VAX VEURNE s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT GEMEENTEKIEZING van 25 October 1881. DER LIBERALE ASSOCIATIE. X.' 55/ .IA AB. 502. voor de uiltrcdende leden. Waarom Waarom, kiezers, willen de GEESTE LIJKEN aan de vijf uittredende raads leden Barbier, Bernolet, De Cae, De Hoon, en Houtsaeger hunne plaats ontnemen? Waarom willen zij niet dal de zoo treffe lijke lieer Detollenaere, die zoo veel dienst bewijst en zoo algemeen bemind is in den gemeenteraad kotne? Wij zeggen de GEESTELIJKEN, want, zonder de pogingen en loopingen der zwarte kazakken, zou niemand der kleri kale partij zich op rang hebben willen zetten om de kandidaturen van de zes hooger genoemde heeren, die onder de bewaamste, de dienstwilligste en deacht- baarste der ingezetenen van Veurne mo gen gerekend worden en aan de welk ecne plaats in den gemeenteraad alleszins toekomt. Ja, het zijn de GEESTELIJKEN, die, in den tegenwoordigen kiesstrijd, «Ie aanval lers, de voorvechters zijn, want, zonder hunne opslokkingen en aanhitsingen zouden alle Veurnaars zonder uitzonde ring met de zotte preteritiën van een./.o/ye en consoorlen lachen en spotten. Maar waarom moeten nu deourfe raads- heeren als misdadigers uit het Stadhuis, waarom «moeten zij buiten», waarom mag de heer Detollenaere er niet in komen Is hel omdat zij zulke groole zonden bedreven hebben, omdat zij zoo slecht de stad besturen, omdat zij on waardig zijn Neen, neen, kiezers, het is al dat niet, want er valt niets te zeggen op die heeren, en alwic door partijschap niet verblind is en gezond oordeel heeft moet bekennen, dat onze stad zeer wijzelijk en zeer gesparig bestuurd wordt. De eenige reden waarom er tegenwoor- Gij die de stad kent en ti door de moedwillige laster kandidaten. Wij willen heden geene vergelijking maken lussclien de liberale kandidaten en de creaturen van den deken die waar schijnlijk zullen opkomen. Maar, wie zij ook wezen mogen, zij durven nog hun aangezicht niet laten zien. Zij moeten dus Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. wel zwart zijn Wij zullen nog niet wasschenwant zij moeten voorzeker allemaal in don ketel en wij zullen ze dan aan één voor één hun masker aftrekken. Wij vreezet! den strijd niet, maar het spijt ons te moeten mannen bestrijden die zich verduiken en die misschien de moeite niet weerd zijn, want de treffe lijke kandidaten in de katholieke partij zijn hier zoo raar en zoo dun gezaaid als de blauwe honden. Burgers van Veurne, komt op als één man en stemt voor de heeren Barbier, Bernolet, De Cae, De Hoon, Houtsaeger en Detollenaere, stemt voor die mannen want zij willen den voorspoed van Veurne, hun verleden is daar die het genoeg getuigt. Zoudt gij Veurne in een begijnhof willen zien herschapen en den christelijken lap zien floreeren tol meerder eer en glorie der katholieke brouwerij met God? Neen, niet waar? De stad is goed bestuurd en heeft altijd door de liberalen goed be stuurd geyveest. Daarom zult gij, op 25 October aanstaande, met eene verplette rende meerderheid aan de liberale lijst de voorkeur geven. De zwarte luizen mogen op ons schoon stadhuis niet komen, dat ware eene eeuwige schande en bovendien zij zouden al gauw de stadskas, die nu vol geld is, geledigd hebben voor Paus, voor kerk, voor de kleine chineeskens, voor eene school bestierd door vuile broeder- kens en voor andere nultelooze dingen. Nog eens dus, ten strijde, en moedig gestreden Den 25 oclober moet een triomfdag wezen voor de liberalen, dan zullen de asschen van onze vorige vrien den en weldoeners die