Ingezonden. De Leugenaar en de Jeune Garde libérale. in Engeland nog gelegenheid gehad het zeilde beginsel toe te passen. Het is die toepassing, welke wij ook in ons land als een wenschelijk, als een noodzakelijk iets beschouwen. Dat onze vrienden dus met een wakker oog overal de bemoeiingen der geestelijkheid gade slaan; moesten de goede herders zich wederom ter dier gelegenheid aan hunne gewone drukkingswoede ovcrleveren wij verhopen wel dat er eene kloeke en rechtvaardige hand gevonden zal worden om er, in ’t belang der zedelijkheid, in ’t belang der maatschappij, paal en perk aan te stellen. De Moniteur van woensdag behelst koninklijke besluiten, atheneums en mid delbare scholen voor knechtjes en meisjes inrichtende. 12 koninklijkealhcneums worden ingc- riclil in de volgende sleden: Mechelen, Leuven, IJper. Alh, Char leroi, Chimay, Hooi, Verviers, Tongeren, Bouillon, Virton en Dinanl. Er worden 50 middelbare scholen in gericht, waaronder in onze provincie: te Blankenberghe, Kortrijk, Dixmude, Moes- croen, Thourout en Rousselaere, voor knechtjes. De zelve koninklijke besluiten richten 47 middelbare scholen in voor meisjes. De stad Nieuport zal een van die scho len bezitten; ook Brugge en Meesscn. Wij weten wel dat de klerikalcn zullen greinzen omdat hel liberaal ministerie zoo hel onderwijs wil verspreiden; doch, alle ouders die het welzijn van hunne kinder» ter harte nemen, zullen toe juichen aan die maatregelen welke het gouvernement uitvoert om Belgie, in korten lijd, zoo veel vooruitgang te ver zekeren. Garde libérale is samengesteld uil vrije burgers en treffelijke jongelingen. Elkeen is toegelaten, uitgenomen de valsche pilaarbijters, elkeen moet zich deftig en treffelijk gedragen en hel is verboden te brassen en beesligheden uit te kramen gelijk de kollectie snullen die men tegen woordig ziel rondloopcn. Ja, de Veurncsche kiezers zien mol minachting op zulke mannen neder en halen hunne schouders op van medelijden. De burgerij van Veurne die, sedert eene halve eeuw, genoegen en welvaart heeft genoten onder een liberaal bestuur, zal dat goede bestuur blijven behouden, on danks al hel gehuil en getier der zwarte raven en hunne kwezclachlige achlcr- loopers. De hceren leden van den gemeenteraad die op 25 October naast moeten herkozen worden zijn volksvrienden, mannen van verstand en ondervinding. Veurne isopeen meesterlijke wijze bestierdstadsfinan ciën, stadsgebouwen, straten en wegen alles is in goeden staat, wij leven om zoo te zeggen iu een luilekkerland, en het is niet om den dorst naar heerschappij van M. den deken of M. den pastor, of om den hoogmoed van domme nulliteiten en keuneboeren ie voldoen, dat de kiezers van gedacht zullen veranderen. Zij zullen bij de aanslaande kiezing laten zien dat zij nog genoeg verstand bezitten, om geen geloof ie hechten aan valsche beloften van zwarte huichelaars. Veurne is en moet liberaal blijven, en in den nacht van 25 October zal er dan vast en zeker ge schreeuwd worden van vreugde en ook veel gedronken worden, dan zal Veurne nog eens de triomf der liberale kandidaten vieren en zingenvan ’t lawijt en beslag der keuneboeren, van ongediert der valsche pilaarbijters, zijn wij voor lang verlost. Voor de derde maal vragen wij aan don Veurnaar de lijst der jongelingen die, na hunne fransche koersen in ’t bisschoppe- Wij komen uil goede bron te vernemen dat de lijst der klerikale kandidaten maar zal gekend zijn, na de wederkomst der abbétjes uil ’l bisschoppelijk koilegie, want, naar hel schijnt, mag er niets in hel klerikale kamp verricht worden zon der de goedkeuring van deze heerkens. O klerikale partij wal zijl gij laag ge vallen? En wal