VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 5->/ J A AH gemeenschappelijke gedragslijn Veurne, 520 Vugusti. DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.DE DUINKERKE Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle niededeelingen, artikels of blieven, behoorlijk onderteekeml, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Meermalen hebben wij de ver oordeelingen voor walgelijke fei ten, aan broederkens en andere kloosterlingen opgelegd, medege- deelt, ten einde aan onze lezers te looneh hoe gevaarlijk het is de op voeding hunner kinderen aan die soort toe te vertrouwen. Heden valt ons deze laak ve zwaar. Het is geen enkel feit dat afzon derlijk links of recht voorvalt dat wij zouden moeten aanbalen, zelfs zouden wij ons bij de talrijke ver oordeelingen der broederkens van House en Maltebrugge niet kunnen houden want van alle kanten komen er nieuwstijdingen die bewijzen dat de verrotting algemeen is. Overal waar er maar een woordje de aandacht der onderzoeksrech ters opwekten eenelusschenkomst van de hoeren prokureurs te weeg brengt, ontdekt men deschroome lijkste wandaden. Te Binche, te Gobyssart, te Braine-le-Comte zijn beden onder zoekingen gaande en bij de feilen van onzedclijke natuur voegen zich zoo het schijnt, nog pogingen om valschc getuigenissen te bewerk stelligen ten einde de beschuldig den doen vrij te spreken. Wij herhalen het, het walgt ons alle de schandalen der kloosterlin gen op te sommen. Heeds lang hebben wij gezegd dat de kwaal algemeen was, dal den regel der kloosterlijke instellingen, zoowel als den keus der kloosterlingen de schadelijkste uitwerksels op de jeugd moest hebben. Doch de waarheid die heden door talrijke veroordeelingen wordt bevestigt doet ons terug deinzen en wij heb ben den moed niet om al den mod der der broederkens zonden bij een te schraben en die vuiligheid aan onze lezers op te disschen. Hetgeen wij desaangaande toch willen doen opmerken, dat is, dal juist op hel oogenblik dal de kerke lijke overheid zoo onophoudend tegen den Slaat uilvall en dezen beschuldigt geen zeden te bezitten, de veroordeelingen tpgen de kleri kale onderwijzers, voor zedeloos heid uitgesproken, zoo bliksems Iets over het verplichtend onder wijs. De uitbreiding van het kiesrecht en namelijk hel vergunnen van dit rechtaan allen die daar toe genoegzame bekwaam- hied zullen bezitten, heelt noodzakelijk bij vele het gedacht versterkt dat .men eerst en vooral moet beginnen met het onder wijs verplichtend te maken. Dit ware inderdaad het beste middel om tot het grootste mogelijk getal be kwame kiezers te geraken. Doch vooraleer lot zulken gewichtigen stap over te gaan behoort er gezien te worden of die maatregel in zijn geheel, dat is in theorie en in praktijk, overeen komt met de vrijheid van onderwijs zoo wel als met de persoonlijke vrijheid die door de grondwet gewaarborgd zijn. Wat de persoonlijke vrijheid betreft in theorie is het zeker dat alle verplich ting, hoe klein zij ook zij, inbreuk maakt op de vrijheid die ieder burger uit kracht onzer grondwet bezit: Nogtans durven wij eene vraag opwerpen die zeer ge wichtig is Bestaat de vrijheid wel van zijne kinderen ontwend to laten Wij gelooven het niet. Indien de ouders verplicht zijn hunne kinderen te voeden, hebben zij dan het recht hun het voedsel van den geest te onttrekken? Zou bij voor beeld, een vader het recht hebben van zijnen zoon van kindsbeen af op te sluiten of in een wildernis te plaatsen, waar men hem den omgang met zijns gelijken zou ontzeggen en hem van allo geestontwik keling zou verstoken houden? Zulke vrij heid zou ten minsten eene zeer mis plaatste vrijheid zijn. In alle geval kunen de ouders zich aan de zedelijke verplichting, van hunne kin deren te doen onderwijzen, niet