ons te vroegtijdig verlaten hebben, in hunne graven trillen van vreugde, en hunne slem zal ons toe roepen hebt dank liberale Veurnaars, gij hebt uw vaandel dapper verdedigd en de zwarte bende, die overal haat en nijd verspreid, met moed nedergeveld. niet eens den balk gewaar wordt die in uwe oog steekt. Achteruit Zwarte schrijvelaars Gij die onze burgervaders hoont en beleedigl, de feiten vertalscht en liegt dat er eenen tandentrekker van beschaamd zou worden. Gij die gedurig voort gaat met dommes praat te vertellen en liegt wetende dat ge liegt en dal uit enkel inzicht van de kiezers te foppen. Ja, Veurnaars, indien men de vreemde schrijvelaars gelooven moest, dan waar ons voortreffelijk gemeente bestuur samengesteld uit onbekwame en oneerlijke men- schen die het algemeen vertrouwen dat zij genieten geenszins verdienen. Onnoozele mannen En nogon- noozeler partij die als eenige wapens moet laster, smaad en logentaai gebruiken om hare eindelooze on bekwaamheid en domheid te ver bergen. Veurnaars ware belangen uwer genegen zijl, gij zult en logentaai onzer tegenstrevers niet zijner partij en over den toestand der landbouwers in Engeland en in Schotland. Hij heeft de conser vatoirs de tucht en meer ijver in de kiesstrijden aanbevolen. Wat den toestand der landbouwers be treft, hij beeft zich verbonden, dat, wanneer de toryparlij weder aan bel bewind mocht komen, al het mogelijkc te doen om den toestand der landbouwers te verbéteren. De bemoeiing van den sultan van Turkije met de zaken van Egypte wordt zeerafgekeurd. Die tusschen- komst, zegt de Times, zou maar aantenemen zijn als lasthebber van Europa, wat hier hel geval niet is. liet vraagstuk van Egypte is een oostersch vraagstuk geworden. Veurne, 8 October Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganscli België: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. i Vertrekuren van «ten Ijzerenweg vna Dwlnkerfec, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmudc naar Xie-aport. DUINKERKE GI1Y VELDE VEURNE GENT BRUSSEL laien misleiden. Gij weet en zijt overtuigd dat de liberalen de ware volksvrienden zijn, en hunne medeburgers op recht genegen zijn. Gij weet ook wat bedrog schuilt achter de beloften en rotte appelen die de geestelijken u willen op dringen, zij die alle neringen pro fijt ontnemen en tegenwerken, om alle de zuur gewonnen centen in kerk of klooster opeen te stapelen, of om braspartijen te doen in den treffelijken tap, den grooten con current van herbergiers en andere neeringdoeners Kiezers Gij zult uw niet laten bij den neus leiden door de politieke gees- lijken. Gij zult hunne creaturen, met welke zij voor den dag zullen komen en die, voor Tgeld, zoo ge makkelijk ons Heer eenen vlassen baard aan doen, zenden wandelén en eenpariglijk het zoo wel vol bracht mandaat onzer gemeente raadsleden vernieuwen en den triomf bewerken der winstgevende liberale partij, den triomf der mannen van licht en vooruitgang, van de treffelijke burgervrienden Medeburger». Dc gemeentekiezingen naderen. Het oogenblik is gekomen van te onderzoeken of onze verdienste lijke stadsbestuurders uw vertrou wen weerdig zijn. Zonder vrees van tegengespro ken te zijn, mogen wij zonder aarzelen beweeren dat er niets le zeggen valt op de vaderlijke wijze waarop onze lieve stad bestierd is: alles is er in den besten slaat, alles is in vollen bloei, en de burgerlas- len zijn zoo klein mogclijk. Wal wilt men nog meer Veumnnra Om u te verblinden, tracht dc klerikale partij, of om beter te zeg gen, dc vreemde geestelijken n wijs