Vertooning. Deliengslcnkcuringvoor 1882 zal plaats, hebben als volgt Te Korlrijk, den maandag 6 Februari, om 10 ure. Te Dixmude, den maandag 13 Februari, om 10 ure. Te Ghislel, den maandag 20 Februari, om 10 ure. Te IJperen, op Asschen-woensdag, 22 Februari, om 10 ure. Te Brugge, den dinsdag 28 Februari, om 9 en half ure. De provinciale prijskamp zal plaats bobben te Thourout, den dinsdag 6 maart, ten 10 ure en hall 's morgens. leggen, om onze merkten en bijzonderlijk onze graanmerkt te doen bloeien. En moesten zij zelfs daartoe cenige kleine opofferingen doen, of de belangen van een klein getal ingezetenen over het hoofd zien, altijd ware hel voor bun een plicht van vooral te zorgen voor liet profijt en bel welzijn van Jiel algemeen, want men mag zeggen dat onze wekelijkschc merkt de bijzonderste welvaart is der ganschc stad. Voeden wij nogmaals de hoop, dal ons stadsbestuur, die in alle andere omstan digheden altijd de belangen onzer bur gerij heeft in aandacht genomen, hier in bijzonderlijk niet zal ontbreken. Een burger, x Uurg'orooi'logf. Er is te Namen een brcchuur uilgeko- snen, welke de goedkeuring draagt van .den bisschop van Samen. Uil dit werkje kan men opmaken, hoe de geestelijken de katholijken aanhitsen de liberalen te baten en te verachten, in een woord, hoe zij in naam der religie den burgeroorlog aanvuren, alleen met het doel meester te worden van het be heer des lands. Wij zullen hier eenige plaatsen uit dat klerikaal werkje aanhalen, dal opgesteld is als een catechismus V. Is het eene groote plicht het libera lism in de kiezingen te bestrijden J A. Ja, den dag van heden is hel de be langrijkste burgerplicht van den christen. V. Waarom? A. Omdat van de kiezers de kwestie afhangt te weten of hel land, ja of neen, liberaal gaat bestuurd worden en wij hebben bewezen dal hel liberalism in den Staat, den oorlog tegen de Kerk is. V. Is men verplicht ie gaan stemmen? A. Als algemeen regel, is men ver plicht, de verplichting is evenwel niet zeer groot, als er door zijne onthouding geen gevaar is dal de. liberalen zullen ge kozen worden. V. Voor wie moet men stemmen? A. .Men mag nooit voor do liberalen stemmen; men moet voor de katholijken stemmen; T is te zeggen voor dc echte katholijken. De persoonlijke kwestie» komen hier niet van pas; men strijd niet voor personen, maar voor princiepen; men strijdt voor of tegen de Kerk en hel geloof. V. Is hel eene zonde voor de christen aan zijnen plicht (voor de katholijken te I stemmen) te kort te blijven? A. Ja, het is zelfs eene groote zonde, want men maakt zich medeplichtig aan al het kwaad dat hel liberalism doel. V. Wal moet men uil dit alles op maken? A. Dal de scheistenen hel liberalism moeten verfoeien en alle medepligheid met hun vluchten; bijgevolg dal zij niet alleen scheistenen in den schijn moeten zijn, maar christenen en katholijken van hart en ziel, aan de kerk gehecht in alles wal zij onderwijst, aan Jesus-Cllristus, den eeuwigen koning, wiens regeering geen einde zal hebben. Verstaal gij dat lezers? In plaats van bemint elkanders als broeders, zegt men u veracht uwe broeders! Bij koninklijk besluit van 17 januari, worden tol burgerlijke raadshecren be noemd voor don mililie-raad van Vcurne- Dixmudc Voorzitter: M. L. Dcpuydt, provincialen raadsheer te Nicuport; Plaatsvervangers.MM. B. Syoen, id. te Loo en R. De Groote, id. te Dixmude; Werkend lid M. L. Oilevier, burge meester te Veurne; PlaatsvervangersMM. P. Van Dromme, burgemeester te Eessen, en P. Gheer- brant, schcpcne te Nicuport. Veurne, 19 Januari 1882. Mijnheer de Uitgever, Met voldoening mogen wij aanslippen dal onze wekelijkschc merkten meer en meer toenemen. Zelfs onze graanmerkt, die sedert ruimen tijd verminderde door de groote aankoopen op dc hoeven ge daan, begint beter bevoorraad te worden. Deze verbetering wordt onder alle op zichten met een goed oog aanzien door alle stads neeringdoeners, die altijd onze schoone merkt als eene bron van welvaart aanzien hebben. Daarom