VAN VEURNE I i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1881. duinkerke ghyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL verachte- ingesteldc te maken, bij hen te hun doel NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 Aan <Ie jezuïeten van liet vuilblad. Wij hebben niet geschreven, gelijk gij hel zegt in uw voorlaatste nummer, dat de priesters hedendaags slecht zijn, inaar wij hebben geschreven, dat de politieke geestelijken slechte priesters zijn.» Die twee zinsneden hebben eene gansclr versebillige beteekenis, en gij verdraait nogmaals, o weinig eerlijke schrijvers, met kwaadwilligheid ionze woorden. Het is van politieke geestelijken, dat wij ge sproken hebben, onthoudt het wel, en liet is van die mannen, dat wij gezegd Ziet eens wat al nut en goed vermaak zij stichten. Hadt gij die maatschappijen over dertig jarén in zulke hoeveelheid en met zulke wedijvering? Neen 1 waar gij toen een lelde, hebt gij er nu twintig. Niemand wil achteruit blijven. Al wie wat eer heeft op zich zelven, streeft voor uit, en niet alleen in hel stoffelijke maar ook in het zedelijke, in hel verstandige. Men zoekt in de geschiedenis hoe die genen die vóór ons leefden, gedacht en gehandeld hebben, en tracht er zijn voor deel uit te trekken. Zoo men echter den eerste, den besten onzer medemenschen in zijn handelen onderzoekt zal men den vooruitgang be speuren. Onze landbouwers, spinders, wevers, verwers, schoenmakers, bleekers, brou wers, hoedenmakers, nijveraars, koop lieden, enz. werken niet meer gelijk onze voorouders ofschoon zij van dezen hun bedrijf leerden. Zij denken ook niet meer als diegenen die vóór ons geweest zijn. Neen, spoken, geesten en weerwolven loopen onze ge huchten, dorpen en vlekken niet meer af, en de kwade hand is ook uit de sleden verdwenen. Er kunnen mcnschcn gevonden worden die er spijt van hebben dat die goede oude tijden niet meer beslaan. Er kunnen er zijn die de stoomtuigen, den electrischen telegraaf, de drukpers, het gazlichl ver- wenscïien. Verwonderd niel. Vroeger beweende men wel dat de aarde draaide en bracht men hem Ier dood, die het ge vonden en bewezen had. In den vooruitgang zullen er altijd zijn, die zullen achteruit blijven en die bekla gen zullen welke hen vooruit zijn. Doch de achterblijvers zullen meer te beklagen zijn dan de vooruilgangers. Wat zoudl gij van twee meiischen den ken welke beide moeien reizen doch waarvan de eene wil le voel gaan, omdat hij den ijzerenweg afkeurt en de andere de mallc-posl verkiesloradal hij daarmede gewoon is te rijden? Kunt gij eender beiden goedkeuren? Als men den moed niet heeft van vooraf te gaan, dan behoort men toch den moed te hebben van le volgen, ofschoon men ook de vrijheid heeft van achteruit le blijven. Dal zij iioglhans wel begrijpen, dat het getal menschen gedurig aangroeit en der halve dal er bestendig meer moet gewon nen worden om liet leven te kunnen on derhouden. Maar om dit te doen moet men niet alleen den grond meer doen opbrengen, maar nijverheid en koophandel verge makkelijken en daartoe is er versland noodig. Nu, wij die gelooven dat de mensch- heid geschikt is tol eenen hoogen trap van volmaaktheid op te stijgen, wij vree zet! den vooruitgang niel, integendeel, wij vinden hem natuurlijken noodzakelijk,. der invloedhebbende klerikalen dier streek te ontmaskeren. Ja zelfs hebben zij achter de heeren Bou vier, Scailquin en Warnant, volks vertegenwoordigers, leden van het schoolenkwest geschuifeld, dezelve nageroepen met smadende en hoonende woorden, op eene ma nier en met uitdrukkingen die alles behalve deftig zijn. I>e Vooruitgang. Degene die na u komt moet meer zijn dan gij of, hel is achteruit. Ziel eons in uw vaderland rond en telt eens de honderde maatschappijen en ge zelschappen op, die heden beslaan om de muziekkunst. den zang, de schilder-en beeldhouwkunst, dc wetenschappen, den landbouw- en plantenkunde te beoefenen! Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als- ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Oproermakers. Dc onpartijdige geschiedenis leert ons dal in alle landen en ten allen tijde, de klerikalen oproermakers en muiters waren, Overal, hebben de klerikalen zich immer tegen al de wereldlijke instellingen, en goede vooruitstrevende wetten verzet, zoodra die wellen de heerschzucht, het ongegrond vermogen, de lage kuiperijen der priestermacht durf den tegenwerken. Zoodra eene natie zich vrije nalie-instellingen en wijze wetten gaf, die het ver mogen en de dweepzucht der pries ters eenigsz.ins verminderen, lot heil en welvaart des volks, dan stonden de klerikalen op, trachtten het volk op le hitsen, hadden hun nen toevlucht tot alle lijke middelen om de wettige macht hatelijk Geene middelen waren laag, konden zij maar bereiken. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEl.DE DUINKERKE dekken de helft van den weg tus- schen Candaharen Khelat-i-Ghilzai. Hel laatste gezondheidsbulletijn over den president de amerikaan- sche Vereenigde Staten is gedag- leekend van woensdag, in den morgend. De koorts was verdwenen en de heer Garfield was volkomen hersteld van de vermoeinissen der reis. Veurne, 1O September. A’.1 298. De eerbied aan de wet en hare vertegenwoordigers verschuldigd, cischl dal die feiten niet ongestraft blijven. Hel artikel 275 vau hel strafwetboek straft met eene ge vangenis van 15 dagen tot 6 maan den en eene boet van 50 fr. tot 500 al die door woorden, teekens of bedreiging de leden der wetge vende kamers gehoond zal hebben in de uitoefening hunner function. Ook is het parket van Marche reeds ter plaatse geweest. Hel rechterlijk onderzoek is gedaan. Vijftien bclichligden zijn voor hel gerecht verzonden. Ziedaar dus lot hoe ver de kleri kalen kunnen gaan. Zij worden aanhitsers lol burgeroorlog; in hunne machleloozerazernij houden zij zich niel meer le v'reden met de wetten te bevechten die de heerschzucht der geestelijkheid niet dienen, zij randen dé nationale vertegenwoordiging aan,zij muiten hel volk op legen de mandatarissen der natie. Belgic zal disp verontwaardigd zijn die revolutionaire beweging te zién; maar de partij die zich tot zulke feilen overgeeft zal niemand bevreezeu. Zij zal de parlementaire enkwestcommissie niel beletten hare zending tol hel einde le vol brengen, baar groot schoolonder zoek le eindigen. Aan wie de fout, zoo ieder dag de noodlotligsle openbaringen voor de zaak der klerikalen, mede brengt? Wij verstaan zeker dal deze ter neer geslagen zijn; maar hetgeen wij nooit zullen aannemen, dal is dat zij de volkswoestheden willen ontketenen, met tegen de wet en de nationale vertegenwoor diging onwetende en lanatische population op te hitsen. Het men- schelijk geweien en de geschiedenis zullen deze dwepersaklen schand vlekken. vasKs. wijze, de verstootelijkedwangfeiten Tol staving van dit gezegde, ga men maar enkelijk na wal er in onze dagen en in ons land en elders gebeurt. Hoort tegenwoor dig de bulderende sermoenen van die uitgelaten onderpasloorkons, leest de klerikale leugenbladen. In ons land is die opstand bij zonderlijk onverstaanbaar, daar dc geestelijkheid er voorrechten en vrijheden bezit, welke de geeste lijkheid van andere landen benijdt. Hebben wij niet gezien hoe die zachte klerikalen overal de wet en hare uitvoerders, de vertegenwoor