zou er van Veurne gewor den indien gij van hel Stadhuis meester waart? Wie zou dan Veurne bestieren’ De geestelijkheid en niemand anders, want uwe kandidaten zuil#» slechts sla ven zijn der priesters, en niet alleen zou den zij moeten gehoorzamen aan de be velen van onzen grrrrooten deken maar zelfs aan de grillen van T onnoozel Liere- manneije. Gelukkiglijk dal de Veurnsche kiezers van uwe mannen in plaats van raadsheeren blikslagers zullen maken. Donderdag, 22'" dezer, heeft het parket van Dendermonde, zich naar Overmeire begeven, om er een onderzoek te doen nopens de beschuldiging ten laste van den onderpastoor, Teirlinck genaamd, welke zich zou plichlig gemaakt hebben aan talrijke aanslagen op de eerbaarheid van meisjes van elf lol veertien jaar, leerlingen der katholieke school van Over meire; hij was gelast deze kleine meisjes lol de eerste communie voor te bereiden. Na hel onderhoor der getuigen is de beschuldigde, op bevel van den onder zoeksrechter, aangehouden en nog den- zelfden avond naar Dendermonde over gebracht en in de gevangenis opgesloten. De klerikalcn hebben tegenslag op tegen slag en de liberale bladen zijn soms ver plicht, uit eerbied voor hunne lezers, walgelijke feilen te verzwijgen, waaraan geestelijken zich plichlig gemaakt heb ben. Wat zal men nu weer inbrengen. Zal men priester Teirlinck voor een liberaal doen doorgaan of zou hij, zooals Scheffe- meyer, uil de Sl-Amandusparochie van Antwerpen, slechts een mislezerken zijn? lijk koilegie geheel of gedeeltelijk gedaan te hebben, zich heden in T onderwijs, den post, telegraaf, ijzerenwegen bevinden, en alzoo hunnen welstand aan dit geeste lijk gesticht verschuldigd zijn. Indien de Leugenaar onze middelbare school gedurig wil beknibbelen en doen minachten, zou hij ten minste overtui gende bewijzen moeten geven dat zij het vertrouwen der ouders geenszins verdient en hoegenaamd geene voordcelen aan onze bevolking verschaffen. Maar hel pasloorsgazelje betracht niet alleenlijk onze staatsschool door logen te benadee- ligen, hel zou nog dezelve willen zien vernietigen; en dit war# het voorwerp hunner aanhoudende pogingen, kwamen zij iu de aanslaande kiezing de meerder heid te bekomen. Onze kiezers, wij zijn er zeker van, zullen uil hel oog niet ver liezen dal het sledelijk bestuur ons mid delbaar onderwijs beschermt ten voor- deele vau den kleinen burger en zelfs van hel werkmanskind. Ook waarom zou het kind van den geringen burger zoowel geene goede leering mogen ontvangen als dal van den rijken? En dit van den braven en eerlijken werkman mag het ook niet bevoordeeligd zijn, wanneer het zich Moor neersligheid en vlijt onderscheidt? Kiezers, past dus wel op! Wilt gij die goedwillige gunsten van ons gemeente bestuur voorts genieten, stemt eenparig- lijk voor de liberalen; maar wilt gij den ingang van onze zoo nuttige en voordee- lige staatsschool aan uwe kinders be letten, stemt alsdan voor de slaven der pastoors en bisschoppen die niet geern zien dat de kleinen eens verlichte en verstandige lieden worden, en die niets anders bedoelen dan baatzuchtige heer schappij. Apen, apen geerne na Alles wat zij zien of hooren. Heeds sedert cenige dagen, hebben onze klerikale kopstukken eene bende bijeen gezameld, samengesteld uit lapmannen, pilaarbijters en andere gasten die geerne op den schuim drinken, om in de her bergen te gaan brassen en alzoo de kiezing hunner slaven te bewerken. Die bende noemen zij Jeune Garde catholique. Voortreffelijke garde voorwaar Menigeen van u, geachte lezers, zal zeker verwonderd zijrttevernemen.datdie grrrroote politieke mannen nu inrichten hetgeen zij bij de liberalen beknibbelen, aanvallen en voor