IC VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT .V.' 55/ 508. JAAR. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1881. durven laten voordragen, Veurne, 119 November. r I>e vrijheid {gelijk in ISetgië. Men zegde wel eens en wij mochten om die lofspraak over onze vrijzinnige instellingen recht fier zijn de vrij heid gelijk in België. Ons dunkt, dat onze klerikalen in de huidige lijden, hoezeer zij dan ook kermen en klagen, die spreuk lot hunne leus moeten aange nomen hebben. Ons gezegend oord is immers wel een paradijs op aarde voor de mannen der Kerk. Wij gewagen hier niet van al de menig vuldige vrijheden ten wille van paters en priesters van alle slach in ons Charter neergeschreven; ook niet van sommige andere, welke zij zich buiten en legen alle wellen weten aan te matigen. Neen, een nieuw geboren vrijheid bedoelen wij wij willen spreken van de vrijheid om ongestraft tegen de wellen des kinds in opstand te komen; en het volk er legen aan te zetten. Heeft de vrijheid met den opstand tegen de wel wel iets te maken’Zien wij wat in een naburig land omgaat. Een ieder is met den ougelukkigen toestand van liet katholiek Ierland bekend. Daar ook heeft men het volk tegen het lioogcre bestuur welen op te jagen daar ook wordt het gezag der wet miskend, de overheid gehoond en gelasterd. Daar ook houdt men oproerige vergaderingen, waar geen smaad aan de mannen van bel be stuur gespaard wordt. De pers voert er eene niet min hevige taal als ten onzent. Ginder ook heeft de geestelijkheid het vuur helpen aansteken; nu toch weet zij zich in bet uur des gevaar», voorzich tig genoeg, terug te trekken. Immers in liet klassieke land der vrij heid hebben de mannen, die aan liet be wind zijn, en over de rust en de orde verantwoorden, besloten krachtdadig en vastberaden te werk te gaan. Zij 'willen aan de onlusten een einde maken en de rustsloörders met onmacht slaan. Zij willen het gezag d< r wet door allen, en overal kost wat kost doen eer biedigen, on rust en vrede aan de bevol kingen verzekeren. Te dien einde meenen zij de krachtigste de strengste maatrege len te moeten aanwenden. Zij denken, die mannen die Glastonë, Bright, Forster Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels-of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag loc te zenden. Gekende feilen willen wij hier niet uit eenzetten, noch de geschiedenis van den schoolstrijd in België gedurende de twee laatste jaren verder beschrijven. Hetzij ons genoeg vast te stellen, dal, sedert de laatste schoolwel, de geestelijkheid te ontzeilt in gedurigen opstand is tegen overheid en wet, en zonder ophouden ons volk tol minachting en overtreding der bestaande wetgeving aandrift. De ministers worden als schurken uilge- scholden, de wet als een onzedelijk en goddeloos iets voorgesteld. Om de regel matige uitvoering daarvan te keer te gaan, zijn geene middelen voor onze priesters of te wreed of te laag. Als een ellendeling wordt uit de Kerk gebannen, al wie aan dal blind fanatisme geen ge hoor wil geven, en meent, dal hij tevens God en Staat getrouw kan blijven. Hoe onmogelijk het ook schijne, de ergste misdaad in de oogen onzer gezalfden, voor welke zij dan ook geene vergiffenis te schenken hebben, is wel zijnen plicht als burger na te leven, en de wetten des lands gelrouwelijk uit te voeren. Ook ziet men te onzent het droevig en ongehoord schouwspel, dat personen die getrouw heid gezworen hebben aan de wetten des lands, in geweten meenen diezelfde wet ten te moeten met de voeten treden, er zich op toeleggen op allerlei wijzen de toepassing ervan te verhinderen, ja, zoo mogelijk, heel en al te beletten. Zoo ziet men niet alleen bijzonderen, maar ook personen met eene openbare hoedanig heid bekleed, door het hoogere bestuur aangestelde lichamen samenzweren om met vereenigde krachten, beurtelings openlijk of bewimpeld, tegen de wet en hare verdedigers den strijd te voeren. De burgers zijn, als T ware, in twee legers