Rechterlijke kronijk. De volgende zaken zullen opgeroepen worden in de 2° serie van liet 4' kwartaal, voor liet hof van assisen van Westvlaan- deren Maandag 12 en dinsdag 23 december, Constant Priem, beschuldigd van moord poging openbaar ministerie M. den substituut De Poortere; verdediger Mr Lebbe. Woensdag 14, Conslantinus Cusarl brandstichting; openbaar ministerie M. den substituut - procureur De Poortere; verdediger Mr Theopliile Vanden Bossche. Donderdag 15, Bernard De Wilde, aanslag op de reden; openbaar ministerie M. den subsliluul-procureur De Cock; verdediger M’ Albert Van Galoon. Vrijdag 16 en zaterdag 17, Mathilde Roubidou, kindermoord; openbaar minis terie M. den substituut De Cock; verde diger M' Jules De Busschere. Maandag 19, Edmond Vanden Bulcke en Felix Van Uoonacker, dieften met be zwarende omstandigheden; openbaar mi nisterie M. den substituut De Poortere; verdedigers MM" Henri Faicl en Leun Sanders. Op stadhuis even als in de Wetgevende Kamers, hebben de afgezanten tot zending hel zoogenaamd geloot onzer vaderen te verdedigen tegen dezen die niet anders vragen dan licht, waarheid en wijs be stuur. Men vat dadelijk dat de politieke gees telijkheid in name van het klerikaal ge- gclooye de vertegenwoordiging der min derheid verstoot. Het zijn onbedachten die daarover raaskallen en de katholieken die dc daden en de werkingen der meer derheid begeeren te bewaken, zijn groote domme koppen. Dat is klaar De stad’s linantien verkeeren in oenen voorspoe dige!) toestand. Overal waar de liberalen meester zijn, is de kontrool der katholie ken hoogst noodig Echter in de groote steden geschiedt alles in het openbaar. Men ziel daar de raadsheeren voor hunne kiezers verschijnen en rekening geven over hun gedrag. Alles wordt zorgvuldig onderzocht en uitgedacht, wantin stad redeneren de burger». Slecht of goed, zij onderzoeken. Iedereen zingt zijn liedje, doch iedereen beslist navolgens goed dunken over de politieke richting hunner vei tegenwoordigers. In de klerikale sleden en op vele bui ten gemeenten is hel M. den politieken Pastoor die zulks doet. Waarom, zouden de vertegenwoordi gers der priesters ruchtbaarheid geven aan de stadszaken Waarom, lieven Heer, zouden zij het publiek inlichten over den wezenllijken toestand der stads geldkas? Waarom zouden zij publieke vergaderingen hou den, waar hunne onbetwistbare onbe kwaamheid alleen zou schitteren De politieke priester verlangt werktui gen, enkelvoudige papegaaien die gretig en slavelijk onderworpen zijn verders als hij te vreden is, als bel geld voor kerken en kloosters zottelijk verkwist wordt, iedereen moet en zal stille zwij gen, want de weerspannige)) zijn geuzen. Hoelang zal dien betreurenswaardigen toestand blijven duren Zoolang de eerlijke burgers den moed niet zullen hebben, klerikalen laster en smaad ie misprijzen, om de alleenheer schappij der politieke geestelijkheid te trot seeren. De klerikale priester zou eindigen met godsdienst en vaderland ten gronde te helpen. Kleine beken maken groote stroomen. Iedereen, wie uil zijne eigene oogen zag, heeft kunnen bemerken hoe de gees telijkheid op de gemeentekiezingen ge werkt heeft om overal hare strooimannen in de gemeenteraden te plaatsen. Wal mag toch de oorzaak zijn dat zij zoo zeer aan de heerschappij der aard- sche goederen verkleefd zijn!.... De godsdienst zullen wij volgaarne ter zijde laten; immers, priesters, bisschop pen en pauzen zijn toch maar menschen van vleesch en beenderen gelijk alle andere Indien er dees gcene zekere ■reelitstrceksclie voordeelen aan verbonden ■waren, dan zouden zij- zich