T i I sloeg dien hij in andere hand hield dal hel ruischte 1 0 tijden, o zeden 1 De Veurnaar loochent niet dal er on- eenigheden bestaan in de klerikale partij. Doch wal hem troost is, dal er, volgens zijne bewering, ook onverdeeldheid be staal in hel liberaal kamp. Hij bckenl nochtans, dal de liberalen in eene zaak overeenkomen namelijk in hunnen onverzoenbaren priester- en godsdienst haat Priester- en godsdiensthaat is hier het juiste woord niet: de liberalen haten noch priesters, noch godsdienst, maar, dat zij afkeerig worden van de priesters die hen gestadig aanvallen, dat is waar; dal zij liefst de politieke ser moenen niet hoorei), die in de goddelijke diensten tegen de liberalen gericht wor- vvorden, dal is ook waar. Ja, er is overeenkomst onder de liberalen in hunne afkeuring van het politiek gedrag der priesters, en die overeenkomst zal hen doen zegepralen. De leden van la jeune garde libérale maken zich dul, zot dul zeggen de heillige opstellers. Domme praal! Om dul te zijn moei men er uitzien gelijk een langgerokle klerikale gazolschrijver, en de leden der Jeune (jardezien er uit gelijk de gelukkigste menschen van de wereld. Alan moet hunne vergaderingen bij wonen, z’amuzeercn zich dat hel een plezier is om zien en om hooren! Dul zijn, zij zouden niet geerne dul zijn, want dul zijn is zonde; en daar zij, als leden van het schoolcomileil, als oflicieele onderwij zers, als voorstanders van het ollicieel onderwijs, niet mogen te biecht gaan, zij moeten zich iu acht nemen om te blijven wel slaan mei onzen Heer, dewijl zij vuriglijk wcnschen, naar den Hemel te gaan, om daar, wanneer zij in voldoende getal zullen zijn, hunne aangename schuif- parlijljes, kaai tparlijtjes, bolpartijijes, biljartparlijtjes en lachlparlijljes vooit te zeilen. Ook, is slichtend om zien, hoe schoon, boe treffelijk, zij zich in hunne bijeenkomsten oudei elkander gedragen: geen de minste oneenigheidniet een giof woord, en, van hel begin lol het einde, alles even beleefd, even vriénde lijk, even lachend. En de heilige opstellers durven dan nog zeggen, dat de jeune garde dul is. Wal domme praat De gezalfde opstellers geven te kennen, dal hel geuzenbestier ook schreeu wend onrechtvaardig is geweest ten op zichte der bruine nonnen van Veurne, dal men ze beeft onmeedoogend van hun eigen goed beroofd, uit hunne eigen ge bouwen wreedaardig weggejogen Domme praalwant indien de bruine nonnen liet minste recht hadden op den eigendom van het geslicht der Panne st raat, zij zouden hel terug eischen, des te meer daar ons tribunaal geen geuzen tribunaal is, on dal er hier advokaten zijn die zich altijd bereid zullen toonen om de bruingescapulierdc masceurkens gratis voor niet te dienen. Domme praat. Volgens de heilige schrijvers van den Veurnaar is de wet van 1864 op de studie beurzen eene schreeuwende onrechtvaar digheid, eene ware klaarblijkelijke diefte. Domme praalwam de bisschoppen hebben van 1870 tot 1878 ministers ge had naar hunnen zin, en de wet van 1864, die schreeuwende onrechtvaar digheid bestaal nog. Waarom werd die wet niet afgeschaft, niet veranderd Sprekende van den liberalen school penning, beweren de heilige opstellers, dat de liberalen steeg zijn in de geld- beurze Wij mogen integendeel aan onze lezers do verzekering geven dat de op brengst van den liberalen schoolpenning voortdurend getuigt, dat deze liefdadige inrichting warm ondersteund wordt. Wij voegen er bij, dat menig burgerskind aan den liberalen schoolpenning en aan hel Behaeghels genootschap zijn welvaren zal te danken hebben. De gezallde opstellers beklagen zich