ontrekken 'en alhoewel het geen liberale maatregel zou zijn den vader door eene zeker straf te verplichten zijne kinderen te doen on derwijzen, zoo zal het aansporen der na- laligen toch altijd verrechlveerdigbanr blijven. In praktijk is het daarstellen van liet verplichtend onderwijs eenigzins moei- lijker. En vooreerst doet zich de vraag op zal men de ouders verplichten hunne kin deren naar de gemeentescholen te zenden? Dit ware zeer natuurlijk, daar hel officie! onderwijs alleen de waarborgen aanbiedt welke Ue inzichten van den wetgever kunnen bevredigen. Maar waar bleve dan de vrijheid van ouderwijs door onze grondwet bekrachtigd Van eenen andoren kant, zal het vol doende zijn indien de kinderen naar de eerste de beste school gezonden worden? Naar zulke, bijvoorbeeld, zegt. M. Frère- Orban in zijne merkweerdige laatste rede voering, welke men met recht kan iu- richten en waar een gansch onbekwame meester, of meéstercsse, kleeitnaker of metser, zich als ouderw ijzer aantell? Eu indien dan die kinderen ongeleerd zulke scholen verlaten, zal dan de huisvader kunnen gestraft worden? Zulks zou im mers onrechlveerdig zijn. Indien het onderlijs verplichtend ge maakt wordt en de wet de ouders vrij laat te kiezen welke school hunne kinde ren zullen bijwonen, dan doel er nog eene andere tegenstrijdigheid voor welke misschien aan velen ontsnapt is: dan verplicht namelijk het staatsbestuur, in zekeren zin, het bijwonen der catholieke scholen, welke ingericht zijn om hei. staatsonderwijs te bevechten, waar, bij de leerlingen noodzakelijk een geest van opstand legen do wetten en instellingen, des lands moet ontwikkelen die zeer auii- palriotieke gevoelens moet doen onder slaan en volstrekt geene goede vador- lurid'slievende burgers vóórtbrengen kan. Zoo het aan do zeden niet is, dat men in de scholen u met God te kort blijft, dan geldt het misban» delingen. De Précurseür beweerdt dat er meer dan twintig klachten aan het parket zijn geworden aangaande mishandelingen door schoolmees ters met God op hunne leerlin gen gepleegd. Maar ook, kan dit anders zijn? Hebben de klerikalen in hunne dolle razernij niet al opgerapt wat zij vinden konden om er schoolmeesters van te maken? En die onwetende ruwe kerels zijn des te hardnekkiger daar zij hunne eigene onbekwaamheid voelen en dat ze van een ander kant niet of slecht betaalt worden. Wat verschil met den officieëlen onderwijzer, die met ieverzijn vak heeft aangenomen, er zich heeft toe bereidt onder de geleide van bekwame meesters, en alle de noodige kennissen tot onderwijzen heeft verworven Zeker komt er onder deze ook al een schurftscbaap te vooischijn, maar ’t is zelden, en zoohaast ge- kent mag den plichtigen zich als afgedankt beschouwen. Levende in T aanzien van iedereen, de men- schelijke en burgerlijke plichten van ’t beslaan volbrengende moet hij braaf, eerlijk en zedig blijven of honderde vijandige oogen zijn daar om hem te bespieden, en talrijke tongen bereidt om hem te beschul digen. De klerikale meester, en bijzon derlijk de kloosterling, leeft op zijn verborgen mesthoop ouder de be scherming van den pastoor en van den grooten klerikalen eigenaar. Hel is maar als de zaken zoo hevig beginnen te stinken, dat de verpes tende geinen zich wijd en breed verspreiden en tot bij het genecht klimmen, dat men dien kuil ont dekt en de vuilaarden knipt. En men denkt zeker dat het voor zulk ontoereikend en onzedig on derwijs is dat de landman zal voort gaan met de contributie der kleri kale scholen te betalen, waar men zijne kinderen kreupel slaagt en schupt, terwijl men ze in eene vol- komene ezelsdomheid opkweekt. Dit is niet mogelijk, en wij wei geren volstrekt te gelooven dat de zinsverbijstering van de buitenlie den lot dezen graad van verstom ping is gekomen. toenemen