zoo niet wenden en koeren als duivels in een wijwatervat. Eenige ontdekkingen komen hel licht spreiden over deze zaken, zoodat men mag zeggen de brave gezalfde des Meerei) verlangen alleen meester te zijn van de openbare besturen, omdat zij dan in de kas kunnen zien. Inderdaad in de provincie Braband is «r eene liberale bestendige Deputatie. Verleden jaar zijn er eenige bemerkingen gedaan in den provincialen raad, betrek kende de rekeningen der kerkfabrieken. De bestendige deputatie wierd dan verzocht deze rekeningen ecus van dichtbij te onderzoeken, ter oorzakeder misbrui ken die er sedert onheugelijke tijden in geslopen waren. Om dus haar werk niet te zeer in te wikkelen, is zij begonnen met de rekeningen van de verschillige kerken van Brussel cens goed uit te pluizen. Voorwaar, de leden der permanente deputatie moeten toch godsdiensthaters zijn Walonze gezalfden ties Meeren, onze priesters van onrechtvaar digheid verdenken!Hel is waarlijk moeilijk om zijne oogen te geloovenEn toch hebben zij van de rekeningen der kerkfabrieken de som van 150,000 fr. geschrabt, die er onrechtvaardig opge bracht was!.... 150,000 fr. voorde stad Brussel alleen Zoo betaalden de kerkfabrieken aan tiunilc HH. Pastoors een bijvoegsel op hunne jaarwedde, alhoewel zij reeds door den Staat bezoldigd zijn, en eene vrije woning hebben; en alhoewel zij daaren boven alle dagen nog vetbetaalde missen hebben. Zoo kregen de onderpastoors ieder nog 1100 fr. ais schadeloosstelling voor woon plaats. 1100 fr. voor iemand diegeene familie te huisvesten heeftHoe lekker Hoevele duizenden bedienden van den Staal zijn er niet die alle jaren nog geene 1100 Ir. in hel geheel te verteeren heb ben, alhoewel zij soms vrouw en talrijke kinderen te voeden, te klecden en te herbergen hebben1 E»c verkeerde wereld. Vroeger verweten de klerikale bladen gestadig de personen, die hunne onver draagzaamheid bestreden, dat al de libe ralen en vrijdenkers, als zij op sterven lagen, blij waren een priester te doen roepen. Het is nu het omgekeerde; het zijn nu de geestelijken die, zoodra zij hooren dat iemand erg ziek is, zich naar hel huis begeven en alle pogingen aanwenden om bij den zieke la komen, ten einde hem te mogen berechten. Dezer dagen heeft te Chapelle zich hel zonderling geval opgedaan, dat een deur waarder, aan den pastoor van Chapelle, eene dagvaardiging heeft gebracht, hem verbiedende een lijkdienst te doen voor een jongeling, die op zijne parochie was overleden. De pastoor had het inzicht doen kennen een lijkdienst te celebreren voor oenen jongeling zijner parochie. De vader heeft tol eenen deurwaarder toevlucht geno men om den heer pastoor te laten weten, dat hij zich moest onthouden van eiken dienst voor zijnen zoon die altijd een vrijdenker was geweest. Men ziel dal de zaken nu geheel zijn omgekeerd; de pastoors gaan nu schoon spreken om een lijkdienst te mogen doen, terw ijl zij vroeger, iedereen, die hun niet beviel, buiten de kerk joegen. Ware het niet dal er een broodje te verdienen is mol de uitvaarden, zij zouden er zoo niet aan houden.... Maar het geld Oh 1 dal is een gevoelige plaats. Het einde dor wereld. Onze lezers herinneren zich nog, dat het den 15 november was, dat de wereld moest vergaan. Hel was een godvruchtige profeet die dit voorzegd heeft. De sterren moesten uil den hemel vallen en de aarde vernieti; en. De geestelijkheid, die van alles gebruik maakl wat de menschen schrik kan aan jagen en haar profijten kan bijbrengen, had in vele gemeenten, op den buiten, hel vergaan der wereld op 15 november voorzegd, de buitcnmenschen aansporen de milde giften te doen aan de kerk, om hunne zielezaligheid te koopen. Nu staan die menschen te gapen, die hunne centen kwijt zijn, maar de pastoors zullen nu wel prediken dal hel vergaan der wereld uitgesteld is lot verder order. Morgen Zondag, om 11 ure voormid dag, Concert op het Stadhuis door onze koninklijke harmonie. 