e< np irige Wal hebben wij echter gezien in het klerikare kamp Pastor Debra wordt door de tribunalen, ten gevolge van duidelijke bewijzen, voor aanslagen op de eerbaarheid van kinderen, lot verscheidene jaren gevange nisstraf veroordeeld. Hij vlucht; en wan neer hel hem geoorlol'd is in bet land terug te keeren, wal gebeurt er’ De bisschop van Namen noemt hem pastor in eene voorname parochie der provincie Luxemburg, en bijgevolg werd die kerel op nieuw geroepen om de kinderen te onderwijzen I Is dit niet de verheerlijking der on deugd De waarheid is alleen bij de katho lieken te vinden zegt de Veurnaar. Welke leugen De kloosters van pators zijn holen van verderf. De verdorvenheid is er zoodanig groot, dal zij niet kan verdoken blijven en dal de justicie er gestadig werk mede heeft. En nochtans de geestelijke overheden doen al wat mogelijk is om die verdor venheid te verduiken en om de justicie builen de kloosters te houden. Is dit uit liefde voor de waarheid Die vuile paters dragen het geestelijk kleed, en dikwijls gaan zij te biecht en te communie en meermaals daags verwekken zij eene akte van berouw. Maar nauwlijks hebben zij aan hunnen Heer en hunnen God de plechtigsle beloften gedaan van niet meer te zondigen, of zij herbeginnen hunne zondige smeerlapperij! Is dit ook al uil liefde voor de waarheid Laat ons toe, o heilige Veurnaar, te zeggen: dat de waarheid bij de katho lieken, niet meer te vinden is, en dat, gelijk in vroegere eeuwen, door de ver dorvenheid der kloosters, door de ver slapping der ware christelijke zeden bij de wereldlijke priesters, de katholieke religie om zeepe gaat. De raak van pater Vermondus. Naspel. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld den zeer eerwaarden Vermondus priester te Deudermonde herinneren, welke in den loop van verleden jaar, door de recht bank van Deudermonde veroordeeld werd lol verscheidene maanden gevangenis straf vooropenbare schendig der zeden. Men zal zich ook nog herinneren hoe de kwezelaars hemel en aarde verzetten om dien vuilen pater voor een slachtoffer van den gcuzcnhaal te doen doorgaan. Er werden zelfs drij godvruchtige vrouwen gevonden, die poogden bel heilig person- nage te redden’, doch, ongelukkig voor haar, door middelen die verboden zijn door hel strafwetboek. De drij kwezels werden voor de recht bank van Deudermonde verzonden onder belichting van valschc getuigenis. Die rechtbank sprak de twee betichten vrij. Het Beroepshof van Gent heeft zich op zijne beurt met de zaak bezig gehouden. In zitting van eergisteren heelt het Hof de drij belichten, de genaamden Maria Delphina Desmedt, Josephina Vernimmen en Sophia Smet, ieder veroordeeld lol drij maanden gevangenisstraf. Feys Pieter, BEWARtNGSPRKMtK. Cornille Honoró, voornoemd. Bij koninklijk besluit van 4 Mei 1881, is de heer Questroy, Gustaaf, veearts vxn S*1* klas bij hel leger benoemd. Ter gelegenheid van hel huwelijk van prinses Stephanie heeft de koning kwijtschelding gedaan van al de veroor- deelingen beneden de 9 dagen gevange nisstraf en van de boeten lol 50 frank beloopende. Er zijn nog strafverminde ringen verleend, volgens men uil Brussel schrijft. Daags na de huwelijksplechtig heid zal het besluit nopens die kwijt- De Veurnaar komt nogmaals voor den dag met Fonlainas. Maar de misdaad van Fonlainas is toch zeker niel te vergelijken met de geene van zoo menigvuldige paters, die zich onop houdelijk, en om zoo te zeggen in hel openbaar, aan sodomieterii, of aan zonden tegen natuur overleveren’ De deurnaar beweert, dal de liberale partij den heer Fonlainas verheerlijkt. Dit is eene leugen: deze heer verblijft te Parijs, omdat hij te Brussel verstoeten wordt, of er alle gezag verloren heeft. Kinderachtige aanvallen. De heilige opstellers van den Veurnaar blijven ons aanvallen, omdat wij zijne artikelen van over drie weken niel be antwoord hebben. Ziehier, zeggen zij, waarom bel Advertentie-blad niel ant woordt. T Is omdat hel bladje benauwd is van de waarheid; 't is omdat hel gewoon is zich in de vuiligheid te wentelen en dal hel kwaad voor goed, onrecht voor recht wil doen aanveer- den; T is omdat hel, op de voetstappen wandelende van zijnen grootvader Vol- taire, door lage bespottingen en be- schimpingen, zijne lezers wil ophitsen tegen al wal treffelijk is. 