VAN VEURNE I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I ZATERDAG 5 NOVEMBER 1881. J AAK. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. zegepralen te I- 8 8 4 2 2 2 7 5 3 4 3 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: G maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch iïelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Deuitslagder balloteeringen van woens dag is de bekrachtiging van den 25 Octo ber, en gansch ten voordeele der liberale denkwijze. In verscheidene plaatsen behalen wij zegepralen, die een doodslag zijn voor de klerikalen. Te Hasselt, namelijk, waar jaren lang do klerikalen geheel heer en meester waren op hel Stadhuis, zitten nu, dank aan de zegepraal door de liberalen be haald, nog slechts twee klerikalen in den Gemeenteraad. Te Tongeren werden twee klerikalen uit den Raad gekegeld, waardoor nu de liberalen de meerderheid bekomen. Zooals men ziel begint zelfs Limburg, waar de geestelijkheid steeds onverdeeld hoerschte, tol het liberalism overtekomen. Dal is zeker voor ons een verblijdend verschijnsel. De klerikalen waanden reeds Lokeren Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Oorzaken der verplettering der Veurneschc katholieken. Sedert den 25e“ september 1879, dag der sluiting der nonnen school, was bij de leiders der katholieke partij de hoop, ja, de verzekering ontstaan, dat ons libe raal gemeentebestuur vallen zou. Die verzekering werd nog versterkt door het benoemen van vijf wereldlijke wel betaalde onderwijzeressen, door het bouwen van nieuwe schoollokalen, door de verplichting aan de dischgenooten op gelegd hunne kinderen naar de gemeente scholen te zenden, door hel afzetten der katholieke leden de heeren Valcke en Ryckeboer in de commissie der gods huizen. De gezalfde professors, de kapelaans, de pastor en de deken duchtten dat de kiezers de hierboven aangehaalde beslis singen en maatregelen beoordeelden zoo als zij, en zij riepen victorie, en zij rekenden vast op eene meerderheid in dé kiezing van ten minste 50 stemmen. Zij hebben zich van 90 stemmen misrekend, en, in plaats van te zegepralen, ze zijn verpletterd De oorzaken der verplettering der katholieken zijn menigvuldig Vooreerst, de katholieke kandidaten waren allerslechtst gekozen. En inder daad de Veurnaars zijn vroolijk, gezellig en de openbare bijeenkomsten, de open bare vermaken slaan hier in groote ach ting. De Veurnaars zien gaarne, dal de personen die aan 't hoofd zijn der stad ook gezellig zijn en aan de openbare ver maken deel nemenzij zien gaarne dat hunne bestuurders zich in de burgerver- gaderingen vertoonen, dal zij deel maken van de voornaamste maatschappijen, dat zij de repetition en feesten die er gegeven 55/ in hunne macht te hebben; maar de be volking heeft die verwaandheid hel hoofd ingedrukl en in de balloteering de'liberale kandidaten gekozen met meer dan 60 stemmen meerderheid. Wij behaalden nog zegepralen te Meenen, Waver, Doel, Elzene, Binche, Seraing, Ukkel, enz., enz. Te St. Joos-ten-Noode, en St. Jans- Molenbeek werden opposanten gekozen, doch deze behooren allen tol de liberale denkwijze. Alleen over Doornijk zullen de klerika len jubelen, omdat daar 4 klerikalen en 1 liberaal werden gekozen. Maar, alles goed ingezien, hebben de klerikalen het recht wel om fier te zijn over hunne overwinning? Neen, wam altijd hebben er te Doornijk in den ge meenteraad klerikalen gezeten; tusschen de vier die woensdag gekozen werden, zijn er zelfs twee die reeds van 1868 in den raad zetelen. En nog zooveel jaren niet geleden, hadden de klerikalen er de meerderheid in den gemeenteraad. De raad bestaat er nu uit 17 liberalen en 4 klerikalen. Men ziet dus, dal de