1. Marche des Grenadiers 2. Ouverture des Diamanls de la Couronnc Auber 3. Poaliln, mazurka de concert 4. Grande fanlaisie sur l’opéra la Traviata Verdi. Onder de gezwoornen van de 2* serie van hel 4‘ kwartaal 1881, van hel hof van assisen dezer provinlie, w aarvan de opening zal plaats hebben den maandag 12 december, onder liet voorzitterschap van M. Van dek Haegiien, raadsheer bij hel hol van beroep le Gent, vinden wij de hoeren Mercy, P., rentenier, Adinkerke. Vcrmeersch, 11., grondeige/, Dixmude. Domeis, A., brouwer, Loo. Veys, J.. notaris, Vlamerlinghe. Bij koninklijk besluit van 11 novem ber is er eene brigade der gendarmerie ingericht geworden te Clercken, samenge steld uil een brigadier en 4 gendarmen. Bij koninklijk besluil van 17 novem ber, na beslatiging van hel plan voor de schikking der static van Thielt, mogen, des noods, de noodigc gronden, volgens bestaande wellen, onteigend worden. Sluiting der jacht. Na den 3 de cember is de jacht verboden naar palrijs- sen en alle soorten van wilde vogels, uitgenomen de faisanten, kwakkels, bosch- hoenders, herten, veldhanen, overzcesche vogels en andere in de wet aangeduid. De jacht naar hazen en faisanten houdt op na den 3 januari 1882. Een koninklijk besluit van den 3" november, bepaald dal de pensioenen van onderwijzers, verschuldigd door de ontbondene pensioenkasseningesteld krachtens de wel van 1842, te rekenen van 1882 zullen betaald worden door de De Ceciliafeesten. Onze koninklijke harmonie vierde dins dag lest haar patroonfeest. Te dezer gelegenheid werd er de leden een prach tig concert aangeboden die opperbest gelukte. Hel Concert werd geopend door de harmonie die, op eene uitstekende wijze de schoone ouverture van les Diamanls de la C.ouronne en de groote fantazij la Tra viata uitvoerde. Deze twee stukken wer den, niettegenstaande hunne moeilijk heden, met veel juistheid, volmaakten samenhang, smaak en gevoelen van uit drukking voorgedragen en hebben liet talrijk publiek in verrukking gebracht. Donderende toejuichingen begroetten die uitvoering en hel was verdiend. Zonder aarzelen mag men zeggen dat onze har monie, in korten lijd, eenen oiitzagelijken vooruitgang heeft gedaan, die veel be looft voor het toekomende. M.’ Ilappë, de lalcnlvollc artist, speelde drie stukken op de violoncel met eene kundigheid zonder weêrga. Dit instru ment, dat zoo gevoelig aan het hart spreekt, werd door hem behandeld met eene verbazende behendigheid; de zui vere, tecdcre en levens deftige toonen welke hij er uil trok, wekten de bewon dering van het publiek op cn warme toe juichingen vielen hem ten deelc. Mej. Fischer, zangeres te Brussel, bezit eene schoone cn bevallige stem. Zij heeft bet concert veel luister bijgezet, met ons drie arias voor le dragen, die met veel kunde cn methode werden gezongen. De toejuichingen van bel gezelschap zullen haar bewezen hebben dat haar talent naar waarde is geschat geweest. M.r Grandmoulin, klarinet bij hel 2.de linie te Brugge, is een ervaren muziekact. Op eene lalcnlvollc wijze speelde hij twee arias op de klarinet die den besten bijval verwierven. Ook waren dc algemeene bravogeroepen hoogst verdiend. Een klüchtzang sloot dit overheerlijk feest. Op hel concert volgde een bal dat zeer levendig was. De boiling