'l Is omdat zijne schrijvers, altijd bezig zijnde met alle slach van uitvindsels legen de H. Kerk uit te kramen, en hun leven schikkende naar de gezonde princiepen van in ’t ongelijk zijn en dat de waarheid alleen bij de katholieken te vinden is Een schoon staaltje, voorwaar, van katholieke redeneering de liberalen zijn al wat slecht is, de klerikalen integendeel zijn al wat goed is; bij de klerikalen alleen is deugd, treffelijkheidgeleerdheid en waarheid le vinden. Wel! heilige opstellers, wal is dat ge durig boffen en stoffen met u eigen zelven, en dal gedurig kwaad spreken van uwe tegenstrevers toch kinderachtig! En waarom wij vragen hel nogmaals 'zouden wij geantwoord hebben op uw godsdienstig artikel, opzettelijk voor de aanslaande kiezing geschreven, artikel waarin gij hebt trachten te bewijzen, dat de kiezers, op straffe van verdoemnis, zich naar den raad der priesters moeien gedragen en aan hunne bevelen moeten gehoorzamen’ Was ons antwoord niel volkomen onnoodig? Hebben al de libe ralen, die dit artikel gelezen hebben, niel gezegd prulleiT Het ware al le gemakkelijk voor de klerikalen moesten de kiezers gelooven al wal de priesters hun trachten wijs le maken;maar de menschen zijn zoo dom niel De heilige opstellers beweren, dal wij niet geantwoord hebben, omdat wij niel kunnen, omdal wij le oppervlakkig zijn, en geenszins diepgrondig, noch logiek; «lat wij enkel kunnen tieren en schreeu- wen en wat op de oppervlakte der zaken nestelen Wij willen aannemen, dal de heilige opstellers zeer diepgrondig en logiek zijn, en dat zij zich niel bepalen op de oppervlakte der zaken le nestelen maar ook, het zijn professors! En ais men cens lange jaren professor is ge weest, is hel te verwonderen, dat men uitmunt door diepgrondigheidhooge wijsheid en welsprekendheid Is liet te verwonderen, dat hel alsdan voldoende is eene gazet op le stellen, of sermoenen uit le spreken om den grootsten invloed te hebben, om iedereen le overtuigen en medeteslepen, om, in een woord, ?1 te verkrijgen wat men wenscht te bekomen O gelukkige professorso groole in vloedhebbende verslanden Sluiting van het klooster van Ronso. Hel schandalig proces der broederkens van Rouse van wraakroepende daden be schuldigd en veroordeeld, beeft de oogen doen opengaan De Uien Public van Gent beval eene ge wichtige mededeeling, welke uilkomt op het volgende De bisschop van Gent heeft, gezien de schandelijke gebeurtenissen in het klooster te House voorgevallen, beslist dal de kostschool van Vincentius-a- Paulo, bestuurd door de Broeders der Goede [Verken afgeschaft is. Ziedaar een bisschop, die de wereld lijke scholen en de onderwijzers gedoemd heeft, en nu zijne eigene onderwijzers moet afstellen, 29in compagnie, en hunne school sluiten, omdal zij de kinderen be derven en mishandelen Wat les wat les Hel klooster van House is dus ontbon den, maar de corporatie die aan de recht bank van Audcnaarde eene bende gele verd heeft, deze is hel niet. Hare leden zullen zich over het land verspreiden, waar zij zorgvuldig de edele en zuivere overleveringen van hel christelijk on derwijs zullen bewaren, zoo als zij het verslaan en in ’t werk leggen De sluiting is nu daar. Maar dat is niet voldoende; de sluiting van het klooster moet bij rechterlijk vonnis geschieden. Wij hebben herhaaldelijk gesproken over de onbegrijplijkheid van de handel- wijze onzer geestelijkheid, die hier in de zaak der scholen afkeurt, wat zij in an dere landen goedkeurt en waaraan zij daar medewerkt. Wij zullen hier eens vertellen wat on langs in Amerika is gebeurd. Mgr. Purcell, aartsbisschop van Cin cinnati, had zich roem verwerfi