FEESTEN Huis RONSE-JA.I11IÉ. STAD VEURNE JAAR 1881. Geneeskundige Brieven. wachlingcn koesteren de opbrengst zal dan ook, naar meii onderstelt, een mid delmatig gedrag aanmerkelijk te boven gaan. Hierbij mag men echter eene zaak niet nil liet oog worden verloren, dat in dit jaar eene grootere oppers lakte grond met graan is bezaaid dan gedurende de jongst verloopet) jaren hel geval is geweest. Ziedaar den afloop van dit bedroevend en schandig proces, die deze godsdiens tige onderwijsgestichten onder bun waar daglicht gesteld hebben, waar men. vol geus de klerikale bladen, niets inademt dan liefde lol God en tol zijnen evennaaste. Deze walgelijke feitenwaarvan het klooster der Goede Werken hel toonecl geweest is, walgelijke feiten welke wij hebben zien herhalen in het gesticht van Maltebruggezijn een brandmerk van sphande en afschuw voor de kloosters en voor het vrij onderwijs. Dal men nu nog koine pochen over de schoonheden van hel klerikaal onderwijs en de deugden der onderwijzers met God. Van 21 Juli tol 4 Augusli aanstaande zal er bij eiken koop die meer als een trank bedraagt, gratis gevoegd worden I ene Doos met garen van een nieuw mark en allerbeste kwaliteit. Dit. wordt gedaan om het publiek zelf te laten oordeelcn over dc bijzondere hoe danigheden van dezen nieuwen artikel 1 Veurne, 20 Juli 1881. PROGRAM MA. liet kollcgie van Burgemeester en Sche penen der stad Veurne, heefl Ier gele genheid der Kermis bel volgend pro gramma vaslgesleld. Zaterdag 30 Juli, Zondag 31 Juli, Dinsdag 2 Augusti, Woensdag 3 Augusti, Donderdag 4 Augusti, Vrijdag 5 Augusti, Vooruitzicht van den oogst in Europa. Volgens berichten over den staat der veldgewassen in hel begin van juni, waren de uitzichten van den oogst op dat tijdstip over het algemeen goed. In geheel zuidelijk Europa staat het graan op enkele weinige uitzonderingen na, zeer goed, liet meerendeel der graan- bouwende streken zullen vermoedelijk een meer dan gemiddelden oogsl ople- veren. Porltigaal behoort lot de uitzonde ringen en daar zal dan ook de opbrengst lied wat benedei] hol gemiddelde blijven. Spanje daarentegen en het grootste ge deelte van Italië beloven ccnc ruime op brengst; in Loinbardie, Griekenland en in hel meerendeel der provinciën van den Balkan zijn de vooruitzichten zelfs buiten gewoon gunstig. Hierbij mag men echter niet uil hel oog worden verloren, dat de overstroomingen welke dc laag gelegen streken van Bulgarie, Servië en Kumenië hebben geteisterd, den oogsl in die ge deelten, veel nadeel hebben tocgcbracht. Moldavië vooral heefl daardoor veel geleden, zoodal de oogsl in dezen staat beneden de belli van een gemiddelde op brengst zal dalen. In Cenlraal-Eitropa koestert men zeer gunstige verwachtingen, want met goede grond mag worden aangenomen dal de oogsl meer dan een gemiddeld bedrag zal geven. In Zwitserland zijn de vooruit zichten nog gunstiger, want men ver wacht eene opbrengst die het gemiddelde ver overschrijden zni. Oost- en West Pruisen zijn de provin ciën waar slechts oen zeer matig, zoo niet een schrale oogst wordt verwacht, dit ongunstig resultaat wordt toegeschre- ven aan den natten zomer van 1880, den strengen winter die daarop is gevolgd en de koude vochtige lente van dit jaar. Dezelfde