J 1 1 zeis, opgcsleld in name der openbare zeden, zij de groote zedenmeesters, hunne bedrogen lezers met die teilen bekend maken, en hunne pogingen mei die der liberale dagbladen samenspannen om de verblinde buitenlieden de waarheid te doen kennen, en hunne kinderen te be vrijden van de broerkens voor hel behoud der zeden en der lichaam» gezondheid’ Burgerstand der stad Veurne. Koperen munt. I)c getrouwde lieden, die kinderen op brengen voor de samenleving, werken en zwoegen en zich alle slag van ontberin gen getroosten om van deze kinderen nuttige burgers te kunnen maken, zijn, in de oogen tier geestelijken, maar kope ren munt, terwijl diegenen, welke den last van hel huwelijk ontvluchten, en waaronder men rijke, gierige kwezels en kwezelaars vindt, die liever het geld in hunne koffers opeen siappeleti dan hun nen evennaasten te helpen, door onze zielenherders zilveren munt worden ge naamd, terwijl zij zelven, zij die noo.'l voldaan zijn, altijd klagen dal men hun niet genoeg geelt en ganscli ten koste van anderen willen leven, zich op den eersten rang plaatsen en zich voor gouden munt willen doen doorgaan! Welnu, de liberale besturen verslaan hol zoo niet. Deze aanzien de getrouwde lieden als de nuttigste leden der samen leving, en konnen hel liefst terhulp aan vaders en moeders van huisgezinnen.' Wij ook zijn van gevoelen dat hel alzoo zijn moet, en dat hel voor de koperen munt is dal er het meest moet gezorgd worden. Als ons gemeentebestuur het onderwijs in de lagere scholen volkomen kosteloos heelt verklaard, hebben wij gezegd: bravoomdat de burgers met kinderen verre de grootste lasten dragen, en hei redelijk is dat men hen van eenen bijzon deren lastnamelijk hel schoolgeld ontsla. Als ons gemeentebestuur beslolèn beeft nieuwe zalen voor de meisjesscholen te bouwen, wij hebben nogmaals gezegd bravo! omdat de schoolzalen nu te klein, te laag en niet genoeg verlucht zijn, en omdat er vooral voor de gezondheid der kinderen moet gezorgd worden, aange zien de gezondheid de grootste schal is. De gezalfde opstellers van den heiligen Veurnaar mogen deze beslissingen zoo veel als liet hun behangt aanvallen, zij mogen klagen van geldvcrkwislingen van «zotte onkosten» enz. ons liberaal gemeentebestuur zal zich door hun pau- wengeschreeuw niet laten verontrusten. Wanneer een gemeentebestuur zorgt voor den grooten hoop, wanneer hel bij zonderlijk zorgt voor de gezondheid en voor de geleerdheid der kinderen, dan mag het overtuigd zijn dat het zijnen plicht volbrengt en dat het door den gropten hoop zal goedgekeurd worden. De heilige opstellers zouden willen dat men de belangen van de gouden munt en De 2* kamer van liet hof van cassatie, heeft zich Dinsdag bezig gehouden met de zaak van lleule. Ai de beschuldigden, in beroep veroordeeld hebben zich in cas satie voorzien, behalve Karei Lagae. Geen enkel advokaat heelt zich op de verdedigingsbank aangeboden. M. Faider, prokureur-generaal, heeft de verwerping der voorziening gevraagd. Bijgevolg neemt hel Hot acte der terug trekking van twee der vei oordeelden verwerpt de voorziening der anderen en veroordeeld hen lol de kosten. M. de onderpastoor Yserbijl zal dus zijne zevenmaanden gevangenisstraf tot de laatste uur uitdoen. Hij zal nu al den lijd hebben om het mensclielijk gerecht te vermaledijde!!. Algemecne tijdingen. Op de lijst der gezwoornen van de 2" serie van hel 2r kwartaal 1881, van het hof van assisen dezer provincie, waarvan de opening zal plaats hebben dinsdag 7 juni, onder voorzitterschap van den heer de