1882 (832 IVIcuwe katholieke Bank Z non die tijdens de drie laatste dagen wild geschoten hebben, van dit alles binnen dien lijd te moeten gebruiken. En zulk een kerel, die wegens sclnifl- vervalsching veroordeeld is geweest en dus bel priesterkleed onteerd en bezoe deld heeft, laten de bisschoppen aan het hoofd eener parochie blijven. En zulk een veroordeelde, blijft het Gouverne ment zijne jaarwedde betalen Wanneer toch zal men hel voorstel van 31. Frère aan de dagorde stellen, welk slrekl om de jaarwedde af te nemen van al de geestelijken die zekere veroordee- ling hebben ondergaan Het is hoog lijd, dal er een einde ge steld worde aan ai die schandalen. Artikel 5 is dinsdag gestemd geweest. Een amendement van MM. Dansaerl en Scailquin nopens hel wild dat uil den vreemde koml, is verworpen geweest met 43 stemmen legen 42. Aan artikel 7, heeft M. Pecsteen de kwestie opgeworpen der jagers die mei hazewinden jagen zonder jachtverlof en zij die hunne hazewinden aan andere leenen. Die zaak zal bij de tweede lezing onderzocht worden. Ken pastoor-Schriftvervalscher. Hel ons toegekomen verslag over het .Schoolenkwesi te Baslogne (Luxemburg), bevat de volgende verklaring van den pastoor van Mande-Saint-Etienne, ge meende Longcliamps, mei naatn Victor Toubon, oud 41jaar Den 28 Mei 1874 ben ik door de cor- reclionneele rechtbank van Marche ver oordeeld. Dal is al oud; ik denk er niet meer aan; ik laat dat in de duisternis van den vergeetboek. Ik ben veroordeeld geweest lot zes maanden gevangeniszitiing voor verval- schitigvan openbare schriften. Het hof van beroep heeft dit vonnis bevestigd. In den loop van dit jaar werd ik veroordeeld lot 10 fr. boete, voor be- leediging van den gemeente-onderwijzer van Mande-Sl-Etiennc. Dok ben ik ver oordeeld voor hetzelfde feit tol 26 fr. schadevergoeding. Het is mogelijk dat ik gezegd heb, dal de huismoeders beter zouden doen een ponjaard in hel hart hunner kinderen te ploffen, dan hen naar de gemeente school te zenden. Ik herinner mij alles •nets wat ik gezegd heb. Vernis voorbij de zon gaaneen ver schijnsel, dal ook in 1874 plaats had, maar in deze eeuw en de volgende met meer kan worden waargenomen, in ver schillende landen worden toebereidselen gemaakt voor expedition naar het zuide lijk halfrond, waar hel merkwaardig ver schijnsel zichtbaar is, om daar slerre- kundigc waarnemingen te doen. De leden der veieeniging legen het gebruik van tabak zullen kiekenvleesch krijgen alszij dat vernemenEr is een blad verschenen, bestemd om lot de vei bl in king van den labak aan te zeilen. Dit blad kondigt cene statistiek af, waaruit men ziel dal er jaarlijks in Europa 5 millioen 2!) duizend kwinlalen tabak wordt ver bruikt. Vervolgens geeft liet blad eenige spreuken over den tabak. Lees dit! De tabak is de vriend van den man; hij troost de vrouw. De labak is de beste baro meter voor de gezondheid. In de ge schiedenis is geen voorbeeld te vinden, van oenen moordenaar die zijne misdaad gedaan heeft met de pijp ol de sigaar in den mond. Het is ónmogelijk te moor den oi te stelen terwijl men oenen snuif neemt, of zijne pijp aansteekt. Alle l ookers zijn brave mans. En daarachter trekken wij de ladder op. De discussie over de artikels der jacht wet is donderdag ten einde geloopen; al deze artikels werden aangenomen. Op voorstel van den heer minister van Bin- nenlandsche Zaken hoeft de Kamer be sloten, aanstaanden woensdag over hel geheel der wel te stemmen. Het ontwerp betrekkelijk het pensioen der leden van hel Rekenhof is uitgesteld lol den volgenden zittijd; alsdan zal het onderzocht worden tegelijker tijd met het ontwerp aangaande