I VAN VEURNE I ®s llf® I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1P OL— ZATERDAG 12 NOVEMBER 1881. .J AAK. IS Kovembei*. Kortrijk Si. Nikolaas Aalst Mechelen Verviers Leuven Doornik St-Jans-Mölenbeek Elsene Schaarbeek Namen Sl-Josse-lcn-Noode Sinl-Gillis Bergen Jumet Lier Roussclaere Turnhout Aeu me, De Kamer. De wetgevende zittijd werd dinsdag zonder plechtigheid geopend. Do Kamer heeft hare werkzaamheden hernomen onder voorzitterschap van den heer Biebuyckouderdomsdeken. Zij heeft de kiezing van M. Hardy, als repre sentant van Bergen in vervanging van M. Dcfuisseaux, goedgekeurd. De bisschop van Namen, de hevige aan stoker van den opstand der belgische geestelijkheid tegen ’s lands wetten beeft ter gelegenheid van den B0ile" verjaardag der stichting van het seminarie van Bas- logne eene redevoering gehouden waarin hij verklaart dat het de Paus zelf is die hem heeft opgelegd van te volherden in den begonnen strijd. Toen hij zich over twee jaren te Rome bevond en op het punt was naar Belgic weder te koeren vroeg hij den H. vader of deze hem niets opteleggen had. Twee zaken zegde hem de vertegenwoordiger van Christus op aarde, de eerste is: dat gy den strijd tot het uiterste zoudt voort zetten, de tweede, dat gij de kloösterorders in uw bisdom met zorg zoudt bewaken. Steunende op dit woord, heeft de bis schop er bijgevoegd, bevestig ik mijnen krachtdadigen wil om het bevel des Heili gen vaders puntig na te komen. Ik zal tot het uiterste strijdenIk weet dat de strijd voor mij eene strenge plicht is; de plicht De kiezing van M. Masquelicr tot re presentant van Bergen is woensdag door de Kamer goedgekeurd. M. Masquelier heeft den vereischten eqd afgelegd. M. Olin heeft bij deze gelegenheid on der ’t oog gebracht, hoe willekeurig in zekere kiesbureelen werd overgegaan tot het vernietigen van stembriefjes. Hij zal deze kwestie op nieuw aanraken tijdens de bespreking van hel budjet van bmiieii- landsche zaken. Het samensteller! van het bureel heeft ■B Seraing Gemeenten van 20,000 a 23,000 zielen. Anderlccht leverd. Gemeenten van 100,-000 zielen en daarboven. Brussel Antwerpen Gent Luik Gemeenten van 23,000 a 100,000 zielen. Brugge De Senaat. In afwezigheid van den ouderdoms deken werd de Senaat dinsdag geopend door M. d’Anelhan; terstond weid over gegaan tot het geldig verklaren der ver kiezing van M. de Thuin, tot senateur van Bergen in vervanging van wijlen M. Hubert. Hel bureel werd samengesteld als ver leden jaar, te weten voorzitter, M de Selys Longchamps; ondervoorzitter, MM. de Labbeville en de Wandre; secreta rissen, MM. de Looz-Corswarem on Tercelin-Monjeot; bijgevoegde seki cla rissen, MM. Biart en d’Andrimonl; kwestors. MM. Devaddgr en Balisaux. In deze stemmingen hebben zoowel de rechter- als linker zijde voor hunne kandidaten gestemd. Na aanduiding van twee kandidaten voor het Hof van Cassatie en hel samen stellen der bestendige Commissies, is de Senaat tol nader order uiteengegaan. Borgerhout Gemeenten van 15,000 a 20,000 zielen. Lokeren IJper Oostende Gilly Hel is een koddig verschijnsel, hoe de klerikalen zich vaslklampen aan de uit slagen der kiezingen in de onbeduidendste buitengemeenten. Hunne vreugde ziende over die schitterende zegepralen moei men wel overtuigd zijn van hunne onmacht, van hun krachtverlies, van hun wan trouwen in zich zelven en in de macht hunner princiepen. Er Jigi daarenboven in die vreugde eene bekentenis, welke zij beter zouden doen zorgvuldig te verber gen. Die bekentenis is deze: in honderden groole en kleine dorpen, waar wij, kleri kalen, tol over eenige jaren, ongestoord meester waren, waar de pastoor de alleenheerscher was, steken er thans liberalen stoutmoedig den kop in de hoogte en durven reeds in de kiezingen de klerikale kandidaten bestrijden. En die strijd zal langzamerhand uitgebreider en hardnekkiger worden, tot dal, ten lange laste, ook op den builen de spreuk zal toegepast worden elk vrij en meester op het zijne: de burgemeester op het Raadshuis, de pastor in de kerk, de onderwijzer in de school en elke burger in zijn huis. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderieekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe ie zenden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh Relgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n unmer 10, c." Bekendmakingen 20 centiemen den moet onze leus zijn en wanneer eens de plicht gesproken heeft, moeten wij noch de groolcn, noch de machtigen der aarde vreezen. Ziehier nu van eenen anderen kant de nieuwe rectordêr universiteil van Leuven die een publiek document aanhaall waarin de Paus leert dat: de katholieken bet voorzichtig gedrag der kerk voor oogen moeten houden en navolgen, indien zij nul voor hel algemeen willen stichten..... zoo als het gewoonlijk met de mensche- lijke zaken toe gaal, zegt de II. vader, is de kerk soms verplicht kwalen te gedon gen welke het bijna ónmogelijk zou zijn te beletten, zonder zich aan ergere onheilen en beroerten bloot te stellen. Wie van beide moeten wij nu gelooven; de bisschop van Namen die beweert van de Paus zelve hél bevel ontvangen le heb ben om tol het uiterste te strijden, of wei van den rector, die van zijnen kant be weert dat de II vader de katholieken uil- noodigl om vrede te maken en de. wetten des lands te eerbiedigen ten einde ergere onheilen te voorkomen. Indien zij beide waarheid spreken dan is hel eens te meer waar gemaakt dal de Paus in bijzondere gesprekken de belgi sche geestelijkheid aanstookt terwijl hij in openbare schriften den vrede en de gema- tigheid aanpreekt; in andere woorden dat hij in de eene hand vuur en in de andere water draagt. Mgr. Dumont heeft overigens altijd Leo XIII daarvan beschuldigd en M. Frère- Orban beeft het tijdens de bespreking der onderhandelingen met het valikaan mei onlegensprekelijk en officieelc stukken bewezen. die een liberaal bestuur hebben, en slechts acht die een klerikaal be stuur bezitten. Twee derden dus voor de liberalen, en maar een derde voor de klerikalen. Dat is juist de evenredigheid voorispruilende uil de ofiicieele schoolslalistiek. Een derde der schoolbevolking behoort aan de klerikale scholen; de twee derden aan de ofiicieele scholen. En toch roepen de klerikale bladen victorie Als zij te vreden zijn, welnu! dan zijn ze niet weinig te vreden. kiezing van 1882 voorspellen. Dé liberale partij zal te Gent met eene sterke meerder heid zegepralen, en aldus is hel voort bestaan van het liberaal ministerie ver zekerd. En verder: Het is voor een gouvernement en voor eene partij eene groote macht zeker le zijn van den dag van morgen. Wij mogen het aan onze vrienden in volle vertrouwen zeggen: de stad Gent komt aan het liberaal Staatsbestuur eenen duur tc geven, die hem zal toelaten krachtig en vruchtbaar zijn werk van nationale verdediging voort te zetten. Laat nu de klerikalen, tegen hun hert on hun geweten, victorie kraaien over het behoud van Brugge, de stad der kloosters en der bedelaars!Laat hen juichen over eene gedeeltelijke over winning in sommige plaatsen van het Walenland, waar de liberalen voor hel oogenblik elkander niet venstondeu I Laat hen vooral den zoeten troost, over wonnen le hebben in veel kleine vlaam- sche steedjes en in een groot getal dorpen!.... Dal alles beeft niet veel te beteekenen, omdat hel weinig, of beter geenen invloed kan uitoefenen op de lot bestemming des lands. Dit zal zonneklaar blijken uil de kiezingen van Juni 1882 voor de gedeeltelijke hernieuwing der wetgevende Kamers. De kiezingen en de klerikale bladen. De strijd is heet geweest, maar hij heelt geen beslissenden uitslag opge- De liberalen hebben hunne stand plaatsen behouden, wij behouden en versterken de onze. Ziedaar de bilan van den toestand. T Is de klerikale drukpers die zoo spreekt. Die woorden gevloeid uit de pen van fanatieke prieterorganen, getuigen ten overvloede van de misrekening, van de ontevredenheid, van het spijt der klerikale partij over den algemeenen uit slag