Rijckman, raadsheer bij hel hof van beroep lo Gent, bevinden zich: MM. L. Ollivier, grondeigenaar, Veurne. K. Missuwe, grondeigenaar, Veurne. K. Rouzée, brouwer te l.oo. Ed. Mallhys. landbouwer te Loo. JSchottey, grondeigenaar, Woumen Zaterdag heeft in’l gouvernements- hotel te Brugge de openbare aanbesteding plaats gehad der gewone en buitenge wone onderhoudswerken van de drie eerste doorsnijdingen der Loovaart lus- schen het sluisken der Finleleen de Kor- lewildebrug, voor een pacht, beginnende met den dag der goedkeuring van de aan besteding, tot den 1 mei 1882. Bestek GOOD franks. Hebben aangebodenMM. D. Verstraete, te Ramscappelle, 5,740 fr. en Ch. Ques— troy, te Veurne, 4.839 fr. Eene derde soumissie was niet in regcL De gewone zittijd der negen provin cieraden van hel land, zullen geopend worden, op dinsdag 5 juli aanstaande. Gedurende de maand april laatst zijn er ten gevolge van een gebrekkigadres- 7,637 brieven niet kunnen verzonden worden. Van dit getal zijn er 5,120 aan den» schrijver teruggezonden; 2,517 zijn in handen van hel bestuur gebleven. Gedurende dezelfde maand zijn er 791 telegrammen om dezelfde reden bij hunne- aankomst niet kunnen besteld worden. Van dit getal zijn er na gedane opzoe kingen 388 den bestemmeling toegekv- men; de overige zijn inde scheurmand geworpen. De KLEINE RENTENIER wordt 52 naccnvolgende zondagen gezonden met supplement en premie tegen eenen frank (Men zie de aankondigingen). Hoe men van klerikaal liberaal wordt. Men wordt van klerikaal liberaal, ge lijk de vlaamsche landbouwers van ge hecht aan den geboortegrond zoo als ze zijn landverhuizers wordenten gevolge van onredelijken dwang en vernederende behandelingen. Wij kennen in onze stad een groot getal jongelingen, die in geestelijke collegiën hunne studiën hebben gedaan, die vroeger klerikaal waren gelijk vader of moeder, die zelfs de ullrainontaansche denkwijze hunner professors aankleefden, en die heden nochtans aan de liberale partij toe- behooren. Teil gevolge van welke oorzaken zijn die jongelingen aldus veranderd’ Dooi den onredelijken dwang en de vernede rende behandelingen, die zij in de colle giën ondergaan hebben. Men heeft ze er verplicht tol buitensporig bidden, tot bui tensporig lebiechlgaan, lot buitensporige penitentiën en ontberingen; men heeft ze er doen gelooven aan zoogezegde belache lijke mirakelen, men heeft ze doen deel nemen aan bedevaarten en procession vergezeld van alle slag van zot comedie- spel, men heeft ze onophoudelijk legen de liberalen, legen hunne akten, hunne be sluiten, hunne wellen doen uitvallen en schreeuwen hoe onredelijk het ook wezen mocht men heeft ze, in een woord behandeld gelijk redelooze men- seben, en menig vrijzinnig en edelliarlig jongeling, is legen dien dwang en die vernedering opgestaan en heeft een on lijdelijk, een ondraaglijk juk afgeschud. Uil onze streek zijn er onlangs een veertigtal buitenlieden naar Amerika ver trokken. Van waar kwamen die landver huizers'! Van die gemeenten waar pastoor en eigenaar hel meest samenspannen om aan die inwoners alle vrijheid te ontne menvan Merckhem en van Woumen. In die gemeenten, inderdaad, worden de inwoners, die geen onafhankelijk bestaan hebben, als kinders, of, om juister te spreken, als slaven behandeld. In die ge meenten moet men zich ten volle aan de bevelen van pastoor en baron onderwer pen, of zoo niet, stelt men zich bloot aan vervolgingen tol hel uiterste. Is dit lijdelijk'! En is het dus niet waar, dat zoo menige klerikalen liberaal, en zoo menige vlaamsche landbouwers