VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i ID am ZATERDAG 10 DECEMBER 1881. Schappij mag V Veurne, 1O December. den minister van Frankrijk is hel t ;n voor de geestelijkheid '?i' - Dc verslagen van hel schoolonderzoek zijn vervelend, zeggen de klerikale bla den. Daar is wel waarheid in. De dwin gelandij, de broodrooverij is zoo gemeen, dat ze door gansch hel land van wege de klerikalen uitgeoefend worden. Aan de kinderen zeggen dal ze hunne ouders niet moeten gehoorzamen, de vrouw bevelen twist in hel huwelijk te brengen, onzen Bij besluit van hel zeewezen van onder wijs der kweekelinge de zeemacht aan - ontnomen. Volgens 1 Men schrijft in bij den drukker-uilgcver, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Aan de dagorde stond dinsdag, in de Kamer, de voortzetting der discussie over hel wetsontwerp, betreffende de valsche bilans der naamlooze maatschappijen. Zooals men weel bestonden er vroeger in onze wetboeken geene bepalingen, die hel inleveren van valsche bilans straf baar maakten. De arme aandeelhebbers, degenen die hun geld aan zulke maatschappijen toe vertrouwden, denkende dal zij mei treffe lijke en eerlijke lieden le doen hadden, mochten en konden dus straffeloos en ongestraft gestroopt en geplunderd wor den, bij middel van valsche en moedwillig vervalschte bilans. Aan dien schandaligen en eerloozen toestand heeft Minister Bara een einde willen stellen, door het indienen van een wetsontwerp. Voortaan zullen de makers van valsche bilans, die werktuigen van schurkerijen zooals de heer advokaat- generaal Melol ze wel verdiend noemde, als misdadigers te recht staan. Dat is maar billijk, en elk deftig man zal M. Bara geluk wenschee en dankbaar zijn. Groote dieven, die de geringe bur gers bestelen om zich nog rijker te maken dan zij reeds zijn, moeten zoowel en nog erger gestraft worden dan kleinen, die soms zich maar aan diefstal schuldig maken uit nood of broodsgebrek. M. Demeur, die in de zaken thuis is en de geldmaatschappijen van nabij kent, heeft tv.ee amendementen voorgesteld, strekkende om de nieuwe wet toepasselijk le maken op al de maatschappijen. Langs zijnen kant vroeg M. Bockstacl, of de commissarissen ook zouden aanzien worden als de medeplichtigen in het maken der valsche bilans, ingediend door de administrateurs. Volgens hem moet die kwestie bevestigend opgelost worden. M. Malou zette hel zonderling gedacht vooruit wij willen geen erger woord gebruiken, dal de maatschappijen, wier bestuurders het meest gelogen hebben, in den grootstee voorspoed verkeeren. Dus liegen en bedriegen, want dal gaal altijd samen, is het beste middel om voorspoedig te leven. Maar is het middel treffelijk en eerlijk? T Is dus licht le begrijpen, dal M. Malou geen partijganger is van wetsontwerp. Heeft hij dan misschien reden om van dit wetsontwerp niet te willen welen Wal er van zij, zijne houding zal bij ieder aanleiding geven lol ongunstige bedenkingen. die een abonnement voor het geheele jaar 1882 op het A<Ivei*tentle«b!a*l nemen, zullen het blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvangen. Het wetsontwerp, voorgedragen om in hel vervolg de vervalscliing der bilans van naamlooze maatschappijen strafbaar te maken, heeft woensdag op de banken der rechter zijde twee nieuwe tegen strevers ontmoet, de heeren De Becker en De Lantsheere, De eerste deed vele aanhalingen, om te bewijzen dal hel Hof van cassatie allijd dezelfde meening is toegedaan geweest. Hij wil nogtans het bedrog niet helpen in de hand werken en wenscht eene straf te zien loepassen op de bestuurders van maatschappijen, die bedriegelijke schal- tingen in hunne bilans zouden brengen. Ken amendement in dien aard werd door hem voorgesteld. Na eenige bemerkingen van M. Demeur is M. Bara in ’t midden getreden, om zijn wetsontwerp te verdedigen, welk niet dient om het Hof van Cassatie op T spel te brengen, maar wel om