wor- Nog een woord over de razernij der professors of de barometer onzer kiezing. Zooals iedereen weet, de klcrikalen hebben alles bijgezet om te gelukken Algemeen» tijdingen. Bij de bruine nonnen bidt men S'derl drie maanden voor den goeden uitslag der kiezingenOok boter aan de galg, ten ware hel zou dienen kunnen, gelijk Ie nonnen zeggen, voor binnen drie jaar. Hoopt maar, politieke masceurtjcs, doch er zal nog veel water ten dale loopen eerdat gij een woord zult te zeg gen hebben op hel Stadhuis. gram, zóó gram, in hun laatste nummer, dal zij niet alleen de liberale bestuurders maar zelfs de kiezers uitschelden voor rotle viscli, en dit alles omdat den uit slag der kiezing niet beantwoord heelt aan hunne wenschen. Arme professorljes! Maar, mijne kleine mannekens, mijne kleine «Judasjes» tochWees toch zoo boos niet, want ge zijl veel te leelijk als ge gram zijl. Daarenboven gij geeft slecht voorbeeld, slecht voorbeeld aan uwe schooljongens, aan de lapmannen, aan de congreganislen. Ja, er zijn al van deze maagdekens die leelijk kijken, en dit kan zeer slechte gevolgen hebbener zou kunnen 'nen beel van komen, en alzoo misschien twee ongelukkigen voor geheel huu leven, en dit alles door uwe schuld. Dus weest kalm, professors, en antwoordt op onze vraagjes. Klerikale wraaknemingen. De uitslag der kiezing van 25" October is door bijna geheel de Veuróesche be volking wel onlitaald geworden en de geestdrift, die geheel den dag onder het volk heeischte, bekrachtigde op eene welsprekende manier de uitspraak van hel kiezerskorps. Vele katholieken zelfs, die, nil verkleefdheid aan hunne partij, legen de liberalen gestemd hadden, schenen geenszins misnoegd over hunne nederlaag en bekenden rechlzinniglijk, dat dc gekozen bekwame bestuurders waren en hel niet noodig was te ver anderen om te verbeteren. Slechts de grrroole koppen der kleri kale partij kunnen hunnen spijt niet ver kroppen, en om zich te wreken, over de nederlaag die zij ondergaan hebben, be ginnen zij alle slach van vervolgingen, niet alleen tegen de kiezers die openlijk voor de liberalen gestemd hebben, maar bijzonderlijk legen dezen die zij verden ken hunne slem aan de liberale kapdida- In S‘ Niklaas kerk hebben eene groote- bende congreganislen gebiecht en gecom- mumccerri om Onzen Heer geweld aan le- doen, en hem aldus, als bet ware te ver plichten, de overwinning te schenken aan den geestelijken generaal Heaneffa. Weer al boter aan de galg. I.nalHtc nieuws. De Haan van ’t kot. De prooi valk, De keunekop, De spotvogel, De ronde lukkeboer, En de keikop, alias, gekeer de frak, zijn verrezen gelijk Pierlala. De kloksRens luiden bim bom bom, De dooden komen niet meer weerom, Wij wel, zei haantje van hel kol, Wij zijn nog niet kapot. Ja ze zijn verrezen, maar.... ze zijn gram, gloeiende gram De haan van ’l kol danst van razernij en stampt putten in dc steenen, omdat men hem zoo schandaleus bedrogen heeft;. geen gemeens meer met die mannen zegt hij, en hij maakt een kruis op de politiek; De prooivalk is neerslachtig en bereidt zich om de bedrieglijke roofvogels dezer streek te verlaten, en om te Brugge, de stad der wijzen, nest te gaan maken; De keunekop kijkt gelijk iemand die groolen honger heeft en iemand wil opeten. Men zal hem een grooler ration moeten dragen, of er zullen ongelukken, gebeuren; De spotvogel ziel er uit gelijk of hij een ei moest leggen; De ronde lukkebakker gaat pater den en vertrekt naar Amerika; En de keikop wil met niemand geene zaken meer hebben, hij zegt adieu