te maken dal niets in Veurne deugt, dat alles nutteloos verkwisten ver spilt wordt, dat de treffelijke en ervaren heeren die op het Stadhuis zetelen, onbekwaam en onweerdig zijn te regeeren. Lasteringen en scheldwoorden worden zelfs dooi de vreemde schrijvelaars gebruikt, met het doel om die heeren bij de burgerij hatelijk te maken. Medeburgers. Laat u niet verblinden door het ijdel gezwets en getier der dolzin nige klerikalcn, zij die maar wer ken voor hunnen winkel: heerschappij van kerk en lap; zij die met de belangen der Vent- nésclie burgers spelen gelijk eenen zot met zijne muls. Achteruit vreemde kerkialten uwe schijnheiligheid moet ontmas kerd worden. Achteruit Valsclïaards Gij die er maar op uit zijl, om van Veurne een begijn hof le maken en Je stad te ruïneeren, ten profijle van uwe slaven en domme nulileilen. Achteruit Vuige lasteraars Gij die gedurig al wal treffelijk en eer lijk is, in uw vuilblad aanrairlt, en KANDIDATEN XIII. C. Barbier, B. Bernolet, NI. Be Cne, A. Be Hoon, j I.. Houtsaeger, •J. Detollenaere, in vervan ging van M. Dc Prey, ontslaggever. I*olitiek Overzicht. De president der franschc repu bliek was woensdag, te Parijs terug verwacht, doch hij heeft zijn ver trek uit Monl-sous-Vaudrcy eenen dag verschoven. In afwachting dal hij eenen kabinetsraad zal kunnen voorzitter zijn dc ministers in hel ministerie van openbaar onderwijs bijeengeweest, onder vooiziller- schap van den beer Jules Ferry. Zij waren in volledig getal, uitgezon derd de heer Gazol, minister van juslicie. De h mding die zij bij de vereeniging der Kamers zullen le nemen hebben, was eene der zaken, waarmede zij zich onledig hielden, doch natuurlijk kón geene bepaalde beslissing genomen worden. De ministers hebben vervolgens ook onderzocht op welken datum men de kiezingen behoorde te’ stellen voor de gedeeltelijke vernieuwing van den Senaat; de maand decem ber werd aangeduid, doch men zal ook maar bepaald beslissen, wan neer de lieer Jules Grévy zal terug gekomen zijn. Zij hebben zich ten slotte onledig gehouden nu l de ttinische zaken, zonder men iels over die beraadslaging is kunnen te welen komen. Die zaken blijven de openbare denkwijze bekommeren, welke on geduldig wordt, omdat zij altijd in den zeilden toestand van onzeker heid blijven, van lijd lol lijd enkel onderbroken dooi’ eene slechte tijding, als die der moorderij in de statie van Oned-Zergua begaan. .Men meldt nu dal de expeditie tegen Kairouan nakend is; al de toebereidselen zijn voltrokken en men denkt dat de uitvoeringsmaat regelen den 12 oclober in volle werking zullen zijn. Generaal Saus sier zal hel bevel voeren over de kolomJvan Zagouan. De voornaamste staatsmannen van Engeland zijn voornemens, aleer de wetgevende zittijd heraan vangt, zich met de kiezers in ge meenschap le stellen. Zoo heeft sir Stafford Northcole, de hoofdman der conservaleurs, reeds het woord gevoerd te Beverley en te Huil. Hij beeft gesproken over de inrichting ZATERDAG 8 OCTOBER 18,SI. IG- mjujxr— I ->»yW. 3-09 3- 48 4- 26 7-10 9-31 5- 42 6- 19 9-15 10-42 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 5-35 8-06 8- £8 9- 02 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 11-00 11- 39 12- 23 3-2.3 5-35 6-15 6- 46 7- 15 9-28 10-42 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32x2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE - DIXMUDE NIEUPORT 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 BARBIER. BERNOLET, DE CAE, DE HOON. HOUTSAEGER, DETOLLENAERE. i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1