VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f A.' ■284 .1A A I NS I ZATEKDAG 4 J UM daags let- beschikking 5-y» Het hof van assisen der Bouches-du- Rhóne heeft zaterdag laatst, Stefanus Bondon, in religie broeder Isidorus, tot 6 jaar opsluiting veroordeeld, voor aan slagen op de eerbaarheid van kinderen aan zijne zorgen toevertrouwd. Eliwel, verdedigers van de broederkens en van bun onderwijs, wat zegt ge nu daarvan? Wordt het geeue hoogen tijd dal er maatregelen genomen worden tegen zulke mannen, die zich met den klin kenden naam van onderwijzer met God, betitelen? Gij zoudt wel doen, van hunne verdediging af te zien, want zulk goedje is niet verdedigbaar. De gewone middelen, Een kankor uit te roeien. Toen wij over eenigen lijd als natuurlijk gevolg van de schanda leuze feilen die in broederskloos- lers gebeuren, het als eene nood zakelijkheid aanzagen die plaatsen van zedebederf aan de inspectie le onderwerpen, waren de talrijke monsterdaden der broerkens van Rouse nog niet gekend. Na deze, wederom de broerkens van Mallebrugge, die ten getalle van twaalf voor de correclionneele rechtbank van Gent zijn versche nen. Een is beticht van aanslagen op de eerbaarheid en de anderen van slagen op hunne leerlingen. In hel belang der zeden en der openbare gezondheid, heeft men de inspectie en de bewaking der slechte huizen ingesleld. Kan men niet voor dezelfde reden, de kloosters onder hel be heer der inspectie plaatsen, en des le handelen dat gedurende jaren, zij niet dienen als schuilplaatsen voor de bederving der kinderen, losbanigheid en gruweldaden Heilige geschiedenis en onderwijzers met God. Wij roepen de aandacht der klerikale broodschrijvers maar bijzonderlijk der ouders op de volgende feiten, die niemand zal konnen logenstraffen. Een onderwijzer met God is woensdag voor de correclionneele rechtbank van Gent verschenen; die onderwijzer is zeke ren Emiel Vleurick, onderwijzer in de kalholijke school buiten de brugschepoorl en is een oud leerling van liet collegie van S“ Barbara. De eerste getuige is de politie-kommis- missaris Lanckman, die de klacht heeft ontvangen van eene moeder, die verge zeld van haai- kind aan getuige is komen toonen, hoe hij van den meester geslagen wa». De kaak van ’t kind was gezwollen en de kleine droeg teekens van slagen. De Voorzitter (tegen den beschuldigde). Waarom hebt gij bel kind geslagen A. ik was dien dag ziek; het kind had mij geheel den dag kwaad gemaakt en ik heb hel een plak gegeven. De Voorzitter. Het is eene ziekte die gij dikwijls hebt en wat zonderling is, voor een onderwijzer, dal gij in de klas vloekt zooals een bezetene en de kinderen, alle soorten van leelijke namen geeft. Hij noemde de kinderen Smeerlappen, tleuge- nieten, sloebers). M. Danckman. Een kind, dat zich ver oorloofde legen dien meester met God te zeggen dal hij de kinderen te hard sloeg, kreeg op zijne beurt een pak slagen. De leerling Mouton- verklaart dal hij door den meester geslagen is, om op den vloer gespeekehl te hebben. Andere leerlingen verklaren geslagen te zijn geweest. V. Is hel waar dat meester Vleurick in de klas vloekte? - A. Ja, hel is waar. De beschuldigde is zeer geestig, hij zit te lachen dat hij schokt. Wal model! wat modelvan een schoolmeester met God M. De substituut doet de onbetamelijke houding van den beschuldigde uilschij- nen. Hij lacht en spot in de gerechtszaal. Dezelfde rechtbank heeft nog eene an dere zaak te beoordeelen gehad, die van Remy Vanden Breem, onderpastoor te Bassevehlc, beschuldigd een kind gesla gen le hebben. Het kind Matbys oud 14 jaren, zegt dat zijn broeder een sneeuwbal naar een kind der zondagschool had geworpen;de on derpastoor