I! VAX VEURNE I 1 Bi w I H I o NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r i &E9 |U A'.' 1882. ZATERDAG 14 JANUARI 516. JAAR dektelijk met den dood bedreigden, n wat eenige aan Onze lezers kennen hel ontwerp-Malou- Jacobs en consooricn, strékkende tol het vermeerderen van het getal kiezers. Wij r< n 1) Alen schrijft in bij den drukkcr-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. E$Lh hebben overdit ontwerp vroeger ge sproken. De klerikale drukpers geeft te verstaan, dat dit ontwerp reeds lot de scheurmand gedoemd is en nooit meer op het tapijt zal komen. Daar is niets van aan. Het ontwerp is verzonden, zooals alle andere voorstellen betreffende de kiesuilhreiding, naar de Commissie ad hoc, die hel zal onderzoe ken en er haar gedacht doen over kennén. Het is dus niet in de scheurmand ge worpen. Maar of het zal aangenomen worden, zie, dal is een ander paar mouwen; dat is iets waaraan wij zelfs geen grein ge loof hechten. M. Malou is men vergeve ons de uitdrukking eene oude ral, die weel dat twee maal twee vier is, en zeker niets zal, kan of wil doen dat nadeclig zou zijn voor zijne politieke vrienden, voor de partij waaraan hij behoort en waarvan hij zelfs het hoofd is. Zijn ontwerp is dus door en door kle rikaal; hel kan niet anders zijn, want dan zou hij zelf geen klerikaal meer wezen. Vermits dit ontwerp klerikaal is, moet de liberale partij hel natuurlijk verwer pen. Hel aannemen, zou eene aartsdom heid wezen, en daarvoor aanzien wij onze vrienden in de Kamer in het geheel niet. Hel ontwerp-Malou mag dus aanzien worden, van nu af aan, als een dood geboren kind. De klerikalen nemen dal heel kwalijk en dat begrijpen wij zeer goed. Maar waarom vallen zij dan zoo hevig uit tegen M. Pecher, leider der liberale partij, die in zijne laatste redevoering aankondigde, dat er een ontwerp lot uitbreiding van hel kiesrecht zal tot stand komen, en dat dit ontwerp enkel in 't profijt mag zijn der grondbeginselen, waarvan wij libe ralen, de verwezenlijking najagen; dat het voor ons eene nieuwe Kracht moet zijn en onze partij aan hel bewind moet versterken. Het is immers heel natuurlijk cn zelfs heel rechtvaardig dat de partij die aan hel roer der zaken slaat, alles wat moge lijk is in het werk stelle om meester van het terrein te blijven, welk zij veroverd heeft. Dat de tegenpartij dit met leedo oogen en met spijt en razernij ziet gebeuren, is zeer mogelijk, maar zij moet hare tegenstrevers hel recht laten wedervaren dat zij maar handelen zooals zij moeien; handelden zij omgekeerdzij zouden hunne vijanden in de hand werken, cn dal mag ol kan men toch van hen niet eischcn. M. Malou en consoörïen beproeven oen slag te doen; zij zullen de eersten zijn om wel te weten dat zij niet kunnen ge lukken hun wetsvoorstel’ er door te halen. Dal is ook hun doel niet; zij welen, dal er een aantal liberalen zijn, die par foree eene kiesliervorming willen, en hopen met hun ontwerp scheuring in de rangen onzer partij te brengen. Dat is het echt en eenig doel welk zij najagen, maar zoo min als zij er zullen in slagen bun voqr- stel door te drijven, zullen zij er in ge lukken, hoe listig zij T ook aan boord leggen, ons tol verdeeldheid te brengen, en aldus hel bewind weer in handen te krijgen. Nemen de klerikalen dat nu kwalijk, zie, dal moéten zij weten; maar ons laat het koud en onverschillig. Beter nog: de uitbreiding van stemrecht zal er kom n, maar dan zal hel toch die van papa Malou niet wpz.cn. En dano! dan zulltn de klerikalen nog meer biskeeren. Maar, wij, wij zullen lachen. ffi 11 Eerbied voor de wel, eerbied voor en onderwerping aan de von nissen der rechtbanken des lands, kan men enkel vinden in de kleri kale partij. Dat is eene uitgemaakle