VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Ai.' 283 1881. ZATERDAG ‘28 MEI .t drukregel. Reklanien 50 centiemen den regel. dienst oplegl deugd tijdelijke concessie zou worden toege- staan, omdat hij van meerling is dat de telefoon moet worden gelijk gesteld met den telegraaf en bediend worden door den Staat. Op 1 juni zal de Kamer zich bezig houden met de vraag tot vervolging, inge diend tegen M. Lucq, lid der Kamer, voor zitter van het schoolenkwesl te Enghien. Maandag hebben er eenige gedeeltelijke provintiale kiezingen plaats gehad. Te Antwerpen hebben meer dan 4000 kiezers zich aangeboden, ofschoon de klerikalen den strijd niet hebben durven aangaan. Hebben te Namen de liberalen, waar een liberaal en een klerikaal is gekozen, geene volle overwinning behaald, op andere plaatsen hebben zij op eene schit terende wijze gezegepraald. Te Fontaine-l’Evêque is de klerikale kandidaat geklopt met meer dan 300 stemmen meerderheid. Dal is een goed voorteeken voor de kiezingen der Kamer in het arrondissement Charleroi. De meest hekeekende kiezing is die van Perwez. M. Tombeur, notaris en burge meester te Waihain-St-Paul, heeft zijnen katholijken tegenstrever overwonnen met 34 stemmen meerderheid en vervangt in den provintialen raad van Brabant een klerikaal. Op andere punten zooals te Soignies, te Genappe en elders hebben de klerikalen zich onthouden. Dat heeft eene groote beteekenis, als men weet wat lawijl en beweging zij sinds twee jaren maken legen du onder wijswet en wat lievige aanvallen zij tegen het schoolenkwesl hebben gedaan en nu op het oogenblik van hunne macht te loonen, trekken zij zich achteruit; zij durven met. En waar zij durven worden zij geklopt. Te Arlon. waar een hevige strijd was, is de liberale kandidaat gekozen met 100 stemmen meerderheid. Amsterdam naar den liijn, alsook de krijgswetten, in de oogen van het gouvernement dringender zijn dan de hervorming der kieswet. Be heer Van Houten stelde alsdan het volgende voorstel voor De Kamer, in aanmerking nemende dal het belang des lands er zich tegen verzet om nog langer de overzie- ning der kieswet uilleslellen, gaat tot de dagorde over. Dit voorstel zal beraadslaagd worden. Men verwacht zich dezer dagen aan het aanvangen der vijandlijk heden tusschen den emir van Afghanistan en Ayoub Khan, gou verneur van Herat. De emir zou Ayoub willen verdrijven tol in Her zie en de gouverneur vau Herat zou zich van de provincie Candahar willen meester maken, alwaar hij nog al talrijke aanhangers lelt. Veurne, 28 Mei. Maandag lest zijn voor de correction- neele rechtbank van Gent de debatten ge opend, in de zaak der broederkens van Goede Werken, van Maltebrugge. De beschuldigden zijn ten getalle van 13. Er zijn er maar 12 die zich voor de rechtbank hebben aangeboden. Hendrik Van Wambekc (in religie broeder Her mès) beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid, is afwezig. 1" De Meyer, J. (broeder Donatus.) 2’ Geemens, Frederik, (B. Inriocentius.) 3" Verhoeven, Th. (B. Cosmaus.) 4’ Cnudde, Remy, gewezen surveillant. o" Alexis, Edouard (B. Ferdinandus.) 6* Jan F ragmen (B. Philippus.) 7° Alexis Edward (B. Ferdinandus.) 8” K. Denys (B. Prosper.) 9" Stanislas Vael (B. Conslanlinus.) 10° Hendrik RensmansB. Augustinus.) Tl” Altons Caes (B. Honoré.) 