fcïi i 7 i 4'! 4 Ir- Htnd Vourno. Ministerie van Openbaar Onderwijs. OPENSTAANDE PLAATSEN IN DE LAGERE NORMAALSCHOLEN. BERICHT. Plaatsen van bestuurster en van regente voor onderwijs en opvoedkunde zullen .1 I schrevene verklaring is aldus opgesteld Wij ondergeleekenden, verklaren de wel van 1 juli 1879, zooals zij tegen woordig wordt locgepast, te zullen na komen. Men begrijpt dat de geestelijke over sten de nonnekens hebben weggetrokken, was eene al te grqote logenstraffing aan al wat zij prediken en legen de ofli- eieële scholen zeggen. Milicie-Loting. Zie bier de namen der jongelingen, die moeten deel nemen aan de loting voor de lichting van 1882, te Veurne, op 20“*’ dezer ten slotte met een langdurig handgeklap I begroet. In eene welgepaste rede bedankte de heer Burgemeester, den heer Bernolel over de hem tocgesluurde gelukwen- schingen, hij zegde dal hij voortdurend zou werken om de stad te doen bloeien, hel onderwijs meer en meer te versprei den en aan zijne medeburgers nuttig te wezen. De achtbare Burgemeester be dankte ook de kiezers, gilden, overheden en ambtenaren over de genegenheid die zij hem bewezen en de eer die zij hem aaudeden. Een daverend handgeklap be groette de schoone woorden van den heer Burgemeester. Vijl'prachtige bloemtuilen werden vervolgens den heer Burgemeester aangeboden in naam der gemeentescho len, der middelbare school, van hel Bhetorikagild, van de maatschappij S.u i Cecilia en van den Koorzangerskring. I De zitting van Jen gemeenteraad geheven I zijnde, werd de stoet op nieuw' gevormd om den heer Burgemeester tol aan zijne I woonst te geleiden. ’s Avonds om 5 ure had in het hotel de Commerce bel banket plaats door 120 Veurnesche burgers de heeren Ollevier, I I De Cae en De Hoon aangeboden. De zaal I was prachtig versierd met vaandels, I bloemkransen en jaarschriften. De borst- I I beelden onzer welbeminde Vorsten prijk- I ten op eenen troon omgeven van planten I I en bloemen terwijl de schilden der negen I provinciën de muren der ruime zaal ver- I sierden. De heeren Burgemeester en Schepenen I werden in de benedenzaal door de Com missie van het feest ontvangen, en onder de toejuichingen en hel handgeklap der I aanwezigen in de banketzaal binnengeleid. Hel feestmaal, voorgezeten door den heer vrederechter Brycx, was voortreffelijk immers lekkere spijzen, goede wijnen en oprechte gulhartigheid onder al de ver gaderde burgers wal kan men meer verlangen. Negen heildronken werden I beurtelings voorgesteld en hevig loege- I juichd. Een gelegenheidsliedje, door den I heer Mantez aan het Schepencollegie I opgedragen, werd insgelijks met een I warm handgeklap begroet. Het feestmaal I eindigde rond 10 4/2 ure en iedereen ver- I liet de zaal vergenoegd over hel schoone I feesl dat nog lang in hel geheugen zal I blijven van dezen die hel hebben bijge- I woond. Alhoewel de verlichting geen deel maakte I van hel programma van hel feest hadden I nogtans vele inwoners hunne huizen ver- I licht, om aan onze achtbare bestuurders I een nieuw bewijs hunner genegenheid te geven. Wij willen dit vei haal niet eindigen I zonder eene welverdiende hulde te bren- I gen aan de heeren leden van de Coin- I missie van hel feesl die zich op eene zoo I loffelijke wijze van hunne taak gekweten I hebben. De strijd is nu geëindigd, de feesten I zijn gevierd, maar de zegepraal van 25“‘'“ I