en bc- wezenc zaak. Wie daar aan twijfelt moet een domkop of een moedwil- ligaard wezen. Overigens, de bewijzen daarvan liggen bij der band; men kan ze met honderdtallen aanbalen. De pastoor van St-Denijs werd, wegens aanhitsing lot brandstich ting door zijne hevige sermoenen, lot gevangenisstraf veroordeeld. Wal deden de klerikalen? Toen hij de gevangenis verliet, werd hij Iriomfanlelijk ingehaald met hel rijtuig van den klerikalen senateur, M. de Bethune. Overal op zijnen dooi tocht stonden zege bogen. Jan Delael van Antwerpen ver scheen voorde rechtbank, en wat deden de klerikalen? Zij zonden aan den voorzitter van den recht bank, een man die door gansch Antwerpen geacht was, een naam- loozcn brief, waarin zij hem bc- liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch HelgieG maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. in de bureelen der tweede iieder- landsche Kamer het handelsverdrag met Frankrijk ongunstig onthaald werd. De vergoeding, die Frankrijk belooft cn de verminderingen, aan de ncdei landschc voortbrengselen verleend op de takseeringen van hel algemeen fransch tarief, wor den voor onvoldoende gehouden. Men beeft inlichtingen gevraagd en aangedrongen om pogingen bij hel fransche gouvernement aantewen- den om de bekraqhtingen te ver schuiven. De londensche Daily News be richt, dal hel engelsch kabinet zou geweigerd hebben den eisch der Vereenigde Stalen te erkennen, ra kende het uitsluitend recht van toezicht op het kanaal van Panama, daar die eisch in strijd is met hel volkenrecht in helajgemeen en met hel verdrag Bulwer-Claylon in het bijzonder. Lord Granville zal in eene nota de beweegredenen uit eenzetten dier beslissing van het engelsch kabinet. Er is in Rusland op nieuw spraak van eenen maatregel ten voordeelt1 der hoeren, die zoo zwaar belast zijn, ten gevolge der jaarlijkschc aflossing, die zij volgens de onl- voogdingswel hunne eigenaren te betalen hebben, liet gouvernement zou in de evenredigheid van 12 millioen roebels bij jare, te reken van I juli aanslaande, de lasten der boeren verminderen. Veurne, U'S «Januari. I Politiek Overzicht. De fransche rcpubliekeinsche -dagbladen drukken hunne tevre denheid uit over den uitslag der Senaalskiezingen van zondag laatst. Zij zien er hel bewijs in, dat de fransche natie zich meer en meer aan den republiekeinschcn regee- ringsvorm hecht en eene kloeke inrichting der republiek betracht. De eerste wetgevende zittijd van het jaar is dinsdag in Franklijk geopend geworden. De Kamer der afgevaardigden is tol de vernieu wing van haar bureel overgegaan. Heer Brisson werd voorzitter geko zen met 276 stemmen op 296 slem mets. Donderdag, heeft men lol de kiezing der ondervoorzitters overgegaan. In den Senaat heeft de heer Gauthier, voorzitter bij ouder dom, in zijne aanspraak gezegd, dat overziening der grondwet nutteloos werd, daar de kiezingen van zondag laatst de repttbliekcin- sche meerderheid in den Senaat vergroot hebben. Maar de Senaat, voegde hij er bij, is geneigd al de voor hel land nuttige hervormin gen te stemmen. De heer Gauthier herinnerde vervolgens de woorden door den heer Gambelta te Cahois uitgesproken tegen eene te voor batige overziening. Hij zegde dal die woorden nog altijd waar zijn. De Senaat heeft zich lol zaterdag verdaagd. Ziehier beknopt fransche dagbladen, vijandig de republiek, over de Senaalskie zingen van zondag zeggen De l'iyaro vindt dal zij gelijk staan met de dood van den Senaat. Volgens den Soldi hehhen zij een betreu renswaardig karakter en bewijzen dat Frankrijk met spoed naar den afgrond wordt rnedegeslecpt. De Paris-Journal houdt de kiezing van den heer Labordère te Parijs voor een zeer ernstig feil en verklaart Wat ons