‘VAN VEURNE te NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I o J." JAAR. duinkerke ghyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL 9 Ouder» Het belangrijk oogenblik is weder ge komen waarop gij eene school moet kie zen voor uwe kinderen. Alle jaren rekenen wij het ons tot eene plicht uwe aandacht in te roepen op de ernstigheid van deze kwestie. Van het goed of slecht kiezen der school hangt het goed of hel slecht ge drag, het geluk of ongeluk uwer teerge liefde kinderen af. Een zedige, deftige, treffelijke, vader landslievende onderwijzer zal ontegen- sprekclijk een zedige, deftige, treffelijke, vaderlandslievende jongeling vormen terwijl een wulpschaardeen onkui- schaard, nooit vormen zal dan verdier lijkte wezens. Ouders, onderzoekt dus wel aan welke gestichten gij uwen kroost zult toever trouwen, aan geestelijke of wereldlijke. Overweegt wel, en doorgrond hel ge drag der leden van die verschillige stich ten, vergelijkt de veroordeelingen der geestelijke onderwijzers met die der burgerlijke en kiest. In de wereldlijke scholen zijn do ver- oordeelin'gen bijna nul. Zie dan van een oenen andoren kant die der broederkens na en gij zult vinden, in deze drij laatste maanden, talrijke ver- oordeelingcn van broederkens voor aan slagen op de eerbaarheid van kinderen, te House, te Maltebrugge, te Kain (Door- nijk) te Namen, te Tourcoing, te Gohys- sart, te llinche. En denkt niet dal het de broederkens alleenzijn die deze monsterachtige drif ten bezitten; neen, al wal een rok draagt krijgt de ziekte: te Braine-te-Conite, is zij in T klooster der /naristen, te St. Ge rard (Namen) is zij bij een pastoor, te Lier bij een pater dominikaan en ziehier eene veroordeeling van over eenigc dagen: l'r. Scliijl'meyerpastoor van St- A/nandskerk te Antwerpen is veroordeeld tot VIER JAREN GEVANG 011 VIJF JAREN BER0O- vinc van zijne burgerlijke- rechten voor op jongens die hij onderwees in de leere Christi! Vergelijkt en kiest, zegden wij hooger, wij hebben onze plicht gedaan; ouders, gij zijt vterwilligd, aan u do uwe te doen. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. heden in onze grondwet geschreven voor de welke, 1850, in de geeste lijken zelven te velde trokken Is men ongodsdienstig, de bur gers het schandelijk en wraakroe pend gedrag voor oogen te leggen van die mannen, welke eer en plicht vergetende, hun broeders- kleed bezoedelen en te Bonse en .Maltebrugge een bekwaamheids bewijs verworven Om haar ic be derven, de schoone ziel van 't kind. Neen, men is niet ongodsdienstig omdat men liberaal is, en een liberaal is’t voorzeker veel min dan alle zulke klerikalen, die, ten on rechte, hunnen evenmensch oenen godsdiensthater noemen. Als men nagaat hoe al wat in de gemeenten naai- liberaal riekt wordt vervolgd, als men ziet met welke lasterende smaadwoorden de libe ralen worden aangevallen, en dit met geen ander inzicht als oin ze bij de kiezers hatelijk te maken, dan is hel zeker wel lijd dal er middelen worden beraamd om aan de buitenbevolking de waarheid bekend te maken, om aan de stout moedigheid der overdrevene kleri kalen bet hoofd te bieden. 9fcoSiliek Overzicht. liet is maandag avond, om half elf uur, dat de president der Ver- eèhigde Stalen van Amerika over leden is. Een weinig voor tien uur had doctor Bliss nog den president onderzocht. De polsslag merkte I0G en de algenieene toestand beloofde eenen kalme» nacht. Een weinig later werd de president wakker en had hevige harlpijn. Doctor Bliss, die onmiddelijk geroepen werd, stelde vast dat de pols bijna niet meer sloeg en de doodstrijd was a a ngekomen. Door gansch de groote ameri- kaansche republiek zijn de liandels- zaken opgeschorst. De rouw is algemeen; de ontroering onbe schrijflijk. Een telegram uit Washington