slecht uitschilderen, maar men is bier in Veurne aan die naaperij zoo gewoon, dat niemand meer er over verwonderd is, en men met den fabelschrijver herhaalt Apen apen geerne na Alles wal zij zien of hooren. Als ik zeg dal niemand verwonderd is, dan bedrieg ik mij, want de herbergiers zijn grootelijks verbaasd over die schie lijke genegenheid der klerikalcn. Zij zullen noglans niet lang moeten verwonderd blijven want die genegenheid zal niet lang duren. Nauwelijks zal de kiezing voorbij zijn, of de lieefkens zullen, zooals vroe ger, de herbergiers door alle mogelijkc middelen trachten te benadeeligen, de menschen uit hunne herbergen trekken om ze in hunnen treffelijken lap te lokken. Ja, hel profijt dal zij hun nu doen, zullen zij hun, na de kiezing tiendubbel afnemen zooals zij hel reeds sedert verscheidene jaren doen. Van waar het geld komt, dat de kleri- kaien gebruiken om hunne dorstige aan hangers te laten drinken, dat kan iedereen gemakkelijk raden; zeker is hel dal hel uit den zak niet komt van den statiebeer, van den keuneboer en andere klerikale wegsmijlers die in Veurne zoowel om hunne mildheid gekend zijn. Die braspartijen onzer tjeefkens zijn reeds in Veurne naar waarde geoordeeld, ja vele katholieken zouden zich schamen er aan deel te nemen. Zoo hoorde ik over een zestal dagen een nederige ambachts man, die katholiek is, uitroepen: «liever nooit geen bier over mijne lippen dan met die bende op den schuim te gaan drinken. ^genïiars.'gij'zijl er niet? wanïde'Jeune Die woorden van een hunner partijge- - nooten zijn een kaakslag voor de leden tier zoo gezeide jeune garde catholique, zij zijn de veroordeeling van geheel hunne handelwijze en wij hebben het recht hun toe te roepen: gij strijdt niet, zoo als gij het beweert, voor Godsdienst en Vader land, maar wel voor T bruine nat. Een cijferaar van de Jeune Garde libérale. Ze zijn niet al te Brugge. Neen, vriend lezer, de zotten zijn niet al te Brugge, en om er een klaar bewijs van te hebben, men overzie slechts den Leugenaar van woensdag lest. Wat weeg.1 de Jeune Garde libérale toch loodzwaar op de maag der klerikale pijpe- •koppen, men zou waarlijk zeggen dal alle de kalholiéke gaais, groote en kleine, zuivere en onzuivere, gewasseben en on- gewasschen, alle nachten van onze vrien den droomen; maar hel koddigsle van de historie is het verhaal dal zij komen te doen vau het uitstapje naar Bewesler- poorl Alle de leugens en dommigheden van den Veurnaar weerleggen, ware ons on mogelijk, bovendien wij willen de zwarte redactie van dal vuilbladje zoo veel eer niet aandoeu. Halen wij enkelijk eenige puntjes aan. Dat de moed en de zelfsopojfering op het aangezicht van alle de leden der liberale jeune garde te lezen was, oh ja, Veurnaar, nu zegt gij de waarheid en wij zullen u op 25 October naast laten zien wat moed en zelfsopoffering vermag. Doch, wij zijn hel niet meer eens wan neer gij zegt: «dat zij dronken al dat hunne kelegaten zwelgen konnen.Meent gij dan, o Leugenaar, dat de liberale jeune garde uitgaat om te zuipen gelijk de leden der zoo gezegde katholieke garde .doen? Jndien bij u, gelijk bij ons, elke burger zijne pintjes zelf betaalde, uit hoeveel treffelijke lieden zou uwe garde bestaan? T ware proper niet waar, zou een groot en uitgelezen gezelschap zijn. Een vergulden ezel of twee, een keuneboer, een Vangaaigliem, een lekkere Chaerlc- Louis, dal zijn nu de kopstukken, wit moet hel overige dan zijnOh ja, wat hel overig is, hebben wij al gezien en onder vonden: eenen hoop twistzoekers en vechters die slinken en drinken, dat hel alleenelijk in T kelegal niet blijven kan foeiDit alles opgeleid door twee geïllus treerde