VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1SS1. liet Veurne, S3 ei. onder-pastoors, .1 van patenten professors Is hel de geestelijke overheid die de feiten van Ronse ontdekt heeft? Is zij het die ze heeft bekend gemaakt, die ze beeft doen straffen? Wat beteekent dan die bewaking, en waar is de inspectie dier gestichten Welke waarborg bieden zij de familieva ders aan. Er moest, om die feiten te doen ophou den, de lusschenkomst des wereldlijken gerechts; er moest een procureur des koningsin het klooster geroepen worden, opdat de schandalen bekend wierden; en nochtans was hel gerecht er niet geroe pen om de zaken te onderzoeken die het proces van Audenaarde daarstellen. Uil proces bewijst ten klaarstee, en het is gekend, dat de bestierders van het geslicht dikwijls en sedert lang waren verwittigd, maar zij hebben de oogen ge sloten en hunne eenige ingenomenheid was hei schandaal te stoppen. In dé nieuwe wetsontwerpen, door liet liberaal ministerie aange boden, welke aan de Bestendige Deputation zekere attribution ont nemen, omdat deze al te willeken rig met de toepassing te werk gaan, bevindt zich de wijziging op de patenten. Art. I van de wet op de patenten zal gewijzigd worden; hel zal voor laat) niet meer voldoende zijn een patent te vragen voor dit of dat, men zal wezentlijk het bedrijf moeten uitoefenen, waarvoor men een patent aanvraagt. Ooze verandering in de welgc- Familievaders! ziedaar welk bestier, welke bewaking, welke inspectie de broe- berkens-scholcn hebben, ziedaar welke waarborg zij u opleveren ziedaar aan welke schandelijke feiten, aan welke monslerachtige daden uwe kinders in die gestichten zijn blootgesteld. Gij, die nog zoodanig verblind zijl uwe kinders aan die vuile broerkens te vertrouwen, begint gij nog niet klaar te zien, en te zeggen: Zij zullen ze niet hebben, nog het ge zond lichaam, noch de schoone ziel van kind. Zullen nu de klerikale prul- en leugen- bladjes, door eenige hypocrieten en kwe- Onze lozers zijn genoeg bekend met de schandalen die in het klooster van Ronse zijn gebeurd. Wij willen ze dus niet meer aanbalen; daarbij al de dagbladen van ons land, ja van weende landen hebben er over gesproken; ook zijn de feiten zoo walgelijk dal men zou blozen er ovc; te Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeeïirigen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uitorlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. En dal gebeurde alzoo sedert jaren, en het is heden zoo ver gekomen, het slecht is zoo diep geworteld, zoo uitgebreid, zoo ingeprint, dat de bisschop van Gent zelf erkent dat geene hervorming meer mogelijk is, en dal de eenige remedie de sluiting van het geslicht is. Ziedaar wat, volgens de bekentenis van den bisschop zelf, een gesticht aan zijne autoriteit en bewaking onderworpen geworden is. Daardoor ziet men wal deze bewaking waard is, en welke verze kering zij kon geven aan allen die ze aan gaat. Want, vergelen wij het niet, het gesticht van Ronse is het eenige niet dat onder de hooge bestiering en overheid van het bisdom staat. Al die scholen met God. opgericht om het geloof en de zeden der jonge geslachten te beschermen, heb ben geene waarborg, hebben op het ver trouwen der familiën geen aanspraak dan in dal heslier en die bewaking van de geestelijke overheid, die wij heden te Ronse zien uitoefenen. Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: f oor Stad: G maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. G-00. I'oor i/nnsi-h Ilel'gle: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Fen afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den op de grenzen om ki ijgswegen te maken en velschillende belangrijke punten te verslet ken. Hel wordt bevestigd dat hel manifest van den keizer van Rus land geeuen goeden indruk op de bevolking heelt gemaakt. Oo.s heelt generaal Igriaih fi’ zijne aankomst aan het bewind ingchuldigd met reilen omzendbrief, aan al de pro vinciale gouvernems gestuurd, die den leks va liet kei. erlijk manifest uitlegt. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken diingl in dien omzendbrief aan op den slech ten locslaim, waarin de russische samenleving zich bevindt, op hel ongodsdienstig onderwijs, op de wei keloosheid en de onvei schillig- heid der overheden, eindelijk op de g'ldzuchl, wal maakt dal de gruole hervormingen hun doel niet bereiken. De kwaal, die op Rusland drukt, zal maai- kunnen genezen worden door de liefde des volks en door de ijverige medewerking van de beste kinderen des vaderlands. In de eerste plaats i.ienl men. met mede hulp der samenleving, den geest van opstand te verdelgen. De bui tensporigheden tegen de joden bewijzen hoezeer zelfs de lieden, die aan den Hoon verkleefd zijn, zonder hel te weten, de onlwerpen lol opstand van slechldenkende lieden in de hand wei ken. De samenbandeling van regeering en volk zou spoedig die moeilijkheden uil den weg mimen. Hel gouverne ment rckenl op den achtbaren adel, wiens rechten ongeschonden zul Ion blijven, even als die van al de andere klassen. Wat de boeien be treft, hel gouvernement zal niet alleen hunne verworven rechten handhaven, maar nog hunne lasten verlichten in de maat van het mogelijke en hunnen toestand ver beteren. Het gouvernement zal binnen kort bepalen in hoe verre de plaatselijke overlieden zullen kunnen medewerken lot de uitvoe ring der keizerlijke ontwerpei). Waarborg In de geestelijke ge stichten. Hetgeen men sedert eenige jaren af schuwelijks van de broerkensgeslichten ten allen kant vernomen heeft is waarlijk ongelooflijk, zoo schrikkelijk slecht, zoo walgelijk, zijn de ontelbare monslerdadeu dier langgerekte openbare zedebedervets. Vele, ja zeer vele, allerverfoeilijkste daden hebben wij in kort van de broer kens gehoord; niet alleen in ons land, maar zelfs in al de landen der wereld hebben de gerechtshoven met die wan schepsels volle bezigheid gehad. Maar hetgeen er te Ronse gebeurd is, gaat alle maat te boven. Schande! ja, driemaal schande voor zulke wange drochten Ongelukkiglijk zullen er na deze droeve voorvallen nog andere van denzelfdcn aard gebeuren want hel schijnt dat die broerkensziekle als bij overlevering in de instelling voortleeft, indie instelling van broederkens, die re gelrecht tegen de natuur strijdt. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ving is zeer noodzakelijk gemaakt uit hoofde der rechtsleer, onlangs door hel Hof van cassatie aange nomen. Dit hof hoeft beslist, dal om de grondslagen van een patent te be zitten, hel niet noodig is hel bedrijf uit le voeren waarvoor men patent heeft genomen; hel is voldoende dal men het inzicht heeft en als de (gelegenheid ontbreekt om dit be drijf uil te voeren, dat dooier niet toe; zoodal men koopman kan zijn zonder iels le verknopen, fabric* kant zonder fabriek, ondernemer zonder ondernemingen, enz. enz. Men ziet van hier wat misbruik daarvan gemaakt kan worden. Hel recht om kiezer le zijn kan op die wijze door iedereen gekocht worden en de meerderheid van het kiezers korps zou belmoren aan de partij die de meeste patenten kan betalen. Hondcrde personen, die geen stoel hébben’ om op te zitten, zouden bankier worden, ofschoon nie mand hun geld zou loeverirouwen, en als men den grondslag van hun patent zou aanvallen, zouden zij antwoorden: wij wachten onze, kalanten af; en dat ware voldoende. Zooals men ziet, is het hoogst noodzakelijk dal de wetgeving ver anderd worde, anders zouden wij op nieuw het spel hebben, zooals met de mixle-paarden, waartoe een enkele rijzadel voor eene geheele igemeente diende. De pastoors en die nu alle soorten hpbben genomen voor van biljard, schoolmeesters, her bergiers, enz., zullen er nogmaals aan zijn om le mogen betalen, zonder er van te genieten. l*olitick Overzicht. Er wordt uil Conslantinopel verzekerd, dal de sultan van Tur kije