Medische Brieven, eene Wij De Staatsmiddelbare school van Nieu- poorl heeft in den algcmeenen wedstrijd eene schitterende zegepraal behaald. Ónze hartelijksie geluk wenschen. Ook de Staatsmiddelbare school van Veurne heeft in dezen wedstrijd schoone onderscheiding bekomen komen later hierop terug. De klerikale meisjesschool van den bleek wordt door de heilige opstellers het pen sionaat der zusters Annuntiaten genaamd. Waarom niet: l’institut des Dames Annon- ciades Óf welhet gesticht der Maria-liood- schapdamen Dat zou al schooner, al De professors drukken den wensch uil, dal de meisjesschool met God moge voort bloeien. Voortbloeien wil hier zeggen winstgevend worden. Kon er maar eene klerikale meerderheid in den gemeente raad zijn, en welhaast zou men aan de ouders hoog schoolgeld doen betalen. Er bestaat voor de professors eene hoop, en zij roepen uit: de klaarte straalt reeds in de vertedaghet in den Oosten! Het oosten, dat is langs den kant van de statie, en daar woont de Statieheer. Ongetwijfeld is het die klaarte die straalt. Èhwel, professors, wij kennen dien fakkelhij verlicht reeds, den provin cialen raad. .Moest hij eens in onzen ge meenteraad schitteren, Jesus, mon Dieu wat zou Veurne floreeren Vcrleden zondag, ten H ure, had de luilreiking der prijzen plaats aan do leer lingen der stedelijke knecbtjesschool en der school voor volwassenen, waarvan de heeren Brunein en Lemahieu de ver dienstelijke onderwijzers zijn. De plechtigheid had nogmaals plaats in •de schouwburgzaal, die, even als ten dage der prijsdeeling der stedelijke meisjes school, te klein was om hel publiek dat ,er zich aangeboden had te bevatten, en waar de leerlingen voorafgegaan van onze ieverige en volksminnende koninklijke harmonij, en gevolgd door stadsover heden, zich stoetsgewijze hadden naartoe «begeven. Onder deze laatsten bemerkte men nog maals met voldoening de BH. Ollevier, dd. burgemeester, De Prey, arrondisse ments commissaris, Bernolet, procureur des Konings, De Cae, schepen, Desmet, dd. schepen, alsook menige andere nota belen deel makende van den gemeente raad, van de commissie der godshuizen, van het armbestuur enz. Alle deze heeren waren op hun uiterste best gekleed, en dit deed deugd aan alle liberale en volk- Jicvende harten, het deed deugd te zien, «dut de hoogstgeplaatste overheden der rijker klinken. Het woord zusters is zoo klein, zoo gemeen Nu, de heilige schrijvers, sprekende van deze school of pensionnaat, zeggen iedereen heeft zich gelukkig geacht om iets te kunnen bijbrengen om den staak recht te houden Heelt de slaak dan wel gedreigd te vallen? In het geheel niet, maar de zwarte schooiers hebben dit aan de sukkelaars wijs gemaakt, om des te gemakkelijkcr hunne centen te krijgen. Schooien is eene kunst, en niemand is sterker in 'l schooien dan de langge- rokten. Ingezonden. Adinkerke, 8,n September 1881 Gelichte heer Uitgever, Het was heden prijsdeeling in onze ge meenteschool, en ik schrijf er onmiddellijk een kort verslag over in de hoop, dat hel nog in uw nummer van overmogen zal kuimeu plaats vinden. Deze prijsdeeling was opgeluisterd door onze muziekmaatschappij, bijgewoond door oen buitengewoon groot getal per sonen, en mag allerschoonst genoemd worden. Burgemeester on Schepenen al de ge meenteraadsleden zonder ééne uitzonde ring, de heeren van hel armbestuur, de heer Inspecteur Vanden Wcghe, leden van het. schoolcomiteil onder de welke Verleden jaar had de klerikale gemeen teraad van Brugge geweigerd prijsdeeling te houden voor de kinderen der gemeente scholen. Doch die prijsdeeling had niette min plaats, en gebeurde van ambtswege door lusschenkomst van oenen bijzon deren commissaris. Dit jaar hadden de gemeenteoverheden dier stad in het houden eener prijsdeeling loegestemd, den dag en hel lokaal daartoe aangewezen, en de gebruikelijke uitnoodigingen gedaan. Wanneer echter den dag der plechtig heid gekomen was, was niets in gereed heid, noch burgemeester noch schepenen waren tegenwoordig, en de Gouverneur en andere hooge bedienden, alsmede de misnoegde ouders mei hunne bedrukte kinderen bevonden zich daar allen om den tuin geleid in eene opene tent aan regen en wind blootgesteld. Eenieder was diep verontwaardigd, en de Gouverneur, in eene warme vlaamsche aanspraak, beloofde plcchtiglijk, dal er eene belamelijke prijsdeeling voor de volkskinderen zou hebben plaats gehad. Hel is II. woensdag en donderdag dal men die prijsdeeling (den woensdag voor de meisjes en donderdag voor de knech tjes) in de schoone sledelijke schouw burgzaal gehouden heelt. Ter uitzondering van eenige kleingees tige klerikalen, waren al de hoogge plaatste personen van Brugge er tegen woordig; hoogst aandoénlijk en schit terend was de plechtigheid, en de Gou verneur, ouders en kinderen zijn waardig gewroken. Nog oen. Een onderpastor van S.