aan de wereld, hij gaal ermijl worden, en zijne kluis is reeds gereed, is de woonste, gestaan en gelegen tusschen vier muren, in de nabijheid van den welriekenden tap. Sic transit gloria inundi Het Huis MoHlrey, Gezusters, Vlamingstraat. .38, Brugge, komt de laatst verschenen Nieuwigheden te ont vangen voor het Winlersaizocn. zoo als: Confection, Kosluimen, Zijde, Fluweel, Peluche, dials, Wollegoedeuen en Fan- lazijen. De tentoonstelling en de te koopstel 1 ing dezer Goederen is begonnen sedert 17 dezer. Z.1J zijn ruzenil. De professors schrijven in hun vtiil- blad een artikel over de kiezing. Men moet niet vragen of die mannen razend zijn, of zij schuimbekken! Volgens de professors zijn onze ge meentebestuurders volksverdrukkers en dwingelanden»; de Veurnaars zuilen «den nek moeten buigen onder de ijzeren roede der geuzerij de arme menschen zuchten in de klauwen van tijgers de kiezers die openlijk voor de liberalen hebben ge deind worden aan beesten vergeleken, «zij dragen op ’t voorhoofd het signum bestia:,'I is volk tol alles bekwaam»; en de andere kiezers, die bcdeklelijk voor de liberalen hebben gestemd en die nog voor christene menschen willen doorgaan zijn judassen en verraders»! ’l Is lief, niet waar? Judassen en verradersWaarom? Is hel omdat die brave kiezers beloofd hadden voor dc katholieken te stemmen? Maar wat wilden zij anders doen?.... Moest inderdaad een kleine nering- doeuer, een landbouwer een ambachts man aan de geestelijken zeggen ik ga voorde liberalen stemmenehwel, hel ware een geruïneerd man. Eene belofte gedaan ouder bedreiging van vervolging lol het uiterste, is geene belofte. Dit welen dc kiezersen alhoe wel zij hunne slem beloven aan de gees telijken of aan hunne achterloopers stemmen zij in volle gerustheid van cons ciëntie voor de liberalen. Zij beloven uil dwang en bijgevolg zij verdienen geens zins het verwijlsel van judassen en ver raders. En naarmate de Veurncschc kiezers beter overtuigd zullen zijn, dat de stem ming, zoo als zij nu gebeurd, ten volle geheim is, zullen zij in nog veel grooter getal voor de liberalen stemmen, want de Veurnaars zijn geene kwezelaars, en de comedianten die, om hunne zakken te vullen, Onzen Heer eenen vlassen baard aandoen slaan hier geenszins in reuk van heiligheid. niets was te duur, te veel, ot zij deden liet, gaven het of beloofden hel. Ook was hun vertrouwen zonder palen; zij konden niet verliezen, zij moesten winnen met 50 stemmen voor de geheele lijst 1 En daar zie, daar liggen zij verpletterd, eerst onder hunne zoo zeker getelde 50 stem men, en ten tweeden, onder de 40 stem men der liberalen, dit is 90 stemmen in de keering Wie nog kan twijfelen hoe helsch- duivelse!) kwaad de professere geworden zijn door die verplettering, heeft maar hunnen godgezalfden Leugenaar van woensdag lest te lezen, en men zal over tuigd zijn, want hel is eene litanie van ongehoorde scheldwoorden en van heilige vloeken op iedereen. En inderdaad zij raaskallen van bedrog; onnoembare mid delt; waggelend rijk; volksverdrukkers, dwin gelanden gruserijbroodroverijarmenuit- hongerij; helsche woede woede; geutenbestier ders, hunne iiiranie; voor de geuten stemmen is eene van dc laagste, lafhertigste, ongodsdiens tigste daden; klauwen der tijgers; de liberalen dragen op 't voorhoofd het signum bestier; 't is volk tot alle bekwaam; laffe kieztrs, karakte.rlooten, judassen; het geloof verkocht voor zilveren pen ningen, verraders en meer dolle uitroe pingen. En nog schijnt deze litanie niet ten