October en liet feesl van 29*''“ December I hebben de banden, die de Veurnsche I liberalen vereenigen,nauwer loegesloten, I ook hebben wij de vaste overtuiging dal I Veurne nog lange jaren een liberaal be- I stuur zal bezitten. Wij wenschen dal de I dag van 25,u" October 1881 nooit uil hel I geheugen der Veurnailrs verdwijne, en I daarom vragen wij dal men op de punl- I gevels van ons schoon stadhuis de letters I T. H. herplaalse met hel volgende jaar- I schrift tJeVen iiIerUIt, ’t staDhUIs Is i I i gepaCht, LeVe oLLeVIer, I j I De Cae, Deiioon. Algemeene tijdingen. Gespaarzaamholdskrlng Veurne. Aangekocht 15 obligation der leening Brussel 1879, uit de inleggen der zittin gen van Een koninklijk besluit van 31 decem ber lest, kondigt een groot getal decoralien af, in de Leopoldsorde, aan hel leger ver gund. Onder de talrijke benoemingen als ridder bemerken wij deze van eenen in boorling: de heer Duclos Eduard-Serap- hin, kapitein adjudanl-major bij hel 8,lB linie-règement. Bij koninklijk besluit van 21 decem ber 1881, is de kerkfabriek van S‘. Nico- laas, te Veurne, bemachtigt hel legaal te weigeren van 5000 frs, gedaan door wijlen .M"’". Virginie-Helena Vanbackel, weduwe van M. Hubert Dewille, renle- nierster le Veurne, onder voorwaarde, in zeven jaar, te beginnen van den datum haars overlijdens, 2000 missen te zingen. De kerkfabriek, heeft zulks geweigerd Op hpl mecrendeel der vlaamschc onderwijzeressen bij te wonen. De ge- dorpjes is de priester alleen heer en meester. Wee hem, de handelaar, winke lier, herbergier, koopman of kleine land bouwer die eens voor goed uil zijnen tarief is geschrapt! Wee! zijne ncering, wee zijnen handel Van princiep kan geen tnensch leven, zeggen de dorpsbewoners, en mei veel reden. De broodwinning voor alles! Daarbij, en dil is ten hoogslen te be jammeren, vindt men op de gemeenten al eens eenige verklaarde liberalen, man nen die door hunne fortuin aan den stof- felijken dwang der geestelijkheid ont snappen kunnen; dan ziet men niet zelden dezen, in plaats van door alle soort van huiselijke •uitgaven, door werkloon en anders hen te bcvoordceligen welke nog hunne vrije denkwijze openlijk staande houden; men ziel ze, zeg ik, ofwel hunne uitgaven in de naastgelegene sleden doen; ofwel, wat nog hel schandelijksl is, men ziel ze dezen begunstigen, welke de vurigste aanhangers hunner onverzocne- lijke tegenstrevers zijn. Wat nadeel toch spruit er voor de algc- meene zaak daar niet uil voort! Men werpt, als hel ware, eene blaam op den handel van hen, die men uil volle macht beschermen moest. Men laai ze aan zich zei ven over en zij... zij moeten ofwel in hel openbaar hunne princiepen verloche- nen, ofwel... hel brood van vrouw en kinderen missen. O liberalen, denkt er op na Beschermt uwe vrienden. Ondersteunt ze, spreekt voor hen ten beste, daar waar hel noodig is; beveelt hen aan bij uwe bloedverwanten, bij uwe kennissen. Hel ligt aan de zaak der broodwinning en daaraan alleen dal men te lande nog een aanzienlijk getal gemeentescholen vindt welke slechts gedeeltelijk zijn be volkt. Zeer goed weel hel volk dal daar niets ongodsdienstigs wordt aangeleerd. Om le sluiten moeten wij nog een woordje reppen over de gazetten. Hel is eene uitgemaakte zaak dalalwie van verre of bij betrekkingen met de geestelijkheid wil blijven behouden nim mer een liberaal blad in de handen