om dal wij ons verstouten durven prieMers en nonnen aan te vallen. Wij, van onzen kant beklagen ons, omdat de Veurnaar, die de gazel van priesters en nonnen is. gedurig de liberale burgers van Veurne aanrandt. De gezalfde opstellers mogen hel wetenblijven zij buiten personali teiten, wij ook; maar, vallen zij onze vrienden aan. dan krijgen zij dubbel terug. Een wereldlijk persoon is toch zeker wel een priester of een non waard’ En priesters en nonnen, die de politiek boven den godsdienst plaatsen, die hunne christelijke zending van vrede en liefde niet volbrengenmaar integendeel de menschen legen elkander ophitsen, zijn tienmaal lager gedaald dan burgers wier gedrag zou kunnen te wenschen laten. «Goed gesproken, en bel doel ons ge noegen te welen, dal ons gemeentebe stuur eenparig van advies is, dal ook het hoofd cener stad de uitgaven voor hel onderwijs nis de nuttigste van haar budjet moet aanzien, Wij zeggen eenparig, want hel is gekend, dal, sedert augusti 187!), al de beslissingen betrekkelijk liet offi cieel onderwijs in onze stad, met alge- meene stemmen zijn genomen geworden. Een der voornaamste gestemde maat regelen is liet bouwen van nieuwe klassen voor de meisjesschool en voor de bewaar school. Men is aan dit werk ijverig bezig, en alles voorspelt dal deze nieuwe klassen voor juli aanslaande onder dak zullen zijn en dat men onmiddelijk na de grootc vacanlie ervan zal kunnen gein nik maken. Wij hebbeti bel vertrouwen dat, zooals hel karkas van het gebouw niet te wen schen zal laten, ook de schoolmeubelen aan al de vereischlen zullen voldoen en met hel aanvangen van hel nieuw school jaar in volle gereedheid zullen zijn. De Veurnaar tracht aan zijne eenvou dige lezers wijs te maken, dal de liberale partij, om haren onuitbluschbaren gods diensthaat te verzadigen, verstoolelijke middelen in het werk steltde religie vervolgt, de kloosterlingen uit hun klooster wegjaagt. Domme praatwaai' zijn er priesters vervolgd’ Wie drinkt er meest wijn in Belgie, wie eet er de fijnste brokjes, wie woont er inde schoonste huizen, wie heeft er de grootste macht, zijn helde priesters niet En kan men wel vervolging tegen kloosterlingen noemen de toepassing der wet, de uit spraak vau den klerikalen president van hel tribunaal van IJpere, van hel kleri kaal tribunaal van Veurne’ Omdat kloos terlingen, dertig, veertig jaar kosteloos in een openbaar gebouw hebben gewoond, zouden zij daarom hel recht verkregen hebben de openbare overheid niet meer te moeten erkennen, en te zeggen dit gebouw is het onze Geenszins, en kloosterlingen, die zoo stoutmoedig, zoo onredelijk te werk gaan, worden in ons land door alle tribunalen, zelfs door do klerikaalste uit, aan de deur gezet. A ii t woorden. De Veurnaar geeft te kennen, dat hij zeer toegeeflijk is geweest ten opzichte der leden der jeune garde en zelfs die mannekens niet afgcschildcrd heeft gelijk zij hel verdienen Dal de Veurnaar maar afscl.ihlere, hij moot zich niet geneeren. Op onze beun zullen wij vervolgens de topmannen «(’schilderen, en er de por tretten bijvoegen van zekere kwezelaars, die in en buiten de kerk groote eome- dianten zijn en zeer veel ttilwemligen godsdienst laten blijken, en de lezers zullen dan oordeelen, wie van de twee, de liberalen of de klerikalen hel meest met grove zouden beladen zijn. Volgens de heilige schrijvers zullen de kiezers onzer stad voor de pekfakkels van 't stadhuis een schabouwelijk buize- ken smeden Vooraleer zoo stout te spreken, heeren opstellers, tracht kandi daten te vinden. Maar gij hebt reeds ondervonden dal dit zoo gemakkelijk niet