digers van het volk eerbiedigen, ter gelegenheid van het schoolen kwest, hetwelk zij moesten bijtre den en beschermen. Maar hel is waar zij willen niet dat het volk de waarheid kenne. Dezer dagen hebben zij dit weder om bewezen le La Roche waar eene commissie van hel schoolenkwest zetelde. Daar hebben zij wederom doen zien hoe vreedzaam, hoe heldhaftig, hoe deftig zij zich weten le gedragen. Daar hebben zij de getuigen, gehoond en belèedigd die den moed hadden de waai heid te zeggen zonder haal ca zonder vrees en de schandeleuze handel a==-^-. v; - lli ii W”•"'.■n... Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c.u Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Vertrekuren van den ijzerenvveg vnn Dnlnkcrke, Veurne, Genl naar KirusHel en Dixinude naar Nieuport. 6-20 9-00 3-02 5-35 7-44 10-25 11-50 6-07 8-06 10-11 12-23 2-59 8-59 8- 28 10-32 12-45 3-22 9-10 9- 02 10-58 1,-11 JAAR. l*olitiek Overzicht. Zondag lest hebben de bijge voegde verkiezingen, de ballotee- ringen plaats gehad in Frankrijk. De uitslag hiervan was builen verwachting gunstig aan de gema tigde republiekeineii, maar wat erger is voor de reaclionnairs hebben deze hierbij hun laatste steunpunt in Parijs verloren. De bonaparlist M. Godelle, is gevallen in het 8* arrondissement in de hij uitstek arislokraliscbe wijk, tegen over den heer Frederik Passy ge matigde republiekein. In het 19’ arrondissement werd M. Ranc gekozen tegen M. Camille Farcy, in het 17* en 20’ MM. Henri Marei en Tony Révillon, twee intrasigenten, legen degemaligde ropübliekeincn, waaronder M. Sick, als begunstigde van M. Gambella. Te Hesancon is M. Ordinaire gevallen. M. Beau- quier, de intransigent, gekozen, terwijl te Brest, M. Camessccasse, prefect van policie der.Seine ge kozen werd. Met die ballolceringen zijn de klerikalen, de conservatieven, bo- napartisten en tuti quanti voor langen lijd onseliadelijk gemaakt. De republiek heeft vrij spel, wel te verstaan wanneer zij weet haren weg te kiezen lusschen al do klip pen door-, die noodzakelijk op haren weg zullen geplaatst worden, hetzij door de nog geringe hoeveelheid conservatieven, die allen saam gerekend geene 90 koppen meer lellen, hetzij door hare niet minder te onlziene vijanden, de intransi- gonleir, welke insgelijks door eeni- ge personen in de wetgevende Kamer vertegenwoordigd zijn. Verscheidene dagbladen van Londen bespreken de uitslag der kiezingen van zondag in Frankrijk. Volgens den Daily News moet die uitslag groolelijks diegenen ver heugen, welke, zooals dc heer Thiers, gelooven dat de republiek thans de eenige gouvcrriemenls- vorm is die in Frankrijk mogelijk is. De Timex gelooft dal de nieuwe fransche Kamer de vleugelen van den Senaat zal kortwieken, doch niet zal pogen de maatschappij omver le werpen. Dc bijeenkomst der keizers van Rusland en Dnitschland is aan staande en het is te Danl/.ig dal zij zal plaats grijpen. De keizer van Rusland heeft zich reeds op reis begeven aan boord der vacht Ders- hawa. Keizer Willem, die le Berlijn is terug gekeerd, alwaar hij de groole wapenoefeningen heelt bij gewoond, zal zich van zijnen kant naar Dantzig begeven. Uit Bombay wordt getelegra feerd, dat de emir Abdurrahman met een sterk korps troepen te Khelal-i-Ghilzai is aangekomen. De strijdkrachten van Ayoub Khan bc- ADVERTED 4- 28 5- 00 7- 32 8- 50 6- 32 7- 12 0-38 11-05 5- 42 6- 19 9-15 10-42 6-15 6- 46 7- 15 9-28 10-42 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT 5-54 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 '.'57IJ 5-50 7-35 9-51 10-11. 10-45 i-—mu «jin i iw ■—laniw, T':7

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1