iaXïXïïr; geen karton geplakt zijn; b 1 Itl'IorxVÏKNelill^. Kardache. Hel zou des le beier zijne faam geheel hel land door ruchtbaardër maken. Heeft de l'eurnaar den lijd niet gehad om de gevraagde lijsl op ie maken? Wij zullen die verwachten voor woensdag toekomend. In zijii verslag over den bijzonderen en algemsenen prijskamp tusschcn de middelbare scholen van dqn 2’" graad, waarom maakt de Leugenaar ter zelfder lijd geeno de minste melding van den prijskamp tusschcn de Athenamms of Staatsscholen van den l’”" graad en de gepatronneerde bisschoppelijke kollegien? Is hel misschien om dat den uitslag ver pletterend is voor de geestelijke gestich ten’ Ja! zulks is genoegzaam bewezen door de Moniteurs van den 13", 15" en 18“ september waar er klaarblijkelijk te lezen slaat: 1.’ in den bijzonderen prijskamp van ’t Vlaamsch zijn er 36 benoemingen, waarvan 30 voor de Staatsscholen en 6 voor de bisschoppelijke kollegien; en 2." in den algemcenen prijskamp, op 38 be noemingen, zijn er nog eens 34 aan de Staatsscholen toegewezen en slechts 4 aan de geestelijke kollegien. En na zulken uitslag bestaligd te hebben, moet de Leugenaar niet stout zijn van nog le durven beweeren dat de leering der gees telijke gestichten van verre den voorrang heelt op hel Staatsonderwijs! Maar er is misschien eene uitzondering voor kollegie van Veurne; want ’t pries ters gazetje wil ons doen verstaan dat de leerlingen daar nooit genoodzaakt zijn de eene of de andere fransebe klas te ver dubbelen. Zouden de professors daar wel een toverstokje beziten om niets dan wijze en rare vogels van hunne leerlingen te maken’ Inditn hel zoo is, waarom komt dit gesticht ook niet in ’t strijd perk? De heilige Leugenaar spot met oenen omzendbrief aan de ouders dien de geuzen van Veurne onlangs hebben uit gegeven. Indien deze bekendmaking zoo bespot telijk is en zoo veel flauwe praat be vat, zooals de heilige schrijvers het beweren, waarom hebben zij dit schrift in hun blad niet overgedrukl? Waarom de namen niet bekend gemaakt der leden van het scboolcomiteit die hel geleekend hebben Flauwe praat zegt het pastoors- gazeije, en hij durft dien Hauwen praat van zijne tegenstrevers aan zijne lezers niet inededeelen UitZevecote. Dinsdag 13 dezer had de plechtige prijsdeeling plaats in de ge meenteschool van Zcvecotc. Plechtig dal was zij. Daar heb ik een paar aangename uurkens in de schoolzaal, die proppens vol was, doorgebrachl. Zangstukken, twee- en alleenspraken, alles was om hel keurigst uilgevoerd. Kleine beugels van 4 a 5 jaar voerden hunne rollen met veel meer gemak en onbeschroomdheid uil, dan men van hunnen ouderdom zou kun nen verwachten. Eere en gelukwcnschcn dus aan den heer Tanghe-Baelden, hoofd onderwijzer, over zulken schoonen uit slag? Bravo! Dank aan het Philliarmoniek genoot schap van Nieuporl, dal in de lusschen- poozen de plechtigheid met de schoonste stukken uit zijn repertorium verleven digde! Na de welgemeende rede van den heer onderwijzer richtte de heer J. Kes- telool, lid van het scboolcomiteit, hel woord tot de aanwezigen over het onder wijs der gemeentescholen en dat der zoogezegde vrije scholen. Een dave rend handgeklap begroette zijne kernige en vrijzinnige woorden. Zou niet een der bezoekers der vrije school goesting hebben om een woordje van hunne prijsdeeling in hel Leugenaartje te doen plaatsen, ze was nochtans ook plechtig!!! (arm beestje). Algenieenn tijdingen. Staatsspoorwegen. Het bestuur laat weten dat er abonnementskaarten verleend worden, geldig voor 3, 6 of 12 maanden, aan de jongelingen die den ijzerenweg gebruiken om zich naar de koersen van onderwijsgestichten, zonder onderscheid, te