verhopen wij dat ons wijs stadsbestuur alles zal in het werk Wettelijke besluiten. Bij koninklijke besluiten van 14 januari 1882, zijn benoemd Prokureur des konings bij de rechtbank van eersten aanleg, zetelende te Dender- monde, in vervanging van M. Heider- scheidl, lot andere bedieningen geroepen, M. Bernolel, prokureur des konings, te Veurne; Prokureur des konings bij dezelfde rechtbank, zetelende te Veurne, in ver vanging van M. Bernolet, M. Declercq, substituut van den prokureur des konings te Dendermonde. Bij koninklijke besluiten van IK en 16 januari, zijn benoemd, in dc volgende gemeenten Adinkerke. Burg L. Luysscn; schepenen, P. Schipman en D.Vanhoullc. AIveringhem. Schepenen, A. Dc Ruysscher en Fr. Leuridan. Avecappelle. Schep., P.Zwacnepoel. Keveren. Schepen, P. Desmyller. Hoitshoucke. Schepen, B. Veroug- straete. Eggewaertscappelle. Burgemeester, H. Moenaeri; schepen, F. Degraeve. Gyverinchove. Schep., Fr. Torrelle. Iloogstaede. Schep., A. Decroos. Houthem.Schepmien, C. Vermeersch en H. Vanhee. Isenberghe. Burgen).1", P. lluyghe; schepenen, G. Couwel en P. Moencclaey. I.eysele. Schepen, A. Deschodt. Moëres.Burgemeester, E. Cottier, schepen, P. Fynnaert. Ocren. Schepenen, J. Timmerman en C. Balioey. i Oostduinkerke. Burg' C. Declercq; schepen, N. Depolter. Pervyse. Schepen, C. Verschaeve. Itamscappelle. Burg’ L. lloutsaegcr, schepen, B. Pauwels. St. Jooris. Schepen, H. Vanneckc. Sl. llicquiers. Schep., C. Laleman. Stavele.. Schepen, A. Butaye. Steenkerke. Schepenen, C. Ballcl en P. Tahöh. Vinchem. Schepen, G. Roily. Wulpen. Schepenen, D. Florizoone en C. Joncheere. Wulveringhem. Schepenen, A. De- quidt en V. Cambist-. Zoutenaye. Schepen, F. David. liovekerke. Burgcm., C. Vandewalle, schepenen, II. Roel en I. De Waele. Caeskerke. Schep., L. Vanstechelinan Clerckeu. Schepen, A. Vermander. Cortemarek. Schep., J. Vierslraete. Couckelaere. Schep., D. Vmiroose. Dixmude. Schepen, N.-J.-B. Feys. Eessen. Schepen, L. Vanparys. Keyem. Schepen, C. Vaudecasleele. 1 Lampernisse. Schepenen, C. Bauden en P. Fornet. l.eke. Schepen, I. Seurynck. Loo. Schepen, C. Dcbaenst. Merckem. Schepen, J. Warlop. Noordschoote. Burgern., F. Butaye, schepenen, 11. Louwaege en A. Vaude- voordc. Oostkerke. Schep. I). Haclewyck. Oudecappelle. Schep."’ A. Opsotner en R. Schipman. Pollinckhove. Schepen, E. Rosseel. Ileninghe. Schepen, V. Bossaerl. St. Jakobscappelle. Schepen, P. Opsomer. Vladsloo. Schepen, R. Deceuninck. IPercirn. Burg' C. Vanclooster, schepenen, L. Ainpe en C. lloel. Woumen. Schepen, P. Vileyn. Zarren. Schepen, 1’. Sonneville. klerikale Hchanddruk- pcr*. Zoudt ge niet zeggen dal dc klerikale» veel liefde voorde vrijheid der drukpers hebben, eene vrijheid echter gedoemd door den Paus? Maar sedert onderpas toors en professors de leiding en hel schrijven der klerikale gazellen op zich genomen hehbeu, verpest eene schand- pers vooral ons Vlaanderen. Ja! eene schandpers, want zij kent niet anders dan faamschenden, lasteren,, eerrooven; zij maakt van de vrijheid misbruk om de lieve en verstandige drukpersvrijheid te doodigen. Leest een klerikaal blad, uw hart walgt en is verontwaardigd over de eerlooshe den die gij er in vindt. Eeuwig waar blijft hel wooid van graal de Monlalem- bert: «de klerikale drukpers zou doen gelooven dal de trouwloosheid eene godsgeleerde deugd is. Meestal de klerikale gazellen worden uitgegeven door strooien mannen, zon der verantwoordelijkheid, zonder eerge voel, zonder schaamte. Zij hebben geene ooren, men vindt ze nooil le huis. Van daar dat schandsehrijvers achter de gor dijn, zoo stout, zoo schaamteloos hun venijn en laster uitbraken op de trefle- lijkstc menschcn en zelfs de vrouwen niet eerbiedigen. Te Gcerardsbergen richten de klerika len eene bclooging in ter eere van een veroordeelden lasteraar. Men vraagt er hun rekening over en zij logenen be schaamd af en werpen den venl over boord, maar des‘anderendaags gaal de schotschrijver weder zijnen gang. De wel straft de