weerloestand heefl in Russisch Polen gedurende het genoemde tijdperk geheerschl en ook daar wordt een op brengst verwacht die ver beneden het middelmatig zal blijven. Saksen, Thurin- gen en eenige andere streken vau Duitsch- landwaar zoo genaamde Engelsche tarwe wordt herbouwd zullen een uiierl matig gewas opleveren, terwijl daaren tegen in diezelfde streken, een gemiddelde oogst wordt te gcmoel gezien, waar men inlandsclie tarwe heefl gezaaid. Eón zeer voldoende opbrengst wordt verwacht in westerlijk Europa, namelijk: Frankrijk, België en Nederland. Slechis het zuidelijk gedeelte van Frankrijk maakt hierop eene uitzondering wam daar zal de gemiddelde peil blijven. Nederland daaicnlegen tU4g zeeg verblijdende ver- Algetneenc tijdingen. Ter gelegenheid der kermis zullen dc volgende feesten door onze koninklijke harmonie gegeven w'orden Zaterdag 30 juli om 8 i,i ure 's avonds, Volksconcert op de groote Markt. Zondag 31 juli, om 11 ure 's morgens, inden lusthof van M.r Despot-Vcrwaarde, Concert. De minister van openbare werken heeft maatregelen genomen om in dc vlaamsche streken al de statie-overslen te vervangen, die de vlaamsche taal niet machtig zijn. De minister van oorlog zal, naar men meldt, dezelfde maatregelen ne men voor hel korps der gendarmerie. De hoppeoogst wordt in de omstre ken van Poperinghe bedreigd door eene ziekte die nog gansch onbekend is. De blaadjes worden bedekt met eene menigte witte plekjes en gaatjes. Zoodra het blaadje daarmede vol is, verdroogt en sterft het. De ziekte schijnt door een insect te ontstaan. De feesten van Luik werden zondag door een schoon weer begunstigd. Dc rcgatlen zijn uitmuntend gelukt en heb ben veel volk uitgelokt. Maandag was de lucht overtrokken. Niettegenstaande het slecht wcèr is het volk in menigte naar dc statie opgekomen om de aankomst van den koninklijken trein af te wachten. De slalie was prach tig versierd, mot vlaggen en tropheeën. Een detachement burgerwachten en oen detacliemenl soldaten vormden de haag. f binnen de static op dc aaoltuidingskaai. j imker Ricir/'itRandt t« ^hafjhauyvn Ten 10 nre kwam de koninklijke trein aan. Op dit oogenblik begon hel ongeluk kig te regenen. De koning, dc koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen werden ontvangen door den gemeenteraad, den provincialen raad, den staf der burgerwacht en van. 'I leger, verschillcndefcönateiirs en volks-' verlegenwoo:digers, den bissebop en de hoogere geestelijkheid, het hof van be roep, de rechtbanken, enz. De koning en de graaf van Vlaanderen droegen het uniform van oppergeneraal met hel gi ooi lint der Leopoldsorde. In het gevolg bemerkte men de ministers van builenlnndsche zaken, van financiën en van openbare werken. Na de.burger wacht en de troepen van 't leger in oogen- schouw genomen te hebben, is de konink lijke familie met baar gevolg in de gala- rijtuigen gestapt, die haar wachtten, en naar het Paleis gereden. De koninklijke familie werd overal op haren dooi loclit geestdriftig toegejuicht.'s Namiddags heeft zij een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van oude kunsten en de opening •’an het nationaal nijverheids-congres Jijgewoond. Ongelukkig is het dcif gan- seben dag blijven vooriregencn. De lêter G. speell eene geduchte rol in de tegenwoordige politiek van de ge- heele wereld. In Rusland heeft men Gorl- sehakoff, in Griekenland George, in Enge land Gladstone, in Frankrijk Grévy, Gambeita en Gnliffet, in Algiers Grévy, in Italië Garibaldi, en niet te vergelen, in Amerika Grant, Garfield en zijn moorde naar Guitcau. 