VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT u N.r 293. ZATERDAG 6 AfGtSTI 1881. J A AB. dan een enkel barer princiepen te van in wijzigen; zijne heiligheid de Paus, de bewaarder van die schatten, kan nooit falen én zal ook nooit aan de gedragslijn zijner kerk hoe genaamd iels veranderen. Bravo voor de onderwijzers. Het Ministerie van openbaar onderwijs heelt een maatregel genomen, die door ieder zal worden goedgekeurd en zeker mei geluk en blijdschap zal vernomen worden door een groot getal officieele onderwijzers, die hel slachtoffer zijn van den moedwil der klerikale gemeente besturen. In overeenkomst met het ministerie van finanlien heeft M. Van Humbeeck de noodige schikkingen genomen om de achterstallige jaarwedden te betalen der benadeelde onderwijzers., twee of drij dagen nadat hel departement van onder wijs kennis zal gekregen hebben van de achterstailigheid. Bravo? aldus zal er een einde worden gesteld aan den jammcrvollen toestand, waarin zich een groot getal onderwijzers op buitengemeenten bevinden. Het liberale land zal dank zeggci: rirtn het ministerie, dat aldus de hatelijke handelwijze de klerikale gemeentebestu ren verijdelt. De genomene maatregel is eene daad van rechtvaardigheiden menschlijkheid. Verhoor van den 1 Augusti 1881. Dat gaat geen einde nemen, als het zoo voort gaat, vooraleer al de broeder- onderwijzers in den bak zitten. Verledene week waren het de broeder kens van Ronse die voor het Hof van be roep werden gebracht, nu zijn het de broederkens van Mallebrugge, het kloos ter waarvan M. Jozef de Hemptinne de eigenaar is. Al de broederkens, hebben voor hel oogenblik hunne zwarte rokken afgelegd en burgerkleederen aangetrokken. Verleden week waren er 29, nu zijn er maar dertien, die als onderwijzers met God voor het Hof van beroep van Gent verschijnen. Het hof bevestigt voorliet meerendael Wij hebben reeds meer dan eens aangeloond, dal de zoogenaamde Moeder de Heilige Kerk soms al heel aardig mei de grondstellingen en eeuwige waarheden kan om- springen. Moest men enkel de voorvechters der roomsche religie gelooven, oh dan ging de kerk liever ten gronde Merk nu goed op, lezers, dal er in Frankrijk nog een verschil be staat. r Daar moeten de ouders het godsdienstig onderwijs uitdrukke lijk vragen, in Belgie moeten ze niets vragen. Die bier zwijgt, stemt toe voor ’t bekomen dier zielespijs. 2’ In Frankrijk rnoet de afge vaardigde der geestelijkheid door den departementsraad aangenomen worden. Hier is de geestelijkheid vrij te zenden wie ze wilt, al was het Duchesne, Koopman, Schefïer- meycr of een broerken van Bouse. 3* liet godsdienstig onderwijs zal ginds gegeven worden volgens een reglement van den departements raad. Bij ons vinden wij dienaan gaande geen woord in de wet. Mogen wij niet lot slot zeggen, dal Mgr. Dechamps en tutti quanti eene allerellendigste rol in de schoolkwestie gespeeld hebben en nog spelen En dat gansch de troep der kle rikalen, van opperbaas lol schoen-, poelser, echte cornedianten zijn! Men schrijft in bij den dnukker-uitgéver, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle mededeelingen, artikels of blieven, behoorlijk onderleekend, als- ook bekendmakingen uiterdijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Wanneer zal dat ophouden? Tiet is waarlijk hartverscheurend als men nagaat wat kwaad, wat onherstelbare ongeluken en rouw de onzedige broeder kens in de familiën moeten brengen. Is hel begrijpelijk, naar alles wat men hoort en door het gerecht bewezen is, dat er nog ouders gevonden worden, die hunne kinderen aan die onwaardige loevertrouwen Welke moeder, welke vader zou niet alles doen, als zij weten dat