begeven. De aanvragen moeten ten minste 15. dagen voor hel tijdstip gedaan worden en vergezeld zijn 1° Van een portret van den aanvrager, gephotographieerd op papier van 6 centi- SclioolcuRxvest. Hel schoolcnkwcsl loont meer en meer aan hoe noodzakelijk en hoe nuttig hel is, om hel ongehoord gedrag der geestelijken te doen uitschijnen. Honderden gevallen van vervolging, van onverdraagzaamheid zouden onbekend zijn gebleven, zonder hel parlementair onderzoek, en in latere tijden zal het als een bewijs strekken, dat de geestelijken niet alleen misbruik heb ben gemaakt van de sakramenlen om de ouders le dwingen hunne kinderen naar hunne schooiersschoolcn te zenden, maar dal zij voor geene middelen zijn terug geweken om, zoo stoffelijk als zedelijk, hun doel le bereiken. Ziehier eenige gevallen welke men uil Marche meldt, die door hel schoolcnkwcsl zijn veropenbaard Vrouw J. Servais verklaard dal de pastoor De Boy, de gemeenteschool eene goddclooze school noemde. Dal men er een slechten catechismus leerde. De onderwijzer, voegde de priester er bij, was een protestant, een liberaal, een vrijmetselaar. De getuige verklaart dat de pastoor geweigerd heelt haar kind le doopen en dat hel nog niel gedoopt is. omdal de dochter van den onderwijzer meter moest zijn. Dat is ongehoord, zegde de voorzitter; zendelingen gaan naar China en Afrika, om de inboorlingen le bekeeren en te doopen, en hier weigeren de priesters le doopen, Dat pastoor zegt ook dal de Christus in de gemeente school een valschen Christus is. (Algemeen gelach). Vrouw Williot zegt dal de pastoor haar kleinen neef verweet dat hij een wolf zonder stoeit was, een wilde, een ever zwijn, een verken en padde. Diezelfde pastoor heeft ook in gezelschap gezegd dat hij den duivel uil den mond van den onderwijzer heelt zien komen!!! Dal de onderwijzer het teeken des kruises maakte even als eenen aap. Die zelfde pastoor, verklaart een ge tuige, beeft een kind in de toren opge sloten, op eene hoogte van drie meters cn alsdan de ladder weggenomen. Die pastoor lochent alles wal do ge tuigen verklaard en onder eed bevestigd hebben. Er zijn dus niet dan leugenaars op uwe parochie, zegde M. Scailquin. Een schepen van Harsin verklaart dal ■de pastoor dier gemeente gepredikt heelt 1° dat de kinderen der gemeentescholen ileugenielen waren; 2" dat hel feil van geen geld aan de katholieke scholen te ge ven,eene groote doodzonde is. Nog eene nieuwe doodzonde bij de lijsl te voegen, onderbrak de voorzitter Bouvier. Ik heb alsdan nog vernomen dat reeds andere leden bun ontslag hadden gegeven en ik heb hel mijne ook gegeven, met die uitlegging, dal ik er toe gedwongen was, door familiezaken. Dat is eene kostelijke bekentenis en alzoo kan men zien door wal middelen de klerikalen of geestelijkheid een ontslag bekomen en ook op wat wijze zij kin deren in hunne school hebben. Men kan ook zien boe zij vooral bij de vrouwen aandringen en voor geene mid delen terugwijken, al moesten zij voor altijd een goed overeekomend huisgezin sloren en ongelukkig maken. Zulke daden roepen wraak en men kan ze niet genoeg aan de schandpaal hechten. De heilige schrijvers vragen op wiens kosten gemelde omzend brief aan de ouders is uitgegeven en ten huize besteld? Dal onze zwarte geldmannen daar zich niel over bekommeren, noch hun slapen niet voorlaten: die kosten zijn betaald en de gemeente ontvanger heeft er niet moeten in tusschcn komen. Ter gelegenheid van den omzendbrief in kwestie, komen de rechtzinnige schrij vers van hel vuil blad nogmaals voor den dag met de verslclenc zagerij van scholen zonder God en van onderwijzers zonder ge loof. Zaagt maar, professors, zoo lang