‘Araandskerk te Antwerpen is door het hof van beroep van Brussel veroordeeld lol 4 jaar op sluiting en 5 jaar ontzegging van zijne burgerlijke rechten, voor aanslagen legen de eerbaarheid op twee meisjes aan de welke bij gelast was den catechismus te loeren. Wanneer zullen die schandalen eindigen? En de professors die nog schrij ven durven: «nooit warende geestelij ken heiliger de hoeren De Hoon, Claeys en Guillcman, waren er tegenwoordig. De plechtigheid was niet alleen eene irijsdeeling, maar tevens eene tooneel- vertooning en een concert, en zij heeft drie volle uren geduurd! Verhaasten wij ons te zeggen, dal de tijd aangenaam en vlug voorbij ging, want al de stukjes door de kinderen gedeclameerd, gezongen en gespeeld hepen zeer goed af en met genoegen luisterde men naar de stukken door onze muziekmaatschappij uitge voerd Voor de prijzen had men niets ge spaard allerschoonste boeken en koste lijke kleedingstukken in overvloed. De redevoering door onzen geachte» en beminden hoofdonderwijzer J. Van Bruwaene uitgesproken, was kort, maar goed. In zeer gepaste woorden bedankte hij de ouders, de leden van den gemeen teraad, van het armbestuur, van hel scboolcomilcit, en drukte het vertrouwen uil dal de oflicieele school, die reeds 140 kinderen telt, ondanks weinig eerlijke- tegenkantingen in voorspoed zal blijven toenemen. Ik geloof vast, heer Uitgever, dat de vrienden der verlichting en van liet ofli- cieel onderwijs in Adinkerke met volle gerustheid de toekomst mogen te gemoet zien. Onze inwoners, in groote meerder heid, zien bier uil hunne twee oogen, de geestelijken hebben bier weinig invloed, de voordeelen van het onderwijs worden hier naar waarde geschal en de gemeente scholen onder hel wakend toezicht van Stadsoverheden geplaatst zulleu hier al tijd de voorkeur genieten. .Met achting. Een ministerieel besluit vamden 16- augusti, verleent een uilvindingsbcevel 1° Aan M. 11. Dulioequet, te Loo, voor eene machien. om hout te doorboeren; 2* Aan M. D. Tempelaere, te Corte- marek, voor eene machien om suikerijen- te snijden. Een koninklijk besluit van Uscptem- ber keurt de beraadslaging goed van den* provincialen raad van Weslvlaanderen, waarbij iwee derden der weerde van een afgemaakt dier, door besmetlelijke ziekte aangedaan, verleend wordt, genomen op hel provinciaal fonds. De gendarmerie van Poperinghe heeft zaterdag een gevaarlijke smokke laar, Emile Sansen, oud 22 jaar, fransche deserteur, aangehouden, die uil hel ge vang van Hazebrouck gebroken was, waar men hem opgesloten had voor moordpoging op den douanier Dutlmc. Men heelt hem naar IJ peren* overge bracht, alwaar hij voorioopig. gevangen gehouden wordt. Het nieuw programma der Normaal school zal met October worden «gevoerd. De studie der nederlandsche laai is veel ernstiger gemaakt en dat mag men vooral danken aan den heer Germain, dirccleur- gcncraal van het lager onderwijs. Deze hooge ambtenaar, alhoewel in het Walen land geboren, heeft onlangs, bij een be zoek aan do Normaalschool voor onder wijzers te Brussel, bewezen, dat hij de nederlandsche taal ten volle machtig is. Gedurende een uur woonde hij den vlaam- schen leergang bij en deed door zijne ondervragingen en verklaringen genoeg zaam verslaan, dat hij met den rijkdom, onzer taal bekvnd is. Mochten al de Walen dit goed voorbeeld volgen, dan zou onze- taal niet meer oumecdoogend vcrstootcn. worden. De heer Germain deelt ook het gedacht, dal men hel hoogduitsch bij middel van het nederlandsoh moet onder wijzen. hetgeen in de vlaamsche nor maalscholen ook zal gedaan worden. Middel tegen slapeloosheid. Als zoodanig beveelt een duitsch