I I' de ;;c r I TAFELB.IJM nnn Jonge geestelijken. I Zijn de kinderen der gemeentescholen niet len minste zoo wel onderwezen in tien catechismus en in de christelijke leering als de kinderen der Lapscholen Zijn zij niet len minste zoo braaf, zoo beleefd, zoo wel gemanierd Wat wilt gij allijd uitvallen, o langge rekte zwartgallige Schrijvelaars,legen hel wereldlijk onderwijs, tegen de wereld lijke onderwijzers on onderwijzeressen Gij hejit er hel recht niet toe, nu bij zonderlijk niet, wanneer er dagelijks zoo veel geestelijke onderwijzers door tribunalen geschandvlekt worden. Onze wetgevende Kamers hebben de wet gemaakt van 1864 op de studiebeur zen en fundatiën, omdat, vroeger, maar al te dikwijls de studieb urzen en hel inkomen der fundatiën voor hunne ware bestemming niet gebruikt wierden, om dat dit inkomen, in menigvuldige gevallen, gedeeltelijk ol ten volle verloren was ge gaan. Deze wel was noodzakelijk om een einde te stellen aan de grofste misbruiken door de geestelijken gepleegd. De heilige Veurnaar noemt die wet eeue schreeuwende onrechlveerdigheid, eene ware klaarblijke diefte De klerikale ministers, die hel land van -1870 lot 1878 hebben bestuurd, hebben er anders over gedacht: niet alleenlijk hebben zij de wel van 1864 niet afge- scnalï, maar zij hebben er zelfs geene de minste verandering aan toongesteld. Maar ook, d’Anelhan, Jacobs, Kervyn de Letlenhove, Mulo», Beernaert. De- laudsheere, Delcourl, dat zijn maar kleine jongens nevens de grrroote politieke langgerekte schrijvers van den heiligen Veurnaar. De Leugenaar en do Jeune Garde. De warme dagen of de zoo genaamde hondsdagen zijn aanstaande, is te zien aan de twistzieke redactie van den Ireiïc- lijketi Leugenaar, die reeds iwe eherhaai- de malen met razernij de Jeune ('.arde aanviel en nu erover stom blijft gelijk een viscli. Zouden de abbëljes wel gezien lu bben dal zij eene slechte ton ontslaken Wel, wel, wal zijn de gezalfden des Hoeren toch kwaad op de Jeune ('.arde libérale, wal schelmstuk hebben die heeren bedreven otn alzoo voor al wal slecht is uitgemaakt te worden, om den toorn der intéressante prolessortjes van den Leugenaar ontstoken te hebben? Wij zijn hel niet wijs. Intusschen lacht de Jeune Garde hun vierkant uit én zegt schokschouderend men weel van waar hel komt. Hel spreekwoord meif wordt nooit maar vuil gemaakt dan van eeneii zwarten pol, komt hier zeer goed te pas, en hel zal God dank, nog dikwijls te pas komen, want er zijn zóó veel vuile zwarte potten in de katholijke partij dat het schrikkelijk is. Men heeft durven vragen wal het doel wit der Jeune Garde is Dit doelwit is heel eenvoudig heeren langgerekte», het bestaal in een goed glas bier te drinken, eens lustig te lachen on de Veurnescltc herbergiers te laten leven. Laten wij op onze beun eens zien 1. Looft God!! Dezonne schijnt nu door Het volle glas op uw telloor Hoe watertanden Smoefelmonden, Wanneer ze Jehovah verkouden En lekk're spijzen, fijne wijn Of geld erbij le winnen zijn!! Let op!... Gods vinger is aan T roeren! Ziet dikgebuikte keuneboeren De Kerk uil naar de Balie gaan, Om borge voor hun ras te slaan, En, babbelaars op recht en feiten, Zelfs ’L meesterschap van 'l Stadhuis pleiten Aanziet dien zoeten dollen geest! Hij droomt dal men zijn schrijven vreest, Onnoos’leii praat van lichte gekken Geoefend in karolenirekken, Terwijl hem menig jonge guit Bespot van kop tot teenen uil!! 2. Aan God, die zulke wondïen duldt, Zij eeuwig aller liefde en huid’! Aan God, die, in de minste daden. Zijn machtig willen nog doel raden! Aanschouwt ge soms als priesters niet Laplanderljes van twee voel spriet, Wien Hij beveelt luidop gazetten Te lozep die ze zelve opzeilen Aan kinders strengelijk bewaakt, Die juichen dat de schole kraakt? Bestraft Hij niet de schrijverswoede Van Aperic met Hendriksróéde? Zwijgt Liereman niet koes en stil’? Geheiligd dus Gods naam en wil Vooral bij u, o tappersljeven, Die escompleert op 't ander leven: Hij schonk u rok en kerkeboek, Onwaard’gen van den mannenbroek!! 