als hel u plezier doet, doch hel is boter aan de galg: gij zult geene verstandige lieden overtuigen. Alle menschen met ge zond oordeel, inderdaad, welen dat God zoo wel in do officieel© scholen is als in de tapscholcn en dat de onderwijzers zoo bevoegd zijn om zich met hel godsdienstig onderwijs le gelasten als de ouders; en niemand zal toch beweren, dat de ouders aan hunne kinderen den cathe- chisinus niel mogen loeren. Onze geestelijken zijn spijtig en vinnig dat zij niel meer kinderen in hunne scholen hebben, omdal zij geen booger schoolgeld kunnen doen betalen, omdal de Veurnaars zich niet gewilliger laten pluimen. Maar de burgers van Veurne zijn geene liefhebbers van gepluimd te worden, en in de aanslaande gemcente- kiezing zullen zij hel aan de heilige schrijvers en aan hunne trawanten klaar en duidelijk bewijzen. De proccssen-verbanl van het school- onkwcsl doen dikwijls zeer zonderlinge dingen kennen, die noodig zijn openbaar gemaakt le worden en waarvan de geeste lijkheid alleen de plichlige is. Men ziet soms dat leden van deschool- COiniteiieii, die benoemd zijn, cenigen tijd nadien hun ontslag geven; men moet niet denken dal de leden builen hunnen weten benoemd zijn, of dat zij vrijwillig 'hun ontslag geven, neen, de volgende ofïi- cieële verklaring van een getuige zal aan onze lozers daarvan den sleutel geven: M. Bewaard Vcrsluissen, oud 51 jaar. zonder bedrijf, te Meerhout. Ik ben lid geweest van liet scboolcomiteit le Meer hout. Ziehier hoe ik er deel van maakte Ik was gekend als voorstander der wet van 1879. Zekeren dag had een bal plaats te Meerhout en na het bal werd ik in eene zaal geroepen, waar zich de hoeren Felix Horman, Van Opdorp en Edmond Schaken bevonden. De sekretaris zegt ons dal T gemeente bestuur hel recht heelt vijf kandidaten aan te duiden voor bet scboolcomiteit en vroeg ons of wij deel van dit school- comiteil wilden maken, en alle vijf heb ben wij l anveerd. Het is met mijne volle toestemming dat ik deel van het school- pomiteil maakte. Als ik mijn ontslag heb gegeven van lid van hel sehoolcomileit, moet men hel enkel toeschrijven aan de drukking mijner familie. Er is gezegd, als ik doel bleef maken van bet sehoolcomileit, dal ik zou onterfd zijn geworden van mijnen oom, priester te Aai schoot. Hel is zelfs gebeurd, bij den lijkdienst van mijnen oom, te Gegijuendijk, dal mijn vader, toen hij mij vroeg of ik aannam van deel te maken van 't sehoolcomileit, mij in het aangezicht heeft geslagen. Mijn vader zegde mij dat hij daarover ver-, scheidenc brieven uit Meerhout had ont vangen, zonder te zeggen van wie. De grootste dwang die ik heb moeten •ondergaan is van mijne vrouw en van mijne familie gekomen. Alle middelen werden gebruikt om mij te dwingen mijn ontslag le geven, zelfs onzedelijke mid delen. Alsdan ben ik eene volledige uit legging gaan vragen aan den heer pastor, die mij geantwoord heeft, dat hij te dien «opzichte niet anders km doen als de 2“ Vaneen certificaat afgeleverd dooi den overste van het geslicht, meldende den datum van het begin en het einde der koeisen, alsook de dagen der week op welke zij gegeven worden. Dit certificaat moet worden bevestigd door de gcmceH c overheid der residentie van Sen X De prijs dezer abonnementen moet in eens en op voorhand betaald worden ter statie waar zij gevraagd worden o Men schrijft. uit Oostende, dat de schoone driemaster, welke dient als school voor de jonge matroozen. woens- ag terug gekeerd is in de haven, na eene v^nv™ en half in de zeëen van het Noorden van Engeland en Schot land. Alles ging wel aan boord, en dit schoone vaartuig, waarvan al de scheeps jongens zich in de masten bevonden, heeft