door hel groot bankroet dal hij had gemaakt. Mgr. had gansch ziju persoonlijk for tuin, alsook de geestelijke instellingen waarvan bij de goederen in bewaring had, aan zijnen broeder overgelaten. Dit was ten minste hetgeen Mgr. aan zijne schuld- eischers voor uitleg gaf, wanneer deze zich voor een le kort van verscheidene miljoenen bevonden. Het is waarschijnlijk, dat de strijd, die in dit land, zooals in hel onze, bestaal tusschen de verdedigers van de onzijdige scholen, niet gansch vreemd was aan dat droevig einde. De bisschop, door zijnen iever medege- sleepl, had wal le veel gedaan. Hij had scholen gebouwd, zooveele scholen dat hij in Cincinnati alleen er in gelukt was 12,000 kinderen en meer le bekomen... maar mits miljoenen schulden le maken. Hoe de zaak vereffend is geworden tus schen Mgr. en zijne schuldeischers, weten wij niel. Maar hetgeen zeker schijnt is dal volgens de mededeelingcn der engelsche dagbladen, hel bankroet van den aarts bisschop den ondergang van hel onder wijs, mei zooveel kosten opgericht, ten gevolge bad. De katholieke scholen van Cincinnati hebben de noodige middelen niet meer om le kunnen beslaan. Wal gedaan in dien droevigen toestand’ Ziehier hel middel uitgevonden door de geestelijkheid en de katholieken van Cin cinnati. De katholieken stellen voor, al hunne scholen over te laten aan de komi- leilen van de officiëele scholen, waar hel onderwijs gansch onzijdig is. Al de katho lieke scholen met hunne bevolking, ge schal gelijk wij gezegd hebben, op meer dan 12,000 leerlingen zouden in ecus on der hel bestuur van hel officieel school onderwijs komen. Doch de katholieken stellen daar eene voorwaarde aan, om de vrijhoid van ge weten en hel geven van hel godsdienstig onderwijs voor hunne kinderen te ver zekeren. Welke is die voorwaarde’ Hel is hier dal de zaak prettig wordt en gansch de aandacht onzer lezer» verdient. De voorwaarde is deze: dat de katholie ken hel gebruik zullen hebben van de schoolgebouwen die zij afslaan, om er aan hunne kinderen hel godsdienstig on derwijs le geven, voor en na de school uren. Dit toegcslaan, aanzien zij de vrijheid van geweien hunner kinderen gewaar borgd en hun godsdienstig onderwijs verzekerd. Die voorwaarde, gevraagd door de ka tholieken van Cincinnati, is niets anders, zooals men hel ziel, als ons artikel 4 van de nieuwe wel op bel lager onderwijs, wel die onze geestelijkheid, bisschoppen en paus aan het hoofd, verfoeien, niet tegenstaande zij nog meer waarborgen geeft, tusschen die twee toestanden is er maar een verschil van geld. De katholieken ginder zijn ten einde hunner middelen, hier zijn zij maar aan hel begin. Maar wecst verzekerd dal het einde hier zooals ie Cincinnati hetzelfde zal zijn, dal is le zeggen, hel bankroet van de katholieke scholen. En dan zal onze gees telijkheid gelukkig zijn van hel art. 4 der wel gebruik le kunnen maken. Stierenkeuring. Zie hier den uitslag der stierenkenring die donderdag alhier heeft plaats gehad. premie, Venneesch Louis, Houthein. 2' id. Cornille Honoró, Coxyde. 3' id. Feys Pieter, Sleenkerke. beheer slaan van den man van Meenen en van den man van Ovghein, van vreem delingen, die weinig of niets kennen van de bestuurlijke zaken der stad, en die voor Veurne geene ware genegenheid kunnen gevoelen, aangezien zij vogelen zijn op een lak, en de belangen der kerk, hel is te zeggen, van geestelijken en van kloosters, boven alle andere belangen moeten beminnen Neen, dal zal niet zijn. Niettemin, opgepaslwant, moest er ten voordooie der priesters een mirakel gebeuren, moest de kiezing van October aanstaande naar hunnen wenscli uitvallen, wal zouden wij zien’Wij zouden kerels in den gemeenteraad zien zetelen, die als slaven aan de bevelen onzer priesters zouden gehoorzamen, en dan toch zouden de man van Meenen en de man van Oyghem in den gemeenteraad de groole bazen zijn. En alsdanwelke vernedering voor Veurne! Veurne in een klooster herscha pen! Veurne geplaatst onder