3. Looft GodLooit Godvan nu voortaan Zuil ge ook om uwe pintjes gaan; Bij 't glas, de waarheid stout verbasi’ren, Ja, schaamteloos en schrijvend lasl’ren; Met duitsch verstand der eerste klas Uilvindeii wal elk is of was; Van hoogmoed vol en overmeten l' zelve», uwen staal vergelen; De Geuzen, voor een’ meligheid, Verdoemen, voor alle eeuwigheid, In 'l vuur, waarin de smoulersspai l'len, Die naliëgoed bij dorsten schari len; Gij, die met diepen eerbied groet Confraters uit betwijfeld bloed!! Looft, knechten, God, wiens vader- schikken, O Godsgeleerde botterikken, L’ Hel noch Hemel oversicld’, Noch Vagevuur uilbluscbt voor geld!! De heer P. Borre, Gemeenteontvanger, Bibliothecai is-archivist, Lid van hel Bu reel van Weldaad en Griffier der maat schappij van Rhetorika onzer stad, is in den nacht van 1" lol 2" dezer, ten gevolge van eene beroerte, schielijk alhier over leden, in den weinig gevorderden ouder dom van 55 jaar. De heer Borre was een zeer goede ambtenaar en een braaf en hertelijk man, die voor zijne vriendelijkheid en dienst willigheid algemeen in onze stad werd bemind. vragen wal liet doelwit is der jonge geestelijken in de congregatiën? Is hel om te bidden, zich aan God op le offeren, zich aangenaam le vermaken en de mcnschen le laten leven dat zij bijeenkomen? Helaas, ja, zal de Leugenaar antwoorden, maar er gebeuren daar zoo veel aardige dingen, die precies niet ter eere strekken noch der zuivere geeste lijke aanbidders, noch der maagdelijke congreganisien. En het profijt dan? De gigolo centen worden door de kerk in geslokt, en hel overschot dient waar schijnlijk om kindergoed te koopen, een zeker middel om de burgers te doen hof steden koopen. En den katholieken tap, of geestelijke herberg dan? Dal is iels dal puik is, dal de mcnschen laat leven en onder alle opzichten, onnoozele en welriekende ver maken oplevert. Dit is een winstgevend doelwit Vergelijkt eens, lezers, de topmannen melde leden van de Jeune Garde libérale, en zegt ons bij wie de treffelijke en de burgci minnende mcnschen le vinden zijn. Ah, proffesortjes, gij liebl ons niet afgeschilderd gelijk wij hel verdienen! Begin dan maar gerust, wij verwachten u en wij zullen u dan volgens natuur afschelsen en nog menig andere van uwe treffelijke mannen en keuneboeren. Er is maar eene zaak, wij zeggen het op voorhand, waarin wij u niet zullen volgen, dat is wanneer gij onze deftige Burgervaders aanrandt. Die heeren zijn te wel gezien en te hoog geacht door de burgerij, om ons té moeten bezig houden met ze te verdedigen tegen de kwaadwil lige en lasterende aanvallen der geeste lijke professors. Wat ons waarlijk doet lachen, dal is Leugenaar wanneer gij spreekt van de katholieke milddadigheid. Zou men niet zeggen dal de heeren katholieken hel geld door de vensters werpen. Welke zijn de huizen hier te Veurne waar er het meest verleerd wordt! T Is zekerlijk bij zekere keuneboeren of soortgelijke! Boft en sloft niet mei uwe milddadig heid, want hel is daarmee gelijk met veel andere dingen. Den schamele» werkman, den armen boer die zijnen pacht niet kan betalen, de burgerij hel vel afstroppen en toch eenige centen doen overhouden voor de katholieke ezelscholen en andere slechte werken, zie daar uw doelwit. Al wat gij ons of onze partij len laste wilt leggen, heilige schrijvelaars, valt loodzwaar op u neder; laat Veurne rustig, want Veurne en de liberalen beminnen den vrede en het is voor geen hoop vreemde