nemen mag, ’k laai varen er geabónneerd op zijn. Dil vooral ten platten lande. En wal zien wijtvan den anderen kant? Soms pachters van liberale eigenaars,ge abonneerd op hel een of ander klerikaal schiinpblad, waarin de naam van hunnen verdraagzamen heer bel jaar door on barmhartig door den modder wordt ge sleurd. Ah! liberalen, waarom dil langer ge duld Maar neen, gij hebt liever uwen naam weerloos le laten hoonen en dat... dal is eene lafheid... Preekt dus, zegt de Dixmudenaar, de liberale gazetten aan. Laai geene gelegen heid voorbijgaan om, waar gij kunt, ze aan le bevelen. Gij, rijke grondeigenaar, zendt ze kosteloos aan uwe pachters. Gij zult twee nuttige werken in ééns ver richten: gij zult hel volk den lustlot lezen inboezemen en levens den vrijheids geest meer en meer versterken. 1%’iot» ïh veranderd. Onze lezers kennen dat woord, waar mede de klerikale dagbladen zoo dikwijls voor den dag komen en willen doen ge- looven, dal mei de wel van 1879, alles in de officieële scholen veranderd is. Nu, volgens bel school-enkwest is dit woord niets is veranderd, door een pas toor en nonnekens bevestigd. Ziehier het geval Nonnekens-ondci wijzeressen, in over eenkomst met den pastoor, om het onder wijs inde gemeentescholen voor lezeilen, onder de nieuwe schoolwel, hadden zich bij geschrift verbonden de wel van 1 juli 1879 na le komen, en de heer pastoor, begeereude de vrede in zijne parochie le houden, ging voort met den catechismus le onderwijzen. De heer burgemeester, verwonderd de nonnekens in de school le zien blijven, antwoordde de nonnekens hem zooals de heer Minister in de Kamer aan de rech terzijde zegde: Er is niets veranderd. Eindelijk heeft de geestelijke overheid, ■ondanks den pastoor, de nonnekens weg getrokken en hun ontslag doen geven, builen wele van den pastoor. Dit feil is voorgevallen le Silenrieux, in het kanton Walcourt, met pastoor F. Bodart, oud 53 jaren. Hel geval is zeer merkwaardig, omdat hel hier de geestelijke onderwijzeressen zelven zijn, die bekennen dal niets in de scholen veranderd is met de wel van 1879. Daarenboven beeft de lieer schoolop- zichter de volgende verklaring afgelegd, <iie door den pastoor word bevestigd De zuslers-onderwijzeressen, hébben mondeling verklaard, in tegenwoordig heid van den pastoor, dat zij zich in alle punten aan de voorschriften der nieuwe wet zouden gedragen, zij hebben mij Bamelijk beioofd, de voordrachten der Staat der bevolking in 188f. De bevolking beliep op 31 december 1880 tol 5083 inwoners samengesteld als volgt Burgerstand. 3 1 a Inhuldingsfeest van do heeren Bur gemeester en Schepenen. De dag van 29“e“ december 1881 zal, 1 even als die van 2o,l'l, oclober, in de I jaarboeken onzer stad met gouden letters aangeleekend staan, want beide zijn ge tuigen geweest van de genegenheid der I Veurhesche bevolking voor onze achtbare I bestuurders. Op 25' Oclober wreekte bet I kiezerskorps, op eene schitterende wijze, de gemeentebestuurders over de laste- I ringen waarmede schaamteloozc vreemde twistzoekers hen hadden overladen, en loonde aan onze politieke geestelijkheid j en hare ootmoedige slaven, dat nog vele I jaren zouden verloopen, vooraleer hel hun I zou gelukken van hel stadhuis meesier I te zijn en Veurne ineen dompersnesi le I herschapen. Op 29'" December vierden de Veurnaren met ongemeenen luister hel I inhuldingslëest