het gezag van onbekwame beheerders, die zelfs geene klerikale maatschappijen kunnen besturen, want al de gilden en genoot schappen, welke onder hel beheer onzer klerikale kopstukken staan, springen op krukken .Maar neen, wij herhalen hot, Veurne zal die vernedering niet ondergaan. Uwe pretentie, hoeren geestelijke op stellers van den Veurnaar is dus mis plaatst. Bemoeit u met geene kiezingen, aangezien gij reeds werk genoeg hebt met uwe geestelijke zaken en er in de aan staande kiezingen geene lauweren zullen te plukken zijn. Beeldt u ook niet in, dat gij, voor hel geluk en hel welvaren van Veurne, meester moet zijn op het stad huis, want de kiezers denken daar geheel anders over. De kiezers, inderdaad, kun nen uwe meesterschap op hel stadhuis missen, en hoe min gij u de wereldlijke zaken aantrekt, hoe liever zij hel hebben. Algemeeiio tijdingen. Maandag laatst had er, bij onze konink lijke harmonie, eene belangrijke zitting plaats. De leden waren bijeengeroepen om over te gaan lot de kiezing van eenen Kapitein, een Sekrelaris, en de aan het Bestuur ontbrekende leden. Zie hier den uitslag dezer zitting. Voor de eerste plaats, werd de heer Bricoull-Despoltresorier, met eenpa rige stemmen en onder de algeraeene toejuichingen als kapitein der maatschap pij uitgeroepen. Beleren keus kon zeker lijk niet gedaan worden. Als sekrelaris werd, met et np irige stemmen, benoemd, de heer L. V inden Kerckbove, even als de plaals van ireso- rier, opengevallen door de benoeming van M. Bricoult, met eenparige stemmen werd toevcrlrouwd aan den lieer Ch.‘ Questroy. Ten gevolge dezer benoemingen ont braken er twee leden aan bel Bestuur. Werden als dusdanig gekozen, de hoeren 11. De Croo en Is. Hyckewaert. Na deze werkingen, werd de heer kapitein onmiddelijk mei eene schitte rende serenade vereerd. Zie hier hoe nu de Bestuurraad is samengesteld Concert bij de Harmonie. Misplaatste pretentie. Het geusch venijn van hel stadhuis, zegt de Feurnaar, speelt zijnen laatsten troef en met October aanstaande gaat het de miserie. Onze priesters willen dus alles be sturen. Zij willen de groole meesters zijn, niel alleen van de kerkelijke zaken, maar ook van de stedelijke zaken. Wal zotte pretentie Onze stad zou dus moeten onder hel scheiding co ve verschijnen. i De vijlïigsj diging vtqi LeoK den zomer te worden. ArscuEinsi^ Stephanie. de feesten plaat? afscheid van pnf schappijen van 1 de muziekkorps? in de St. Maria^ het bureel vamj getal maatscbai? hek, uitkomende dienst werd ";l’ gei wacht van IJ gehandhaafd dofj De koning oppergeneraal-1 De toiletten dl' waren zeer De lieer deScf1 bui genieesli‘1’ 'J1 ongesteldheid vervangende, I1? gesproken. De koning beriien en l><-’eJ bedankt- Eene? jes heefl aan de elk eenen bloe11* De koninklijk* geus, te middf bevolking, i’a^ op de grensscM» van Molenbeek heer Hollevoct.1 leraadsleden, 1 koninklijke W* koning met antwoord. De stoet is Noord erbouleM. stonden recht5, omtrek der Blli volk bij een gc' de huizen "'.'i- ;zelfs op de d> koninklijke stc. sten de geest’* onder die onW was op de f Rechts en Ji»»r. die men opFji ontelbare dan* de hand. Op men de twaalf kleed, die aH gelast waren l'j. lijke bevolki|!i wenschen. .i Achter dek» zich de mini^ ter der ka mei'-' de leden der voor hel nrr0.' van den Fr0'I'n Voor de Bek ren der vei^)( bui ger wacht De eeredici’j genomen doo Het weder.5 te bcdei ven, schitterde onvergelelijk Al de dank en staken b®1, roepende: l®' prinses De prinses/ gelukkig, ’/'ij, schoonen ca<? kwam van eej sierd met hen' De koning1.