NATIONALE MILITIE. De geheimzinnige zaak der Wetstraat is, zooals licht te begrijpen is, de groole kwestie van den dag. Overal hoort men van niets anders spreken dan van de zaak Bernays-Vaughan. Alleihande geruchten, zijn ook over de zaak in omloop. Elkeen wil er zijn gedacht over zeggen. Hel signalement van Vaughan is zondag in den Moniteur verschenen; hetzelve is in alle richtingen rondgezonden. De policie doet aan de dagbladen geene medcdec- lingen. Over’t algemeen is men te Brussel overtuigd dat men te doen heelt met eene misdaad van langen datum voorbereid. Doch indien er wezenllijk eene moord gepleegd is, waarom is dit gebeurd Wie is die Vaughan, waar is hij? Zijn er mede plichtigen? Dit alles blijft voor hel oogen blik nog altijd even geheimzinnig. Het drama der Weststraat te Brussel. Sedert eenige dagen werd er te Ant- De ontdekking van hel lijk van den heer Barnays heelt te Brussel niet minder op schudding veroorzaakt dan te Antwerpen. Eene talrijke volksmenigte had zaterdag heel den dag post geval voor het huis der Wetstraat. De hartroerendsle gebeurtenis van den dag was voorzeker liet bezoek van Mad. Bernays, deze jonge en ongelukkige weduwe bad den wenscb uitgedrukl eene laatste maal de wezens trekken van haren echtgenoot te mogen zien. Mad. Bernays, vergezeld van baren oom, den heer Catlcaux en van den heer Willemacrs, begaf zich inden morgend naar liet noodlottig huis der Wetstraat. Hel zou ónmogelijk zijn den pijnlijken indruk te beschrijven, die de 'verschijning i der diep beproefde wed* op de menigte maakte. Ten prooi aan de grootste'ontroering slapte Jlev. Bernays op den arm van haren oom leunende hel huis binnen en richtte zich naar de zaal waar hel lijk van haren echtgenoot lag. Zij had eenen I dikken zwarten sluier voor hel aange zicht. De heer Willemacrs bevond zich aan hare rechterzijde. Op het oogenblik I dal de drie personen aan den ingau# vau I hel kabinet kwamen, ontblootte de heer I Calteaux zich zonder een woord te spre ken, Mev. Bernays hief het hoofd op en I deed een slap van omzeiling achteruit, zeggende: Ja, T is hij wel Zij liet daarna hel hoofd weemoedig op de borst zinken en knielde bij hel lijk neder. Na eenige oogenblikken gebeden te hebben, verliet zij die sombere plaats, onder steund door haren oom en vergezeld van den prokureur des koniugs van Brussel. Een koninklijk besluit van 21 januari 1882, benoemt als militaire lid voor den I militie-raad Veurne-Dixmude, de heer I Eelu, majoor bij hel 4' lanciers, en als I plaatsvervanger, dc heer Delforge, majoor bij hel 1" linie. Bij koninklijk besluit van 20 januari, I wordt de heer A. Jamar, Gouverneur der Nationale Bank benoemd, en de heer E. Anspach, onder-gouverneur. Bericht. Het departement van openbare werken heeft een hoekje uitge geven, behelzende de vrachtprijzen, voor waarden cn werkelijken tijd van' vervoer, van toepassing op verschen viscb, week en schelpdieren, verzonden van Adinkerke, Blankenberge, Veurne, Heist, Nietipoorl en Oostende naar de voornaamste Belgi sche gemeente cn naar de bijzonderste sleden van Duitschland, Ooslenrijk-Hon- garie, hel Grool-Hertogdom Luxemburg, Erankrijk, Rusland cn Zwitserland. Kosteloos worden afdrukken dezer uit gave aan de belanghebbenden verstrekt in de Belgische Staalsstatiën. .Medegedeeld Maandag is een huis met schuur en stal opgebrand te Ooslduinkcrke, ten na- deele van 1'. Pauwels cn P. De Schryver. Meubels en vruchten werden ook de prooi der vlammen. Schade 5,300 Ir. De gebouwen waren verzekerd. Dc vei ledenc week is te Beersl oen erg ongeluk voorgevallen: Een werk mansvrouw was bezig