geneesheer aan Bevochtig de helft van eenen hand doek met water, leg dien zoo in den nek dal de helft van het achterhoofd er door bedekt word, en sla de droogen helft van den handdoek er over heen om de spoe dige verdamping te voo’ komen. Dit mid del werkt snel en aangenaam, vcrfrischt de hersenen en veroorzaakt een gezonden slaap dan door een slaapmiddel verkregen kan worden. Men kan ook warm water gebruiken, maar de meesten geven den voorkeur aan koud. Voor hen, die hunne hersens sterk inspannen, hetzij door veel hoofdwerk of door zorgen en verdriet, is dit middel gebleken eene ware weldaad te zijn. De KLEINE RENTENIER wordt 52 naeenvolgende zondagen gezonden met supplement tegen eenen frank. (Men zie de aankondigingen). stad de zelfde eer bewezen aan het kind van den werkman, als aan het kind van den welhebbenden burger. De plechtigheid begon met een stuk voor harmonij met veel brio door onze kundige Cecilianen uitgevoerd. Hierop volgde een koor (hel werk) door de kin deren gezongen; vervolgens een zestal declamation; dan een tweede koor (Vlaan deren); naderhand eene redevoering door den hoofdonderwijzer Brunein uitgespro ken, en tol slot de uitreiking der prijzen onder hel luiden van 't bomlje, en gedu rende de welke de harmonij zich van lijd lol tijd, ter eere der uilmuuiendsle leer lingen, hooren liet. De kooi en en de declamatiëii hebben veel genoegen gedaan en werden warm en welverdiend toegejuichd. Puik was de redevoering, en, even als degene verleden zondag door onze acht bare hoofdonderwijzeres uitgesproken, getuigde zij van hooge bekwaamheid en oprechte edclhartigheid bij den spreker. En zeggen, dat deze zoo geleerde en zoo rechtschapene personen, zij die aan onze ingezetenen zoo veel dienst bewij zen, als slecht volk door onze geestelijken worden voorgesleld, onwaardig van biecht en communie, en die men verachten en vluchten moet De redevoering van den heer Brunein was in alle hare deelen duidelijk, zij werd met aandacht aanhoord, en door het publiek goed verstaan. Na hulde gebracht te hebben aan onze gemeentebestuurders voor hunne kracht dadige bezorgdheid om het volksonder wijs in onze stad te doen bloeien, sprak de redenaar over de dringende noodzake lijkheid, welke bijzonderlijk hedendaags bestaat, de kinderen op te leiden tol vaderlandslievende burgers, die de natio nale instellingen en de openbare vrij heden niet alleen liefhebben, maar ook verdedigen legen wien hel zijn moge. Wanneer, zegde hij, een zeker slag van menseben, zeer aanzienlijk in getal, onop houdelijk oorlog voeren legen onze voor treffelijke nationale instellingen, legen onze openbare vrijheden op de welke België met recht fier mag zijn, wanneer zij daarenboven hel nationaal gevoel trachten te versmachtendan is hel plicht hel kwaad legen le gaan, liefde voor die instellingen en die vrijheden aan de bevolking in le boezemen, en hel nationaal gevoel levendig le houden en te versterken. Geen geschikter middel daartoe, ver volgde hij, dan de opvoeding in do scho len. Zoo ook hebben de wetgevers het begrepen, en van daar de verplichting, door de wet van 1*" Juli 1879 aan de onderwijzers der lagere scholen opge legd, niets te verwaarloozen om hel vaderland en de wetten die liet regeeren door hunne leerlingen te doen hoogachten en beminnen. Doch om het voorgesleld doel le berei ken moeten de kinderen opgeleid worden tol verstandige en zedelijke menschen. Hier trad de spreker in de breedvoerige beschouwingen om te doen uitschijnen, hoe belachelijk onze tegenstrevers zijn als zij beweren, dat men in de oflicieele scholen geene zcdeleer mag noch kan onderwijzen, en om aan te toonen wal de goede, eerlijke zcdeleer, gansch ver schillij met de zcdeleer der scholen met God, is en zijn inoet. De heer Brunein zette hierna uiteen, hoe de verstandelijke en zedelijke op voeding met de nationale opvoeding moet gepaard gaan, en hoe het onderwijs bijna in alle vakken geschikt is (dit bewees hij door voorbeeldenom liefde op te wekken voor het vaderland, om eerbied ie doen ontslaan voor onze kostbare vrijheden, die ons door zoo menige andere landen worden benijd. Deze puike redevoering, die menigmaal door luidruchtige toejuichingen werd onderbroken, eindigde met eene aandoén lijke