einde, want de Leugenaar belooft dal zij woensdag zal voortgezel worden. Welnu, liberale kiezers en lezers, wal zegt gij daarvan? Ziel gij nu hoe groot dc begeerte onzer pricste.is naar het be stuur was? Ziet gij nu hoe zij gereikhalst I hebben om aan 't scholclken te geraken? Wordt gij nu gewaar hoe helsch hunne plannen waren om Van ons duurbaar Veurne eene doode stad temaken? Be grijpt gij nu hoe groot de zegepraal is die wij behaald hebben? ten gegeven te hebben. Men hoort in stad bijna van niets anders spreken als van brouwers, bakkers, beenhouwers «nz., die de kalandijse van geestelijken en an dere klerikale kopstukken verliezen, om dat zij verdacht zijn liberaal gestemd te hebben. Een herbergier op wien ook die verdenking rust, ziet al zijne kalanten achterblijven, en de brave man wordt daarenboven in dc kerk nog beleedigd en schandelijk uil de sodaliteil gebannen. Leerlingen uil het bisschoppelijk kollegie I worden door hunne medeleerlingen, die I waarschijnlijk hiertoe opgehitsl zijn, ver weten dat hunne ouders valschaard» en I verraders zijn, terwijl een timmerman 1 werk onttrokken wordt omdat hij, o gruwel! een der liberale gekozenen heelt durven gehikwenschen. Die wraaknemingen der klerikalen toonen hoe die mannen, die zich als ver dedigers van den godsdienst en als toon beelden van deugd willen doen'doorgaan, Christus navolgen die geleerd heeft dal men aan zijne vijanden moet vegeven en hel kwaad met goed loonen; zij toonen nog hoe dronkaards, vrouwenslagers enz, die goed tegen de liberalen kunnen schreeuwen, van die schijnheilige volks bedriegers, geacht en gevleid worden, terwijl de deugdzame burger vervolgd en verstooten wordt omdat hij verdacht is gebruik gemaakt te hebben van zijn burgerrecht, om hoovaardige geestelijken te beletten op het stadhuis meester te spelen en onze geliefde stad in een dom- persnesl te herschapen. Eindelijk de handelwijze der klerikalen geeft ons een staaltje van de dwingelandij die op hel volk zou drukken, indien hel hun ooit gelukte van het stadhuis meester te wor den. Nu vervolgen zij verdachten, ja misschien vele onschuldige», maar hoe zouden zij dan handelen ten opzichte van liberale neeringdoeners en ambachtslie den Burger en werkman zouden aan eenen slavenband geketend liggen cn al- wie niet voor (lie dwingelanden zou willen bukken zou van werk en brood beroofd worden. Eerzuchtige klerikalen, gij zingt op alle loonen dal gij hel volk bemint, dal gij zijne rechten eerbiedigt, maar uwe schan- dige handelwijze ten opzichte onzer neeringdoeners, bewijst ecus te meer dal gij niets dan schijnheilige volksbedriegers zijl, verdrukkers van alwie niet als slaaf vóór uwe voeten wil kruipen. Laag zijt gij reeds gevallen, dit heeft de kiezing van 25,'"‘ October bewezen, maar nog dieper zult gij zinken, cn dit zult gij ondervinden indien hel u lust in 188Ï nog eens te beproeven onze achtbare gemeentebestuurders van het stadhuis le jagen. Boter nan <le gnlg. Op 25" October, ten 6 ure 's morgens, werd er in Su Walburga kerk eene solem neels mis gezongen, met groot accoord, voor godsdienst en vaderland,particuliere intentie», het is te zeggen, eene mis voor den goeden uitslag der kiezingen. ge vraagd en betaald door eenen katholieke» kandidaat. Geweide koersen en gebeden zijn op den dag der kiezing in Wal burga kerk niet gespaard geworden, maar’t is al boter aan de galg geweest. Eenvondigo vrtingjen. Sedert wanneer is dc confrérie der Sodaliteil, gevestigd in S‘ Niklaaskerk, eene politieke maatschappij