'Vi:érvooiispeli.ingen. Dcduilscbc slerrekundige dr. Ilarnecker heelt, ge grond op veertigjarige aantcekeningen betreffende den stand der maan en andere hemellichamen ten opzichte van de aarde, weérvoorspellingen opgesteld voor alle dagen der jaren 1879, 1880 en 1881. Die voorspellingen zijn over T geheel genomen, in de beide vorige jaren vrij goede uitgekomen, hoewel de voorspelde weergesteldheid doorgaans eerst eenige dagen later dan het opgegeven tijdstip, inviel. Voor de laatste helft van dit jaar, dat, volgens dr. Ilarnecker hel ongunstigste gedeelte der drij genoemde jaren zal zijn, luidt de voorspelling als volgt, waarbij in aanmerking genomen moet worden dat dr. II. meer bepaaldelijk Noord-Duitsch- land op bel oog beeft. Van 4-11 juli ongunstig; van 11-16 juli schoon weer, doch ongestadig; van 18-S6 juli ongunstig weder met wind, insgelijks 26 juli lol 3 augusli; van 3-16 augusli, be stendig weder; van 16-24 augusli onguns tig; van 24 augusti lol sopt, bestendig goed weer. Van 1-8,september schoon, maar eenigszins ongestadig weder; van 1-15 september ongunstig wedermet veel wind; van 15-23 september veranderlijk; van 23-30 september betrokken lucht, regen en hevige wind. Van 30 september lot 7 October bestendig goed weder; van 7-15 October, goed maar ongestadig weder; van 15-23 October koel weder, zoomede insgelijks van 23-30 October Van 30 October lot 6 november veel wind en slecht weder; van 6-13 november .sneeuw en wind; van 13-2I novembei vorst: van 21-28 november schoon weder doch koud; van 28 november tot 5 de cember sneeuw, regen en vorst; van 5-13 december veel wind en regenucblig; van 13-21 december vorst; van 21-27 decem ber wind en regen; van 27 december lol 3 januari 1882 schoon weder met vorst. Dc KLEINE RENTENIER wordt 52 naeenvolgendc zondagen gezonden met supplement tegen eenen fiank. Men zie de aankondigingen). In^e-j'.oixlen. Reuland. Van Calck. Ctibulha. III. Hemorrhoïden Dc hemorrhoïden, ook aanbeion genaamd, doan zich in menigvuldigevormon voor, vooral wanneur men op do p^nen let, waardoor do lijders klagon Pijnen en ongemakken ontstaan allo door een opeenhooping van bloed in don lendedarm en in de anus, waar zich kleinere of grootero zwellin gen vormen. Zoo zijn het allereerst do deolen, waarop men zit, do nchootstreok, het onderlijf, de maag die mede lijden. Vooral worden die personen er door gekweld, die weinig beweging hebben, veel zitten of door andere inspanning een meer dan gewone bloedstrooming naar het onderlijf doen ontstaan. De patient heeft een angstig gevoel, slechten stoelgang, spanning over de maag en het onder lijf, geen eetlust, is opgeblazen en zwaar in het hoofd, enz. Tevens veroorzaakt de pijn, die ont staat in den zetel der kwalen, die zich naarboven uitstrekt over het stuitbeen en den ruggegraat, dat ook do nek en het achterhoofd mede lijden. Zeer veel menschon lijden aan heniorrhoiden zonder dat ze hot weten en