schrijvelaars van den Leugenaar dal wij hier in twist zullen leven. De gezalfde schrijvers van den Veurnaar blijven volherden in hunne beschuldiging, dal de olliciëcle onderwijzers en onder wijzeressen gelast zijn hel geloof uit de herten der hinderen te rukken, de zielen aan de kerk te ontrooveh, en vrijdenkers en geuzen te kwee ken. Verachtelijke leugenaars en cerroovers, die gij zijt, zoudt gij wel willen uitleggen hoe men in onze lagere scholen te werk gaat om het geloof uil de herten der kin deren te rukken, zielen aan de kerk le ontrooven, vrijdenkers en geuzen te Jiwceken dal wij mochten zeggen in Veurne: de priesters zijn predikers van vrede, zij verdrijven den haal en hel geweld uil hel hart dor mcnschen. Ongelukkiglijk het is hel tegendeel dat wij zeggen moeten, het is hel legendeel dal plaats grijpt. Ware hel niet, inderdaad van den vuile» Veurnaar, die gedurig de mcnschen scheldt cu aanvalt; ware hel niet van de vuile bemoeiing der priesters iu dc kie- zingen, die alsdan bijzonderlijk laster en leugen voor wapens gebruiken, de Veur- naars zouden overeenkomen gelijk mos selschelpen Veurne ware maar een’ menagio Gelukkiglijk dat de Jeune Garde daar is om alles le verbeteren. Sprekende van den gedwongen solda den! dienst der seminaristen en der on derwijzers in Vrankrijk, dienst dien de Veurnaar al keürt, zegt bel heilig blad: de priester is een prediker van vrede en moet den haal cn het geweld trach- ten uit hel hart der mcnschen te ver- drijven». God gave dal hel zoo wareGod gave De Veurnaar is weêral aan t liegen. De lokalen van dc gcussche meisjes school waren voldoende; al de kinderen waren er vóór de wel van 1879, en nu dc meeste helft is weg Aldus schrijft de heilige Veurnaar de historie! Vóór de wel van 1879 waren er in de school der Panneslraat ten hoogste 300 kinderen, en heden zijn er 250. .">0 op 300, dal noemen de. waarheidsininneude opstellers de meeste helft De lokalen waren voldoende, zegt hel heilig blad. En nochtans sedert de jaren zestig werd er gedurig geklaagd dal de lokalen te klein waren, niettegenstaande de nonnen school hielden in twee boven kamers, wal tegenwoordig, om onge lukken te voorkomen, geene plaats meer heeft. Dc aanhoudende klachten over de on voldoende grootte der meisjesschool staan in de jaarlijksche gedrukte ver slagen van het schepen collegie vermeld. En inderdaad, wij lezen: En die het meest van al klaagden over dien staat van zaken, waren de nonnen cn de priesters. En nu komen die zelfde mcnschen verklaren, dat de lokalen der meisjesschool voldoende waren. O klerikale rechtzinnigheid O Veurnaar, o Leugenaar, wat zult gij diep in den ketel liggen Algemcene lïj<llngen. Een koninklijk besluit van 24 mei, uit spraak doende over verschillige beroepen van M. de Gouverneur van West,Vlaan deren, stelt, voor het dienstjaar 1880. de budjetten vast van Ayecappelle en andere gemeenten dezer provincie. 'Zaterdag morgend is in hel provin ciaal gouvernement overgegaan lot dc openbare aanbesteding der uitbaggerings- werken in de haven van Nieuport. Bestek 42,220 fr. Een enkel aanbod is gedaanM. Pictcr De Swarte, te Nieuport, fr. 46,390. .Men meldt uil Oostende Het stoom schip Stail Oostende is bijna gereed om te varen; hel zul vertrekken in de eerste dagen van juni naar de Noordzee en de Schotland eilanden, het zal blijven krui sen in de Noordzee, tol den 10 ol 15 september, om de visscherij bij te wonen en om hulp le leenen. Er zijn 18 leerlin gen van verschillige sleden van ons land aan boord, hel toekomende jaar zal er een grooïer getal leerlingen zijn; men spreekt van vijftig. Dat is eene goede in richting voor de jongelingen die zich op de zeevaart willen toeleggen. De wapenoefeningen van hel leger in Luxemburg zullen