sergeantenLowitje Blik en Pietje Bon-Bon, saker-nom-de-venter 1 De grootste leugen van al is, dat men zou in stad gekomen zijn al briesschen en gerucht maken, en dan nog gemanoeu vreerd hebben in eenen kroeg lol 2 1/2 ure 's morgens. De waarheid is, rechtzinnige Leugenaar, dal alle de leden, met hunnen komman- dant aan 't hoofd, om 11 ure, zouder hel minste gerucht, inde Café de l’Aigle op de markt zijn aangekomen. Wij wisten waarlijk niet dat de Café de l'Aigle eene «KROEG» was. De Ireffe- lijde zwarte redacteurs van hel vuilblad alléén, zijn bemachtigd zulks te welen, zij de goedheid zelve, zij die niemands eere ol reputatie zouden willen stelen. Maar, wij zijn benieuwd te weten wat naam hel heilig vuilblad geven zou aan eene herberg waar zekere gaais, op den vreemde hunne lusten voldoen, en zich vermaken met de bekoorlijkheden van zekere juffertjes met eau de cologne en andere reukwater te besproeien? Voor wal de kobben aangaat die dien dag in den mond van den komman- dant der Jeune Garde liberale niet ge sponnen hadden, zie, dat kan nog al aangenomen worden cn heeft schijn van waarheid: onze kommandanl heelt eenen afschrik van de kobben; maar er zijn leden in de jeune garde catholique die daar liefhebbers van zijn. Vraagt het maar aan eenen weggejaagde» zonaal' en tulti- quanti, of aan zekere koptjes, die in hun nen jongen lijd, groote liefhebbers van gesponnen kobben waren, zelfs Leuven- sche, of ook nog aan andere inléréssante gezalfden des Jieeren Wij zullen verder alle Veurnaren laten oordeclen welke Garde van de twee de beste is, en bij welke de soldaten met strooien beenen te vinden zijn. Vooraleer te sluiten, willen wij ook, zooals de Veurnaar, twee of meer bemer kingen maken. Wij zouden willen de namen der bur gers kennen die donderdag 22 september laatst, uit hunnen slaap zijn gesmeten geweest door hel getier en het ge schreeuw der Jeune Garde libérale Wij protesleeren uil alle onze krachten, wanneer de zwarte opstellers van hel heilig vuilblad durven schrijven cn druk ken dat de bestierders van de Jeune Garde libérale jongelingen opzopken en inlijven tegen wil cn dank. Neen, zwarte Bij beslissing van 27 september 1881, heelt de bestendige Deputatie van den provincialen raad beslist in openbare aanbesteding le brengen de manceuvers der draaibruggen geheeten Hul.lebrug, Kellenaarsbrng, van Loo, van Forthcm, van Oeren, Korlewilde, Gaslhuisbrug, en Roosebrug. gelegen op de Loo vaait gedurende eene pacht die aanvangen zal den 1° October 1881 en eindigen den 1" October opvolgende. Dczconderneming za) geschieden* onder bepalingen en voorwaarden van het last- kohier n° 125 van 1877, betrekkelijk tol de onderneming der beweging van de draaibruggen gelegen op de vaarten toc- behoorende aan den Staal, welk ter in zage van het publiek in de 3? afdceling der bureelen van het provinciaal Gouver nement cn bij den Heer Hoofd-lngenicur der bruggen en wegen berustende is. De intedienen borgstelling is bepaald voor elke bi ug, op 25 (ranks in gelde. Bericht. De verkoop van reiskaar ten heen cn weer Stuttgart, die geldig voor acht dagen, aan verminderde prijzen in de statiën Antwerpen (Oost), Brugge- (Statie), Brussel (Noord), Gent (Static), Luik (Guillemins), Leuven, Oostende (Sta tie) en Verviers, ter gelegenheid der ten toonstelling van Stuttgart, werden uitge geven, is geëindigd met 30 September lest. Bij kokinklijk besluit van 24 sep tember is hel personeel der hoven van beroep van Brussel, Gent en Luik ver meerderd met oenen Kamer-voorzilter, vijf raadsleden cn oenen advocaat ge neraal. Den 18 dezer is Aug. Bulcke, metser, te Wercken op den openbaren weg aan gerand geweest cn heeft eene messteek