12“ Théoph. Windels (B. Célestin.) Deze twaalf laatste zijn .beschuldigd slagen aan hunne leerlingen te hebben loegebracht. De kinderen hebben verklaard slagen te hebben ontvangen, met stokken en zelfs met kloefen gegeven. De beschuldigden loochenen ^le feilen. Het vonnis zal op 1 aanslaande uitge sproken worden. Men schrijf! in bij den drukker-uitgever, Ooslstraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven on geld vrachtvrij. Alle niededeelingtm, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Blad verschijnt allen 'Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Tnor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. J wr //aiisch llelgie: 6 maanden, fr. 3-73 -Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk u miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Bij vele ouders bestaal lot nu toe het gedacht dal er huilen de gees telijke gestichten geen middel is om aan hun kroost eene goede opvoeding te verschaften. In die gestichten ten minste leeil men de jeugd de plichten welke de gods dienst oplegl nauw keurig nakomen; daar geelt men de leerlingen het voorbeeld aller deugden. De kloos terlingen, welk heilig leven,kunnen niet anders dan de hun loever- lrouwde jongelieden, de zuiverste, de heilrijksle gevoelens van en zedelijkheid inplanten. Hel treurig proces dat zich te Audenaarde ontiolt heeft is alleen bekwaam om die ouders gausch te ontgoochelen. Inderdaad er is hier geene kwestie van een enkel geval, van een enkel schurft onder eene kudde schapen, neen, de bedor venheid was in het geslicht van Bonse algemeen. De zedenmeesters oefenden de leerlingen in wan daden die in de ziel der jongelieden, eilaas,de klem moesten neerleggen van het schaamtelooste zedenbe derf, van de walgelijkste ondeug den. Bij de oudste leerlingen was het zelfs geene kiem meer; diepe wortels had de ontucht reeds in hunne herten ontwikkeld, zij hiel pen zelven reeds hunne zeden meesters in het bedrijf van zielen- verdervers met de jongere lol de schandelijkste daden in te leiden. En gebeurden die zaken in het geheim? In het geheel niet. Bij klaren dage, in het zicht van ieder een, bijna bij wete van iedereen; de besmetting was door geheel het klooster verspreid. Zouden wij hier geene opmer king mogen maken die regelrecht aanstoot tegen het grond begin zoo graag door de klerikale pers ver- Eindelljk is vrijdag de algeineene dis cussie over het budjel van openbare werken gesloten. De laatste redevoering werd gedaan door M. Saincicleite, die deed uitschijnen dat er hem niet minder dan 300 vragen waren toegericht en dat hij, als hij moest uitvoeren wal hem gevraagd is, zeker een milliard fr. zou noodig hebben. Zou de Kamer zooveel geld ter zijner beschik king willen of kunnen stellen. M. Woeste had hem verweten, dat hel Ministerie de stoffelijke belangen verna- latigde, om te veel geld te kunnen geven aan het openbaar onderwijs. M. Saincte- lette antwoordde dal hel budjet van open bare werken, welke in 1878 maar tot 24 milliocn beliep, in 1880 geklommen was tot meer dan fiO milliocn. 1 Ook zegde do heer Minister, dat eraan de telefoonmaatschappijen maar eene l*olitiek Overzicht. Er is waarlijk bijna totaal gebrek aan politiek nieuws. In Frankrijk geen, dan eene zich reeds verder uitbreidende vijandschap onder de leden van den Senaat, vo >r deslem ming per lijst zoo als de Kamer de kieswet wil hervormd zien. Over de kwestie van Tunis niets, hoege naamd niets en over de minisle- r ieele krisis in Italië alleen dit, dat de koning niemand kan vinden die zich wil gelasten met hel samen stellen van eéu nieuw kabinet. .MM. Silla, Manciue Fai ini weigerden, dan is M. Dcprclis uien last opge dragen, maar hij heeft nog niet geantwoord, dal wil zeggen, hij beeft nog geen hes’uit genomen. De kwestie van Griekenland is opgelosl door het teekenen van den afstand der gewesten, die beurte lings moeten geleverd word, hel laatste deel uilerlijk 5 maanden, na de bekrachtiging. AL Glastone Ik efl «lal in het Lagerhuis beves tigd; maar denzeldeu lijd vei klaarde ook M Zeilke dal er geene briefwis seling tusschen Engeland en Italië was gevoerd over den opstand van Tripoli aan Italië, wanneer Frank rijk hel regentschap over