is komen geloopen, heeft hem een ooreveeg gegeven, op den grond ge worpen en met den voet geschopt terwijl hij op de grond lag. Malhys bezoekt de gemeenteschool. liet kind bekent den onderpastoor, Achttienmaander verweten le hebben, (wat dit beteekenl weten wij niet). De rechtbank veroordeelt den onder pastoor Vanden Breem, tot 40 fr. boet en bij gebreke van betaling tol 8 dagen. Hel is nog niet al. Een onderwijzer met God, zekere Van den Aa, van Evergem, is woensdag voor de rechtbank verschenen, beschuldigd zijne leerlingen slagen te hebben toege- braclit. Zijn collega Van Cauwenberghe is in hetzelfde geval. Wij zullen den uitslag kekend maken. Nu nog ander peper: De pastoor van Boué (Aisue), oud 61 jaar, i$ aangehouden onder beschuldiging van talrijke aanslagen op de eerbaarheid van jonge kinderen, die hij gelast was voor hunne eerste communie voor te be reiden. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. Wij willen heden niet onderzoe ken lol hoeverre de burgerlijke overheid grond weltelijk in deze zaken zon kunnen gaan. Zeker is hel dal zulke inspectie liet erg kwaad, dat in de kloosters op zulken grooten voet gebeurt, zou ei-nigszins uitroeien. Kan men hier wel de vrijheid inroepen Bestaal er dan de vrijheid om de jeugd te bederven, voorzeker een der groot ste kwaden die er bestaan Mag men dan, in naam der vrijheid, de kinderen naar ziel en lichaam in het verderf slorten en de samen leving verpesten De kwestie is ernstig; bet valt in ons bestek ze niet op te lossen; maar het is blijkbaar dat de zaken niet kunnen blijven in den slaat, dien het proces der 25 broederkens van House en dat der 12 van Mal lebrugge hebben bekend gemaakt. Er is iels te doen. Indien de hee- ren bisschoppen voorlgaan met de oogen te sluiten voor de daden der kloosters, en daarbij nog de onbe schaamdheid hebben de zedeloos heid te zoeken waar ze niet bestaat, zal hel wel noodig worden dat de openbare ovm heid die ook zielen- lasl heeft, zich in de plaats der bisschoppelijk»' werkloosheid en toegeving stelle Deze twee veinaarde processen, House en Mallebrugge, de menig vuldige wandaden daar gepleegd en in zoo vele andere kloosters, bewijzen ten klaarste dat onze wenscb van eene inspectie in de kloosters ten hoogste gegrond is, ten einde palen le stellen aan de bederving tier Belgiesche jeugd. Het is droevig om zeggen, maai de geestelijke overheid die altijd op gevaar roept van den kant der gemeente scholen, als er nooit ge vaar verschijnt, die ze ten onrechte alszelels van zedeloosheid aanwijsl. doel in hel geheel niets om de kloosters te onttrekken aan de plaag der broederkensziekte, die op haar gemak bare verderving verspreid. Integendeel zi) schijnt die kanker le bevoordeeligen, met de besmetten onder bare be scherming te nemen. Als het gerecht tnsschen komt, is het bijna altijd te laat. Hel kwaal beeft duizenden kinderen kunnen besmetten, en zich gedurende lange jaren vooilzellen, somtijds op wete der geestelijke oversten. Hel is bijna nooit dan bij toeval dat bel parket in slaat gesteld is te handelen; en wanneer het handelt, wanneer het eene oog werpt in een klooster, ontdekt hel bijna altijd een lang verleden van wan orders, losbandigheid en gruwel daden. landen, onder hel beheer der post vereeniging geplaatst. De Presse van Weenen meldt, dat binnen eenige dagen de staal der belastingen zal afgekondigd worden. Die tabel zal vaststellen dat, gedurende de eerste drie maanden van 1881 de rechtstreek- sche 1 i/+ millioen en de onrecht- slreeksche belastingen 7 millioen meer opgebraclil hebben dan het voorgaande jaar. Veurne, .Juni. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-2o Een jaar, ft-. 