de algemeene verhooging der burgerlijke pensioenen. Nieuwe representanten. L’it Brussel wordt aan het Journal de Lil'/je geschreven, dat weldra de uitslagen der volksoplelling van 1880 zullen gekend zijn. De bevolking des lands is aange groeid met ongeveer 2i0 duizend zielen, welk getal recht geeft op cene vermeer dering van zes nieuwe leden voor de Kamer van representanten. Het cijfer der representanten zal dus moeten verhoogd worden van 132 tol 138. De nieuwe zetels zullen behooren aan de arrondissementen Antwerpen, Brussel, -Charleroi, Bergen, Luik en Aalst. De liberale meerderheid zou dieusvolgens eene aanwinst doen van ten minste 5 stemmen. De volksoplelling doel derhalve eens te meer blijken, dat het de liberale arron dissementen zijn, die gedurig in bevolking aangroeien, wal levens bewijst dat hel die arrondissementen zijn dje het meest in welvaart en voorspoed toenemen. Lager onderwijs. Mejuffer Augusta Quartier van Veurne, leerling onzer lagere meisjesschool, be- Algcmeene tijdingen. Zondag lest is er een solo-slim gespeeld geweest in de herberg den Ploeg, door M.' Schneider, brigadier der Gendarmerie. Daags te voren werd er eeneu gespeeld in hel Stadhuis, bij de wed' en kinderen Sobry, door den heer Duculot, ontvanger ad-interim der registratie en domeinen De minister van binnenlandscho zaken herinnert, dat de schikkingen van hel ministerieel besluit van 14 augusti 11. alsook die van art. 5 der wet van 26 februari 1846 en van het reglement van 23 april 1873 op de insectelcnde vogels, verbieden te koop te stellen, te verkno pen, te koopen, rond te leuren, te welen 1. Van den 3 december, patrijzen en allerlei wilde vogelen, uitgenomen fezan ten, kwakkels, korhanen, watervogels en die vogels vermeld in paragraaf! van hel artikel 9 van gezegd reglement. 2. Na den 3 januari 1882, hazen, fezan ten, kwakkels, hazelhoenders, veldhoen ders, wachtelkoningen en korhanen. 3. Na den 13 januari volgende, reeën herten en damherten. 4. Na den 13 april 1882, watervogels, zooals kievilten, sneppen en pluviers. Onder de uitheemsche vogelen, welke het toegelalen is altijd te verkoopen, moeten eenige wildsoorten begrepen worden, die in ons land niet voorlieden en ons uit den vreeemde gezonden wor den, zooals de wille patrijs, die van Virginia, enz. Men schrijft uit Dixmude Zaterdag na middag kwamen duizende personen naar onze stad gesneld, uitgelokt door de prachtige affiche» die de aankomst meld den der zoo beruchte cirk-Sanger, .met zijne menigvuldige paarden, olifanten. sluurd door Mej. Herrcboudt, heeft op eene schitterende wijze haar ingangs- exaam afgelegd tol aanvaarding in de normaal sectie voor meisjes, ingericht te Brugge. Op 110 concurrenten, heeft zij de 2.4“ plaats bekomen. Er waren slechts 30 plaatsen beschikbaar. Deze goede uitslag, is een voldoende bewijs van het goed en nuttig onderwijs welk men geeft in onze stedelijke meisjes school, die, ondei alle opzichten, zóó zeer hel vertrouwen der ouders waardig is. Hel is de tweede onderscheiding van denzelfden aard welke onze meisjesschool bekomt. In zelfde exaam, vroeger gehou den, werd ook Mejuffer Jeanne Vérhelst, in de normaal sectie van Gent aanveerd. Fransch-Belglsch handelsverdrag. Hel verloog der beweegreden van hel handelsvcrdrag tusschen Belgie en Erank rijk den 31 October laatstleden gesloten, bestemd om eerlang aan de beslissingen der Kamers onderworpen te worden, is onlangs afgekondigd geworden. Dit zeer uitgebreid stuk bevatop de overeenkoms ten betrekkelijk de producten die den landbouw aangaan, inlichtingen die wij nuttig achten hier mede te doelen. Hel nieuw algemeen tarief der rechten