VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT W fel tól 1882. ZATERDAG 28 JANUARI 518 drukregel. Reklainen 30 centiemen den regel. Veurne, Januari. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; on allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voerop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gaiisch llelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n innier 10 c." s Bekendmakingen 20 centiemen den Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 0, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekciid, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. van de den de voor Een nieuwe catechismus is ver schenen. Hij is te Namen ge drukt met de goedkeuring van den bisschep dier stad en draagt voor titel: De groote dwaling omes lijds pf hel liberalism aan de geloovigcn uit gelegd in vragen en antwoorden. In hel vlaamsch vertaald is bij te Gent verkrijgbaar aan den geriiigen prijs van 10 centiemen. Onze lezers zullen reeds geraden hebben dal er in dit hoekje kwes tie is van hel liberalism in de oogen der eenvoudige kiezers te doen voorkomen als een monster van goddeloosheid, als eene kette rij, als de alziclilelijksle dwaling welke de booze geesten der hel ooit op de aarde verspreid lu bben. J i, nog veel erger wordt die politieke partij algemaald. I)e klerikale bladen zijn hel niet eens in hunne beoordceling van dit nieuw boekwerkje. De Courrier de Bruxelles maakt er oenen ophef van die buitengewoon is, ja, met de twee handen juicht hij toe, om dat zoo dit blad zegt: dat dit boekje hel liberalism schetst zooals het is, en er op eene volmaakte wijze hel keltersch anli-chi istelijk en anli-sociaal karakter van doel uilschijnen. De Journal de Bruxelles integen deel staat met verontweerdiging op legen de nieuwe poging om poli tieke en godsdienstige wanorde te slichten. waardige lierderlijke DrleC. Dc nieuwe bisschop van Limoges, de heer Lamazou, heeft b j de aanvaarding van zijn ambt eene daad verricht, die de meeste zijner amblgenoolcn in Frdiikrijk, en ook vele daarbuiten, zich wel èeim les mochten ten nutte maken. Hij heeft aan de geestelijkheid in zija diocees een herderlijken brief gezonden, waarin liet volgende te lezen staat Op het oogenblik dat een onbeschei den woord aanleiding geeft tol verkeerde opvattingen, dat eene zelfs omsluierde toespeling haal en verbittering kan wek ken, dat eene criliek en eene afkeuring rakende don persoon of de liaudclitigea van de machthebbers in den Staat, dik wijls tol aanklachten en soms tol rechl- lerlijke vervolgingen leiden, moet men eene uiterste behoedzaamheid in hel pre dikambt in acht nemen. De staatkunde is geen edele en ver hevene zaak genoeg, om de eer van den christelijke kansel te verdienen. Denken wij aan hetgeen Cr in Frankrijk sedert weldra eene eeuw is voorgevallen. Wij zien er de meest verschillende, zelfs de meest uileenloopende regeerstelsels, elk ander opvolgen. Nu eens is het vrijheid, dan weer de autocratie die de bovenhand heeft; nu eens de teugelloosheid met de wanorde in de begrippen en de wanorde op straat, dan weer de sabelregeering met hare noodzakelijke aanvulling het bedwang en het verplichte zwijgen. Gisteren werd hel land bestuurd door mannen, die hun regeerstelsel en staat kundige denkbeelden toepassen; thans is hel bestuur in banden van lieden, die ecu ganscli ander regeerstelsel daarmede ge- ketird. Te Gent wordt hel boek in hel vlaamsch gedrukt en zal van daar door geheel het vlaamsche land verspreid worden. De andere bisschoppen zullen zich wel wach ten anders te doen dan hunne confraters, en hel werkje hetwelk zoo schadelijk is, zoo vol zede lijke dwalingen, zoo beleedigeml voor de parlementaire katholieken» zal in de handen der kiezers