6-ÜO. Voor i/ansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n inmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Roklamen 50 centiemen den regel. Vertrekuren van den ijzeren weg l>olitiek Overzicht. De commissie van den franschen Senaat, die hel wetsontwerp der stemming bij lijst moet onderzoe ken, heeft dinsdag den heer Gaut hier de'Humilly tol voorzitter en den heet Wadinglon lol secretaris gekozen. Heeds van bij den aan vang der eerste bijeenkomst was men warm aan het beraadslagen, leder der commissarissen heeft beurtelings de denkwijzen ontwik keld, in zijn bureel of op de ver- eenigingen van maandag uitge- brachl. De veislagdoener is nog niet benoemd; naar alle waar schijnlijkheid zal hel de heer Waddington zijn. Men schrijft aan de commissie hel voornemen toe om hel onderzoek van hel vraag stuk te bespoedigen, derwijze dat hel verslag zaterdag zou kunnen nedergelegd worden. De beraadslaging van het lande- iiike wetsontwerp voor Ierland brt'-fl op nieuw het grootste ge deelte »ler- zitting van de engelsche Goaiee.ntcnkamer ingenomen. Men is nog altijd aan artikel één, of liever aan de talrijke wijzigingen, die »le behoudende partij er aan voorslell. Eene dier wijzigingen, strekkende om het voordeel der wet maar te verleenen aan de pachters, die oenen pachtprijs be noden de 50 p. sl betalen, werd verworpen met 215 stemmen tegen 140. De minislerieele meerderheid houdt zich dus krachtvol slaande. Een ministerraad, waarvan men nog den uitslag niet kent, heeft plaats gehad om de nieuwe beteu- gelings maatregelen te beraadsla gen, opzichlens de woeling in ler- land te nemen. Ook de hoofden van den Landelijker! Bond zijn bijeen geweest, om de gebeurlijk heid der ontbinding van dien Bond te bespreken. Zij schijnen besloten le hebben, dat, indien tot die ont binding werd overgegaan, zij den Bond zullen herinrichlen in de nabijheid van Ierland, op engelsch grondgebied, alwaar de beteuge- iingswet niet toepasselijk is, en gevolgenlijk hel onlbindingsde- creel zonder uitwerksel zou zijn. Het engelsch Staatsblad kondigt eene beslissing af van den minis terraad, gedagleekend 18 mei, waarbij de onzijdigheid van hel Chyprus wordt vaslgesleld, in g - val van vijandlijkbeden tnsschen de staten, waai mede Engeland in vrede is. De tweede nederlandsche Kamer heeft met 48 stemmen tegen 25, het wetsontwerp aangenomen, ra kende het vervoer der kleine pak ken langs den post. Die stemming laat aan Nederland toe, de interna tionale conventie bijlclreden, in 1878 gesloten voor het vervoer van pakken van dit slach, in al de Ve,<r»o» Geut naar Brusnel on Dixinude r.a?.r Rfieuport. DJXMUDE DIXMUDE NIEUPQRJ beden- van het ge recht gesteld, zijn niet voldoende om de schrikkelijke uitbreiding des kwaads in de kloosters tegen le houden; van eenen anderen kant is hel billijk dat de macht de jeugd er zich niet mag laten bederven, zonder na te zien of zij volgens de grondwet ontwapend is, of zij niets kan doen. ■I ADVERTENTIE 6-15 6- 4G 7- 15 9-28 10-12 9-00 10-25 12-23 1-11 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 vmi BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE 8-06 8-28 5- 42 6- 19 9-15 10-42 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 6- 20 7- 44 10-11 10-52 12-45 9-02 10-,58 Hl 5-50 7-35 9-51 10-11 j 10-45 r .X NIEUPORT (Stad) 7-0Ö 9-00 11-02 2-05 1-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 3-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 -- l WWW^TW*^y*ff—f— 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 DU1NK.ERK.E GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL i ii, nu, r;i y—

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1