door hel fransch gouvernement gesteld op hel inkomen in Frankrijk van belgische landbouwproducten, beval verscheidene vermeerderingen, in vergelijking met hel tarief dal vroeger van kracht was. De onderhaudelingen ondernomen voor hel tot stand brengen van hel nieuw handels- vevdrag, hebben eenige belangrijke ver minderingen voor gevolg gehad. Ziehier wal daarover voormeld vertoog der beweegredenen zegt Graangewassen en Vee. Onze onder handelaars waren bijzonder gelast ge weest wijzigingen te vragen aan hel tarief op hel inkomen in Frankrijk van vee en graangewassen. De verklaringen vroeger gedaan dooi de fransche ministers, lieten weinig hoop dal er een gunstig onthaal aan die voor stellen zou gedaan worden. De belgische commissarissen moesten zich dus verzekeren over de bepaalde in zichten van hel fransch gouvernement. Er werd hun geantwoord in uitdruk kelijke bewoordingen dat de graangewas sen en de beesten dienende tol den land bouw, niet in de verdragen voorkwamen. De muilen, de ossen en varkens had den alleen plaats in liet voorgaande con vcnlionneel verdrag; al de andere dieren lol den landbouw dienende, waren er uitgesloten. In tegenwoordigheid der beslissing van hel fransch gouvernement, was hel on mogelijk op dit punt eene verbetering na te streven van hel regiem gevestigd door het nieuw algemeen tarief. Dank aan het aandringen onzer onder handelaars, werd niel te min cene uitzon dering gemaakt voor de melk varkens wegende min dan 8 kilogrammen die vrij zullen aanvaard worden. De melkvat kens betaalden vroeger een recht van 12 cen tiemen per hoofd. Dit recht was op 50 centiemen gebracht geworden door hel nieuw algemeen tarief. De gedeeltelijke vrijstelling die ons verleend is geworden is verre van zonder belang te zijn voor zekere gemeenten van de provincie Lu xemburg, die een aanzienlijk getal melk- varkens naar Frankrijk uitvoeren. Boter. Hel voorgaan regiem is ver beterd wat de boter betreft. Voor de verse,he of gesmolten boter hebben wij de afschaffing verkregen van hel recht van 13 frank, liet is te zeggen den terugkeer tol de vrijstelling; voor de gezouten boter, is het recht van 12 frank 50 cent, dat gebracht was op 15 frank lol op 2 frank verminderd. Eieren. De kiekeneieren en eieren van wild zijn vrijgesteld. Hel algemeen tarief had er een recht van 10 frank per 100 kilos op gesteld. Gevogelte. Hel algemeen tarief legde een recht van 20 frank de 100 kilos op hei levend en dood gevogelte; het verdrag brengt liet op 5 frank. Gebrande of gemalen suikcrij.» Het recht van 5 frank van hel conventionneel tarief van 1861 was behouden in bel nieuw algemeen tarief. Hel is verminderd op 4 frank in hel tarief gehecht aan hel verdrag. Onze onderhandelaars hebben te ver geefs aaiigedrongcn om eene groolere vermindering te bekomen. Er kan een grooter recht geheven worden bij hel in komen in Frankrijk op den koffie en het Fransch gouvernement schijnt te vreezen dal indien de verbruiking der suikerij groolere uitbreiding nam, er een aanzien lijk verlies zou uil voortvloeien van de inkomsten die de belasting op den koffie aan de schatkist verschaft. Hor. Hel recht van 15 fr. de 100 kilos ingeschreven op het tarief is ge bracht op 12 fr. 50. gelijk hel oud con- venlionneel tarief. Ingezonden. Mynheer de Opsteller. Hel schijnt dat de les, welke de kallio lieken gehad hebben, leti gevolge dei rampen van de kristelijke Bank Langraiid- Dumonceau, niel voldoende is, en men op nieuw gaat beginnen, om eene kalho lieke Batik te stichten, met katholiek gehl en katholieke godvruchtige mannen, die gedecoreerd zijn van den paus of titels van hem hebben bekomen. ’l