de kil doorvaren, alle zeiien uil en in tegenwoordigheid van eene groote menig te, toegevloeid om de jonge belgische matioozen te begroeten. De ekwipagieen e school, bestaande uit 53 mannen en jongelieden, is warm toegejuicht Men spreekt te Oostende veel van de overgroole sommen, in den Kursaal gewonnen door den concessionnaris der spelen. Men beweert dat het baccaratspel. alleen hem elk jaar 200,000 fr. opbrengt. JVreede moord te Dickebusch. Zondag tusschcn 10 en 11 ure 's morgens is le Dickebusch in hare woonst ver moord, vrouw Maria Leuridan, oud 50 jaien, weduwe Douchy, landbouwster. Het slachtoffer was de handen en voeten, gebonden. Aan den hals was eene koord, waai mede zij aan het bed was opgehan gen. Dit afgrijselijk tooneel werd hel eerst ontdekt door de dochter van het slachtoffer, die van de hoogmis- terug keerde. De booswichten hebben uit een koffer geroofd2000 fr., 2 gouden vrouwkelensr 2 paar zilveren oorringen en 2 gouden kruisen, met diamanten versierd. De moordenaars zijn niet gekend; echter wegen zware vermoedens op werklieden die de vorige week in de hoppe aldaar hadden werkzaam geweest. De juslicie van IJperen schijnt op het spoor te zijn van drie vreemdelingen, welke men houdt voor de daders der wreede moord, te Dik-kebusch zondag laatst gepleegd op vrouw Maria Reuridan, wed’ Douchy. Hun signalement is naar al de parketten des lands toegezonden. M. Jakok Desoer, sedert meer dan 50 ja ren eigenaar van den Journal de Liége, is zaterdag te Luik overleden in den ouderdom van 83 jaren, ten gevolge van eene hartziekte. M. Desoer werd te Luik geboren den 8 October I <98 cn was bijgevolg getuige van meest al de- groote gebeurtenissen van- deze eeuw. De burgerlijke begrafenis van M. Desoer heeft maandag namiddag plaats gehad. In dc Noordcrstatic, te Brussel, tegen den binnengevel, is thans een regulatcur-borlogie geplaatst die nooit moet opgewonden worden en die bij mid del van een zeer eenvoudig stelsel, zoo regelmatig mogelijk loopt. Hel opwinden der horlogic geschiedt door de werking van een luchtstroom op. een bijzonder mecanism dat aan de hor- logie een rcgclmatigen gang verzekert. Dit nieuw stelsel schijnt met voordeel de elektrickc horlogen te zullen vervangen. Ter algemeenc kennis wordt ^ge bracht dal op 1 October aanstaande een nieuw algemeen tarief van kracht zal zijn, toepasselijk op het goederenvervoer lus schen België en Oosicnrijk-Hongarie. Dit tarief, in drie bundels verdeeld, bevat Bundel I, de rcgelingsvoorwaarden, dc goederenrangschikking en eene tafel van invoerrechten in Oostenrijk-Ilongarie; Bundel II, dc algemeenc vervoerprijzen alzoo vijftien uitzonderlijke tarieven, na melijk van toepassing op zendingen koffie, tabak, petroleum, wol, graangewassen, komende van Oostenrijk, hongaarsche- wijnen, metallurgische voortbrengsels, suikerstroop cn gedood gevogelte; Bundel III, de prijzen van toepassing op hel ver voer van granen, komende van Ilongarie. In al dc statiën van den Belgischen Staats spoorweg zal dit tarief verkocht worden. President Garfield. Bij den dood van den president der Amcrikaansche republiek zal hel niel noodig zijn in uit voerige levensbeschrijvingen te treden, omdal daarvan reeds hot een en ander is medegedeeld bij zijne kiezing tot die hooge waardigheid, nog geen jaar geleden en ook omdal gedurende zijn langdurig lijden de oogen van de gansehe wereld voortdurend op hem gericht geweest. Toch zijn enkele korte herinneringen wellicht niel overbodig. James Abram Garfield werd den 19 november 1831 geboren te Orange, in den Staat Ohio. Daar zijn vadcr reeds vroeg Middelbaar* onderwijn. GEPANTSERDE SCHEPEN. Elke natie is nu verlangend