klerikalen niet hard victorie mogen kraaien over Door nijk en hel daar voor hun nog ver van lachen is. Zij hebben integendeel meer reden om te weenen over de schrikke lijke nederlagen die zij geleden hebben te Meenen, Hasselt, Tongeren en Lokeren. Daar, in het vlaamsche land, is de partij der geestelijkheid eene wonde in T hart geslagen, waarvan ze niet spoe dig zal genezen. Laat haar beproeven de tranen, die zij daarvoor zal storten, te droegen met hel vlagje dat zij te Doornijk heeft gewonnen. Wat ons betreft, wij zijn gelukkig over de dagen van 25 October en 2 november; zij voorspellen ons de zegepraal in de wetgevende kiezingen van 1882. De klerikale broodschrijvers heb ben goed alle slach van uitvlucht- sels le zoeken om de gemeente kiezingen naar hunnen zin uit te leggen en met alle soorten van rekeningen voorden dag tekomen, er is toch iets dat onbeLwisbaar is: le welen dal Belgie. op 25 October, op nieuw de klerikale politiek ver pletterd heeft De toestand is heden zoo als zij in juni 1880 was, en reeds mogen wij zeggen dat de kiezingen van dinsdag II. den toestand van het libcralismus zal krachtdadig ver sterken. Het liberaal Gouvernement, ver zekerd van de toekomst, is heden sterker dan ooit Wat de klerikalen het meest moet grieven is dat in de arrondis sementen waarin in 1882 kiezingen voor de Kamers moeten plaats heb ben, zij overal de nederlaag hebben gekregen; dit moet hen zeker pijn doen; want, zooals zij zegden moes ten de kiezingen van 25 October vóórspellen wat de Kamerkiezingen van aanslaande jaar zouden uitwij zen, zij moeten hiervan de voor boden en kenlèekens zijn. Welnu, wij nemen die voorbo den en kcnleekens aan en wij zeggen: In Gent moeien in 1882 kiezin gen voor de Kamers en de Senaat gebeuren, 4 leden voor de Senaat en voor Kamer Luik moet er kiezen Vervicrs Hny Waremine All) Charleroi Mons Soignies Doornik Thuin Over hel algemeen mogen dan de liberalen tevreden zijn over den uitslag der gemeenlekiezingen, waaraan de klerikalen ditmaal eene bijzondere beleekenis gehecht had den, mits zij den zegepraal van het klerikalism als de afkeuring der politiek van hel huidige ministerie zouden hebben doen doorgaan. Het is droevig te moeten besla- ligen dat hel heilig priesterambt misbruikt wordt om wereldlijke inzichten, ja heerschzuChlige plan nen le verwezentlijken; het is nog droeviger le zien dat op die wijze bij de klaarziende bevolking alle achting, allen eerbied voor de gewijde personen verdwijnt, ja dat den godsdienst zelven er door lijdt. Indien de geestelijkheid in de kerk bleef en zich niet bemoeide met de politieke geschillen, zij zou zich waarlijk achlingsweerdig loo nei! en met eerbied zou ze bejegend worden. Doch l’ is juist het tegenoverge stelde; ook beeft ze de veranlwoor- lijkheid van hetgeen er gebeurt maar op zich le nemen. doen herkiezen, zij zal ook nog haar best doen in arrondissementen die klerikale leden naar de Kamer zenden deze door liberalen le doen vervangen. Niettegenstaande de nederlagen die de klerikalen hebben onder gaan, dui ven zij nogtans stout voor- uilzellen dal zij schier overal ge zegepraald hebben. Wij begrijpen hei doelwit van die streken; de katholieke scholen hebben geld noodig en men moet aan de snullen wijsmaken, dat het aanstaande jaar de geldklopperijen zullen eindigen omdat de kiezingen ten voordeele der klerikalen zullen uitvallen. De opnoeming die wij hierover heb ben opgegeven der arrondissemen ten, waar in 1882 kiezingen moeten plaats hebben, bewijzen integen deel dal aldaar de zegepraal der li bet alen verzekerd is en dal hel Gouvernement liberaal zal blijven. Te samen 48 Al die steden met de voornaam ste gemeenten hunner arrondisse