dat men hel getal er niet meer van durft opsommen. Men mag toch niet beweren dal de broederkens onnoozel vervolgt worden, mits het onderzoek van ’t een of ander feit meestal geheel eene nieuwe reeks van den zeilden aard doel ontdekken. hebben vastgesteld, in zake der eischen tot schadeloosstelling voor hunne onderdanen te Tunis. Eene depeche uit Lahore, van 16 augusli, meldt dat de troepen van den emir van Afghanistan Khelati- Ghilzai ontruimd hebben en in de richting van het noorden zijn afgetrokken A'.r 295- Politiek Overzicht. Niels nieuws uil Frankrijk. Al de dagbladen zijn opgevuld met bij zonderheden, nieuwe inlichtingen en bemerkingen over de meeting te Belleville. Zooals men wel den ken kan wordt het gedrag dier heet hoofden door de fransche dagbla den bijna algemeen gelaakt. De laatste worden, die de heer Gambelta te midden van het ge woel heeft uitgesproken, waren Ik heb u maar een woord meer te zeggen den 31 augusli zal de stem ming der ware burgers mij over deze schanddaad wreken. Wat ti betreft, handvol schreeu wers, gij zult lol uwe oude ge woonten terugkeeren. Ik ben de (rouwe lastvolbrenger der repu- bliekeinen van dit arrondissement; wat de anderen betreft, ik veracht die en ik lever hen over aan hel oordeel des volks Een der meest kenmerkende karakters van den strijd in Frank rijk, die de kiezingen voorafgaat, is dat hel vraagstuk van gouverne- menlsvorm bijna geheel builen betwisting is. De monarchisten, zo o k on i ngsgez i n (I en a Is bona pa r t is» len, zijn geheel op don achtergrond geschoven; op vele punten hebben zij zelfs den strijd legen de repn- bliekeinen opgegeven. Geruchten van mobilisecring van het fransch leger waren, met het doel om op de kiezingen te werken, verspreid geworden. De prefect van Geis heeft die bij omzendbrief op de stelligste wijze gelogenstraft. Al de prefecten hebben overigens van het gouvernement onderrich tingen bekomen, waarbij zij nitge- noodigd worden dergclijke geruch ten te recht te wijzen; de versprei ders dier valsche lijdingen zullen vervolgd worden. Met hel aannemen der Landwet voor Ierland door de Lordskamer, nadat dezelve eene tweede maal gewijzigd was door hel Lagerhuis, is ook weer kalmte terug gekeerd in hel parlementair leven van En geland. De concessies welke in hel laatste uur gedaan zijn door hel Lagerhuis, wijzigen slechts op on gevoelige wijze liet oorspronkelijk karakter der wel en M. Parnell zegde iels wal niet is, wanneer hij beweerde, dat de wet geschonden was door de vijanden van Ierland. Van zoodra de wet zal zijn afgekon- kondigd, heeft het gouvernement besloten met de uiterste strengheid te werk te gaan, legen elke bewe ging die voortaan geene reden van beslaan meer zal hebben. De Morning Post heeft vernomen dat Engeland, Italië en Spanje eene Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ZATERDAG 20 AUGLSTI 1881. ADV 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 54 6- 32 7- 12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 6-15 6- 16 7- 15 9-28 10-42 4- 28 5- 06 7- 32 9-38 8- 50 11-05 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIX.MUDE DIXMUDE NIEUPORT Het l»e<Ier(’. 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 -1-55 8-31 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 ■MMTT.CT^a O 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 Hierna nam hij zijnen hoed en ging heen, terwijl tie overgroot» meerderheid riep: Leve Gambelta Leve de republiek ai’i ----- Vertrekuren van <len ijzeren weg van Duinkerke, Tourne, (Jent naar Brussel en Bixnmde naar XïenporS. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 44 10-25 11-50 6-07 7-35 10-11 12-23 2-59 8-59 9-51 10-32 12-45 3-22 9-10 10-11 10-58 1-11 10-45

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1