meestal worden tegen de genoemde ziekteverschijnselen middelen aan gewend, dio niet baton, daar ze geen invloed uitoefenen op de hoofdkwaal en niet bij machte zijn genezing aan ta brengen; hun werking is meestal eterk laxeerend. waardoor do onderlijfe- organen nog meer verzwakt en in de war ge bracht worden. Wel zijn er enkele geneesmid delen, wier bijzonder gunstige werking bij de leeds gesproken kwalen is gebleken die opwek kend óp dc onderlijfeorganen weken en ze dwingen tot meerdere werkzaamheid. In.'t bijzonder munten daaronder uit dc steeds met het beste gevolg aanwende, door den apot- r>T» vc[.. Nog over den stank van 't kerkhof op de plaats van Alvoringhem. Wij zijn niet bedrogen in onze verwachting. Wij wisten, zoodra wij zouden spreken van de noodzakelijkheid om ons kerkhof te verplaatsen, dat de gewone krullebol, de gastvrijheid van den Veurnaar zoude inroepen om ons schrijven te beknibbelen. Maar beknibbelen is niet weerleg gen. Dat de man ijver toone, de klerikale partij en hare belangen verdedige en dankbaar zij, zooveel hij wil en kan, en dit bij elke gelegen heid die zich opdoet, goed, wij hebben er niets tegen; maar tegen de waarheid willen oploopen, de feiten loochenen, dat gaat niet. Zoo komt hij beweren dat het enkel onze vieze neus - is, die de stank, van het kerkhof heelt geroken I Velen hebben dien veegen én neus <5n keel-bevangenden stank geroken; de stank was onverdragolijk, en zij die durven zeggen dut zij dien niet roken, missen een der vijf zintuigen van den meivch, ofwel zijn stelselmatig tegen de waarheid. Maar wij weten wat er omgegaan is, zoodra ons artikel gekend en gelezen was. Onze bemerkingen kit telden onaangenaam den «neus - van de leiders der klerikalen en zie 1 de speurhonden werden losgelaten en moesten rond, deze naar hier, gene langs daar, overal zeggende Hebt gij het arti- - kei gelezen? De schrijver spreekt van den stank van 't kerkhof; hij is mis: t’ Is Albert's - huidevetterij die stinkt. - En alzoo trachtte men de wezenlijke aandacht aftewenden: en ge- lijkerwijs op ons Alveringhem er nogal tamelijk getal ja-knikkers wonen, zoo zijn er nogal velen gevonden geweest die de stank afloochenden en en alzoo bekenden - geenen neus te hebben. Welnu, wij houden staan wat wij toen schre ven: de stank was onverdragelijk en kwam voort van de groote uitwasemingen van het herkhof. Wij zullen niet zeggen dat huidevetterijen goed rieken bij zomerhitte, neen: maar lüer was t op het kerkhof te vinden, en velen met mij moeten dit getuigen. De korrespondent zegt dat dc Geneeskundige Kommissie, onder opzicht van openbare gezond heid, bevindt dat ons kerkhof niets te wensclmn laat. Wij woonden deze bezoeken nimmer bij; Maar wij zouden de geneeskundige kommissie wel willen zien komen op dagen zooals wij 'er beleefden in de leste groote hitte, en dan, en dan, zouden wij willen hooren wat dit geleerd korps zou zeggen 1 Eu hadden wij dc eer bij dit bezoek toegelaten te worden, wij zouden met do wet van den 23 prairial jaar XII in de hand, deze Hoeren willen vragen of de artikels 2 en 3 dezer wet wol voldoen voor het kerkhof van Alveringhem, de welke zoggen dat de kerkhovou ten minste 35 tot 40 meters moeten afgewijderd zijn, buiten de dorpplaats, ten