verdeeld, welke als vijandige troepen tegen elkander staan, de eene om het gezag der wet af te breken, de andere om het te verdedigen. Ziedaar in breede trekken de vrome daden onzer geestelijkheid; want die toe stand is eerst on vooral haar werk. Tot loon dan ook van zoo kostbaar eenen arbeid worden onze priesters door den Staat rijk betaal, en alle kerkelijke instel lingen door de Schatkist mild begiftigd. Voldoen zij immers niet aan eene maat schappelijke behoefte’ Prediken zij niet bet Evangelie van Jezus, die leer van deugd en heerlijkheid’ Ja, prediken doen zij, maar hunne leer is die der plichtver- krachling; het Evangelie dat zij verkon digen is het Evangelie van den burger oorlog. Want, men bemerke hel, het is voorzeker aan onze priesters niet te wijten, indien het volk over het algemeen gerust en kalm blijft; geene ophitsingen toch worden gespaard, misbruik van zedelijken en stoflelijken invloed ont breekt er niet. Hebben wij overigens, te midden onzer bedaarde bevolkingen, geene onlusten te betreuren gehad, waar een priester eene voorname rol in speel de, en waar hel bloed gestroomd heeft? De droeve zaak llcule is nog in aller geheugen. Wal te doen, zal men zeggen De vrij heid van onderwijs, de vrijheid dér. druk pers, de vrijheid van het woord, de vrij heid inzonderheid van hel woord des priesters in den predikstoel, zijn zij niet door onze wellen gehuldigd? Hel is zoo, doch, de vrijheid van legen de wetten des lands op te staan en het volk er legen op te ruien, die vrijheid, zoo wij meenen, staal nergens in onze wetgeving geschre ven, wellicht omdat die vrijheid door den Syllabus niet is gedoemd geworden wordt zij door de klerikalen geëischt als een recht. Zc winnen nog altijd. Wij hebben goed te bewijzen dat de kiezingen voor de hernieuwing van de gemeenteraden eene felle davering is geweest voor de kleri kale pailij, zij blijven beweren dal zij gewonnen hebben. Die mennen van het verleden willen geene rekening houden van wal zij vroeger gezegd, geschreven en gedaan hebben. Zij welen nog- tans wel, toen de wet van 1879 op het onderwijs in voege gebracht werd, al de’ljeven in geheel hot land zijn opgestaan en zij met over tuiging uitl iepen: Die wet is de dood van het liberalism Laat het kiezing zijn en nergens zal er nog een libe raal te vinden zijn. Te Gent, kondigde de Dien Public en zijn socius, den val van het libe raal bestuur aan; hel vlaamsch klerikaal blad drukte zelfs alle dagen eene formuul tegen hel libe raal bestuur, en voorzegde met veel blaai en zekerheid den strijd voor 25 October en de kiiisching van hel stadhuis. En wal is er van al dat lawijt, van al die banvloeken, van al die personen die gedoemd zijn door bisschoppen en paus, geworden balde klerikalen nergens in eene slad van belang, niet hun vaandel zijn durven voor den dag komen. Dal zij in al de hoofdplaalsen der provinciën, ’lis te zeggen in al de groole steden geklopt zijn, behalve in liet verkwezeld en uitterend Brugge. Dal zij op vele buitengemeenten eene nederlaag geleden en in vele dorpen, waar nooit strijd is ge weest, men mannen gevonden heeft, die legen den dwang en de onverdraagzaamheid der geestelijk heid zijn opgeslaan. Dat in al de plaatsen wat erin 1882 kiezing moet zijn voor de Kamer, de liberalen gewonnen hebben en daardoor verzekerd zijn van den toekomenden zegepraal. Zij brengen wel in dat zij te Dooruijk vier leden (in de ballote- ring) hebben doen kiezen, maar daar hebben zij zich niet als kleri kalen maar als controleurs, enkel om alles wat na te zien; die kiezing is van geen belang voor wat de uit slag der wetgevende kiezing in 1882 moet zijn. In de voorsteden van Brussel, waar dindependenten gekozen zijn, hebben die kiezingen ook geen politiek karakter, daar zij geheel op bestuurlijk terrein zijn gedaan en de klerikalen 'zich natuurlijk bij de ontevredenen hebben gevoegd zooals dit altijd hunne gewoonte is. Indien de klerikalen zonder mas ker waren opgekomen en de