plaats hebben van den 6 lol don 11 september, en niet van den 1 lol den 8. De troepen uil hel kamp komende, zullen gericht worden, de een- ett op Namen, de anderen op Baslognc. Dc twee legerkorpsen zullen zich in den onttrek van Marche ontmoeten, alwaar een spiegelgevecht zal geleverd worden. lie Chronique meldt dat een werk van bevordering voor de bedienden van hel departement van openbare werken aan den heer minister is onderworpen, dut den 30 juni hel licht zal zien. Voor den exploitatiedienst vnn staatsspoorwe gen zouden de jaarwedden van 800 be dienden vermeerderd worden. Volgens men uil Lokcren schrijft zouden de Broederkens van dc Goede Werken, van House, voornemens zijn te Lokeren een klooster te stichten in het oud klooster der Predikheeren. Er zouden zelfs reeds broederkens in die stad zijn aangekomen om eene proef ie doen, om le zien of hel wel zou gaan. Wij wenschen de Lokeraars geen pro ficiat met zulke aankomst. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. i tijd eu zijne talenten to wijden, ter gun- zijne medeschepselen door onder hen de RIJMSTOFÏE Laudate, pueri, Doniinumü Looft, knechten, den II,.ore. C Dar id tengevolge heeft, bij gebrek van bekendheid met de geschikte middelen, welke, indien zij bij tijds gebezigd waren geworden, dezen noodlottigen uitslag zouden hebben voorkomen. In elke be ginnende ongesteldheid, en zelfs in reeds gevor derde gevallen, neemt uwe toevlugt tot Prof. Holloway’s onfeilbare middelen, deze zullen u maanden van pijnlijk Ifiden besparen, zoo niet het leven zelve behouden. Wij nemen geene te hooge vlugt met don man noch met zijne genees middelen, maarvan hetgeen ons bekend is leggen wij vrijwillig getuigenis ter zijner gunste af; en zoo ver onze volstrekte kennis strekt die op tal van jaren ziet, zien wy ons bevoegd om in de warmste bewoordingen over dit onderwerp te spreken. Het is daarom onze ernstige wensch. dat niet eene familie in het land onbekend zij met de middelen van den Professor, on dat zij altijd in voorraad mogen gehouden worden, voor het geval van spoedig opkomende k ankheden, daar zij even goed als voorbehoed middelen, als geneesmiddelen zullen werken; terwijl er onmo gelijk gevaar uit kan voortspruiten zij ze te gebruiken. Chicago Times. X. Stei'lgevnl. De weldoener der wereld. Wie, die gelegenheid gehad hoeft, om te lezen heeft niet gehoord van den menschonvriend Ho- way, die het grootste gedeelte van zijn loven doorbrugt met do gevangenissen van Europa te bezoeken, en hulp te verleenon ann de tallooze en lijdende bewoners daarvan, en wiens naam zal bestaan tot in <le verste eeuwen, bekroond met dor eer, die mlllioenen stervelingen, welke nog geboren moeten worden, hem zullen bewij zen. In dezelfde afdeoling plaatsen wij den naam van Miss Nightingale, do zich zelvo opoiïeronde heldin van de Krim. Maar brengen wjj hulde aan zulke namen, wjj zouden onregtvaardig zijn jegens een edelmoedig, hart, indien wij, ai waro het slechts voor een enkel oogonblik den naam van Prof. Holloway vergaten. Alhoewel, in het boz.it van cone aanzienlijke fortuin, welke hem zou toestaan, om de wereld te doorreizen, ten einde genoegens na te jagen, verkiest hij zijnen ledigen tijd en zijne talenten tn wijden, ter gun ste van zijne medeschepselen door onder hen de opmerkelijkste geneesmiddelen, tot na toe za- mengesteld te verspreiden, geneesmiddelen, hij zalf ontdekte na jaren van onvermoeide in spanning en onderzoekingen in liet uitgebreido rijk der natuur. Tot deze onderzoekingen werd Prof. Holloway het eerst aangospoord door het verschrikkelijke lijden, dat hij overal rondom zich zag, en het ontoereikende van do genees kunde om dit tegen te gaan en te overwinnen; en do goede uitslag, die hem bij elke schrede