toesprak tot de leerlingen hen tot vaderlandsliefde aanmanende. De prijzen aan de bekwaamste en aan de leerzuchtigste leerlingen geschonken bestonden vooreerst, in nuttige boeken, ter uitzondering van 12 volledige costu- men aangekocht met de opbrengst van het legaat Bebaeghel, en ten tweede, van een zilveren eermetaal aan den verdieu- siclijksien leerling der school voor vol wassenen door den heer Ollevier, dd. burgemeester, gulhartig gejond. De laatste prijsdeeling is voorbij en een nieuw schooljaar zal welhaast aanvaogen. Wij vertrouwen dal hel voor de oflicieele scholen nog bloeiender zal zijn dan het schooljaar dal komt le eindigen, en dat onze vrienden ijverig en onophoudelijk zullen medewerken om dit vooruitzicht le verwezenlijken. Het zij zoo. hebben, en nog zeggen, dal zij slechte priesters zijn. Neen al de priesters zijn niet slecht. Hedendaags zijn er nog goede priesters maar die priesters zijn geene politieke mannen; en tusschen de priesters, die hunne christelijke zending vervullen, en degene die deze zending met de voeten treden is er een oneindig verschil, ver schil dat overal, in de dorpen gelijk in de sleden, door eenieder gewaardeerd wordt. Van een goeden priester zegt men: Hel is een brave man, voor alle zijne parochianen heeft hij dezelfde genegen- heid, met allen is hij even vriendelijk, en nooit vervolgt hij iemand uit hooide zijner politieke denkwijze. Van de politieke geestelijken spreekt men geheel anders: men spreekt er over in de ongunstigste bewoordingen. Door velen hunner parochianen worden zij gehaat, door allen gevreesd. Geene ver standige lieden keuren hun gedrag goed, en lol zelfs de zachtmoedigste!! zeggen van die geestelijken: Onze priesters gaan te verre; onze priesters zijn te ge- weldig en te wereldsch; onze priesters zijn geene ware priesters; onze pries- ters zouden veel beter doen van zich met hunne kerkelijke zaken te be- moeien, dan met alle hunne wereldsche genootschappen, dan met al hunne ga- zetten en al hunne politiek.» Gij zijt gram, o heilige schrijvers van hel vuilblad, omdat wij hel woord slecht aan zekere priesters hebben durven toe passen. Hel wooid slecht, inderdaad, is hard, doch niet le hard als men van politieke geestelijken spreekt. En waarom zouden wij die mannen nog sparen, zij die in hunne modder gazetten niemand sparen; zij die in hun vuilblad van Veurne alle slag van scheldwoorden naar het hoofd onzer ge- meentestuurdersonzer hospicen- en dischheeren, onzer oflicieele onderwijzers en onderwijzeressen toewerpen; zij die in hunne brieven, vroeger aan 't Jaar 30, heden aan de Patrie gezonden, het woor denboek van lasterende uitdrukkingen tegen onze vrienden gericht uitpuilen; zij die zich onophoudelijk toeleggen, om de liberalen door de grofste personaliteiten, die zij op alle wijzen rondstrooien, hate lijk te maken. Gij tracht niet, gij nochtans, fijne jezuïeten, slaande le houden, dal de poli tieke geestelijke.il bun leven naar hel leven van Christus schikken. Gij zwijgt hier over, en geen wonder: Christus was de ootmoedigheid zelve, en onze politieke geestelijken zijn de hoogmoedig hied zelve; Christus zegde: mijn rijk is van deze wereld niet», en gij, zwarte kicsagenten, gij droomt van niets anders dan van «meesterschap. De leer, de ■raadgevingen van Christus schijnen voor u en voor uwe soortgelijken •ook eene doode letter Le zijn. Christus «heeft gezegd Bemint uwe vijanden»; Het gene gij wensehl dat een ander -voor u zou doen, doet liet ook voor een .ander»; Veroordeelt niet, eu gij zult niet ver oordeeld worden Vergeeft, en gij zultvergevcn wordeu»; «Waarom ziet gij ee«n strooi in het oog van «uwen broeder, gij die niet ziet dal •er een balk in het uwe steekt»; 'Z.ijn hel die raadgevingen welke gij volgt, o geestelijke schrijvers van liet •vuilblad Christus heeft ook gezegd Aan de vrucht kent men den boom De vrucht is het vuilblad, delasterendc leugenaar; de boom moet dus wel bedor- -ven zijn X. IV. Opgeblazenheid. Door het gebruik, van voedsel komt ook steeds Jacht in de maag eu vandaar in de darmen. Daarbij komt de ontwikkeling van gassen, die hi j het verteren van moeilijk verteerbaar voedsel jVlgemeenc tijdingen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2