blijven en de comedie zal gespeeld zijn. Eens le meer zullen de Belgische kerkvoogden de religie hebben laten gebruiken tot politieke in zichten; want hoe kan hel anders opgeval worden: de bisschoppen nemen onder hunne bescherming een boekje, waarin de liberalen stellig als keilers verworpen wor den, dat voor eene doodzonde houdt hel kiezen van oenen liher- raal, dal het liberalism veroordeeld als in opstand legen het geloof, in zijne politieke vrijheden en in zijnen samenhang als politiële stelsel. Hel was nog niet genoeg dat onze bischoppen de kerk hatelijk gemaakt hebben niet hunnen onbe zonnen opstand legen deschoolwet, nu bekronen zij hun werk met de I eden van goeden wil, die nog in de kerk gebleven waren, te yerbitte- ren, opdat deze op hunne neurt ook de onmogelijkheid zouden erkennen der grondstellingen welke de ulliamoutanen zouden Willed doen zegevieren. Volatiels Ovorzielit. Volgens het parijsche blad la Bépublique [ranQaise zal de heer Gambclta hei kabinelsvraagsluk stellen opzichtens de Iwee volgende punten: de overziening der grond wet, slipl op voorhand bepaald en de mogelijkheid om de wijze van stemming voor de kiezing der afge vaardigden le onderzoeken. De be raadslaging heeft donderdag plaats gehad. Moest liet ministerie Gam- bella vallen, dil zou een der ge wichtigste gebeurtenissen mogen genoemd worden, die in de laatste jaren in Erankrijk plaats grepen en onberekenbare gevolg m kunnen hebben. De bureelen van don franschen Senaat zijn bijeen geweest om de commissie der financiën van het jaar 1882 le benoemen. Die com missie moet uit 18 leden bestaan; ieder der bureelen moest twee senateurs kiezen om er deel van te maken. De openbare denkwijze behaalde bijna in al de bureelen de overwinning. De hoerde Freycinet, die de commissie van 1881 voorzat, is ook lid vandenieuwe commissie. Et ne belangrijke kiezing voor <le engelsche Gemeenlenkamer heeft in Engeland, in hel district van North Hiding, plaats gehad. De tegenstrevers en de aanhangers «ener landelijke hervorming voor Engeland en Schotland bevonden er zich tegenover elkander. De eersten hadden voor kandidaat den heer Dawnay, lol de behoudende partij behoorende en levens een der grootste grondeigenaars van des treek; de kandidaat der tweeden was de heer Rowlandson, pachter mi liberaal. Deze laatste bekwam dc nederlaag. De heer Dawnay werd gekozen, dank vooral aan de ondersteuning der graven van Zet land en van Grey, twee oud libera len, die thans lol de loryparlij zijn overgegaan. liet duitsch Parlement heeft de algemeene beraadslaging van hel bndjei voortgezet. De heer Pullka- mer, minister van binnenlandsche zaken, deed opmerken, dat men zich niet inbeelden moest dal hel gouvernement door de kiezingen zou omver geworpen zijn; de zittijd loopt op eene gelukkige wijze ten einde; hel budjelzal waarschijnlijk gestemd worden. In hel vraagstuk tier intrede van Hamburg in hel tolverbond heeft de rijkskanselier eene schitterende overwinning be haald. De koninklijke verklaring heeft vooral ten doel alle nieuw geschil te voorkomen. In de moei lijke toestanden, die Europa be dreigen, zal het monarchieke ko ningdom bewijzen, dal hel de stevigste grondzuil is van het recht en dc vrijheid. De tweede nederlandschc Kamer Die politico-godsdienstige catechismus» •zegt dit katholiek blad, beval overdre venheden in leerstoffen en uitdrukkingen, welke wij met kracht verwerpen. De schrijver opent opnieuw de kwestie der rechtgeloovigheid van de Belgische bur gers, welke de constitutioneels instellin gen des lands eerbiedigen en oprecht verdedigen, kwestie welke door den hei ligen stoel opgelost was. Hel mangelt hem aan de liefdadigheid, zoover dal hij zelfs de politieke personen en schrijvers die alleen de ware belangen