VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT GEMEENTEKIEZING van 25 October 1881. DER LIBERALE ASSOCIATIE. ZATERDAG 1 OCTOBER 1881. hypocrieten, gij strijdt hunner schande Cr uiltredende leden. duinkerke OHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL welke i ons stad- Dit pluim- want belangen Do aanstaande kiesstrijd. De kiezingen die door het gansche land zullen plaats grijpen, zullen voorde gees telijkheid eene gelegenheid zijn orn met eenen nieuwen en verdubbelden ievér tusschen te komen in den strijd ten einde door alle zedelijke drukkingsmiddelen de overwinning der klerikale kandidaten te verzekeren. Door hare bemoeiingen is de geeste lijkheid er tot beden niet in gelukt de uit voering der wel van 1 Juli 1879 onmoge lijk' te maken, maar in zeer talrijke ge meenten wordt die uitvoering zegepra lend tegengewerkt, dank aan de mede- plichligiieid der klerikale gemeentebe sturen; waar het gemeentebestuur liberaal is, wordt de schoolwet integendeel altijd met meer of min goeden uitslag uitge voerd. De rol der geestelijkheid in de aan slaande kiezingen is diensvolgens klaar Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, ie Veurne, cn op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. aangeduid. In alle gemeenten, waar er daartoe eenige ernstige kans zal zijn, zullen do priesters zich in hel strijdperk werpen om de weerstandbiedende be sturen te bekampen. En wij weten met welke wapenen zij gewoonlijk dien strijd volvoeren. Die wapenen zijn dezelfde als degene, welke zij gebruiken om de gemeentescholen te doen ontvolkende zedelijke dwang on der allé zijne vormen. Welnu hel zij aan onze vrienden wel herinnerd: kan in den schoolstrijd die zedelijke dwang moeilijk bestreden wor den, met den kiesstrijd is het niet het zelfde geval. Eene kiezing, waarvan de uitslagen door zedelijke dwangmiddelen, als be- driegelijke sermoenen, weigering van sacramenten öf bedreiging van dergelijke weigering, zouden vervalschl geworden zijn, zou door de hoogere overheid, die over hare geldigheid te beslissen heeft, vernietigd kunnen worden. En wij twijfe len geenszins dal de Regeering van die macht, die haar wordt toegekend, ge bruik zou maken. Vreemde landen hebben ons reeds sinds jaren hel voorbeeld daaromtrent gegeven. Wij bedoelen Frankrijk en Engeland waar zich onder andere de twee volgende gevallen hebben voorgedaan, die wij hier zullen herinneren; niet omdat zij de eenige zouden zijn, maar wel omdat zij de merk waardigste en meest gekende zijn. In Juli 1876 werd door de franschc wetgevende Kamer de kiezing van den Heer de Mum te Pontivy verbroken. In het onderzoek dat deswege door de Ka mer werd ingesteld werden talrijke mid delen van drukking bekend gemaakt, bijna alle door de Rootnschc geestelijkheid ge pleegd. Men beschuldigde de priesters het is de Heer de.Munzelf, die hel in zijne-, redevoering bekende hunne plichten te hebben miskend, den predikstoel in oen tribuun te hebben veranderd, bedrei gingen en beledigingen te hebben uitge sproken, eindelijk de geloovigen met weigering van sacramenten te hebben bedreigd. En de Heer de Mun, wel verre van te beweren dat de leden der geestelijkheid het recht hadden aldus te handelen, be kende uitdrukkelijk dat indien de be schuldigingen gegrond waren, er daar omtrent maar een oordeel inogelijk zou zijn: de geestelijkheid zou inderdaad plich- tig zijn 'Welnu het onderzoek door de Kamer ingestéld bewees dat de beschuldigingen maar al te gegrond waren en met 309 stemmen tegen 181 werd de kiezing ver broken. In Engeland worden de uitslagen dor kiezingen niet, gelijk in Frankrijk en in België, door de Wetgevende Kamers zelven