noorden gelegen, en gesloten met muren van twee meters hoogte ten minste. Er is dus g en gewag hier van eenen bloemhof ta maken, zooals dc. krulleb.ol zegt; maar wel van stank, van openbare gezondheid, voor ge- zond steenputwater, van frisschero lucht voor alle ouzo dorpbewoners; en dat er zoor gemak- kelijk middel is otn dit alles te bekomen, Indien onze regeerders het maar wilden en zooveel uiet luisterden naar anderen; En gij korrespondent. wilt hij wederleggen wat wij hier voorhouden, gij moet met hetero argumenten per naaste voor deu dag komen, of anders, wij breken niot geerne eene lanse met ounoozelen praat en persoonlijkheden. Een burger van Alviringhtui. Alveringhem, 28 Juli 1881. 8° Broeder Antonius (Gustaaf Ballinckx) 4 maal 8 dagen. 9° Broeder Amedeus I (Victor Masuy) 4 maal 8 dagen. 10" Broeder Edmondus (Edm. Blomme) 13 maal 2 dagen. 11" Broeder Theophiles (Frans Jos. Van Hau- tert) 10 maal 8 dagen. 12° Broeder Boliviaan (Ch. Louis I’uype) 6 maal S dagen. 13’ Broeder ('elestinus (Thooph. Windels) 1 maal acht dagen. 14“ Broeder Berckmans (Rich. Bïebuyck) 3 maal 3 dagen. 15" Broeder Hermós (Heuri Vau Wambeke) 5 maal 8 dagen. 16" Broeder Amedeus (Julis Ryon) 4 maal 8 dagen. 17° Broeder Raphael (Desben) 1 maal 8 dagen. 18° Broeder Bonifacius (Leonard Ledoux), 3 maal 8 dagen. 19" Broeder I’aulinus (Ford. Simoens), 1 maal •lagen 20° Broeder Linius (Leop. Casteleyn 1 maal 3 dagen. 21“ Broeder Isidoor (Willem Devries), 15 fr. boete. 22° Jules Dclmarle, 15 fr. boete. Het Hof van Beroep heeft meestal deze vom nissen bekrachtigd, uitgenomen voor broeder Camile (Maïeur), waarvan twee stralïen van 8 dagen verheven zij tot 2 maanden. Het Hof heeft ook beslist dat de straffen van broeder Amedeus I (Victor Mas) voor slagen en verwondingen zullen begrepen zijn in dc 10 jaar gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld werd voor schandige aanslagen. Voor broeder Amedeus II (Ryon), waarvan dc twee gevangenisstraffen van 8 dagen, veranderd zijn in twee geldboeten van 30 frank. Voor broeder Raphael (Deeben), wiens acht dagen gevangenisstraf vervangen worden door 30 fr. boete. Voor broeder Paulinus (Simaens), wiens straf insgelijks veranderd wordt in eene boete van 30 frank. En ten slotte voor broeder Linus Casteleyn), waarvan de 3 dagen gevangenisstraf vervangen worden door eene boeto van 15 frank. De lezing van deze verschillige arresten heeft niet minder dan drij kwaart uurs geduurd. Korrektlonnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 28 JULI. Joseph Bryssinck, aardewerker te Dixmude, 6 maanden gevang en 100 fr. boete, over slagen en wonden. Desiré Vancoppenolle, werkman te Coucke- lacre, 1 maand gevangen 26 fr. boete, overdiefle. Louis Dewulf, werkman te Nieuport, acht maanden gevang, over slagen. Isidore Deryckere, werkman te Nieuport, 7 maanden gevang, over slagen. ZITTING VAN 23 JULI. Karcl-Alfred Fockenbcrghe, 8 dagen gevang, René Allewerold, 1 maand gevang, over wedcr- zjjdsche slagen, beide dienstknechten te Oost- cappe). Jan-Baptiste Vanhecko, aardewerker te Asse nede, 1 jaar gevang en 26 fr. boete, over mis bruik van vertrouwen. Pieter Viuck, werkman te-Maldcglmm, Jan- Willem Demuynck, te Gent, elk 1 maand gevang en 2/5 fr. boete, over