van den heer Ollevier, I als burgemeester en de hoeren De Cae en I De Hoon, als schépenen. Even als altijd I hadden de grrroole koppen dér klerikale partij beproefd hel feesl le doen misluk- I ken, en ten dien einde aan hunne aan hangers bevel gegeven geen deel aan de belooging le nemen. De grrroole ver slanden zijn er weer met schande van afgekomen; zij zijn er in gelukt zich be lachelijk te maken en hunne politieke vrienden te misnoegen, die, hadden zij niet bang geweest voorde vervolgingen I der klerikale broodroovers, voorzeker in I I groot getal aan het feest zouden deel ge nomen hebben. De gelukwenschingen welke onze achtbare bestuurders, ter gelegenheid hunner benoeming van vele katholieken ontvangen hebben zijn daar om ons gezegde le slaven. Wij voegen deze nieuwe heldendaad der kleingeestige klerikale mannen bij de reeks dwaas heden die zij reeds bedreven en beginnen de beschrijving van het feest. Heeds van vroeg in den ir.orgend was men, in de straten waar de stoet moest dóórtrekken, ieverig aan hel werk om dezelve te versieren. De nationale kleu ren wapperden ten allen kant, en de tevredenheid die op alle wezens te lezen stond getuigde dal iedereen zich ver heugde over de benoemingen door den Koning gedaan. Om 2 i,.‘2 ure vormde zich op de groote Markt een stoel samengesteld uit hel korps pompiers, al de erkende maat schappijen der stadde officiëele ge meentescholen, de nijverheidsschool, de middelbare school en al de openbare ambtenaren, om aan de static den heer Ollevier le gaan afhalen, die in handen van den heer Gouverneur den grond- wellelijkcn eed was gaan afleggen. Bij het aankomen van den trein hief de koninklijke harmonie-maatschappij hel nationaal lied aan terwijl de kreet van Leve de Burgemeester, langs alle kanten weerklonk. In de wachtzaal der statie werd de heer Burgemeester verwelkomd door den heer schepen De Cae. In eenige welgepaste woorden beantwoordde de heer Burgemeester den welkomgroet van den heer De Cae en de stoet stelde zich in aantocht naar hel stadhuis waar de gemeenteraad in openbare zitting zou ver gaderen. Op geheel den dool tocht werd de heer Burgemeester met de grootste bewijzen van achting en genegenheid be jegend en was onder de kreet van Leve de Burgemeester, dat de overheden, de afgevaardigden der scholen en der maat schappijen hel stadhuis binnentraden. De ruime verlrekkamor, prachtig ver licht, was met een talrijk en uitgelezen publiek vervuld, en hel was een aan doénlijk schouwspel onze deftige, gc- mecnleraadsheeren daar te zien zetelen, omringd van al de ambtenaren en de aanzienlijkste personen der stad. Na de lezing der stukken belrekkelijk de benoe ming van Burgemeester on Schepenen en de eedaflegging van den heer Burge meester, werd er overgegaan lot hot afleggen van den grondwellelijken eed door den lieer De Hoon, nieuw benoem den schepen. Hierna wenschte de heer Bernolet, prokureur des konings en ge meenteraadslid, in naam van den ge meenteraad, de hoeren Burgemeester en Schepenen geluk over hunne benoeming, hij herinnerde de diensten welke zij reeds zoo menigvuldig aan de stad bewezen hadden, en bedankte in naam der be volking de achtbare bestuurders over de genegenheid die zij steeds beloond had den voor het onderwijs der werkende klas. Deze schoone redevoering, dikwijls door toejuichingen onderbroken, werd Woostveranderingen. De aspiranten lot dc plaats van be stuurster of regente zullen uilgenoodigd worden om een onderzoek le ondergaan, welk dc volgende proeven bevallen zal A. Schriftelijke proeven. 