betreft, wij Ladden lie ver gezien dat onze vrienden nog tien zetels meer hadden verloren, om er geene getuige te moeten van zijn. Het manifest van den keizer van Duilschland, als koning van Prui sen uitgegeven, heeft eenen diepen indruk door gansch Duilschland gemaakt. De Nationale Zeilung wijdt er een zeer krachtdadig artikel aan, waarin gezegd wordt dat niets in de jongste gebeurtenissen der in- landsche politiek een dergelijk manifest wettigt. Niemand heelt ooit de volmachten der kroon van Pruisen betwist. Hel manifest zal des te meer verwondering baren, daar hel strekt om aan het bestaan te doen gelooven van een geschil tusschen de'kroon en een gedeelte der natie. Deze zal diep betreuren, dat men voor haar de schim van een geschil van dit slach oproept. 56/ indien hij hunnen lieveling durfde veroordeelen. En toen het beroepshof Jan De- laet veroordeelde, schreef een kle rikaal blad dat de rechters maar canailles waren Te Geeraardsbergen werd een grootc stoel ingerichl ter cere van De Pooler, die te Antwerpen ver oordeeld werd lot gevangenisstraf, om reden van medeplichtigheid in een bedriegelijk bankroet en daar na van de lijst der adyokalen afge schrapt, cn thans door de recht bank van Dendermonde veroordeeld werd voor laster. En te lleule?... Ah! daar waren de geestelijkheid en hare domme aanhangers de schuld, dat er bloed vergoten werd, om te beletten dal de wet haren eisch kreeg. Onderpastoor Scheflermeyer werd veroordeeld lol 4jaren gevangenis straf, om reden van kinderprosserij; de Cotirricr de Druxelles schreef dezer dagen, dat niemand te Ant werpen geloof hecht aan de schul digheid van dat monster, en dat hij enkel veroordeeld werd dooi de opstokcrijen van een Geus, die zich daarna, even als Judas, uil wroeging en berouw verhing!!! Te La Roche wilden de klerika len, daarin aangeslookl door de geestelijkheid en klerikale kop stukken, de leden der Commissie van schoolonderzoek aanranden op den openbaren weg; te Aalst jouw den zij die lieden uil; te Brugge schuifelden zij toen de hr. gouver neur Heyvaeit werd ingehuldigd cn zelfs toen de Koning een bezoek aan die stad bracht. Er had een volksoploop plaats, die veroordee- lingen van klerikalen ten gevolge had. En de schoolwet dan? Niet alleen kwamen de klerikalen en de gees telijkheid er ton vólle legen in oproer, maar nog verdoemden en vervloekten zij al degenen die er zich aan onderwierpen of mede werkten aan derzelver uitvoering en toepassing. Zelfs degenen die den eed van gehoorzaamheid aan de wel zwoeren, werden in den ban geslagen, als zij iels durfden doen ten bate van die wet. O! wilden wij al de feilen aanha len, wij zouden gansche kolom men van ons blad kunnen vullen; maar wij gelooven dal de boven staande reeds voldoende zijn, om te doen zien dat do klerikalen en de geestelijken altijd overal cn in alles de wellen eerbiedigen, en er hun. onder dal opzicht, niets is te ver w ijlen Men meldt nil’s Gravcnhage, dat 2 D i* ■cS-wti I, Hot ontworp-Malou. DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 6- 08 C-46 7- 15 9-28 10-42 .1 t t il 2 il 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 3-08 3- 48 4- 26 7-10 9-31 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 u V 1 5 '1 d:. 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 i.* 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL l.- 4 (1 t: 11-00 11- 39 12- 23 3-23 5-35 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 I-Ccrbied voor <lo wet. 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 Vertrekuren vnn «Jen ijzerenweg van Ouinkcrke, Veurne, Gent naar Krtsssel en Dixmudenaar RJienport. I BRUSSEL I GENT VEURNE I GHYNELDE I DUINKERKE

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1