is, en dat gij er niet in gelukt de inwo ners van Veurne legen hel gemeente bestuur op te winden. Gij kunt geeue zes kandidaten bijeen brengen. Indien gij klaar zagl gij zoudt er uil besluiten, dat men in Veurne van tiet liberaal gemeente bestuur hoegenaamd niet te klagen beeft, en dat, indien gij den strijd durft aan vangen, het scbabotiwehjk buizeken voor u zelven zal zijn. Burgerstand dor stad Veurne. Geboorten. De minister van financiënde heer Graux, heeft in de zitting der Kamer van 24en dezer gezegd Hel hoofd van eenen Staal, evenmin als hel hoofd van een huisgezin, heeft het recht niet karig of gierig te zijn, wanneer bel uitgaven geldt ten voordooie der goede opvoe- ding zijner kinderen. Worden de liberalen gescholden en vermaledijd, de congregaiiisleii worden bekeven. Ziehier het feil Onlangs iiad de plechtige begrafenis plaats van eene jonge congregaiiiste, en alle hare medegezellen waren door den geestelijken herder der congregatie, zeke ren heer Du Ruisseau, aanzochl geweest den lijkdienst bij te wonen. Was het nu bij toeval, of is hel ook al verflauwing van godsdiensligen iever, veel schaapjes woonden de plechtigheid niet hij en een nog al groot getal verliet den dienst onmiddelijk na de offerande. Dit was eene diepe steek in het herder lijk hert van den heer Du Ruisseau. Ook kon hij niet nalaten in de volgende zon- dagbijeenkomsl zijne droefheid aan zijne, schaapjes bekend te maken en in biltere en luidruchtige bekijvingen uit tc vallen. Wal hij zegde welen Wij niet, de schaapjes mogen dal niet vertellen maar men heeft ons niet verzwegen, dat de heer Du Ruisseau zeer gram was, en dal hij >T>el de eene hand op den boek De christelijke Veurnaar spreekt van de snoode daden en de zotte onkosten onzer burgervaders daden en onkosten die de jeune garde zou moeten bebloemen en het geheugen ervan versineoren in de pinten en druppels Domme praalSnoode daden, dal zijn daden die allerslechtst, allerplichtigsl, allerverachtelijksl zijn, en do heillige opstellers leggen zulke daden ten laste aan on^e deftige burgerva ders w, namelijk, aan papa Ollevier, aan den notaris De Cae, aan den heer Desmet, aan den jugc Brycx, aan papa Houtsaeger, aan papa Van Crombrugge, aan papa Deetens, aan papa Barbier, aan papa De Hoon en aan den procureur Bernolet Dat zij nu de menschcn, die snoode daden zouden begaanMaar welke zijn, in Gods naam, o gezalfde schrijvers de snoode daden, die onze burgervaders zouden bedreven hebben? Zijn het misschien de bewijzen van bezorgdheid die zij geven voor het onderwijs der kinderen Ho op die daden beroemen zij zich, en wel verre van zc tc willen verduiken en bebloemen zullen zij 'dezelfde, in de aanstaande kiezing, als eerelilelen doen gelden. Zotte onkosten Die domme besphul- De Veurnaar vertelt de volgende gees tigheid: Eene mamzcl uit Veurnaiubacht begon dezer dagen hare school op de volgende wijze: kinders, zei zij, ik zal u vier gewichtige zaken loeren, 1° de piano spelen. 2* de solfège, 3° dansen, 4" hair breien. En aanstonds viel zij aan werk met de 4". Hoe geestig, niet waar, lezers? Welnu, leert men niet in duizend non nenscholen piano, solfège of zang, dansen en. ja, hair breien’ Hebben wij niet in Veurne, op eene prijsdeeling der bruinenonnenschool eene non aan de piano zien zitten’ Men wilde aldus aan het publiek het bewijs leveren dal de piano door het personeel van het gesticht kon onderwezen worden. De non was gelast een koor te accom- pagneeren, doch de sukkcles, die noch maar weinig in de muziek geoeffend was, bleef in baar accompagment steken. In de zelfde school leert men