kie- ziugen op hel politiek terrein had den gebracht, dan ware hunne nederlaag wel honderd maal groe ier geweest. Vermits zij met hunne davering te vreden zijn, des te beter voor hen; wij zullen ze middelerwijl voor 1882 een vesije gereed maken dal ze langen lijd zullen kunnen dragen. de nieuwe ministers zich niet als specialisten doen kennen. Het onderhoud, dal. prins von Bismarck maandag met den keizer van Duilschland heeft gehad, heeft lang geduurd. Volgen de Kolnische Zeiltuig zou de prins van den keizer de machtiging bekomen hebben om met de leden der partijen, die eene meerderheid in den Reichstag zouden kunnen vormen, in onder- handelingen te treden, ten einde te zien op welke voorwaarden zij hem hunnen steun zouden willen verleenen. De personen die een abonnement voor het geheeie jaar 1882 op het Advertenlie.blad nemen, zullen het blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvangen. Overzicht. liet nieuw fransch kabinet is samengesteld en de keus door .M. Gambctta gedaan, heeft maandag •■avond de goedkeuring van den voorzitter ontvangen. Ondanks de moeilijkheden op hel laatste oogen- blik ontstaan, ten gevolge der houding van de heeren Leo Say en de Freycinet, heeft -de krisis niet lang geduurd en is zij opgelosl op eene wijze, die voldoening zal geven aan de republikeinen. Ziehier de lijst der ministers die in den Journal o fliciel is verschenen. Builenlandsche zaakeu, M. Gam- Letla. Binnenlandsche zaken, Al. Wal- «leck-Roiisseau. Openbaar onderwijs, AL P. Bert. Oorlog, de generaal Campenow. Financiën, AL Allain-Taigé. ■Openbare werken, Al. Raynal. Posten, AL Cocbery. Handel, AL Bouvier. Justitie, AL Gazol. Zeevaart, de admiraal Gotigeard. Landbouw, Al. Devès. Schoone kunsten, AL A. Pi oust. Ziehier nu de lijst der Slaats- oiKler-sekretai isse.n, door AL Gam- bella aangeduid Builetilandsclie zaken. .AL Spul- ler;1 financiën, AL Lelièvre; ooi log, AL Blaudin; binnenlandsche zaken, AL Develle; justitie, AL Martin Eeiiillée; landbouw, Al. Gaze; han del en koloniën, Af. Fame; open bare werken, AL Lesguillier. Er is een nieuw ministerie opge richt van schoone kunsten en nijverheid; hel departement van koopli.tndel is van dal der nijver heid gescheiden. De lijst welke de ministers uit maakt, duidt aan dal Ai. Gambctta met veel moeielijkheden heeft te handelen gehad in hel samenslellen van zijn ministerie, liet is dat niet dat hel hoofd der meerderheid had gedroomd. Verschil van denkwijze op versebillige kwestien, zoo als den afkoop der spoorwegen, de omkeering van 5 p. h. slaalsrenle en op de progressistischc houding, die het kabinet wil nemen, hebben AL Gambctta belet zich door man nen te doen omringen, waarop hij rekende. l)c heer Gambctta zal eene moei lijke taak te vervullen hebben; bij uitzondering van AL Paul Bert, wiens programma voor het onder wijs geheel is afgeteekend, van de heeren Cochery en Gazol, die deel maakten, van het ministerie Ferry, Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Door Slad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gatisch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklaiiien 50 centiemen den regel, f Verl rekuren van den !jzer<>nueg van Ifruinkcrke, Veurne, Gent naar Uirussc! en Dixnmde naar Vieunort 1 11 J. 1 i 1 Ic l. 1 I I 11 I 4-2G 7-10 9-31 5- t t t S t 1 r i 11-50 2- 59 3- 22 5-35 8-Ó6 8- 28 9- 02 DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT - 6-20 7-14 10-11 10-32 10-58 3-02 6-07 8- 59 9- 10 5- 42 6- 19 9-15 10-42 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 DUINKERKE ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 9-00' 10-25 12-23 12-45 1-11 NIEUPORT (Stad) 7-00.9-00 11-32 2-05 1-17 5-51 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-12 6-19 7-41 7- 48 9-51'12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE txaxiranrn w - o - 5- 54 11-00 3-09 6-15 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-2G 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1