in den linker schouder bekomen. De dader had die persoon voor een ander genomen. Een bloedig gevecht heeft zaterdag 11 plaats gehad tussclien twee schoonbroe ders te Oostende, in de Aartsherloginne- straat; een van heide heeft verscheide messteken bekomen en is naar hel hospi taal overgebracht. De gendarmerie van Yperen bad vrijdag, in de bosschen van Zillebeke, een kerel aangehouden, dien zij vermoed de de dader te zijn van den moord te Dickebusch gepleegd. Zij had zich echter vergist: de persoon die aangehouden werd, was slechts een dief. Men denkt dal de moordenaars van vrouw Leuridan eene schuilplaats gezocht hebben in de groote bosschen, op het grondgebied der gemeente Zillebeke gelegen; naar het schijnt zouden de misdadigers te Comen per trein naar Yperen vertrokken zijn, doch vreezende, dat hun signalement reeds mcegcdeeld was aan de statiebe- Officieel Oixlerxvijat. Mlid<lell>a*r onderwijn. Alweer een. Vinchem 29 September 1881 Mijnheer de Uitgever. Op dinsdag 20 dezer laatst, had te Wulvorin- ghom de plechtige prijsdeeling plaats der zoo gezegde vrije school. Zij was voorgezeten dooi den eerw. heer deken van Veurne tot spijt van den stichter die, aldaar de eerste plaats niet hebbende, er uit zag gelijk een klein jongentje. Ook had deze zijn misnoegen genoeg lucht ge geven maar de ootmoedige eerweordigheden die liet feest bijwoonden wisten zijn gemoed te stil len mot hem herhaalde malen te herinneren dat hij hoog edel en welgeboren was, zij noemden hem gestadig jonker, wisten hem te vleijenon.... jonkers ijver en kluiten bleven 't hunnen dienste. Zij weten immers to wel dat do vos de kraal vleijen moet indien hij haren kaas wilt krijgen. De zaal was vol gelijk een ei maar 't waren meest al Eva's dochters, geen dozijn persoenen zonder rok waren er binnen. Do oefeningen, alhoewel ik er niet van heb hooren spreken, moeten zeer aantrekkelijk ge weest zijn want men heeft mij gozoid dat som mige voorname genoodigden zich gedurende het feest zijn gaan verlustigen in de naburige her bergen. Het aantrekkelijkste van al was da zielroerende redevoering van den heer voorzitter, die bofte nog al op Wulvei inghem en op jonker en Pier, maar zijn beklag deed over Vinchem. Het was jammer, zei hij, dat oen zeker >nan van Brugge jonkers uitnoodiging niet had willen aanveerden en ter plaats komen om zijnen invloed uitteoefenen. Het is immers alzoo dat die verkeerde volks vrienden hunne dwingelandij noemen. Nu, laat zo maar doen, zij zullen loon hebben naar werken, laat ze hunne volksliefde maar alzoo voort uit werken, hoe meer do koorde spant, hoe eerder zjj breekt. Dat was boven de bedankingon voor al do schoono rokken en in 't bijzonder voor den wel edelen jonker, den voornamen iuhoud der rede voering van den heer deken, waarna het feestje einde nam. Nogthans was het beklag vau den heer deken geen ijdele woorden. Hij wist wel dat hij en de zijnen dat Mannetje van Brugge ook aan hunne orders hadden. Inderdaad, de gegeven les is niet nutteloos geweest, het Man netje van Brugge is opgekomeu tot twee koeren toe. Hij heeft op al de personen, met wien hij rechtstreeks of onrechtstreeks in betrekking is, zijne dwingende hand laten drukken, allen drei gende, in geval van wederspaunigheid, hun te bestraden. En het was deze keer niet alleen om bier te verkoopen voor de brouwerij met God van Veurne, maar ook om kinderen aan te werven voor de zoogezegde vrije school vau \V ulveringhem-Viuchem. De verontweefdiging in Vinchem is groot, velen zijn weedend en de haat die die dwinge landen op heu getrokken hebben zal lang bij blijven. X. Algeineene tijdingen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2