ook sol fège; men maakt er zelfs beslag mede zoo hebben wij gezien in eene II. Sacra mentsprocessie, terwijl de schoolkinde ren cantieken zongen, dal eene non de maal sloeg!! Die durven zeggen dat er daar geen «progress in zit zijn achteruit kruipende.... geuzen. En dansen, dal duivels vermaak! Leert men niet dansen in alle geestelijke meisjes pensionaten van zekeren rang? Wel is waar.de danslessen worden er doorgaans, niet door nonnen, maar door wereldlij ken gegeven. Wij kennen nochtans non nen, die zeer sterk zijn in hol maken van pelits pas», een zeer knoddig kunstje, waarin zij zich vroeger oefenden tot groot genoegen van zekeren suffer. En wat zullen wij zeggen van het hair breien? 'Zouden misschien de Veurnesche nonnen aan de meisjes niet mogen loeren hun hair breien? Zou dit misschien bij zekere kapmamzel gevoelens doen ont staan, welke zij moet trachten uilte- dooven Le cicl en nous donnant un coeur, Nous fit un présent bien funeste! Vous m’enlendez, ma cbère steur,. Daignez done m’épargner 1c reste. N. B. De Veurnaar beweert dal wij eene slechte Ion hebben ontsteken met de be merking le maken, (lalde gebouwen der onderwijsgestichten in onze stad zoo wonderschoon en zoo wel geschikt zijn, en dat de plaatsen waar zij zich bevinden zoo wonder wel gekozen zijn! Wij zullen de Veurnaar bij zijn gedacht laten, doch deden hel niet. Dat cellier onze confrater ons vcroorlove hem le zeggen, dal hij zeer dikwijls slechte tonnen ontsteekt met gedurig zijne politieke vijanden in hun bijzonder leven aan te vallen, met zelfs geene vrouwen te kunnen gerust laten.— Die zoekt, die vindt. Qui s'y frolte, s’y pique. diging was cr nog tc kort. Doch wij vragen hel weeral, o gezalfde schrijvers, welke zijn die zotte onkosten Zijn het misschien de onkosten die uil hel open baar onderwijs spruiten Hoe jammer voor u, heeren, dat gij niet meester zijl van het onderwijs in onze stad en aan de ouders geen hoog schoolgeld mogel opleggen; hoe jammer dal gij voor hel onderwijs uit de gemeen tekas niet een rond sommeken trekken kunt; hoe jammer dat uwe creaturen in den gemeenteraad, in d’hospjcen, in den disch niet zelden om er u rechtstreeks te bevoordeeligen Doch hierin zult gij nooit gelukken, nooit zult gij baas spelen op tiet stadhuis; want moest gijti ekachtige menschen die gij zijl, aan schollelken zitten, wat zoudt gij de Veurnaars pluimen, wal zoudt gij ze den duivel aan doen Algcmcenc tijdingen. Bij ministerieel besluit van 21 mei zal er te Brussel den 9 juni aanstaande, overgegaan worden tot de verkooping der voorwerpen, die in de twee seriën der nationale loterij niet door de prijs- winners zijn nfgehaald geworden. De prijzen der voorweipen, waarvan de vei kooping maar eene som van be neden de 100 fr. zullen opgcbrachl heb ben, zullen pnmiddelijk bestemd worden voor hei weik der nationale inschrijving. Er zal maai’ na een tijdverloop van drie jaren, le beginnen met den 19 mei 1881, beschikt worden over den prijs der loten, die ile som van 100 fr. en daarboven zul len bereikt hebben. Gedurende dit tijd verloop zullen de rechthebbenden de sommen, voortkomende der door ben gewonen voorwerpen, mogen eischen. De Slaat he<dï in al de statiën doen aanplakken, dal hel afleveren der reizi- gersbiljclten. een hall uur voor het offi cieel vertrek van den trein, zulten plaats hebben. Belgie heeft eene overwinning op Frankrijk behaald.... op den biljard: M. Dumans, belgische kampvechter, heeft zijn tegenstrever M. Bataille, fran- sche. professor, geklopt met 275 punten. De laatst genoemde was ongesteld. M. Dumans heeft hem eene wederkans