hun kind in groot gevaar verkeert? En nogtans moeten wij dagelijks gevallen aanhalen van de bedorvenheid der broe derkens, mol hel onderwijs der kinderen gelast; niettegenstaande blijven sommige ouders hunne kinderen naar die scholen, waar zij door meesters met God bedorven worden, zenden. Ronse en .Mallebrugge hebben ons af schuwelijke feiten doen kennen. De school van Rouse is door den bisschop van Geut gesloten, na dat het gerecht er mede be moeit was, maar Mallebrugge blijft open Indien do ouders eens toegclaten wer den liet verhoor bij te wonen, dat met gesloten deuren gebeurd, en boorden wat afschuwelijke, ongehoorde bederv.ings- middelen zij gebruiken, wij zijn zeker dat. hel in .24 uren met al de broederkens- scholen gedaan zou zijn; zij zouden er van walgen en niet zonder reden. Constitution van Rincbe meldt.dat het onderzoek welke aldaar is ingesteld ten laste van een broederken, de wal- gendste dingen aan den dag bracht en voegt erbij, dat verscheidene kopstukken der klerikale partij, met de zaak bekend waren, niets hebben veropenbaard en dat zelfs een kopstuk der klerikalen eene groote rol gespeeld heeft in de vlucht van dien meester met God. Wat er in de klassen dier katholieke school gebeurde, zegt het blad, als men mag gelooven wat er verteld wordt,, is iels monslerachtig. Men zegt dal verscheidene vaders van familie hunne kinderen van de school hebben getrokken en dal andere dat voor beeld gaan volgen. Indien de ouders zich niet voldoende bekommeren met de gezondheid en de zedelijkheid hunner kinderen, is het noodig dat de slaat er zich mede be moeid, en als maatregel van algemeen nut, zal men moeten eindigen met al de kloosterscholen ie sluiten of ze ten minste aan een zorgvuldig toezicht le onderwerpen. Li al ons thans dc grenzen over steken, en zien wat er hij onze zuidernaburen plaats grijpt. Men discuteert in den Franschen Senaat eene wet.op het verplicht onder wijs. Dc klerikalen bestrijden die wet, dal is tc verslaan. Doch, meer politiek dan -onze Belgische klerikalen cn ziende dat ze alles niet kunnen redden, zoo trachten ze toch zooveel mogelijk van het deksel naar hunne zijde te trekken. En zij stellen amendement op amendement voor, onder den schijn van de wet te verbeteren, doch in wezenlijkheid om voor hunnen kle rikale» winkel te zorgen. Dat de armen van geest dit aan nemen dat staat hun vrij; doch wij zeggen kortaf: comedic, en zetten de proef op de som. Wij hebben nog allen den ge welddadige» opstand in het geheu gen, die in 1879 tegen de nieuwe schoolwet gevoerd wordt. Mandementen en banvloeken der bisschoppen; de gebeden: Van dc scholen zonder God, van de onder wijzers zonder geloof, verlos ons, Heer; predication, enz. enz. De scholen zonder God België, waren de officieele scholen, waarin volgens het artikel 4 der wet, hel godsdienstig onderwijs ge geven wordt buiten de schooluren, door den priester of zijne afge vaardigden. Dat was de wel, en dc minister stelde zelfs vast, dat degenen die die dit onderwijs gaven, hiervoor eene jaarlijksche vergoeding zou den krijgen van 100 (rank. Dit alles is oud nieuws, zult ge zeggen,lezer. Dal is waar, doch gij zult aanstonds zien, waarom wij die memorie eens opfrisschen. Wij zullen er bijvoegen, dat dank aan de moedwilligheid van Mgr. Dechamps, en aan de domheid der pastoors, de geestelijkheid zich zelve uil de scholen gesloten heeft. Zij pul thans hare laatste krachten uil, om een kalhóliek onderwijs in te richten, en voonieders oogen is hel zichtbaar, dat de beursteering van dag lot dag de dood maderbij brengt. Zoo hebben de vertegenwoordi gers der II. Kerk in België gehan deld. Zij hebben deeeuwige waarheden