1. Een opstel betrekkelijk de opvoeding en de onderwijskunde. 2. Een opstel belrekkelijk de methodeleer. B. Mondelingsche proeven. Dc mondelingsche proeven zullen be trekking hobben op de inrichting cn het houden eener lagere schoolopvoeding, tucht, onderwijs. C. I’ractische proeven. Deze zullen, voor elke aspirante, be vallen twee lessen te geven aan dc leerlingen-onderwijzeressen, eene les overeen eigenlijk Literarisch onderwerp; eene andere over eene der volgende vak ken zedeleer, cijferkundc, natuurkunde, geschiedenis en aardrijkskunde. Voor de tweede les, verkiest de apirantc zelve bel vak. De proeven worden gedaan deels in het vlaatnsch deels in het fransch. Zullen lot hel onderzoek worden toe gelaten de personen voorzien van hel I diploma van lagere onderwijzeres en minstens 30 jaar oud, voor hel ambt van I bestuurster, en 25 jaar voor het ambt van regente. De aanvragen, vergezeld van hel diplo- I ma cn van een exlracl uil den geboorle- I aki der aspirante, moeten in 't ministerie I van Openbaar Onderwijs toegekomen zijn I vóór den 20 januari aanslaande. Brussel, den 1G December 1881. 5117 Cl 3 2 c 101 180 2 ■1 103 181 man. 61 vr. 64 tot. 125 3 - 6 V 58 116 2 C 60 122 109 94 203 2 2 t I i Bestuur van het Lager Onderwijs. I Man. 2310 vr. 2773, total 5083 - 2329 - 2818 Dowitto August, Gcsquicre Hector, Gruwez Hendrik, Hurtecl Benjamin, Hoot Gustaaf, Kesteman Arthur, Lchouck Emile, Macquyn Augusto, Marescaux Camille, Nootaert Nestor, Rousseeuw Karei, ld. ld. ld. 3 6 3 u Vandcvoorde Hendrik, Vangaver Jules, Van massenhovo August, Verhelst Karei, Desmedt Florimond, Willaert Hector, Detollenaere Desire, Willaert Valentin. Barbier Arthur. Bauden Gustaaf, Bieswal Joseph, Bocls Louis, Borre Gustaaf. Chaerle Hendrik, Claeys Albert, Coolman Emile, Coppein Ceciliaan, Cousin Paul, Cuvelier Karel, Dobusschere Alfons, Suwier Karel, Deconinck Hendrik, Vanarent Achiel, Dcgrauwe Frans, Degrooto Alfons, Dejongho Karel, Delanoeye Emile, y Geb. aangea"" K - van Kinders wier ouders alhier niet ge huisvest zijn November, 113,272 143,273 143,274. December, 331,204 tot on met 334,213 334,222 cu 334,223. I il En op 31 decem ber 1881, tot Dus eene vermcerd. van 19 43 Geboorten. in stad, man. 82 vr. 104 tot. 186 II? j 2> i Blijft 79 Kinders gob. in andere ge meenten uit ouders alhier gehuisvest 2 Total geboorten deelmakende onzer bevolking 81 Overlijdens. Sterfgevallen aangegeven ter dezer stede ld. van/personen alhier niet gehuisvest Blijft M Sterfgevallen van personen al hier gehuisvest en elders overl. 4 Total sterfgevallen deelmakende van de bevolking 62 Huwelijken. De huwelijken ten getallo van 40, verdeelen i zich als volgt Tusschon jongman» cn jongo dochters 28 id. weduwen weduwaar» cn jonge dochters id. en weduwen Personen dio do stad zijn komen bewonen man. 109 vr. 96 tot. 205 ld. die de stad verlaten hebben om zich elders te gaan huisvesten Dus meer ingek. dan uitgeg. 0 11 u Sf W nwe-fiM jwnmen—a—w. jeM kortelings open zijn in de Normaalscholen der vlaamschc provinciën. In naam van den Minister van Openbaar Onderwijs, Dc algemeene bes'uurder van het Lager Onderwijs, A. J. GERMAIN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2