hel besluit genomen heeft den bey van Tunis allestellen, omdat hij het verdrag met Frankrijk on- dertegkend heeft. Maar hij zal hiertoe machteloos zijn, want uil Parijs mi Idt men. dat indien de sultan dit doel, Frankrijk besloten heeft den bey te handhaven. En daar hel recht aan den sterkste behoort, zal Turkije, dat door nie mand ondersteund wotdl, het hoofd moeten buigen en zich onderwer pen. In zitting van de rngelsche Ge- meenlenkamer heeft sir Ch. Dilke gezegd, dat Frankrijk de verzeke ring heeft gegeven,' dal hel de voorrechten /al laten beslaan, aan de vreemdelingen te Tunis ver leend. In antwoord op de ondervraging van den heer Montague Guest, over de tonische aangelegenheden, heeft de heer Gladstone geantwoord, dat alles hem gebood voor hel oogen- Idik de beraadslaging te vermijden die de heer Guest traditie ople- werpen. Hij herinnerde overigens dal de beweerde rechten van Tur kije, beweerde rechten op hel regentschap sedert lang door Frankrijk betwist weiden en zelfs onlangs ook nog door Italië. Zoo Engeland die rechten erkent, dan is dit toch geene reden om dit andere mogendheden optedringén. De Journal drs Débats van Parijs, over de vernieuwing der handels- verdragen sprekende, verklaart zich voor eene vermindering en niet voor eene vermeerdering der douanenrechten op zekere artike len en hij maant het gouvernement aan om aflezien op bijzondere rechten voor zekere dingen, zooals voor de gemengde stollen goede ren. Gemeld blad stelt ook voor om de tegenwoordige tarieven te verlengen tot in april 1882, omdat eene Kamer, wier volmacht ten einde loopt, niet ernstig een nieuw bandelsverdrag zou kunnen onder zoeken. De fransche Senaat heeft in tweede lezing de wet gestemd, waarbij de zoogenaamde obedien- liebrief wordt afgeschafi en de wet waarbij hel lager onderwijs vol strekt kosteloos wordt gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zal hel italiaansch kabinetSella binnen kort aangesteld worden. Men zou de Kamer ontbinden, indien zij tegen het ministerie eene vijandige stemming uitbracht. Het lurksch-grieksch vraagstuk kan tot geene vereffening komen. Griekenland, eene nieuwe afbreuk der ondcrhandelingen vreezende zet zijne wapeningen voort. Ook de turksche troepen werken ijverig spreken. Hel zijn in een woord broeder- kensz.iektcnI De ondeugd en bot verderf hadden vol len zwier in dit model gesticht1': meesters en leerlingen leverden er zich bijna open baar aan over. Daden van de schande! ijkste zedebedcr- ving gebeurden in de klassen, gedurende den speeltijd. De leerlingen die op de speelplaats waren, wisten wat er in de klas omging, wanneer die of gene broe der er met een of ander kind gebleven was. Da gewone slachtoffers der broeders waren gekend, en door hunne medeleer lingen met bijnamen aangewezen. En minst deze schrikkelijke verdorven heid volmaakte de schromelijkste on- inënsehelijkheid de lichamelijke en zede lijke opvoeding welke deze meesters hunne leerlingen gaven. .jaar. V.' 282 ZATERDAG 21 MEI BRUSSEL GENT VEIRNE lóBVELDE DITNKERKE 5-35 8-116 8- 28 9- 02 5- 42 6- 19 9-15 10-42 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 3-112 «-07 8- 59 9- 10 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 11-50 2- 59 3- 22 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 DU1NKERK.E GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-51 7-2’ 7-28 9:25 11-57 2-30 4-12 6-19 7-41 7- 18 9-51 12-15 2-10 4-55 8-31 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-0! 4-26 7-10 9-31 [■«I'n 11-00 3-09 11- 39 3-18 12- 23 3-23 5-35 Do patenten. Vertrekuren vnn <lon ijzerenweg -vnn Diilnkérkc, Veurne, Gent tmnr K>i*uasel en Dixmndc nnar fc’ieupori 5- 54 11-00 3-09 6-15 6- 32 11-39 3-18 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23’ 7-10 9-15 9-?8 11-115 5-35 9-31 10-42 10-42 NJEVPORT I Stad DIXMI’DE DIXMUDE MEUPORT n wmn r C- f

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1