* crème, vers' had eenen iny De koninklj door hel sclnf. stad bood dr' den koning ij perkament i5 De ander j- aan de voete'J neergezet, °v sierd met ro* en linten in stad in good heefl insgebJ' behaald. De afgevaa’ vervolgens r aangeboden-, maatschappu tember zijn t Over drie weken brandden de gezalfde professors van eenén zaligen ijver voor kiezingsarbeid. Eenegehcele gazet schre ven zij vol van kiezingsaitikelen en lieten er zelfs geene plaats in voor hel politiek overzicht ol het politiek nieuws. Volgens de m'orale uniberselle, alzoo ge- '1U11, schrijven was de stad allerslechtst dwongen zouden zijn te beltonnen dal zij bestuurd al de kiezers gingen luisteren -. u„;-j naar de slem van de geestelijke politieke herders die de stem is van God en hel geusch venijn van hel stadhuis speelde zijnen laatsten troef Volgens de heilige schrijvers, gingen de liberalen geenen enkelen kandidaat kunnen doen kiezen, zij gingen de tniserir gaan, zij waren plat. Honden en vlooien buiten Wat mager gebeurd zijn’ De heilige opstellers zeggen in hunne twee laatste nummers geen woord meer van de kie zingen, eu brengen geen de minste be schuldiging meer uil legen ons stedelijk bestuur. Ja, wal mag er gebeurd zijn’ Hebben de klerikale kandidaten hun woord ingetrokken, of hebben de geeste lijken noch geene kandidaten Wij zullen het afwachlen in volle ge rustheid. Hier zwart, ginder wil. v Dcxa Kapitein: II. Bricoult, Icdeu zijn Tresorier- Cb. Queatroy, niet her- SecretarisVaudon Korckliovo,) kiesbaar. Leden: MM, Ed. Do Cao, A. Do Croo, II.1 Do Croo. J. Detollonaore, A. Morez, L. Pinte, Is. Ryokevyaort, II. Terllnck en P. V«n Haccke. Voor titter: M. H. De Prey, Kapitein: H. Bricoult, I Tresorier: - Cb. Questroy, Vaudon Korckl Zondag lest gaf onze koninklijke harmonio maatschappij een concert die den achitterendsten bijval genoot en waarvan alle de stukken van een zeer schoon programma op eene uitstekende wijzo werden gegeven. Do harmonie opende het feest. Geleid door eenen bekwamen en in het vak. ervaren be stuurder, 'ion heer Waucampt, heeft zij eene fantazij uitgevoerd op Don Pasquale en do Gavotte Stéphanie, van Czibulka, met ceuo kracht, eenen latnenhang en eene volmaaktheid di» begroet werden door de ievendigsto toejui chingen. Zonder aarzelen mag men zetrgen, dat onze harmonie rassen vooruitgang hoeft gedaan, en dat den volmaakten eu onbci ispelijken >ameu- hatng waarmede de twee stukken werden uit gevoerd, den grootsten lof maken vau dea t>e- kwamen man die haar bestuurd. M.rO. Viano, ténor der Artisans R<!unis, van Brussel, leerling van M.r Liutermans, begaafd met eene lieve en zachte stem, heeft met veel kunde, methode en gevoel het arioso ui. le tin de Lahore, van Massenet, de melodie van Oumbert, Oiseaax légers, en do aubade v;.n Eaure, les Myrtessonl flétris voorgedragen. Op eene merkwaardige wijze heeft hij zijne verschei dene arias gezongen en het uitgelezen publiek verrukt die het concert bijwooude, ook heeft hij de warmste toejuichingen bekomen. M.r Poncelet, do koning der instrumontisten, heeft twee schoonc stukkon gespeeld, de cone voor clarinet en de andere voor saxophone. Ziju onbeschroomd, zuiver en natuurlijk spel, en do gemakkelijkheid waarmede liij de grootste moeielijkheden overmeesterd, werden door een donder van toejuichingen begroet. Men vindt in dezon uitstekende kunstenaar, eono heerlijke uitdrukking, eene schoonheid en zuiverheid van toon zonder weerga on eene vorheverheid van uitvoering die u medesleept en den waren artist kenmerken. Onnoodig te zeggen dat de zaal dreunde onder do bravo eu bisgeroepen der op getogen menigte, En he was wel verdiend. Een kluchtzaug heeft het concert gesloten. Wij verhaasten ons nog innige gelukwen- schingen toe te sturen aan den ervaren piano- golelder, M.r Steyaert, die, met zich op eene onberispelijke wijze van zijne moeiolijko taak te kwijten, veel heeft bijgebracht tot de goede uit voering der vorschillige stukkon. Deze overheerlijke avondstond, die lang in het geheugen zal blijven, werd gevolgd door oou zeer levendig bal, die tot laat in dun nacht duurde. In een woord, succes in alles. Een Eerlid. Om 1 1,4 UUft doorgang te 'f1* begroet werd d'-1' Belgie en OosW Om 2 uur k' aangereden. e De Deptitn1* uit getreden.' eenen bloemt; de prinses bloemtuilen b den in den k‘ plaals gehad.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2