geworden? Sedert wanneer beleedigt men er tref felijke burgers uil hoofde der politiek? Wal recht hebben, in bedoelde con frérie, domme boerekinkels, te dom om hooi t'eten, iemand affronten aan te doen in volle kerk? Is dan de Sodaliteil eene kiesmachien En gebeurt zulks met de goedkeuring der geestelijken? Zouden onze politieke priesters wel eens willen doen zien dal kerk, kloosters, confrerien, enz.al koeken van een deeg geene geldexploitalie, geenen winkel zijn opgericht om hunnen kieswagen tc doen draaien? Dc Leugenaar, of zijne zwarte schrijvo- iaarljes, zullen zich wel willen de moeite geven deze vragen te beantwoorden, hopen wij. Doch wij vragen een weinig kalmte, want do professorljes zijn zóó worden bijwonen; zij zien daarenboven t gaarne vriendelijke bestuurders, die klap- I pen cn lachen kunnen, die toegevend en I verdraagzaam zijn cn die de ncringdoc- i ners en de ambachtslieden der stad laten i leven. Welnu, de zes kandidaten door den deken voorgestel)!, zijn de minst gezellige menschen van geheel Veurne, menschen die de Veurnaars vluchten, die van geene maatschappijen deel maken, ten zij van den schadelijken tap, kweze laars, die vijandig zijn aan alle openbare vermaken, en die, zooveel als hel inoge- lijk is, den porte-monnaie gesloten houden, Neen, hel was niet mogelijk dal zulke kandidaten in Veurne gekozen wierden. Ten tweede, de katholieke generaal van den kiesstrijd, de zeer eerwaarde heer deken, die wij wenschen lange jaren in Veurne te mogen behouden, heeft, in hel belang zijner partij, gansch verkeerd te werk gegaan. Die hoogmoedige man, die meent dal hij al hel versland alleen heeft, heeft fout op fout begaan. Hij heeft, onder andere, de aftredende leden van den gemeenteraad, alsook den zeer be minden heer Delollenaere, door zijne ga zet laten uitschelden voor onbekwamen, oneerlijken, gespuis, luizen, gaaien die men van de sprang in 't stof moest werpen, vuiligheid die men met den bezem uit’t stad huis moest vagen enz. enz. en die handel wijze is zoodanig afoekeurd geworden, dat men door menige» katholieken in het openbaar heeft hooren zeggen: «dc l’eur- naar met zijne geweldige artikels en zijne lasterende liedjes bewijst aan de liberalen oneindig veel dienst. Ten derde, de braspartijen der schui- mersbende is eene der voorname oor zaken der nederlaag der katholieken. Die braspartijen hebben walg en afkeer le weeg gebracht, zelfs bij de personen die er voordeelen uit trokken, en hebben aan veel twijfelaars kazak doen koeren. Ten vierde, de vrees voor geestelijken dwang heeft ook menige stemmen doen geven aan de liberalen. Men weet hoe de geestelijken ten opzichte hunner kerkbe dienden le werk gaan. Niet alleen mogen deze bedienden niet liberaal zijn, maar zij mogen er zelfs den schijn niet van heb benmen verbiedt hun, op strafte van afstelling, liberale gazetten te lezen, naar liberale herbergen te gaan, liberale ge zelschappen bij tc wonen, hunne kinde ren naar wereldlijke scholen te zenden, enz. in een woord, men behandelt ze als slaven. Moesten, zegde menige kiezer, de geestelijken meester zijn op het stad- huis, een oprecht schrikbewind zou er heersehen cn zij stemden voor de liberale lijst. Ten vijfde, het hoog schoolgeld en an dere onkosten, die men in de katholieke scholen betalen moet, en dit-voor menige ouders zoo zwaar vallen, hebben aan de katholieken ook veel stemmen doen ver liezen. En geen wonder, want bel onder wijs der kinderen is voor veel ouders, die onder geestelijken dwang staan, eene wel hooge