voor dc dames die den woensdag plaats had, is allerbest afge- loopen. Aan de boiling voor de mans hebben een 60tal leden deel genomen. Dezen genoeglijken avondstond werd vrolijk en levendig doorgebraclit. openbare schatkist. De aandcelen daarin verschuldigd door de provinciën en ge meenten, zullen jaarlijkse!) op hunne budjellen gebracht en aan de schatkist van hel rijk uilbetaald worden. De Moniteur van 20 november, bevat een koninklijk besluit van 17 november, waarbij de nieuwe uniform der burger wacht wordt vastgesteld. Hij zal ver plichtend zijn voor de infanterie op 1« januari 1883. Hij is onmiddellijk ver plichtend voor dc nieuw benoemde of gekozen officieren en voor de garden die nog niet gekleed zijn of hunnen uniform hernieuwen. Men meldt uil Oostende, 20 novem ber: Uit hel Forl Napoleon, bij den vuur toren, is eene aanzienlijke partij lood, voortkomende van platforms, verdwenen’ Men spreekt van eene waaide van 1000 fr, De diefstallen duurden reeds meer dan’ eene maand en zijn uitgekomen door eenen twist lusschen twee korporaals. De voornaamste belichten zijn korporaals. De simpele soldaten, gelast met de be waking van hel fort, werden omgekocht met 20, 30 en zelfs 50 fr. Een twintigtal mannen zijn reeds aangehouden. De korrektiouneele rechtbank van Gent heeft vrijdag een herbergier ver oordeeld lol 200 frs. boel voor verval- sching van levensmiddelen. De man had zijnen Hasselschen gemengd mei water, waarin hij eenige kilos peper te trekken had gelegd. Zaterdag avond heeft le Brussel een banket plaats gehad ter cere van den heer Julius Hoste, hoofdopsteller der Zweep voor den ijver die hij sinds lange jaren aan den dag legt, om de liberale denk wijze te verdedigen. Talrijke personen, waaronder de heer Buis, d. d. burge meester van Brussel en vele afgeveerdig- den der provinlie woonde hel feest bij. De dagbladen melden dal op ver- SCbillige punten, te Charleroi, te Luik, le Namen, enz., aardbeving schokken zijn gevoeld. Den 16 november is le Parijs eene nieuwe overeenkomst lusschen Belgie en Frankrijk gesloten, betreffende dc grootte en hel gewicht van pakken stalen van koopwaren, te verzenden door de post. Die pakken mogen niet meer wegen dan 350 grammen en ten hoogste 30 centime ters lang zijn, op eene breedte van maximum 20 centimeters en eene dikte van 10 centimeters. Te Boston heeft men onlangs een groot hotel in Tremontsteet ruim 13 voel verzet, om de straal breeder te maken. Hel gebouw is 69 voel breed en 96 voel hoog en heeft zeven verdiepingen. Door hel verschuiven geraakte geen meubel van zijne plaats en alles in hel hotel ging zijnen geregelden gang, daar de gaz-cn waterleidingen door beweegbare buizen door bleven loopen. Het gebouw werd voortbewogen door 56 schroeven, die door de hand bewerk werden en waarbij men gezorgd had dal dc drukking op de muren gelijkelijk verdeeld werd. Twee maanden en twintig dagen zijn met dc voorbereidende maatregelen heengegaan Hel verzetten zelf werd den 21 augusli begonnen en was den 25 afgcloopen maar de tijd er aan besteed was slechts 13 uur 40 minuien. De grootste snelheid was 2 duim in 4 minuien. De onkosten beliepen 30,000 dollars. Dil moet hel grootste gebouw zijn dal ooil op die wijze verplaatst werd. Dr. volksvermaken. In de laatste zitting van dc academie van zedelijke ei» politieke wetenschappen, le Parijs, heeft de heer Baudrillarl de aandacht geroepen der moralisten op zekere barbaarsche gebruiken die hij zou wenschen le zien verdwijnen, in zekere provinciën van Frankrijk. Het schijnt dat in Iraoscl» Vlaanderen de wreede gewoonte van de hanengevechten