis van zaken gehandeld hebben; bijgevolg worden deze twee leerlingen vrijgesproken. Hel vonnis luidt dal Slcrl e ter beschik king van het gouvernement zal gesteld worden tolden ouderdom van 21 jaar. A'oor Delmarle neemt de Rechtbank insgelijks verzac’.ileude omstandigheden in aanmerking en verwijst hem lol vier straffen van 22 dagen opsluiting. Voor broeder Celeslinus neemt de rechtbank verzachtende omstandigheden in aanmerking, voorspruitende uil zijn vroeger goed gedrag, en veroordeelt hem slechts lol 6 maanden gevangenisstraf Broeder Antonius en broeder Slerre worden met dc boeien aan de hauden dooi de gendarmen weggeleid. Arme nturlelar^n Dc rechtbank gaat daarna weer over lol hel getuigenverboor. De pleidooien hebben heden plaats. Hoe hebben onze zedenpredikers niet gebulderd tegen onze Hhetorika gilde Waartoe diende die gilde? Om het hert te bederven en de ziel ie verliezen Wiuirom De schandalen van Ronso.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2