eene jammer lijke leemte aan le vullen. Tol in 1877 had iedereen allijd gedacht dal het vervalschen van bilans zoowel gestraft werd, als het vervalschen van handelsgeschriften. Dal was de denkwijze niet alleen der magistraten van eersten aanleg en van appel, die liet langdurig onderzoek gedaan hebben over de schan dalige zaken Langrand-Dumonr.eau, maar ook der vier procureurs-generaal van het Beroepshof van Brussel die malkaar heb ben opgevolgd tijdens de acht jaren dat het onderzoek heeft geduurd. Groot was de opschudding en billijk tevens, toen men vernam, door de arres ten van het Hof van cassatie, dal men in dwaling verkeerde en dat de vervalscliing van bilans der naamlooze of andere maatschappijen niet strafbaar was. Hoe! de nederige kassier, die do som van eenige franks, door hem ontvreemd, op zijne boeken aanschrijft als in kas zijnde, wordt streng gestraft; maar de groote geldmannen, die dfcn slechten toe stand van hunne maatschappij verbergen, die doen gelooveu dal de kas ovdrloopl van geld terwijl ze tol den bodem ledig is, die leugenachtige bilans uitgeven en aldus hel publiek bedriegen en zijn geld ai’lroggelen, die rampen en schandalen van allen aard verwekken, zouden straf feloos blijven en niet mogen gestraft worden Dat ware eene gruweldaad Dal schan daal heeft reeds le lang geduurd en er moet een einde aan gesteld worden. Vervolgens heelt M. Bara de zonder linge leerstelsels, dinsdag door M. Malou vooruilgezel. bestreden. Hij is van ge voelen dal M. Malou een vies heelt wil len zijn en zelf niet gelooft wat hij uit gekraamd heeft, want de leugen is zoo min loegelalen door de religie als in zake van financies. De heer Minister had er kunnen bij voegen, dal ook de deftigheid en de eer lijkheid hel liegen verbieden. M. Malou scheen op de 'pijnbank te zitten, toen M. Bara hem zoo over den hekel haalde. In alle geval had hij geen lust om le lachen, want hij verhaastte zich le verklaren, dal hij de leugen niet had opgehemeld en verdedigd. De man was zeker zijne woorden van den vorigen dag reeds vergeten. Na de verklaringen van den heer Mi nister hebben MM. Pirmèz en Demeur hunne amendementen ingetrokken. M. Bara heeft den slag gewonnen al de artikels van hel wetsontwerp zijn aan genomen. Dat is eene seboone zegepraal voor M. Bara en hij verdient den algemeenen dank voor zijn ontwerp, dat, hopen wij, een einde zal stellen aan de schelmerijen in den aard van Langrand, die zulke groote rampen hebben le weeg gebracht in de kleine burgerij. behalve de kredieten we ministeriel! I nog de volgens groote I dal bij gelukkig is te zien «p de ondersteuning t j rekenen voor de staalsliuishoudelijke en maatschap pelijke hervormingen. Hij gelooft dal zijne gedachten ten slotte zul len zegepralen; de strijd zal echter langdurig zijn en hij zelf zal wel licht dc verwezenlijking niet zien der hervormingen, waarop hij hel oog heeft. Volgens men uit Bucharest meldt, gelooft men aldaar dat gezien den toestand, het kabinet onmiddelijk zal volledigd worden door de be noeming van eenige invloedheb bende mannen. Al de dagbladen drukken het vertrouwen uit in de billijkheid van Europa om de zaak van Rumenie le doen zegepralen en verhopen eene spoedige oplossing van het vraagstuk van den Donau. a*olitiek Överzjiclit. Men begint het reeds in Parijs gewaar le worden, dal do Senaats- kiezingen en de Kersldagvacanlien naderen: er zijn reeds veel sena- leurs en afgevaardigden naar hun ne departementen terug gekeerd om er een waakzaam oog over hunne kiesbelangcn te houden. De zittijd schijnt overigens geen groot belang meer te zullen opleveren 173 voor de nieu- heeft men enkel handelsvei dragen, die, men denkt, lot geene beraadslaging zullen aanlei ding geven. Welaan dan, liberale kamer- heeren aan T werk, de mensch rijk en arm, groot en klein is gelijk voor den dood; maakt hem gelijk voor de wet bij zijne begravenis en voegt bij