om zich van dit nuttige oorlogsmaterieel te voorzien, (maar ter wijl deze eeuw van kolen en ijzer zich zoo te regt beroemt op zulke bewijzen van hare kracht en hare hulpmiddelen, moeten wij de noodzakelijk heid niet vergeten, om middelen to vinden, om hot lichaam van den matroos op gelijke wjjze als zijn schip te versterken, en wel door aan zijne constitutie meerdere kracht te geven. Deze opmerking is gemaakt geworden wegens de tal rijke gevallen van geheel in al gebroken gestel len, welke volgens duidelijke bewijzen volmaakt en voortdurend genezen worden door do genees middelen van Professor Holloway. Pijn gedu rende een zekeren tijd te verzaclrfcn is eene weldaad voor do lijdende menschen, maar het is een oneindige groote zegen om kwalen uitte- roeuen, en de voormalige kracht weer to geven aan vervallen gestellen. J>o geneesmiddelen van Holloway ontwortelen do kwaal, on ontwikkelen de levensvonk of do kiem der gezondheid weder tot vernieuwde werkzaamheid. Duizenden dongenen, die In hunne uiterste ellende en wan hoop te vergeefs elk ander middel beproefd had den, dat voor Iwinno ziekten kon uitgedacht worden, hebben ten laatste in de - Pillen en Zalf van Professor Holloway - hun paart van groote waarde, hun verborgen schat - en hun opge- holdonl geheim tot hunne groote tevredenheid gevonden. Zij, die er eens do proef van genomen hebben houden zich er onveranderlijk aan, niet allen als onfeilbaar middel maar ook als oen voorbehoed middel. ecu beschermengel tegen allo soorten van kwalen, want alleen door do constitute te versterken, en alle organen voor verlies van krnchton te behoeden, en het bloed te zuiveren, wordt hot geheelo omkleedsel, als het ware on bereikbaar voor do pijlen der ziekte. Indian men het monschelijko lichaam Ceno harp mot duizend snaren moge noomen, dan kan men zeggen dat Holloway s middelen deze voortdurend zuiver gostemd houdon, of dezo tot hare vroegere har monie terug brengen, indien die harmonie reeds op do een of andere wijze verstoord is geworden. Maar wat ons het meest verwondert, dat is de wonderlijke regeling en besturing, van de cen traal inrigting to London, het brandpunt, dat de stralen der gezondheid tot aan do uiterste gren zen der aarde hoonschiot, oc®o inrigting die doze middelen voortdurend in het peroik stelt van elke bestaande gemeente, ovor het geheele wereld rond I Deze alom te verkrijgen middelen, oor spronkelijk uitgezócht, zoo als ons is verzekerd uit voortbrengselen van den grond, dochopeonp geschikte wijzo toebereid, zijn active of passive naarmate het geval hot vureischt. De Pillen hebben versterkende zoowel als zuiverende eigenschappen, on bevorderen het een of andere bonoodigde, naarmate de verschijnselen hot veroischen; do Zalf, die tegelijker tijd oen zuive ring en een heelmiddel is, werkt op dezelve wjjze, en boideu zijn do natuur behulpzaam om zich van den nlgomoenon vjjand te ontdoen, namelijk van do ziekte. Wij zeiden, dat zij do natuur behulpzaam zijn, want men zal nimmer kunnen tegenspreken, dat do meest w ijze, do zekerste, de onfellbnarsto mannier t« genezen daarop gegrond moet zijn, dat do natuur lilj-taat en in staat stelt de kwalen te verdrijven, on de konstitutie reeds gedurende het tijdperk der herstelling te versterken. Dit zijn de twee groote doeleiden die door Holloway's Pillen en Zalf, bereikt worden. i n Ml «lil i i IIMII ■■■urn bevelen uilvoeren van zijne oversten, die hem door vcrschillige mandementen, welke hij mij getoond en gelezen heelt, verplichten alle soorten van middelen te gebruiken om mij mijn ontslag van hel scboolcomiteit le doen geven.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2