VAX VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT K ZATERDAG 17 DECEMBER I«S1. iedere gelegenheid i be- dal De klerikalen hadden veel lawijl ge maakt van eene beslissing der perma nente deputatie van Brabant, bij welke M.r Du Bois, van Nyvel, had moeten uit geroepen zijn als gemeente raadsheer, bij de eerste stemming op 28 October, om reden dat er yerschillige briei'kens, zijnen naam dragende, ten onrechte waren ver nietigd geweest. M.r Rolin, minister, hoeft bewezen dat de permanente deputatie zeer rechtvaar dig gehandeld had. Ook hebben de rede voeringen van MM. De Beker en Jacobs eenen schrikkelijken fiasco gemaakt. De klerikalen hadden dus beter (lat potje gedekt gelaten. In hel begin der zitting, heeft de Kamer, met de 95 aanwezige stemmen, de wet op de riviervischvangst, in 2lle stemming, aanvaard. Hel vuur is geopend togen hel budjet van justicie. M. Tack is gelast geweest hel eerste school le lossen, en hij heeft het gedaan.... met los poeier. M. Tack, is bedroefd en fel kwaad levens, omdat het Gouvernement zekere broerkens van Kortrijk een geslicht heeft doen verlaten, dal bun riet toehoorde, en er eene meisjesschool heeft in opgericht. Als de arme M. Tack maar eene guns tige gelegenheid vindt, spreekt hij over deze zaak, die eene oprechte zaag begint te worden. Hij behaalde noglans een zekeren bijval, met onder anderen hel Gouvernement er eene grief van te maken, dat hel 32 gendarmen gezonden heeft naar de vreedzame gemeente Heule. En dat zegde die brave M. Tack zonder te lachen Na hem sprak M. Vandenpeereboom, insgelijks over de fondalies van studie beurzen, en wij mogen ons verwachten aan eene 3de redevoering van M. Reynaert. Detrio van Korlrijk zal alsdan volledig zijn. M. Lucq heeft de voorstellen der mid- densectie, betreffende de afschaffing of vermindering van jaarwedden van zekere geestelijken, warm en met talent verde- W’ ffïe Kamer. Vrijdag 9, heeft een hartroerend inci dent de zitting der Kamer bezig gehou den. Bij de opening der zitting heeft M. Neujean, den heer minister van openbare werken ondervraagd, over de schrikke lijke ramp, die 60 slachtoffers beeft ge maakt in de koolmijn Su' Marie, te Seraing. Hel is het grauwvuur dal is uitgebro ken in eene koolmijn aan de Maatschappij Cockeril! behoorende. De heer Neujeau en na hem hebben de heeren Dupont en Paul Jansou hel woord gevoerd, om de bezorgdheid van Lel gouvernement in te roepen, ten einde deor alle mogelijke middelen le trachten dergelijke ongelukken te voorkomen. De heer minister van openbare werken heeft geantwoord dat bel gouvernement niets veronachtzaamd, om de noodige maatregelen te nemen, en dal er voor elk ongeluk een enkwesl wordt geopend. liet is eene zeer kiesche kwestie om de verantwoordelijkheid van die ongelukken op iemand te leggen. Men heeft van de verantwoordelijkheid der eigenaars van de koolmijnen gesproken; M. Goremans, van Antwerpen, zou willen dat de be stuurders verantwoordelijk gesteld wor den voor de ongelukken die in de mijnen gebeuren; waarop M. Pirmez antwoordde: men zou dan ook de scheepsuilreeders van Antwerpen verantwoordelijk kunnen maken voor de malroozcn die op zee verongelukken. De Kamer heeft daarna de wet op de jacht gestemd met 72 stemmen legen 16. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Biievcn en ScId vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, als- ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren een volk hééft hel bestuur dat het verdient. Onze instellingen ver- eischen een verlicht en degelijk onderwijs tot bel onderscheiden en tot het kiezen van bekwame be stuurders. Moet men inderdaad van kinds i gebeente niet volkomen misleid en bedrogen worden om eenig geloof le hechten aan den gewonen domuien klerikalen zeever Inder daad, dringt in den grond der zaken, al hunne groole hoogdra vende redeneeringen komen hier op uil: Wij alleen zijn bekwaam om u te geleiden. Overigens, de fanatieke», de klerikalen zijn eeuwig de zelfde; zij durven, wel is waar, het einde der wereld niet meer opentlijk exploi- teeren, toch hunne handelingen zijn steeds de onwetendheid en de menschelijke zwakheden ten hun nen profijte te bewerken Zou men overigens ook onze meening niet deelen, dat, indien hel hedendaags iets of wat moei- lijker valt om de sukkelaars hunne centen aftedroogen, bet nieeren- deels le danken is aan den vooruit gang van het openbaar onderwijs. De burgerlijke wet heeft daarom trent schikkingen genomen die hun uitwerksel genieten, doch hel onderwijs blijft en zal nog langen lijd de belangrijkste kwestie blijven aan Torder van den dag. Immers A.r 518. 5->.r JAAR. Men geloofde algemeenlijk in de verledene eeuwen dat het einde der wereld aanstaande was. Op verscheide tijdstippen, doch hijzonderlijk met het jaar duizend onzer tijdrekening, werd deze voorzegging groolelijfs gevreesd. I De llauwherligc menschen geloof den waarschijnlijk, vooraleer de algemeene vernieling begon, niets beters te kunnen doen voor hunne ziel te redden, dan al hun geld en goed aan de kloosters ten beste te geven. Deze sliminerikken die er heden nog van bun oolijk ras loe pen hebben, dachten Ons Heere’s gramschap le koelen met hun zuur gewonnen goed, die, gezien de na kende vernieling, toch geen weerde meer bad, aan de kloosterlingen oplcofleren; doch deze, alhoewel zij luidkeels de zaligmakende be nauwdheid opvuurden, aanveerd- den met gretigheid de aanzienlijke schoone jonslen der angstigever- schriklc menigte. De wereld verging niet; hel was slechts verzet; doch de schijnhei lige uileters behielden zorgvuldig den rijken en vellen opbrengst der testamenten en na meermaals dal vruchtbaar winstgevende spel ge speeld te hebben, bezaten de kloos ters schier al de eigendommen van T land. Waren deze rijkdommen afge- persl van de dutsen door dergelijke middelen, treffelijk en eerlijk ver worven Wij gelooven T niet. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ijansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. 'in eene beraad slaging over de algemeene staat kunde treden kon. In degrondwet- lelijke staten houdt men voor de benoeming tot liooge politieke ambten, rekenschap van den poli tiek' n toestand der verschillende partijen. De minister van financiën verklaarde ten slotte, dat de beta lingen der twee eerste maanden van het aanstaande jaar zullen kunnen gedaan worden zonder toe vlucht te moeten nemen lol hel krediet van den Staat. Veurne, B'Sr' IDecember. Moet men daarenboven geenen zwakken en bekrompen geest zijn om niet te ontwaren dal de poli tieke priester,, steeds de lijdelijke, de wereldlijke alleenheerschappij betracht? Ten prijze van welke geldelijke en zedelijke opofferingen is men den geliefkoosde» onzer politieke geestelijkheid Aanschouwen wij onze dweep zieke klerikalen in onze verpalerde gewesten aan ’t werk: zij verkon digen dat. de liberalen allemaal ondeugende, slechte lieden zijn; ten bewijze dezer laffe en lage be ledigingen, welen zij niets dan afschuwelijke logentaai bij le bren gen, want de liberalen vragen alleenlijk klare rekeningen over T kloostergoed, even als over de kle rikalen hun onderwijs en over hunnen handel en wandel. Hel is waar, zij noemen ongodsdienstigheid. De