aan geboden welke kortelings zal plaats hebben. Deze maal is de inzel 10,000 fr. in plaats van 5,000. Ten gevolge der aanneming van het voorstel Bardoux, zal de aanstaande lïan- sclie Kamer meer leden lellen dan de tegenwoordige. Thans is bet aantal 531 en volgens de nieuwe wet zal het zijn 568, behalve 9 voor Algerie en de koloniën. Waarschijnelijk zal een ontwerp worden ingediend, om ook Algerie en do koloniën aan een veranderd kiesstelsel te onder werpen. Nog zal, tengevolge van de aan neming der overgangsbepaling, de Kamer in de eerstvolgende zitting 13 leden meer tellen, verdeeld onder elf departementen, die door de nieuwe regeling leden zouden hebben verloren, als niet in die over gangsbepaling was vastgesteld, dal elk departement minstens hel aantal afge vaardigden behoudt dal hel thans bezit. De Kamer zal dus 590 leden lellen. In Tunis wordt de schoonheid der vrouwen voor alles beoordeeld naar hare vollijvigheid; de dikste is de schoonste. Wai)ur<‘r i’i’l) weilii'vnnnr wil hertrouwen en hel voorwerp zijnei keuze magerder toescliijni dan zijne eerste eclitgenoolc, dan zend hij aan de ouders eenen ai m hand en een ring zijner overledene vrouw. De ouders moeten hunne dochter zoolang voeden, tol dal deze toiletartikelen haar als een handschoen passen. Wanneer zij de vcrcischle dikte heeft verkregen, wordt de aanstaande er van verwittigd en het huwelijk voltrokken. Een farceur. t Korrekttonnele Rechtbank van Vcurno. ZITTING VAN 2T MEI. Hendrik Vcrveyue, werkman te Schoore, 26 fr. boete, over wonden bij onvoorzichtigheid. Leonard Caytan «n Kerel Lonckc, elk 15 fr. boete, over lichte gewelddaden, heide werk lieden te Veurne. Martino Verfnillie, huisvrouw van Bruno Do- burchgiavo, werkvrouw te Vcurno, 7 maanden gevang en 26 fr. boete, over diefte. den 21. <Toz' f Bo^nert, zoon van Pieter en van Nathalie Defirno, binnen paton. Huwelijksafkondigingen don 21. Hippolyto I.acante. wagenmaker, ge boren te Wulpen en wonende te B dscamp. met Honrica Dechrck, bijzondere, geboren te liuls- cainp en wonende te Veurne. Huwelijken. den 21. dan-Baptisto Dep -tor. werkman, ge boren te Wulpen, don 11 October 1822, wcdr van FranciSca Ghooscn, mot Maila-Christina Cop- pillie, werks er. geboren te ('oxide, den 11 Maart 1821, wed" van Petrus Schoddeln. Sterfgevallen. den 20. David Doorpot, Inndneiringdooner, IS jarnn en 'J maanden, coboreti o» wouendo to Veurne, hospitaal. den 22. Helena D'hooglie, 11 m. on 5 d. den 23. Justina Dekcirel, winkelierster, 62 jaren, 11 maanden en dagen, geboren en wonende te Veurne. in'si „nwi t:.1 j'.u'jljx Holloway's Zalf en Pillen. K< rtheid vau adem, Verkoudh den. Hoestbuien Duizenden getuigschriften kunnen afgegeven woiden, om de kracht te bewijzen die deze heelmiddelen be zitten in gevallen van asthma, beginnende tering, en alle kwalen der bo/st en der longen. De zalf goed op do borst en op don rug govreven, dringt door de huid, wordt opgezogeu en onmiddelijk in do longen overgebracht waar zij, in onmidde- lijko aanraking met het omlooponde bloed ko mende alle onzuiverheden onsch id .lijk maakt of verdrijft, die de grondslag zijn van tering, asth ma, bronchitis, en longziekte. Allo kwalen der longen worden aldus gemakkcli,jk genezen. De aamborstige, wiens ademhaling bij mistig voch tig voeder bijna verstikt wordt, wordt door Hol loway’s Zalf en Pillen vrij gemaakt, die medo don korten, drogen en teringachtigen kuch ge nezen, on ook het z.waro spuwen, waarvan bron chitis vergezeld gaat. Onderwijn. Eene hnrdo bokijving". Eene great Iglieid.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2