contributie, en deze ouders vreesden met grond, dat, met dc zege praal der katholieken, deze contributie nog zou vermeerderen. Ten zesde, de brouwerij met God en de geestelijke tap hebben veel katholieken doen klaar zien zij hebben geschrikt voor de uitbreiding der macht onzer geeste lijken en zij hebben met de liberalen medegcholpen om die macht in le toornen. Dit zijn de voornaamste oorzaken der verpletterende nederlaag der katholieken. Verheugen wij ons, in het belang van Veurne, over deze nederlaag; hopen wij, dal onze geestelijken tfe les, welke zij van de kiezers hebben ontvangen, lang in het geheugen zullen houden en dal zij tol hunne verbetering moge strekken; be trouwen wij, dat onze zielenherders voor taan zullen ophouden onrechtvaardig dc eéneii ten nadeelo van de anderen tc be- voordeeligcn, en dat zij, als ware opvol gers van Christus, in liefde en nederig heid, vrede en verzoening onder de men seden zullen bewerken. Oog voor oog, tand voor tand. In de gemeenten van ons arrondisse ment zijn er nog al eenige liberale gemeentebestuurders gevallen, en eenige die, huilen alle verwachting, een klein getal stemmen hebben bekomen. Dit is te bejammeren, doch hel zal. hopen wij, tot les dienen aan onze vrien den van den builen. In hel algemeen laten de liberalen, in de landelijke gemeenten, zich door <h geestelijken in den zak steken om in d< gratie tc slaan van M.’ den pastor diinei zij hem niets weigeren, noch aan hem noch aan zijne achterloopers, zij helper zijn gezag en zijne macht vergrooten, inaar alt hel kiezing is de liberalen zijn den uil. Welhöe, liberale landbouwers, gij be- voordeeligt de geestelijken op alle wijzen, gij vult hunne beurzen als zij op uw hol komen, gij gééft hun presenten, gij doei hun missen en jaargetijden zingen zonder noodzakelijkheid, gij stelt uwe peerdeu ten dienste van menige kleine kiezers slaven van den pastor voor vervoeren en voor labeuren als gij vraagt om in den gemeenteraad te komen of er in le blijven, de pastor en zijne slaven wei keu legen u en doen u schande en oneer aan Gij liberalen van den builen, gij bij zonderlijk die in de kiezing te lijden hebt gehad, verandert uw gedrag: geeft zoo weinig als mogelijk aan de geestelijken en houdt op ze als uwe meesters te be handelen; houdt ook op u ten dienste le stellen van de kleine kiezers die u vijan dig zijn geweest, en als zij u nog dienst komen vragen, verzendt ze naar den pastor, naar den kapelaan, volherdl kloekmoedig in uwe wederwraak.... doch binnen driejaar inoogl zij zeggen: alles gelijk le voren, op voorwaarde, dal wij en onze vrienden voldoening in de kiezing bekomen, op voorwaarde dat men ons eerbiedige gelijk het betaamt». In veel gemeenten hebben de geeste lijken en hunne slaven ten opzichte van personen, die aan hunne medeburgers buitengewoon veel dienst bewijzen, schan delijk gehandeld, cn dit gedrag verdient gestralt te worden. Oog voor oog, land voor tand. t H|j koninklijk besluit van 2 november 1881, is het ontslag aanvaard, aangeboden door den hoor .1. Devriohdt, als burgemeester van Avekappelle. Bij koninklijk besluit van 3 november 1881, is M.,l,e Van Ackcre, geboren .Maria Doolaeghe, dichteres te Dixmude, ridder van hot Leopolds orde benoemd. Holloway's en Zalf Pillen.Eene genezing voor zweren, aambeien, fistula en zweren 1)7 vele voldoende genezingen die bij het gebruik van deze odwaardeerbare Zalf vooi komen in de raqnïirpnw.ium i ii i wi iii jii.i i ir.LiimMMMnziai

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2