onderzocht, maar wel door een lid der rechterlijke macht mits recht van beroep bij hel hof der commas pleas. Welnu in Mei 1872 verbrak de rechter Kcogh, ofschoon Icelander en zelf katho liek, de kiezing van kapitein Nolan te Galway, om reden dat die kiezing de uit slag was van onwetligen invloed cn kleri kale bedreigingen. Hel vonnis dat later in laalsten aan leg werd bekachtigd stelde vast dal 30 60 priesters, ’t is te zeggen het derde der geestelijken van hel graafschap, cn voornamelijk een zekere priester Cohen zich hadden onderscheiden door onzede lijke pogingen om de vrijheid der kiezers te vernietigen, zij door de tegenstan ders van kapitein Nolan van op den preek stoel met hellevlammen te bedreigen, T zij door aan de weerspannige kiezers de toe diening der sacramenten te weigeren. Sindsdien heeft de rechterlijke macht Voor godsdienst en geloof, daarvoor zullen wij strijden roe pen de Fariscèn van bét profes sorsbladje. .Ach hypocrieten, gij strijdt voor hel geloof? Schaam u dal te zeggen. Kijk om u heen, weeg uwe eigene daden die wraak roepen hij God cn de menschen. Gij drijft de bestgeloovigejkatho- lieken builen de kerk, die er niet kwamen uit winstbejag lof profijt, maar uil zuivere godsdienstzin. En wat is uw omkring nu? Koop lieden in den tempel, menschen die Ons-lleer een vlassen baard aandoen, zoogezegde bekeerde zon daars onder wier schapenvel nog de wolfshuid niet vergaan is. Gij weigert het godsdienstig on derwijs in de scholen te geven of te laten geven, alsof het eene ket terij ware de kleinen de zalige leering te onderwijzen. (.ij weigert de sacramenten aan de ouders, de onderwijzers, de overheden, de aanzienlijkste per sonen van alle sleden en dorpen. Waarom? Omdat zijde zedelijke en goede gemeentescholen onder steunen. Laf! laf! is uw gedrag, omdat gij geenc verrechlvaardi- gende reden voor handen hebt. O! sedert drij jaren doel gij het geloof opdroogen in de harten; gij hebt in dien lijd meer kwaad aan de reli gie gedaan, dan in honderd jaar de godsloochenaars zouden kunnen lewecgb rengen. De goddelooze loochent het be slaan van God. Maar wie, wie pre dikt dat God niet meer goed is, geen God meer is van broedermin, KANDIDATEN Vtmrne, 1 October De aanstaande gemeentekiezingen. Degemeenlekiezingen van dinsdag 25 October zullen in het geheele land gewichtig zijn, de strijd ern stig en de uitslag van de hoogste beleekenis, Hel is de strijd der vrijheid tegen de slavernij Een groot gevaar bedreigt het land, eene draak, zegt den ifixmu- denaar, met zeven koppen, zet zij nen muil wijd open; de geestelijk heid verbonden met den edeldom wil hel burgerlijk gezag vernielen en op de puinhoopen de ptiesier- regeering grondvesten. Hel gevaar is groot. Op u bur gers, wegen de zwaarste plichten. Bezwijkt gij, dan is het gedaan met uwe vrijheid, met uwe 'welvaart, met den vooruitgangWal de vijandelijke partij wil is dat gij alleen door de kerk leeft en voor de kerk werkt en beweegt. Dit niet in een godsdienstige» zin, maar geheel ten voordecle eener politieke partij onverzadelijk in heerschzucht, verdrukking, gewe tensdwang cn vervolging. menschenliefde, rechtvaardigheid en vergiffenis Gij zijt nog verder gegaan. Bij uwe godsdienstige vervolgingen hebt gij ook den broodroof ge voegd; gij hebt een systeem van verdrukking en afspionneering der neeringen en ambachten ingevoerd. Gij zijl aan het hooft! eener kliek kwaadsprekers en spiocnen die voor zending hebben in de fami- lien te dringen, hunne kalanten te ontnemen. Zeg! zeg! is het gij niet die in stad en dorp uwe handlan gers hebt om de vrije burgerij met de vingers te wijzen, de neering- doeners in slechten en goeden