is te beurt gevallen ofschoon deze niet beter was dan hij verwacht had is het bewijs van zijne welverdiende belooning. Zoo groot is in der daad de populariteit van zijne medicijnen geworden, zelfs in de verst afgelegen oorden onzer aarde, dat zijne inrigting te Londen do grootste der wereld overtreft, en d« zeldzame deugden en van zijn in bijna elke taal van pool tot pool overgedragon. Wij hebben tallooze getuigschriften opgehoopt gezien van personen, die zich 'van deze middelen bediend liebben, en die daarin hunne wondervolle kracht ten zeerste roemen. In een zoo veranderlijk kli maat als het onze, zullen de bedrieglijkste onge steldheden wortel schieten, voor dat de patiënt I het zelf weet, en groot is het lijden dat daardoor CU i veroorzaakt wordt, dat in vele gevallen den dood Een gebrilden der Jeune Garde libérale. In liet verslag 1864-65 L’acoroissement - annuel du nombre d’élèves fait nattre le désir d'agrandir les locaux d'école. Le défaut dair et d’espace engendre des malaises chez les enfants et est nuisible i leur santé. In het verslag 1865-66 Nous devons ap- - peler de nouveau l'attentiou sérieuse du - conseil communal et de la commission des hospices civils sur l'urgente nécessité - d'agrandir les locaux de l école primaire - des filles. Les enfants y sont entassées et manquent d’air. - In het verslag 1866-67: - Les locaux de cette institution ne sont pas encore - agrandis. Les enfants y rostent entassées au détriment du leur santé. La commis- sion des hospices n’a pas encore présenté - de plan pour pourveir A ce grave incon- - vén.’ent. Cela est réellemint déplorable. dén 30. Mathilde Koi<sey, dochter van David cn van Sylvie Vauleke, Vestenstraat. den 2 juni. .V u'ii’ta Vanhove, dochter van Pieter en van Lndovica Wullenian, Veatonat. don 2. Hendrik I'insou, zoon van Kalei on van Sophie Folley, Bewesterpoort. Huwelijken. den 28. Francies-Desiró Gooswen, kandidaat- deurwaarder, geboren to Veurne, den 22 Mei 1853, niet Maria-Mathildia ('aillie, zonder be roep, geboren to Veurne, don 6 Februari 1856. z Sterfgevallen. den 3 Maart. Symphorianus Dovoghel, zonder beroep, 71 jaren en 6 maanden, geboren en wonende te Veurno, echtgenoot van Joanna Malbrancko. den 27 Mei. Augustus Docrop, 6 m. en 26 d. den 28. Potrus Debuysere, 6 in. en 6 d. don 30. Pioter Kesteman, winkelier, 78 jaren, 7 maanden en 3 dagen, geboren te Wulvorin- ghem en wouendo te Veurne, wodr van Maria- Theresia Zoete. den 31. Elisabeth Clou, bijzondere, 50 jaren on 3 maanden, geboren en wonende te Veurno. don 2 juut. Petrus-Josephus Borro. stads ontvanger, 51 jaren, 11 maanden en 5 dagen, ge boren en wonende te Veurne, echtgenoot van Mathilde Maerten. den 2. Engelbert Debruyne, werkman, 41 ja ren en 5 maanden, geboren te Clercken cn wonende te Letferinckhoucke, hospitaal. Hollmray's Pillen. Smart en Pijn. Da mensch is ongetwijfeld veel minder gevoelig voor de volmaakte gezondheid, dan voor de geringste ziekte, want door dezo middelen heeft de lieve Natuur hem in staat gesteld hem tegen alle kwalen, die hem kunnen overkomen, op zijne hoede te zijn. Indien deze verandering-veroorza- kende, losmakende en zuiverende Pillen steed gebruikt werden, zoodra het eerite gevoel van ongesteld eene naderende kwaal aankondigt, hoeveel pijn zou er bespaard, hoeveel ellende vermeden worden. Holloway’s Pillen behoeven geene aanbevelingen meur ontrent de goede dien sten die zij bewijzen, in het terug houden of hot hcolen van kwalen by het uitbreken daarvan, welke anders dooreen onbezonnen uitsel, valscho schaamte, of berispelijke verwaarloozing zich een weg banen tot het gevaar en alle geneoskuu dige bekwaamheid en de onvermoeidste zorgen trotsoeren.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2