landver huizers worden, ten gevolge van onrede- lijken dwang en vernederende behande lingen? Zedelijk verval der kathol)jke geestelijken. De katholieke geestelijken verliezen meer en meer de algeineene achting. Dit is zoodanig waar, dal nog weinig welheb bende en verlichte ouders toestemmen hunne zonen in den geestelijkei: stand le laten gaan, liet is in den werkmans- boeren- en kleine burgei sklas, dal heden daags paters en priesters gerecruteerd worden. Welke is de oorzaak van dit zedelijk verval? De opvoeding; de opvoeding in de katholieke lagere en middelbare scho len, de opvoeding in de seminariën. In de eerste scholen heerschl er overal een zekere geest van onverdraagzaamheid cn haat tegen de niet-kalholieken; een geest die de kinderen boosaardig maakt, en, in sommige dezer gestichten, is de opvoeding levens zoo grof en zoo zede loos, dal de tribunalen zich gedurig met de onderwijzers dezer gestichten moeten bezig houden. In de seminariën is de opvoeding ten volle politiek. De politiek is er de groote bekommernis, en professors en leerlingen welen beter wal er in de politieke wereld omgaat dan menige gazetschrijver. De heilige zending van den priester wordt er vergelen: men tracht er niet ootmoe dige, verdraagzame, liefdadige geestelij ken te vormen, maar men wendt er alle pogingen aan om van de seminaristen strijders le maken voor de heerschappij der katholieke kerk. Is hel te verwonderen, dat. met dus danige opvoeding, er zooveel zedelooze en boosaardige paters gevonden worden, en dal de priesters, onder bel christelijk en godsdienstig opzicht, zoo machtig veel le wensclten laten? Ziet wat er omgaat in de werelduauw- lijks is een deken, een pastoor, een kapelaan in eene parochie aangekomen, of hij onderzoekt wie er de klerikalen en wie er de liberalen zijn. De parochianen zijn niet allen zijne beschermlingen, maar onmiddelijk verdeelt bij ze in vrienden en vijanden, in schapen en in wolven, en deze laatsten vervolgt hij, benadecligl hij in hunne stoffelijke belangen, zooveel hel hem maar mogelijk is. En om de vriend le wezen van den deken, van den pastoor, van den kapelaan is hel geenszins noodig deugdzaam, zelfs katholiek le zijn, neen, men mag onze- delijk en onrechtvaardig wezen, zelfs vrijdenker zijn, en nooit geen voel in de kerk zetten, als men maar klerikaal stemt, als men maar medewerkt met de geeste lijken om de burgerlijke overheid te ver nederen, als men maar hunne pogingen ondersteunt om burgemeester, schepenen en raadsheereu tol ootmoedige slaven der priesters te doen dienen. En wanneer is men de vijand van den deken, van den pastoor, van den kape laan? Men is hun vijand ware men zelfs «en rechtzinnige, deugdzame katholiek als men zeggen durft en openlijk zijne handelwijze naar dit gezegde schiktde pastoor in de kerk, de burgemeester op het ctadhuis. Zoo daag zijn de katholieke geestelijken gedaald voor hen is de zedelijkheid niets meer, de meesterschap is alles. Het vertoog der beweegredenen van hel gouvernement, welke wijziging brengt aan de attribution van de bestendige deputation, is verschenen. Hel gouvernement zegt dal het stoffelijk onmogelijk is voor de bestendige deputa tion met de noodige rijpheid de kwestien op te lossen, die haar zijn onderworpen. De politiek is te veel bemoeid in het ■samenstellen van die deputation en hel ■ware misschien reclitveerdig en noodig, .dat men ze met niet anders gelaste dan wat eigenllijk de provinliale belangen Lei reft. En het gouvernement voegt er bij u Het is hier de plaats niet de kwes tien te