lasteraars, maar wat geeft dit de klerikale partij; zij bezit een fonds om de kosten te betalen. F.n teeds den vol genden dag herbegint de laster op nieuw mol die duivelsehe zinspelingen en aan wijzingen, welke de straffende hand des gerechts niet kan vallen. Zoo zagen wij laatst een klerikale ga- zcluilgever te Kortrijk, le midden der straat afransden door een man die in de J eer zijner familie gelasterd geweest was. De aanvaller werd gestraft met eene boete. Nu te Doornijk vraagt een beleedigde eerherstelling aan den gekenden geld schieter en ondersteuner der klerikale schimpschriften van die stad. Dc man zegt; «ik wele ikke dal dit niet, dal gaat mij niet aan ïlet blad in kwestie had zich niet be vredigd den huisvader te belasteren, maar had nog de zoneu op eene grove en hatelijke manier aangerand. Een dezer is bij den schrijver van het artikel gegaan en heeft hem de wangen gekust met vijf- vingerkruid. Onmiddclijk heeft de kleri kale gazettier zijn wezen gaan toonen aan de policie. Proces-verbaal is opgemaakt en er zal straf volgen, Wal dc klerikale schimpschrijver betreft die eene achtbare familie diep beleedigd heeft; en wal dezen aangaat die zijne medehelpers en mede plichtigen zijn, zij zullen volstrekt dc on- slraffelijkhcid genieten. Ziedaar wal er gebeurt. Het is zeker dal in den tegenwoordigen toestand, de burger niet beschermd is. Men mag hem beleedigen in zijne eer, in de openbare achting, zelfs in zijne geheiligsle familie belangen, zonder dal hij er iets legen doen kan dan raad aan zich zei ven vragen. Zonneklaar heeft men altijd ongelijk zijn eigen rechter te willen zijn. Maar waar hel gerecht machteloos is, wat moet er gedaan worden? In het werkelijk leven, moet men den mensch nemen ge lijk hij is, de zaken gaan zoo gemakkelijk niet en men neemt niet aan dal men met eene zoelaardige inschikkelijkheid de be- leedigingen, den laster van eenen heer moet verdragen die, omdat hij rijk is, eene bende pen-eeredieven betaalt en hunne bloedige slagen geleidt. Wij zouden niet gaarn op een voetstuk dezen plaatsen die zich zelvcn recht doen maar nog minder kunnen wij medelijden uitdrukken voor de heldhaftige persón- naadjes die, zeer dapper om de eerlijke lieden te beleedigen achter de gordijn, zich wegduiken van als men hun hel masker afrukt en rekening vraagt over hunne laster en eerschendingcn. En zoo zijn al de klerikale gazetten. Dixmudenaar.) Woensdag avond, om 7 ure, zal op Stadsschouwburg alhier, eene buiten gewone vertooning plaats hebben gege ven door den looneellroep van den heer Blin-Perreau. samengesteld uit arlisten van hel nationaal conservatorium van Frankrijk. De vertooning wordt gegeven ten voor- deele van stads armen. Zie hier hel programma De prijzen der plaatsen zijn vaslgesteld zoo volgt: 1" rang, 2 fr.; 2” rang, 1 fr. De officieëlo. aanwijzer van de verti ek- uren der ijzeren wegen, alsook de tahel- affiche zullen, met 1" Februari uitgegeven worden voor rekening van hel bestuur der ijzerenwegen en aan hel publiek uit geleverd worden aan dc volgende voor waarden Hel bockskc dor vertrekuren zal, gelijk op heden,-uitgegeven zijn per jaarlijks abonnement en ook verkocht worden per nummer. De tabcl-afïiche zal niet meer onverguld uilgedecld worden, maar per jaarlijks abonnement te verkrijgen zijn. De prijzen per jaar zijn vaslgesteld zoo volgt Voor het boekske mol kaart fr. 3-00 ld. zonder kaart 2-00 Voor de labcl-afliche, 1-KO Den dienst der abonnementen zal dooi de zorgen der poslbureelcn gedaan wor den. Met den ln Februari aanslaande, zullen reiskaarten worden afgegeven in dc statiën: Antwerpen (Oost), Aarlen, Brugge (statie), Brussel (Nord), Brussel (Lcopolds-Wijk), Charleroi, Gent (Zuid), Bergen, Namen en Oostende (static): .4. Enkele kaarten: voor Baden, Carls- ruhe, Constance, Freiburg, Offenburg en Stuttgart, over S(erpenich-Luxcmburg- Straalsburg; B. Kaarten heen en weer, aan vermin derde prijzen voor Baden. Carlsruhe, Constance, Freiburg en Offenburg over Slerpenich-Luxemburg-Slraatsburg. Enkele kaarten zijn geldig voor twee dagen; de kaarten, heen en weer, zijn geldig voor tien dagen met Inbegrijp van den dag van algave. Elke kaart geeft recht tot kosteloos vervoer van 25 kilogram reisgoed. Zondag avond omtrent 7 ure, is te Handzame brand uit geborsten op dc hot stede van Karel Boone, gelegen op het gchuchtc Amersvelde, tusschcn Zarren en Handzaemc. Het vuur is in den koei- slal ontslaan, die dan ook, benevens hel woonhuis, gansch de prooi der vlammen wierden. 