klerikale partij vervolgt ge stadig de onbeperkte almacht des priesters; daarom wordt hel aan hun bedrogen volk sirengelijk ver boden ooit iels tegenstrijdig le lezen; daarom ook moeten de hin ders bij de broerkens onderwezen worden ten einde dwaas, bijgeloo- vig en onwetende le blijven. Im mers, waar onwetendheid heerscht, mag men ongestoord het einde dec wereld exploiteren; daar mag men de domste verdichtsels vertellen om de menschen schuw te maken; daar mag men stout de schrikke- lijksle voorzeggingen .doen om de kwezelaars oplejagen legen de like ralen en om deze levens hatelijk en verachtelijk te maken. De personen die een I abonnement voor het g-eheele jaar 1882 op het Advertentie-L>|:i<l nemen, zullen het blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvangen. 3feo3itiek Overzicht. De officieele aanvaarding door het hof van Rusland van den heer Cbaudory als gezant van Frankrijk te Petersburg, is dinsdag avond te Parijs in hel ministerie van huilen- iaridsche zaken aangekomen. Die haast zal des te ineer opgemerkl worden, daar liet lot hiertoe altijd generaals geweest zijn die Frank rijk le Petersburg vertegenwoor digden en men dus met eene oude gewoonte heeft afgebroken. De heer Gambelta heeft aan den oorziller wan bel assisenhof van I I arijs geschreven, dal hij al de ambtenaren, als getuigen in hel proces liouslan Rochefort opgeroc- pen, van hel b Toepsgeheim ont sloeg. De fransebe Kamer derafgevaar- digden heeft het wetsontwerp be raadslaagd, waarbij kredieten voor verschillende ministeriel) geopend worden. De heer Paul Bert, minis ter van openbaar onderwijs, verzet zich legen de vermindering van twee honderd vijhit; diii/.end frank, die de commissie voorstek op de kredieten voor de normaalscholen. Het cijfer, door den heer Paul Bert in naam van hel gouvernement voorgesteld, wordt aangenomen. f)e Kamer neemt vervolgens bij eenparigheid het gebeelc der kre dieten aan. Te Parijs is het vólgende tele gram uil Tunis ontvangen De kolom Foigemot die. uit Tebessa (Algerie) vertrokken, gansch hel zuiden van het regentschap door kruist heeft, is dinsdag met gene raal Saussier te Tebessa terug gekomen. Al de bevolkingen der doorkruiste streken hebben blijken gegeven van vredelievende gevoe lens; enkel de volksstam der Ham- mam;*S blijk zich vijandig gedra gen. De opstand wordt bij middel van vliegende kolommen gehand haafd. Men gelooft dal hij ten einde loopt en dat de llammamas weldra hunne onderwerping zullen doen, ten einde naar hunne haardsteden te kunnen terug keeren. Ali-hen-Kalifa heeft de «ijk ge nomen op het grondgebied van Tripoli. Een bestendig garnizoen zal Gafsa bezetten. Het dnitsch Parlement zal dezer dagen op vacanlie gaan, om zijne werkzaamheden bij hel begin van januari te hervatten. In zitting van de ooslenrijksche Kamer der afgevaardigden heeft de heer minister van financiën gezegd, dat hel gouvernement niet bij 11-50 2- 59 3- 22 5- 12 6- 19 9-15 10-42 3-02 6-07 8- 59 9- 10 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 DUINKERKE OJIYVELDE VEL’II.NE GENT BRUSSEL jWXtol i 7-28 9-25 11-57 2-30 -1-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-10 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 van den ijzerenweg van 11-00 3-09 6-15 11- 39 3-18 5-42 6-46 12- 23 4-26 6-19 7-15 3-23 7-10 9-15 9-28 5-35 9-31 10-42 10-42 Duinkerke, Veiirne, dient naar ESmssel en Dixmudcnaar Jïienporï. NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE - - DIXMUDE NIEUPORT HSet. einde «lei- wereld. - ->..111..--T BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1881 | | pagina 1