onderzoeken, noch de verscbillige stelsels, welke kunnen voorgesteld wor den, om ze op le lossen. Bepalen wij ons bij te zeggen, dai hel gouvernement er hel voorwerpeener bijzonueze studie van maakt, en da’, in zijne oogen, er daar een toestand is, waarmede men zich dien: bezig te houden eu waarin er moet ver holpen worden. Zoo dal hel niet alleen de voorgeslelde wijzigingen zijn, welke het ontwerp be helst dat wij hebben medegedeeld, die het gouvernement denkt voor te stellen, maar dal er later nog meer van de attri bution, waarvan de deputation misbruik hebben gemaakt, hun zullen ontnomen worden. de zielenherders nog een laatste bezoek gedaan en hadden zich begeven bij V.... M'aar V... maakte hel kort. MM. zegde bij, zoo als er zure wijn is, zoo zijn er zure postjes; ik heb er van mogen proeven tol mijn groot ongenoegen; gij kunt gemakkelijk gissen, dal ik ze liefst heb te missen, en ik heb d’ecr u le groeten met handen en voeten De kandidaten zoekers vertrokken nu mismoedig.' niet een der zes mannen, op dewelke zij hunne hoop hadden gesteld, had willen aanveerdeu. Doch, op eetis, slaat de groote zielenherder op zijn hoog en breed voorhoofd, en gelijk ecu filosoof van den ouden lijd roept bij uil: ik heb het gevonden ik heb de leden der kerkfabrieken Er zijn daar geleerden en ongeleerden, farceurs en serieusen, ge- «brilden en ongevrildencijferaais en letterkundigen, doch alle mannen, die zich plooien naar n.iijnen wil, en onder die farceurs en serieusen vind ik er eene halve dozijn die mij dienen kunnen. Nu zegden al de andere zielenherders lol hunnen confrater in den Heere Gij hebt liet gevonden, wij zij er boven op, wij hebben kandidaten, de liberalen zijn plat, wij zijn meester op hel stadhuis Welaan! zielenherders, maakt uwe zes kandidaten, maakt uwe zes kerkmeesters bekend. En ofschoon al de kerkmeesters, zonder uitzondering, bijzonder populair zijn, zijn wij bereid hunne populariteit nog le vergrooten en hunnen lof te zingen. Reeds scherpen wij onze beste pen en zoeken naar ons gladste papier. Welaan dal men do namen der zes lerfcfakkels verkonde, en wij zullen hunnen roem verspreiden op alle wijzen, in proza en in dicht. Wat sclioone laebpartijtjes zien wij te genioet Z'hebben er gevonden. Onze zielenherders zijn er boven op z’hebben kandidaten gevonden voor de aanslaande gemeentekiezingen Maar, 't heeft, veel moeite gekost. Zij hadden eerst pogingen gedaan bij zes fraaije inenschen, die, hadden zij willen aanveerden, wellicht met den titel van independenlen zouden vereerd geworden zijn. Zij hadden eerst gerekend op B maar B. school uil: Ik, zegde hij, kan- didaat zijn met kopje en consoorlen Meent ge dan dal ’k zot benNeen, neen, ik trek mij geene ruzie aan. Zij hadden zich vervolgens bij M... be geven. Maar M... zegde hun geheel be leefd MM. ik ben al eens kandidaat geweest om u plezier te doen, en ik hel» verduldig mijne buize gedregen. Ik heb u een openbaar bewijs gegeven van mijne ootmoedige onderwerping; gij moet daarmede te vreden zijn. Wat meer is, hel is nooit met mijn hert ge- weest dal ik ons gemeentebestuur be- sneden heb. Ik vind dat Veurne wel bestuurd is, en dat de klerikalen niet moeten komen om hel beter te doen. Van daar waren zij gegaan bij een derde fraaien man, die hun kortaf zegde: «MM. ik aanveerd niet; de klerikalen gedragen zich tegenwoordig op zulke aardige wijze, dal men er moet over beschaamd zijn. Neen, ik doe niet mede, en, indien Beenknauw op uwe lijst is, werk ik er openlijk legen De moed onzer zielenherders was be ginnen