verdedigd, op hunne manier wel le verslaan, cn kunnen er nu dc gevolgen van dragen. Een dier amendementen was zeer opmerkelijk. Het was M. Lucien Brun, een legitimist van het zui verste water, die het voordroeg: Op de aanvraag der ouders kunnen de ministers der eerediensten, hunne afge- vaardigden door den Uepartemenlsraad aanvaard, en de onderwijzers als deze hierin toestemmen, het godsdienstig onderwijs geven in een lokaal der school buiten de uren der lessen, zich gedragende naar het reglement van in- wendigo orde, dat door den Departc- mentsraad zal opgemaakt worden. Jlebl ge goed gelezen? Is dat niet bijna letterlijk den tekst van art. 4 onzer ongelukswet, van dit zelfde art. 4 waarvoor de paus, de bis schoppen en alle klerikaal janhagel in België alles in rep en roer ge steld hebben? En in Frankrijk is het dezelfde partij,zijn het dezelfde stadhouders van Krislus, de prinsen van die zelfde kerk, welke hel met kracht cn geweld vragen? I*olitiek Overaiclit. Het is zondag 44 augusti aan staande, dal le Belleville dc groote vereeniging zal plaats grijpen, in gericht door den heer Gambelta, en waarin hij zijne voornaamste politieke redevoering, in verband met de aanstaande kiezingen in Frankrijk, zal uitspreken. Bijzondere brieven uit Nantes dat de voorzitter van de gewezen Kamer der afgevaardigden aldaar verwacht wordt, en hij er eene redevoering zal uilspreken, die bij zonderlijk loopen zal over de be trekkingen tusschen en staal cn over de krijgsinstellingen Frankrijk. De heer Gambelta zal niet alleen deel nemen aan den strijd, die de kiezingen voorafgaat. De heer Jules Ferry, voorzitter van den minister raad, zal ook ijverig werkzaam zijn. De dagbladen deelen de lijst mede der plaatsen, die hij voornemens is binnen kort te gaan bezoeken, en alwaar hij hel woord zal voeren. In afwezigheid van generaal Farre heeft admiraal Clone bekend gemaakt,, dat dc laatste berichten uit Algerie en Tunis zeer gunstig zijn. Bou-Amenn is met zijne ben den afgetrokken. Al zijne,pogingen om de andere Arabische opperhoof den in den opstand mede te slepen mislukten. Dit zou hem geheel ont moedigd hebben. 0ok in Tunis «on dc ontmoediging beerschen onder de volksstammendie in opstand gekomen zijn. De keizer van Buslann heeft ■wapenschouw gehouden over de troepen van Nijni-Novgorod. De vorst is vervolgens met zijn gezin naar Jwyenitz, in het gouverne ment van Kostroma, vertrokken. Eene afvaardiging is hem het brood en hel zout komen aanbieden. Eene depeche uit Lahore meldt dal Ayoub Khan in persoon, met hel gros van zijn leger maandag laatst Candahar heeft bezet. Hij heeft geenen tegenstand ontmoet, alhoewel eenige onlusten, waarbij negentien inwoners gedood wer den, zich in stad hebben opgedaan. Het indisch gouvernement heeft uit voorzorgmaatregel, de bezet ting van Pishin door troepen van Bombay doen versterken. Vcurne, <5 Augusti. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-2» Een jaar, fr. 6-00. Koor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ADVERTENTIEBLAD DUINKÉRKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 5- 42 6- 19 9-15 10-42 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 4- 28 5- 06 7- 32 8- 5Q 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE --- DIXMUDE NIEUPORT 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 Klerikaal Onderwijn. Nu de broederkens van M&ltebrugge. HOF VAN BEROEP VAN GENT. t Comedic. 41 K’ K’ t ■”LI «hl 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 Vertrekuren van den IJzerenweg van Duinkerk», Veurne, (Jent naar Brussel en Dixinude naar Nieiiporl. 6-15 6- 46 7- 15 9-28 •10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1