uwe iceks van voorn! t- gangswerken deze van de dooden reekewijs te begraven aan welke sekte zij ook loebèhooren. ’t Is dc groote wensch van een ieder A.r 511. eehen omzendbrief van den minister van binnenlandsche zaken van Frankrijk zal aan het burgerlijk gouvernement van Alge ria niels veranderd weiden. De omzendbrief noodigt al de over heden uil om voor bel burgerlijk gouvernement den eerbied te heb ben, die men verschuldigd is aan den vertegenwoordiger van hel middeogezag en zegt dal de solda ten niet mogen beschouwd worden als aan het burgerlijk gouverne ment onttrokken, maar dat zij er allijd rekenschap hunner daden moeten aan geven. De keizer van Duilschlaml heeft zondag hel bureel van den Reich stag ontvangen. Bij die gelegenheid heeft de keizer bet spijl üilgedrnkt dat hij niet in persoon hel duilsch Parlement heeft kunnen openen. Hij deed uitsebijnen dal de bood schap de volle en gehecle uitdruk king zijner innigste overtuiging is. Ik kan slechts verhopen, voegde hij er bij, dat de werkzaamheden van den Reichstag in dien weg mochten eindigen, voor liet groot ste welzijn vau liet vaderland en der natie. De commissie van het duilsch Parlement, gelast met de vraag van krediet te onderzoeken betrekkelijk de inlijving van Hamburg bij hel -duilsch Tolverbond, heeft de alge- meene beraadslaging van dit wets ontwerp geëindigd en het aange nomen. Volgens zijne gewoonte heeft prins von Bismarck op hel adres eener vaderlandsche maafschappij der kleine stad Zeitz geantwoord, - dat hij dier maat- J AAR. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voorgatisch Relgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Het fransclie Senaat komt on langs de wet op de kerkhoven le wijzigen in der voege de gelijk heid voor alle doode daar le stel len, en dc gescheiden hoeken of parken door de wet van prairial XII af le schaffen. Dal is goed. Wij durven de wenSch uitten dat ons Staatsbestuur, welk versterkt uil den laatste sn ijd is gekomen, deze gewichtige zaak ook eerst daags zal opwerpen in de wetge- vendö kamers van Belgtmland en dal het de liberale meerderheid zal zijn die de gelijkheid voor de wet voor de dooden zal daarstellen. De dweepzuchtige geestelijkheid (“it hunne slaafsche Burgmeesters, hebben lang genoeg de wet mis kend en naar hunne beliefte ver keerd en verdraaid uitgeoeffend om daar een einde aan le stellen; de tijd van voor geld in de gewijde aarde begraven te zijn of bij ge brek aan kluiten in den hondshoek, is voorbij. De vooruitgang vergt gelijkheid nopens de laatste rustplaatsen voor de liberalen, geuzen, protestanten, joden, klerikalen en al andere. Waarom zouden wij, omdat wij lot den dood toe aan onze princi- pien getrouw blijven, moeten van ’l gemeen der stervenden afgeparkl zijn Wij die allen gelijk zijn jegens den Staat en jegens de Rijkskas, die soldaat en burgerwacht spelen en Belgie’s wetten in een woord gedurende ons bestaan gelrottwlijk naleven, wij zouden na onze dood, van onzen evennaasten, van onze bloedverwanten cn vrienden, moe ten gescheiden blijven, ómdat eene dwccpscbc pastoor of deken die aan Staats budjet knaagt, vrij is van dc soldaten cn burgerwacht, zulks wilt? Bij God, dat wierd te tergend 1 I X. v r O 11-50 T, De personen DU IN KERKE GllYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE duinkerks 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5- 42 6- 19 9-15 10-42 7-35 9-51 10-11 10-45 12-23 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 f. 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT Scholen met God. De tiainer. 3-02 i 5-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 Vertrekuren van den ijwrenWeg van Dulnkerko, Veurne, Gent naar Brussel en Dhuiude naar IVlennar. 5- 54 11-00 3-09 6-15 «ucupoi l. 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 De wet’op de Kerkhoven.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1