des katholie ken geloofs en der kerk verdedigen, ver smaadt en beleedigt. Hij begaat grave zedelijke dwalingen, hij maakt van hel liberalism en inzonderheid van de belgi- sche liberalen eene schildering waarvan de klaarblijkende overdrevenheid van aard is, de lieden van goeden wil te ver bitteren. Eindelijk hij is in stellige tegen spraak met de laatste verwittigingen van den Aposlolieken stoel. Het is een schadelijk boek, gaal hij voort, waarvan men zich tegen ons zou kunnen bedienen en dat aan de liberalen eene rede van beslaan zou geven. De grootste bondgenoten van de groote dwa ling onzes lijds zijn de schrijvers van zulke boekwerkjes. De bekentenis van de Journal de Bruxelles, dat liet liberalism niet is, en dal vooral hel de libéralen niet zijn, wat er den kiescatechismus van den Naamschen bisschop vin maakt, mogen wij niet onopge merkt laten voorbijgaan. Hel is zoo buitengewoon dal een klerikaal blad eens ter loops in zijne veront weerdiging, de waarheid bekent nopens eene politieke partij, die noch in deftigheid, noch in goede trouw, noch in rechtzinnige ver kleefdheid aan de wellen en instel lingen des lands moet achteiti|t- slaan; hel is zoo buitengewoon, zeggen wij, dal wij niet kunnen nalaten, dit blad onzen oprechten dank le betuigen voor hel beleefd compliment, zoo openbaar onze gezindheid loegebrachl. Jammer dal de tiilval Journal do. Bruxelles tegen nieuwen catechismus door groote liberale dagbladen komediespel gehouden wordt. Ja een komediespel: wanneer er in de Kamers eene interpellatie zou ge daan worden betrekkelijk dil boek, hetwelk ’s lands instellingen zoo deerlijk door den modder sleept, dan zal M. Malou, zich steunende op het boven aangehaald artikel, de rechte zijde onverantwoordelijk verklaren wegens eene uitgave, die door een orgaan hunner partij, zoo hevig gehekeld wordt. Onderlusschen zal hel boek door de andere klerikale dagbladen op gehemeld, zijnen weg maken, leder bisschop zal nu op zijne beurt de rol vervullen welke hem in dit comediespel loegekend is. Die van Namen heeft er zijnen Imprimatur aan verleend. Die van Luik, of beter de Seivaine religieuse van dil bisdom heeft hel reeds goedge- heelï met 59 stemmen legen 51 een voorstel aangenomen van den hqcr Borgesius, strekkende om de be raadslaging van hel handelsverdrag met Frankrijk le onderbreken, in afwachting dat de Belgische Ka mers eene beslissing genomen hebben, rakende hel fransch-bel- gisch handelsverdrag. In de italiaansche Kamer werd over de speelbanken gesproken. De heer Berio had op de onzede lijkheid der speelbank van Monte Carlo gewezen. De heer Mancini verklaarde dal Italië bereid is om zich bij de andere mogendheden aan le sluiten voor eene diploma tische handeling daarover gelijk vormig het volkenrecht. De heer minister verhoopt ook, dat de prins van Monaco en de bevolking uit eigen beweging een einde zullen stellen aan den betreurenswaardi- gen toestand, door de speelwoede veroorzaakt. Verder over ded algemeenen toe stand sprekende, stelde dc heer Mancini vast, dal de europeeschc mogendheden eenparig den vrede verlangen. De betrekkingen van Italië met al de mogendheden zijn vriendschappelijk. 5(5/ JAAR. A A’/ 3-02 6-07 8- 59 9- 10 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVEI.DE DUIN KERKE 11- 39 12- 23 3-23 5-35 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-51 7-22 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT Me nieuwe catcchlHmu*. 5-54 11-00 3-08 «-32 11-39 3-48 7-12 12-23 4-26 9-38 3-23 7-10 11-05 5-35 9-31 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 Vortrokiiren vnn <len ijzeronwog van Duinkcrke, Veurne, Gent naar lirussel en Dlxinmle naar* TCieuport. DUINKERKE GIIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1