te verflauwen, maar toch begaven zij zich bij een voorzichtige man Ik beu wel verwonderd, zegde hij hun, dat gij aan mij hebt gedacht; gij weel dat ik nooit eene kandidaiuur heb wil- len aanveerden, dat ik geen politiek man ben, dat ik mij zelfs nooit heb ver- klaard. Maar lieden zou then wellicht gedwongen zijn zich le verklaren Nu, laat ons daar niet meer van spre- ken, want ik zou u moeten onaange- name dingen zeggen. Bij basje R... dachten zij beter le varen, maar titer ook al mislukten zij. Hel is waar, zegde R.., ik heb mij van de 1 ibe- ralen niet le beloven, maar ik heb ook geeije reden om le vreden zijn van de klerikalen. Ik kandidaat zijn voor den gemeenteraad Nooit. Ik ben voor de rust; en daarenboven, al dat schrijven n en schelden der hedenda.igsche kleri- kale partijmannen, al die oneerlijke concurrentie legen brouwers, winker tiers, enz.... dal alles staal mij niet aan, daar kan ik geen duim in veilen. Neen, MM. gij moogt op mij niet rekenen. Voor aleer naar huis te gaan, hadden t I Hollou.'ay's Pillen en Zalf, Deio opmerke lijke middeleu worden met recht in alle wei «ld- dcolen geacht, want er bestaat geene Inwendige of uitwendige kwaal, welke ten minste voor genezing vatbaar is, of een van beiden Is oen afdoond middel er voor. Doorbrekingen ge zwellen, scheurbuik, schurft kanker, asthma, rheumatiek, jicht en waterzucht verdwijnen geheel on al door de vereeuigdo working zer middelen, on slechte spijsvertering, missclijk- heid, hoefdpijn, gal, zwnakheid en andur.v ongosteldliedon, voortkomende uit de inwendige organen, leveren de Pillen do wonderlijksto resultaten op. Zij maken eik uitwerpingsoigaau gezond; zjj werken onmiddelijk op het al'zonde- ringssystoin, op de longen, op het hart en op den bloedsomloop, terwijl zij onveranderlijk energie, geestkracht, enz. geven aan al de natuurlijke wekingcu des levens. Korrektlonnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 19 MSI. Camille Debruyne, werkman to Veurne, twee m landen gevang, over slagen. Henri Wybouw, werkman te Veurne, 1 maand gevang, over diefte. ZITTING VAN “0 MEI. Hippolyte Misslaan, werkman te Dlxmude, 2 maondon gevang on 25 fr. boete, over slagen, beleediglngon en verbreking van afsluiting. Seraphin Coopman, dienstknecht te Middel- kerke, 100 fr. boete, over jagt stroppen. Florence Bailleul, werkvrouw te Westende, 1 maand gevang en 13 fr. boete, over diefte. Geboorten. den 13. Medard Kesteman, zoon van Hendrik en van Nathalie Jansseune, Bewesterpoort. den 17. Helena Bavclaore, dochter van Pieter en van Theresia Declcrcq, Bewesterpoort. Sterfgevallen. den 15. David Brunat, 4 m. en 9 d. den 16. Maria Lahaeye, 15 j. 3 rn. en 8 d. ge boren en wonende te Veurne. den 16. Amelie Devacht, zonder beroep, 21 jaren en 8 maanden, geboren te Caeskorke en wonende to Veurne, hospitaal. don 17. Helena Rossey, 1 j. en 11 d. den 18. Leopold Ohyselen, bijzonderon, 49 jaren, 2 maanden en 10 dagen, geboren en wonende te Veurne, hospitaal. BMW—IWMBjWWBWIMMBHWgMH.1 Al J HLUB» van de zilveren munt meer in acht zou nemen, in andere woorden, dal men ze meer zou bevoordeeligen; maar ze zijn reeds genoeg bevoordeeligd, ze zijn het reeds te veelhel zijn vooral de lastdra gende burgers die door de, gemeentekas moeten worden ondersteund, het zijn de vaders en moeders van huisgezinnen, of schoon zi'j minachtend door de christelijke priesters aan KOPEKEN MUNT vergele ken worden. Znnk Bleule. De LteMtendlge deputation. farwr va>i de Jeune Garde liberal^.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2