dieflo. Karei Mortel z, werkman, 8 dagen gevang. Alexis Vieren, werkman, 1 dag gevang, beide over slagen te Veurne. TER GELEGENHEID DER KERMIS EN DER 50’1’ VERJARING van s lands Onafhanklijkheld. Om 8 ure 's avonds. Het fees' zal aangekon- digd worden door het geluid der trlomfklok. Om 8 i z uro avonds op de groote Merkt, Volksconcert, door de Koninklijke Maat schappij S.u Cccilia. Om 6 ure 's morgons, prijskamp van blinde Vinken, gegeven door do Maatschappij den Anker. Om 11 ure 's morgens, Muziekaal Feest, in don lusthof van M.r Despot-Verwaerde, door de Maatschappij S.l“ Cecilia. Maandag 1 Augusti, Om 11 ure 's morgons, op het Stadhuis, Concert door de Koorzangcrskring de Veu- eenigde Vrienden Om 5 ure, iu do Wandeldreef, Ezellooping voor vrouwen. 1» prijs 20 fr. 2' 15. 3« 10. 4* 5. Dc inschrijving moet gebeuren in ieder dorp bij den Veldwachter. Oin 11 uro ‘s morgens, op Stadsschouwburg, plechtige Prijsdceling aan dc leerlingen der Teekcn- en Nijverheidsscholen. Dc werkeu dor leerlingen zullen ton toon ge steld worden den Zondag, Maandag en Dinsdag, op Stadsschouwburg, van 9 uro 's morgens tot 's middags en van 3 tot 5 uro namiddag. In don namiddag. Volksspelen. Om 3 uro namiddag, inhulding vau het nieuw Vaandel der Maatschappij - dk Lijn- vtssctiEKs - gevostigd bjj siour hchallicr, Kaai- plaats. Om I ure 's avonds, groote Gaaibollng, bij sieur N. Bilcke, Rosendaalstraat. Om 4 uro namiddag, Ringsteking met Paarden, iu de Wandeldreef. prijs fr. 50. 2de tr. 40. 3a' tr. 30. 4d* fr. 20. 5de prijs, 10 fr. voor het meest getal Ruiters dcrze'fde gemeente, ten minste 8 man. prijs, 5 fr. voor de verstafgelegeno Ruiters dcrzelfde gemeente, ten minste 2 man. Do inschrijving, zonder inleggcld, zal den- zelfden dag plaats hebben van 2 i/i ure nnreid dag, in do herberg de Voorstad, bjj aieur Eduard Ilollevoet, van waar do Ruiters zich stoetsgewijze naar de renbaan zullen begeven. Do prijsuitreiking zal geschieden ten Stad- huize, om 7 ure 's avonds. In den namiddag, ter gehuchte dn Panne, Dans- en Volksfeesten. Om 5 -ure namiddag, door de Maatschappij Mild- en Gespaarzaam, in haar lokaal de Fluit, groote Gaaibolling. vnardigil* Zwltcjcrscho pillen, dio men reeds in geheel Oostenrijk kan vinden en die ook hier, evenals overal eldeis. hls-ëën werkelijk onscha- delijk en als een in ieders bereik vallend huis middel burgerrecht verkregen hebben. Dc apotheker ij wed- Dobbelaere hoeft zich vooi' Vcurne'. met oen depot belast, terwijl dit zeker en zonaer pijn werkend geneesmiddel, do Z.witserscho pillen van den apotheker RICH. BRANDT, in bijna elke goede ap< theek in ge heel Belgie slechts te verkrijgen is in blikken doozeu van 50 pillen voor “0 cent en in kleine probfdoosjes van 15 pillen voor 25 cent. Hen moet er steeds op letten, dat de doozen voorzien zijn van oen rood etiquette met het Zwitsersche kruis en van de hatidtoekening van den apothe ker BRANDT. PROGRAMMA 1. La Vivandièrc, pas rcdoubK', Wuuc<n>ipt. 2. Fête A bord, fantaisio Ilcynmn. 3. L llymenóe, valse, Waucampt. 4. Pot-pourri populaire, Chlment. PROGRAMMA 1. En promenade, pas redouble, 2. Dim Pasquale, fantaisic, 3. Gavotte Stephanie, 4. La Traviata, grande fantaisio, Vrrffi.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2