4 koeibeeslen kwamen in deu brand om. Men kent de oorzaak der ramp niet. Hel verslag van den heer Olin, in naam der commissie, die gelast is ge weest, de amendementen te onderzoeken, betreffende liet gebruik der vlaamschc taal in het middelbaar onderwijs, in het vlaamsch gedeelte van hel land, is ver schenen en uilgedecld, De commissie heeft lenzelfden tijde een ontwerp van het gouvernement ontvan gen, haar door den heer Minister Van Openhaar Onderwijs onderworpen, die het princiep der voorstellen van de com missie aanvaard heeft. Ziehier den tekst van hel wetsontwerp, zooals het door de commissie en het gouvernement is aanvaard Art. 1. In het vlaamsch gedeelte van hel land, zullen de leergangen der voor bereidende sectie, aan de middelbare scholen gehecht, in hel vlaamsch worden gegeven. Art. 2. In de middclbare-scctie, in de scholen van hel vlaamsch gedeslle des lands, zal de vlaamsche leergang in hel vlaamsch gegeven worden. De engelsche en duitsche lessen zullen uilsluitelijk in hel vlaamsch gegeven wor den, tol dalde leerlingen in staat zijn, die studie voort te zetten, in de tail zelve, welke men hun aanleert. Een of twee leergangen van hel pro gramma zullen insgelijks in hel vlaamsch worden gegeven, liet getal dus te geven leergangen zal van twee zijn, le reken van hel hernemen der leergangen in 1886. Art. 3. De voorschriften van hel voor gaande artikel, zijn toepasselijk op do atheneums, in hel vlaamsch gedeelte van het land gelegen. Ar. 4. Dc kennis der kunstwoorden van wiskundige en natuur-wetenschap- pen, alsook de overige takken van het programma, worden gelijktijdig in het fransch en in hel vlaamsch, onderwezen. De historische en aardrijkskundige namen worden in den oorspronkelijke» vorm gegeven, vergezeld, zooveel als mogelijk is, van dc vlaamsche en fran- sche vertaling. Art. 5. Het gouvernement, na hel ad vies van de bestuurlijke bureclen der Staals-gestichlen te hebben genomen, kan altijd beslissen, dat dc gelieclo.of de ge deeltelijke leergangen der vlaamsche taal, le gelijk in dc franschc laai zullen gege ven worden. De gemeenteraden hebben hetzelfde recht, wal hunne middelbare onderwijs gestichten betreft. Art. 6. Er zal een normaal-onderwijs worden ingericht, bijzonderlijk bestemd om leeraars te vormen, in staat het vlaamsch te onderwijzen. Art 7. Indien het gouvernement niet in staat was de volle uitvoering der tegen woordige wet, bij de herneming der leer gangen van 1886, le verzekeren, zal bel rekening geven aan de Kamers van de redenen, die deze vertraging hebben ver oorzaakt en over de maatregelen die bel genomen heelt om in dien toestand te voorzien. i Keuring van Hengsten. lil J lini- -TNBt Ingezonden. Provincie Wootvlaanderen. Arron dissement Veurne. (loryde. Schepen. D. Declercq. Arrondissement Dixmude. Algcineeno tijdingen. I.A BOUQUETIERE, operette u un acte, jouóe par Edwige da Cleiy etM. Blin-Per- rean. 311 acte du TROUVÉRE, romance cavalino) par M"‘» Lovielli-Coulou du Graud-Opöra. I.o BARBIER DE SËVILLB (grand air) par M‘n« Edwigo de Clcry. I.A FAVORITE, (grand air) par M" Lovielli. i LE ROSSIGNOL (des noco< do Jeannette). LA JL'IVE (grand air) par M* Leviolli. Grand air do la COUPE DU RO1 DETHULË. Air des BIJOUX DE FAUST. LA FÈTB DES CIIARCUTIERS, scène com. par M. Bliu-Pcrreau. ROBERT LE DIABLE va dit-ellc). LA SAINT NICOLAS, opéretto do Piilati, Jnuóc par M. Bliu- Pcrreau et Mu'* do Cló.y. Hel vlnniiiKcli onderwijs.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2