nog blijft beslaan. Dc menigte vermaakt er zich nog bij hel zicht dersluiplrekkingen van onschul dige dieren, legen elkander ophitst om hel een hei ander ie dooden. De fransche wel verbiedt nogtans die slechte volks vermaken cn de maatschappij tol bescher ming der dieren doet ijverige pogingen om den wensch der wel te verwezenlij ken. Echter wordt door velen de waak zaamheid der overheden bedrogen. In onze provinciën heeft dil wreed spel, denken wij, geheel en al opgehou den le beslaan en zoo er in den eenen of anderen uithoek ondanks de wel die hei verbiedt en straft nog lieden gezon den worden die zich daarin verlustigen, zullen zij, dank aan de toenemende be schaving, ook wel tol fijnere gevoelens komen en van dal onedel vermaak afzien. Maar andere barbaarschheden blijven ongelukkig niet alleen in den builen, maar in de steden bestaan. Wij bedoelen hel blinden van vinken, om ze le doen zingen. Misschien wordt die wreedheid nog hel meest in steden gepleegd, waar ervin- kenmaatschappijen bestaan, die soms prijskampen uilschrijvcn voor vinkenge- zang. Men gelooft dal dc vinken, opgesloten Mecliscbe lirieveii. Hrasyn. V. Lever- en Galkwolen De lever ligt onder de rechter-long en moet als het voornaamste afecheidingsorgaan van het menBchelijk. lichaam worden aaugemerkt. Haar functie is de afzondering van de gal. Het is voor het welzijn der menschen van het grootste ge wicht, dat geen atoring in haar functie ontstaat, daar haar aandoeningen steeds hevig zijn en vele andere organen in haar lijden worden medege- sleept. Is de werking der lever gestoord en zon dert ze niet voldoende gal af, zoo ontstaan niet alleen slechte spijsvertering en haar symptomen, verstopping, zure oprisping, opgeblazenheid, duizeligheid en beklemming, maar door do op- ecnhooping van gal in de lever zelve krijgt men hevige pijnen, een spannend gevoel in de lever streek, gebrek aan eetlust, braking on doen zich andere verschijnselen, die een zware ziekte aan duiden, voor. Maar al te veel menschen worden door de genoemde verschijnselen overvallen en deze als op zichzelf, en niet met de lover in ver band staande, ziekten aangezien en bestreden, terwijl ze allo een gevolg zijn van de gestoorde function van do lover. Wel do helft der menschen hoeft met deze kwaal rekening te houden, die volkomen in staat is het organisme in do war te brengen en te verwoesten. Daarom moet men leverkwalen en haar verschijnselen allerminst hetzij oppervlakkig behandelen, hetzij onopge merkt laten, ze eischen daarentegen eeno schie lijke en krachtig 'behandeling met passende ge neesmiddelen. Zoodra de gal zich in voldoende hoeveelheid van do lover afscheidt en regelma tig in het darmkanaal wordt afgevoerd, treodt beterschap in, do pijn houdt op, en tevens ver dwijnt do reeks ziekteverschijnselen. Dit gene zingsproces moet evenwel niet worden verkregen door sterk werkende on do ingewanden sterk aandoende geneesmiddelen, maar men moet al leen zacht werkende laxeermiddelen gebruiken. De door den Apotheker RICH. BRANDT te Schaffhausen (Zwitserland) vervaardigde Zwit- sersche pillen kunnen terecht aanbevolen worden als een wezentlijk in haar werking aangenaam, zeker en onder ieders bereik vallend genees- middel. Zo zijn in elkegoede Apotheek verkrijg baar in blikken doozun inhoudcude 50 pillen voor 70 cents, en in kleine proofdoosjes van 15 pillen voor 25cents. Ook worden zoop bestelling per brief uit het depót voor Veurne van do Apot- liokcrij wed*. Dobbelaars, verzonden. Algcnicenc tijdingen. I’ R O G R A M M A X.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2