Tunis be haalde, zoomin als er kwestie was geweest van eene voorgestelde be- mid teling tusschen Frankrijk en Turkije door Duitschlaild. Dezer dagen ging hel er hevig loc in (•ene buitengewone beraad slaging van hel Lagerhuis, ter gelegenheid der bespreking van het voorstel Mac Earthy, tegen de aan houdingen in Ierland, bij gelegen heid der in hechtenisneming van MM. Dillon, afgevaardigde en Shee ny, katholieke priester. M. Mac Earthy In schreef de handelwijs als misbruiken der wei, M. Forler verdedigde zijn gedrag als volstrekt noodig om wet en orde te herstel len, terwijl hel gouvernement, vast besloten is, om. zonder aanzien van personen op den ingeslagen weg voort te gaan en de beslaande samenzwering te onderdrukken. Het Journal de Saint Petersbourg een der eerste oflicieuse dagbladen van Busland, logenstraft ten stellig sle alles wal wordt medegedeeld over de mishandelingen waaraan Hesse Helfmann zou hebben bloot gestaan. Insgelijks logenstraft het dagblad de geruchten barer dood, na den misval. Geen woord nog- ihans lot verbloeming der joden vervolging wordt in de oflicieuse drukpers openbaar gemaakt. In de tweede nederlandsche Kamer heeft de heer van Houten eene ondervraging ontwikkeld over bet gedrag van hel kabinet, raken de de kieswet. De heer minister Van Lynden antwoordde, dal de wetten voor hel maken der vaarten van Botterdam naar de zee en van 5>/ JAAR. dedigd, te weten, geene zeden zon der godsdienst Ziedaar, te Bonse, een geslicht dat, als spotternij den na.'im draagt van klooster der goede werken, waai de broederkens zeker diep gods dienstig zijn; zij mogen geenen duim breed afwijken van den kloosterregel, zij bidden regelma tig, wonen dagelijks de mis bij, biechten en communiceren en houden zich onderlusschen met zaken bezig die van de diepste en walgelijkste zedeloosheid getuigen. Spreekt die daadzaak niet luid legen de zoo zeer gevierde ken spreuk En wal was onder het betrek der tucht hel gevolg van die ongebon denheden De broederkens, die met de leerlingen in zoo nauwe, maar zedelooze betrekkingen ston den, hadden noodzakelijk alle gezag verloren; zij hadden niets meer te zeggen, niets meer te ver bieden aan onderhoorigen van welke zij in zekeren zin, huns ge lijken gemaakt hadden. Daaruit volgde in die school eene ordeloos heid ’die zonder weerga was. De meesters, ten einde geduld ge bracht. namen dan hij lijd hunnen toevlucht lot gewelddaden, zij mis handelden de slachtoffers, welke zij zelven misleid en miskweekt hadden. En ziedaar de zedenmeesters veranderd in onmenschelijke beu len, die de lichamen kastijden, nadat zij de zielen zedelijk ver moord hebben. Hier komt eene andere bemer king op hare plaats te weten Of hel geen lijd is dat het staatsbe stuur omzie naar hetgeen er in de kloostergestichlen omgaat? .Mag een gouvernement gedongen dat men onder den dekmantel des godsdiensten, de kinderen ten ver dei ve brengt en ze straff u oplegl waarvan de toepassing in alle on derwijsgestichten verboden is? Zullen die gestichten dan buiten hel gemeene recht blijven V TE1TIE-B liet l>e Kniner. DIXMUDE DIXMUDE N IEUPORT 5-35 3-06 8- 28 9- 02 5-42 <■>-19 9-15 10-42 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 3-09 3- 48 4- 26 7-10 9-31 6-15 6- 46 7- 15 9-28 10-42 11-00 11- 39 12- 23 3-23 5-35 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 1 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-2S 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 Provintinle kiezingen. Alweer dertien Broèrkoii» voor de Itecllt linnk. Gorrectionneelo Rechtbank van Gent. I>e zedenmeeRtera. ■Vertrekuren vnn dien ijzerenweg vnn Dutnkerke, Veurne, Gent naar llrussel en IHxmude nanr Xieuport. DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1