menten hebben in de laatste gemeenlekiezingen liberale raads leden gekozen; zij zullen dus het aanslaande jaar liberale volksver tegenwoordigers kiezen. En dus zal de liberale meerder heid der Kamer door de kiezingen van 1882 bevestigd worden. Maar de liberale partij zal zich in 1882 niet bepalen met de altre dende leden die baar de meerder heid in de Kamer verzekeren te Ai/ 50G. De dagbladen van Mardrid ge- loóven dal helspaansch budjetvoor den 24 december zal beraadslaagd worden; indien het noodig is zul len de afgevaardigden twee zittin gen daags houden. Veurne, Aiovember. a*o8jtiek Overzicht. Volgens men uit Parijs meldt zou dc heer Gambella zich reeds ijverig onledig houden met de samenstelling van een nieuw ministerie. De medehulp van den heer Leon Say, die minister van financiën zou worden, zou hem reeds toegezegd zijn. Men zegt ook dat het we! zou kunnen gebeuren, dat de heer Gambella de porie feuille voor zich zou honden van juslicie en eeredienslen; de heer Cazolzou waarschijnelijkdie nemen van binnenlandsche zaken. De uiterste linkerzijde heeft be sloten in de Kamer der alge vaardig den een onderzoek te vragen over de gebeurtenissen van Tunis en de inbeschuldigingstelling’der minis ters, voor het geval dat uit het onderzoek de schuld zou blijken aan verraad of aan ongeoorloofde geklspeculeering. Hel schijnt dat er nieuwe moei lijkheden ontslaan zijn hij de ondei'handelingen voor het sluiten van het franscli-engelsch handels- verdrag. Een telegram uit Berlijn meldt, dal er van de 597 kiezingen er 595 bepaald gekend zijn. De conserva toirs tellen er 44; de rijkspartij 22; het center 100; de nationale libe ralen 51; de liberalen 2; de seces- sionnislen 24; de progressisten 55; de volkspartij 5; de Polakken 15; de parlicularisten en de partij der prolestalie 17. Er moeien 100 bal loteeringen plaatsgrijpen ener zijn nog 2 onzekere uitslagen. De nederlaag, die de staatkunde van prins von Bismarck door de al- gemeene kiezingen in Duitschland is toegcbrachl, is zoo gevoelig dal geen enkel blad der behoudende partij poogt er de ernstigheid van te bewimpelen. De bedreiging eener nieuwe ontbinding in geval van slechten uitslag heeft dus de kiezers niet kunnen afschrikken. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de kanselier er thans aan denkt om die bedreiging ten uilvoer te brengen. Zondag laatst hebben in Zwitser land dc kiezingen plaatsgehad voor de vernieuwing van den nalionalen Raad. De uitslag was eene schitte rende overwinning der radicale partij. De budjet commissie der oosten- rijksche delegatie beeft het verslag goedgekeurd van het budjet van buitenlandsche zaken, mils eenige lichte wijzigingen. Het verslag drukt de tevredenheid der delega tie uit, hij gelegenheid van hel bezoek le Weenen van den koning van Italië; hel stelt ook vast dat men aan de bijeenkomst van Danl- zig de beleekenis geeft eener vrede lievende gezindheid van wege Busland. ADVERTENTIE 3 'C 11 n e- ik 1 ■n in ,n Ic lo et DIXMUPE DIXMUDE NIEUPORT 11 r it Ie e- l. •r Ie k Ic n- ir al n n n n K- Q‘ in 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5- 12 6- 19 9-15 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 <1 H n Ie lx BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDB DUINKERKE DUINKERKE GUYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL i; Ic xt lit le it ai sr ui ■e !•- NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 Balloteeringen. 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 De gemeente kiezingen. Vertrekuren vnn den ijzerenweg vnn Dulnkerke, Veurne, Gent nam* Brussel en Dixmude naai- IVieuport 5- 54 11-00 3-09 6-15 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1