meldt dat de onderpresident, de heer Chester Arthur, reeds den eed als president heeft afgelegd in zijne woning, in handen van twee rech ters van liet opperhof van den staat van New-York. Hij heeft aan de wed' van president Garfield een telegram van rouwbeklag gezonden. Generaal Garfield heeft een lang durig martelaarschap van twee maanden en half ondergaan. De openbare denkwijze verontwaar digd over den lallen aanslag door eenen ellendigen moordenaar op zijn leven gepleegd, volgde met de levendigste belangstelling de tij dingen over zijnen gezondheidstoe stand op, die nu eens vol vrees en dan eens vol hoop waren. Nu de dood een einde aan zijn langdurig lijden heeft gesteld, mag men zeg gen, dat er geen land in de wereld en geen man van hart is, die aan zijne nagedachtenis geene recht zinnige hulde van bewondering en leedwezen bicngl, niet alleen om dat hij het gekozen hoofd was van een groot land, maar vooral omdat bij een eerlijk man was, in de hoogste bcdiiidenis van het woord. Het is aan de rechtzinnigheid van zijn karakter, zoozeer als aan zijne verdienste, dal generaal Gar field zijne booge verheffing ver schuldigd was. Eerlijk man in het bijzonder leven, wilde hij hel ook in het openbare leven zijn. Op hel oogenblik dal de onder- handelingen voor de hernieuwing van bet handelsverdrag lusschen Frankrijk en Engeland te Parijs hernomen werden, had men eenen goeden uitslag verkregen van de onderhandelingen, die reeds sedert eenige dagen duurden lusschen hel fransch gouvernement en Portugal, Spanje, Zweden en Noorwegen. De afgevaardigden der mogendheden hebben zich met de fransche com- missarrissen verslaan over de grondslagen der nieuwe overeen komsten. I Wal de onderhandelingen mol Italic betreft, zij genaken hun einde en hel nieuw verdrag zal weldra kunnen onderteekend worden. In Ierland beginnen nu ook de gematigde lieden belang te stellen in het lot hunner landgenoten, die krachtens de belcugelingswet wer den gevangen genomen. Een brief, waarbij hunne vrijstelling werd ge vraagd, is door hel liberaal genoot schap van Ulster den heer Forster toegezonden. Deze heeft hierop ge antwoord dat eene volledige straf- kwijtschekling voor het oogenblik nog onmogelijk is. Het gouverne ment zal beginnen melde personen in vrijheid te stellen, die tot plaat sen behooren, alwaar de kalmte volkomen hersteld is. De koning van Spanje heeft op plechtige wijze den zittijd der Ka mers geopend. Hij was vergezeld van de koningin en de drie infanten met hun gevolg. Al de leden van het diplomatic!) korps waren hier bij tegenwoordig. Veurne, 2J4L September met voorstander te zijn der vrij- Onderzoek der waarde van het katholiek onderwijs. Hel schoolonderzoek heeft van eerst afhel ongenoegen der klerikale bladen verwekt; doch nu er kwestie is van de waarde van het katholiek onderwijs zelf te beoordeelen, nu verzetten zij zich met alle kracht tegen de inmenging der com missie van onderzoek in hunne zaken; zij spreken van niet minder dan van de exporten aan de deur te zetten. Wat het publiek zeggen zal van zulke handelwijze, dat dragen de klerikale schrijvers zich niet aan; zij zijn zeker van hunne lezers. Deze gelooven wel dat de broederkens die voor eerlooze daden veroordeeld worden, slachtoffers zijn van den haat en de vervolging der vrijmet selaars, waarom zouden zij er dan aan twijfelen wanneer het katholiek onder wijs opgèhemeld wordt en verheven bo ven al wat in de ofliciëele scholen zou kunnen te weeg gebracht worden. Waarom toch zijn de klerikalen zoo bevreesd van hunne scholen te laten on derzoeken? Indien hun onderwijs zoo degelijk is, dan dunkt ons dal er geene rede kan beslaan om hel bezoek der com missie te weigeren. Het zijn partijdige rechters» zeg gen de sacrislijbladen; en waarom heb ben