Is het Journal de Bruxelles en het Courtier de Bruxelles, die aankondigen dat de katholieke wereld zich veel bezich houdt met het slichten van eene nieuwe Bank, die geroepen is om eent belangrijke rol te spelen. Er is kwestie van eene katholieke Bank, gevestigd met de uitsluitelijke medewerking van katholieke kapita- len. Natuurlijk dat hel in belang der religie zal zijn, dal men zijn geld aan die Bank zal moeten geven en men de buiten lieden, begijntjes en nonnekens zal doen geloovcn, dal het de wil van God is dal zij hun geld aan die Bank geven. Men zal wedra op nieuw al de pastoors als agenten van die Bank aangesteld zien, om mits 10 of 20 p. 11. commissie, de goedgeloovige lieden hun geld af te doen. Men zegt dat er stappen worden aan gewend, om Langrand-Dumoiiceau, graai van den paus, genade te doen bekomen en hem aan liet hoofd van die instelling te plaatsen. L. VANDEN KERCKHOVE, OOSTSTRAAT, G; Groot assortiment van geillustreerde Kantoor-en Plakalmanakken. Agendas. Mementos. Almanakken om te ontbladeren. Registers. Visiet- kaar.ien. enz. enz. tigers en leeuwen. Allen zijn echter te leurgesteld geweest: de manege kwam niel op. Onnoodig te zeggen dal menige personen, die van 2, 3, zelfs van 4 uren ver kwamen om den prachtige» stoel te bewonderen, zeer spijtig geweest zijn over hunne teleurstelling; de ergste noch tans zijn onze stadgenoolen zelf, aan wie men voedsel voor menschen en dieren had gecommandeerd en die alles in ge reedheid hadden gebracht. Waar is nu die cirk gebleven? Niemand weel het of heelt er iets van gehoord. Het is mogelijk dal dezelve ergens is op gehouden of dat men gedwongen is ge weest eene andere richting te nemen. In alle geval, meenen wij, had die beroemde Sanger van wal meer wellevendheid ge tuigd, met een paar dagen te voren daar van kennis te geven aan de gemeente- overheid. Inde vischmijn van Oostende zijn gedurende de verloopen week 6.422 man den visch verkocht, voortkomende van 151 vangsten of sloepen. Opbrengst: bel gische visch, frank 50,766-55 c; fransche visch 21,262; engelsche visch 2,010-40 total fr. 74,139-85. De dame Henrard, hel onvoorzich tige slachtoffer der buskruilontplofling op den hoek der Vlamingstraat, te Brugge, is zaterdag namiddag van Sl. Jans-Hos- pilaal naar de gemeente St. Kruis overge bracht, alwaar zij gaal verblijven. Haar toestand is nog altijd dezelfde: benevens het verlies van hare rechter hand, zal zij nog een barer oogen kwijt zijn. Hel departement van openbare wer ken heeft om met 1 december aanslaande van kracht te zijn, verscheidene bijvoeg sels uitgegeven aan het Belgisch-Berg- Markensch en het Belgiscl)-Rijnsch-Keu- leu, Mindener tarif van 1 October 1880. In de staatsslalien kan men afdruksels van die bijvoegsels verkrijgen, De heer baron Bcyens, gezant van Belgie bij hel gouvernement der fransche republiek, heeft zondag laatst aan den heer president Jules Grévy hel groot kruis der Leopoldsorde overhandigd. Men schrijft uil Harelbeke, 29 no vember: Gisterenavond, een weinig na het vertrek van den omnibus-lrein van Moesereen naar Rijsel, heell men op omtrent 300 meiers afstand der statie van Moesereen de schrikkelijke verminkte lijken van twee welgekleed» burgers ge vonden; men vermoedt dal zij, om den vuilcn weg te vermijden, zich op de spoorbaan liebben begeven en door boven- gemelden trein zullen verras, geworden zijn. Hunne stoffelijke overblijf len. door de zorgen van den heer s; i o>e:> in de static van Moesereen n zijn lol heden nog niet herkeim -In sommige streken van oo.