der gemeentekiezingen. Hadden zij maar een weinigje stof ge vonden om zich te verheugen, wat zouden zij gejuicht en gejubeld hebben; wal zouden zij den aanstaanden val van het geuzenministerie in de vier winden des hemels, uitgeroepen hebben Maai' de liberalen hebben hunne stand plaats behouden Welke pijnelijke bekentenis Hoe moet hun het hart gebloed hebben, bij het schrijven van dien regel Aldus, al hel geweld der geestelijkheid legen de nieuwe schoolwetten; al de ophitsingen des volks tegen de scholen zonder God en de meesters zonden geloof; al de vossenstreken tegen de liberale besturen der groote steden; al de samen zweringen van independente!! en kleri kalen; dc verleidingen van het geld en van den godsdienst, dit alles is ge bleken onmachtig te zijn tegen hel gezond oordeel en de liberale overtuiging van dc burgers der groole steden. Brussel komt zegevierend uit de onl- zaglijkste samenspanning welke er ooit werd gesmeed; Luik werpt de klerikale strijdhonden ganseh overhoop; Namen en Leuven houden, het liberale vaandel Uier in de hoogte; Antwerpen waar de meetingisten op de overwinning reken den slaat hen plat als een vijg; Gent, de stad der Arlevelden, waarde klerikaal in de vesting zocht tc sluipen, gelijk de vos in een hoenderhok, wipt hem buiten met 1700 stemmen meerderheid I Deze laatste triomf is vooral veel be- teekend in Juni wordt andermaal dc kieslecrling in Gont geworpen, niet zoo als heden, voor het bestuur cener ge meente, maar voor hel beheer van het gansche land. Welnu van heden af is de strijd beslist. De liberalen zullen in Vlaanderens hoofdstad eene overwinning behalen, wellicht nog grooter en schooner dan die van 1878. De b'landre libérale, die er iets van moot weten, zegt in de duidelijkste bewoordingen De klesinrichting des lands is dus danig zegt dit blad dat hel lol des Gouvernement» van elke kiezing in het arrondissement Gent afhangt. Hewel, na den uitslag der kiezing van 25 Oktober, kan men, met zekerheid, den uitslag der drukregel. Rcklamen 50 centiemen den regel. A.r 307. Om zich le troosten over hunne deerlijke klopping die zij in de groote steden gekregen hebben, maken de klerikale bladen hunne lezers wijs, dal de klerikale partij dc zegepraal behaald heeft in hel binnenland. En nogtans werd dc klerikale politiek in meest al de groote sle den en gemeenten ten totaal ver oordeeld. Dit belet niet, dat de klerikale pers den uitslag der kiezingen over ’t algemeen uilkraait als eene victorie. Om le doen zien hoe zij hare lezers de waarheid verbergt, ja er zelfs stout op aan liegt, en om (evens haren valschen geestdrift wal le bekoelen, laten wij hierachter eene kleine tabel volgen, ontleend aan den Prccnrscür van Antwerpen, die den toestand vooi oogen stelt in de bezonderstc gemeenten des lands Laeken Charleroi In andere woorden In gcene enkele der viersteden, van ten minste 100,000 zielen, ze telen de klerikalen op T Stadhuis. Zij besturen slechts drij van dc veertien gemeenten, die 25,000 a 100,000 zielen lellen, en enkel vijf van dc veertien gemeenten, waar eene bevolking is van 15 a 25 dui zend inwoners. Van de 52 meest bevolkte ge meenten van Belgie zijn er i; O 1 11 11 n e 1 t 5- 51 6- 32 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 DIXMUDE NIEUPORT 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 59 9- 10 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 11-50 2- 59 3- 22 6-15 6- 46 7- 15 9-28 10-42 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5- 42 6- 19 9-15 10-42 T-—"--r-r VVie moeten wij gelaoven? l NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE Lib. Gomeentcb.” Klerik. Gemeentebest. 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 11-00 3-09 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 ■Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gtent naar Brussel en Dixmude naar A’ieuporL DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL En zij ,ju3)clen As-j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1