te verdoelen, de huisgezinnen die u niet aanslaan *e ondermijnen, te ruïneeren stoffelijk en zedelijk. Genoeg voor vandaag. Maar, nu er nog tijd is, gedenkt, kiezers, wat er u tc doen staat. De toestand is gewichtig en op u, burgerij, wegen groole plichten. De geestelijke partij speelt haren laalsten troef uil: zij wil den ouden lijd doen herleven toen iedereen slaaf was en geenc vrijheden noch rechten bezat. Wij moeten ons kostbaarste goed verdedigen, burgers, onze per soonlijke vrijheid cn hel burgerlijk gezag. Dat den 25 October een tweede Waterloo zij voor de despolieke klerikale partij met haar.schrikbe wind in dorpen en sleden. Kiezers op u rekenen wij voor de» strijd der aanslaande maand. Gij zult de tjeelkensparlij helpen verpletteren, en deel nemen aan den liberalen triomf die onze partij alom tal behalen, tot spijt van wie het benijdt, tot spijt der konime- dianten en huichelaars, die bet vaderland in T bederf willen stor ten om een heerschzuchtige secte te behagen. Dat zal niet zijn. Leve de vrije en kloeke burgerij, die zich niet laat vertrappen. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, IV. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Rëklamen 50 centiemen den regel. 501. De liberale Associatie onzer stad heeft, in hare algemeene vergade ring van dezer, de lijst der kandidaten voor de aanstaande ge- meenlckiezing onherroepelijk vast gesteld. Deze lijst, die zich hienvoren be vindt, zal ongetwijfeld bijval heb ben cn voldoening geven aan allen weldenkenden kiezer, want zij is samengesteld uit mannen, die bel algemeen welzijn beherligen, die bekwaam zijn en ondervinding hebben, die de belangen der stad goed kennen, en die ook in een bijzonder vak ervaren zijn. Deze lijst zal niettemin bestreden worden, bestreden door den in vloed der geestelijken, en de man nen welke aan onze kandidaten de plaats, die hun in den gemeente raad zoo wel toekomt, zullen komen betwisten, zullen menschen zijn, ofwel zonder populariteit, ofwel zonder bekwaamheid. Hebben de geestelijken deminste kans hunne crealurcn tol gemeente raadsleden te zien gekozen worden? Geenzins. Maar die mannen willen strijden, zij willen verdeeldheid zaaien, zij willen de burgers de eenen legen de anderen op hitsen. Zoo hebben zij vroeger gepoogd onze maatschappijen S‘". Cecilia, Rhetorika, S‘. Sebasliaan te doen vallen, zoo hebben zij getracht onze middelbare school te ondermijnen, zoo wilden zij heden onze gemeen- scholen ontvolken; maar, even als die pogingen zonder uitwerksel zijn gebleven, zal de aanslaande kiesstrijd ook te hunner schande uitvallen. Wij zijn benieuwd om de kleri kale* arenden te kennen geroepen zullen zij om huis te overmeesteren. I gedierte zal het lastig hebben de vrienden der ware bnl onzer stad zijn vast besloten de vijf uittiedende leden van onzen gemeenteraad, alsmede den acht baren héér Dctollennere, legen de aanvallen der roofvogels moedig je verdedigen. 55/ JAAR. RTENTIE 9 .ut». BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5- 42 6- 19 9-15 10-42 11-50 2- 59 3- 22 3-02 6-07 8- 59 9- 10 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6-20 7 44 10-11 10-32 10-58 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 11-00 11- 39 12- 23 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-51 7-22 7-28 .9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 MM. C. Itnrbier, It. IlernoletI M. Die Cao, A. E>e Hoon, I— IIoutBacgor, .1. Oetollennoi-c, in vervan ging van M. De Prey, ontslaggever. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Itrussel en Dixmude naar Sieupoi-t 5- 54 11-00 3-09 6-15 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1