de klerikale vertegenwoordigers dan geweigerd deel te maken van de com missie van enkwest Zij hadden zich maar bij de liberale leden te voegen, zoo- als het voorgesteld wierd, en hel onder zoek van de eene, zoowel als van de andere zijde naar ieders voldoening in te richten. Welke rede, overigens, hebben zij om de rechtzinnigheid van de liberale leden des Kamers te verdenken? Zijn zij geen eerlijke lieden? Verbinden zij zich niet bij eed hun mandaat met rechtschapen heid te vervullen? Zij hebben maar enkelijk daadzaken waar te maken en aan te teekenenwal men onderwijst, hoe men onderwijst, den duur, de materieële voorwaarden en het resultaat dal men bekomt. Hoe zouden die daadzaken kunnen ver- valscht worden en lioe gemakkelijk zou het niet zijn, hel tegenovergestelde te be wijzen, indien zulke vcrvalsching moest plaats grijpen. .Maar neen, dit kan de rede niet zijn van de weigering der klerikalen; het voorstel dat hun gedaan is van mannen hunner partij, waarvan de strekkingen niet konden verdacht voorkomen, bij de commissie van onderzoek te voegen, neemt de waarde van hun reklnam weg en hel is juist ómdat men het verdenken van partijdigheid niet meer zou kunnen voorwenden dal de weigering der kleri kalen zich voorgedaan heeft. De vrees der klerikalen verraadt een gebrekkig onderwijs; men is vol achter docht dal de vergelijking met de ofliciëele gestichten onmogelijk zou zijn en daarom schreeuwt men op alle tonen dal de huis zoeking buiten het recht van de enlcwesl commissie valt, dal men met partijdig heid te werk gaal en dal het schoolonder zoek niets beleekenl. De uitslag zal het tegenovergestelde bewijzen. GtodsdienMtliaterH, Wie zijn de godsdiensthaters? Neemt eene klerikale gazet in de hand, en gij zuil er in lezen de liberalen of godsdiensthaters. Zoo dus, volgens de klerikale gazetten, zijn de liberalen gods diensthaters. Hoe is hel toch mogelijk, voor schrijvers die al zeer verstandig en christelijk willen zijn, zulken on- noozelen en levens zulken schul digen praat te vertellen? En wie hecht er geloof aan dien dwazen grove» klap Voorzeker niemand, die een greintje oordeel bezit, in geheel onze streek. Welhoe, de liberalen zijn gods diensthaters, onder de liberalen, die hier zoo talrijk zijn, zou men wel eenen enkelen godsdiensthater kunnen noemen. Neen, drie maal neen. Er is hier niemand, zelfs niet in gansch ons arrondissement, die zich legen den godsdienst ver klaard: die beweert dat de gods dienst voor het geluk der bevolking zou dienen vernietigd te worden, dal de godsdienst in het hart der menschen zou moeten worden uit gedoofd. Neen, dat verzekeren wij. in liet algemeen genomen, zijn misschien de liberalen ten minste zoo godsdienstig als de klerika len. Schijn bedriegt, en daarom dal men niemand lichtzinnig oor- deele, noch lichtvaardig beschul- dige. Of zou men misschien ongods dienstig worden met de onafhanke lijkheid der wereldlijke macht te verdedigen; met de kleinen te waarschuwen en te beschermen legen Langrandisten van allen aard: ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1881. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Vertrekuren vnn den ijz.erenxveg va. Duinkerke, Veurne, «ent „aar Drussel en Dixmude naar vTeUAAe. A’.f 500. BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVEI.DE DUINKERKE DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5-35 8-06 8- 88 9- 02 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 1-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-10 -1-55 8-31 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 3-02. 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 1 5-54 11-00 3-09 6-15 2 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 W3

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1