> land schijnt men hij verwondingen dikwijls gebruik te maken van spinnewebben, die dan bij wijze van pluksel dienst doen. Een koffiehuisbouder te Winschoten heeft daarvan onlangs de nadeelige gevolgen ondervonden. Hij Pad jicli den V verwond bij hel opentrekken van eene flesch, en gebruikte nu een spinnewel> om hel bloed te stelpen. Vermoedelijk zijn daarin onzuivere beslanddeelen ge weest, hetgeen zeer licht mogelijk °is, daar zij dikwijls overblijfselen van vlie gen bevatten. Hel gevolg is geweest dal de wond zoodanig is verergerd dal de vinger afgczel moest worden. In ’l aanslaansle jaar zal de planeet 4 Alveringhem, 1 December 1881. De tjeeven drijven hier hunnen opstand langs om meer door tegen de wetten van het Gouver nement. Die liedeu zijn jaloersch van de lau weren die de gemeenteraad van Brugge behaalde in zijnen schaamteloozun oorlog tegen wet en staat, dat de onze pogingen aanwenden om bij elke gelegenheid op Brugge's voetstappen to gaan. Er zijn hier verschilligo schooien de olll- cieele knechten-en meisjes schooien, en de hun ne: voor de hunne, daarvoren schooien en dwin gen zij overal en bij al wie zij het maar konnen gedaan krijgen: geene middelen worden er ge spaard om ouders en invloedhebbenden te over halen en te bedreigen; tot zoo ver gaat hunne stoutmoedigheid dat er verschelde gevallen zijn, dat zij bij ouders van schoolkinderen gegaan zijn, den naam leenende van euneu onzer bijzon derste liberalen om die oude™ hunne kinderen te onttrekken, durvende zeggen dat dien heer hem niet bemoeit met de schooien en dat het hem gelijk is waar de kinderen zijner pachters naar school gaan. Al oneerlijke middelen, al woorden met zoo veel leugens; want wij weten wat dien heer in kwestie daar over gezeid heeft en hoe hij zijne misnoegdheid heeft te kennen gegeven op het vernomen van dergelijke handel wijze. Om de kosten te dekken van hunne schooien, daar voor is niets tu veel, te duur; al wie van hunnen winkel deel maakt, eigenaars, routiers, tot kleine neeringdoeners toe worden gekweld van de zwarten voor hunne schooien; wij hoor den onlangs nog oenen paprentier klagen dat het altijd te betalen was voor hunne schooien, ja, tot zoo verre dat zij hunnen neus durfden opsteken als zij maar 20 francs kregen en zeiden dat het te weinig is. En al wat onze otllcieelo schooien, onderwij zers en onderwijsters moeten kosten is te veel: zij zouden wel willen dat onzp onderwijzers droogen brood eten, koude lijden, beuoveus de kiuders die naar de oflicieele schooien gaan; die fanatieke soorte noemt dat geldverkwisiingen en geld aan den arme onttrekken. Boe branden die woorden: geldverkwistingen en geld aan den arme onttrekken op den mond niet van den drif- tigen tergenden, correspondent van den Veur- naar,lofzangzinger van Alvcriughoms ievervollen gemeenteraad eu van zijne ledenvastberaden mannen met stalen gebit, zoo als hij schrijft in den Veurnaar van woensdag lest; hoe branden dia woordem hem in zijnen mond niet, want als er ooit onnoodigo geldverkwistingen gedaan vierden het was die paatorsschoolen stichten en onderhouden met het geld van de parochianen, geld die, in den winter veel meer deugd zou doen aan den armen zonder werk en zonder brood. .Maar neen, zij moeten oorlogen tegen het gou vernement en daarvoor moet het afgeperst gold dienen, en dat moot voor alles gaan al moesten de arme mcnschen bezwijken van honger en koude. De leden van den gemeenteraad met stalen ge bit moeten zeer gevleid zijn met den wierrook die hunnen verdediger hun zond: maar de Alre- ringhemuaars zullen dien titel onthouden, hij is opgeteekend en zal nog te pas komen, wei-jc Berton. K Eocren wacht uwe ganzen IN DEN BOEKHANDEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 2