met hel wasschen van beddegoed, terwijl haar kind van 17 maanden oud in het huis rondliep. Zij had oen keiel kokend water op den grond gezet en bad zich slechts vooreen oogen blik tol builen de deur verwijderd, om eene bedding uil le schudden, toen zij baar kind smartelijke kreten hoorde sla ken. De moeder snelde aanstonds ter hulp; doch helaas! het was reeds te laat; bel wichtje was mol de beide armen in het kokend water neder gevallen en had zulke ijselijke brandwonden bekomen, dat hel, ondanks de beste zorgen, een paar dagen daarna in de smartelijkste pijnen bezwek. In den nacht tusschen woensdag en donderdag der verledene week hebben er dieven ingebroken in de onlvangerij der Static te Wevclghem. Met veel behendig heid cn geduld moeten zij te werk gegaan hebben: de dein plaat des Coflre-lqrt's was doorboord, het slot uitgenomen cn zoo de deur opengebroken. De ijzeren arm die dc geldkolïer aan den muur vast hechte was afgcslagcn. Van den inhoud was er ontnomen 50 frank in geld, eene gouden horlogic als ook eene gouden keten ter weerde van 300 frank. Tol nu toe is de policie nog op hel spoor niet gekomen van al die stalic- dieven. - Landbouwkrediet. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers is eindelijk een wetsontwerp neêrgelegd voor de in stellen van eene kredietbank voor de landbouwers, en hel leenen van geld oin i den aankoop van mest en andere verbe teringen in hun gerief te vergemakkelijken. Hel wetsontwerp vraagt, dal de spaar kas zou gemachtigd worden geld aan de landbouwers te leenen. In eenige plaat sen zouden daarvoor leeuingskanloorcn worden ingericht. De intrest en de voor waarden der leeuing zullen eerst later worden vastgesteld. Voorde bijzondere leeningen van geld, dal is te zeggen, als een landbouwer voor liet verbeteren van zijn land geld leent van iemand anders, zal hij, in de akte, I zijne roerende goederen kunnen in pand I geven, met recht van inschrijving daarop, I ten kantore van registratie. Die inschrij ving loopt tien jaar in het voordeel van den geldschieter, doch de eigenaar blijtt evenwel op de roerende goederen van' zijnen pachter al zijn die ook met die inschrijving belast in het voordeel van een ander den voorrand behouden, I hem door hel burgerlijk wetboek toege kend, voor drie jaar pacht en hel loopen- de jaar, alsook voor de schadevergoeding uil hooide van plaatselijke herstellingen. Alle jaren moet de leener, binnen de eerste drie maanden na den vervaldag, aan zijnen geldschieter bewijzen dal zijne pachtsom betaald is, anders is de geleende som onmiddcllijk eischbaar. Tegen ont vangstbewijs mag de geldschieter de kwilancie der pachtsom bewaren. I Op leeningen bij de spaarkas wordt geen recht van registratie geheven; voor leeningen bij derden, op roerende goede ren verpand, is een registratierecht gc- I sleld van 30 centiemen per 100 fr. boel strijdigs staalkundige beginselen hebben. Hebben wij het algemeen stem recht niet met schitterenden samenhang een bestuur zien verheerlijken, en eenige maanden later hetzelfde bestuur met een niet mindere censtctnming zien brand merken. De christelijke kansel is niet in 'lieven geroepen om zich te verlagen in eene •zoo veranderlijke sfeer, om zich bezig te houden met zulke uitsluitend wcrcldsche belangen, en hoeveel te minder nog om in eene zoo verdeelde maatschappij als de onze zich te mengen in den worstel strijd der partijen. Gij moet hel Evange lie prediken, niets dan het Evangelie, dal wil zeggen, de liefde lot God cn den naaste, de vervulling der plichten van den I godsdienst cn der plichten jegens den Staal cn beoefening der zachtmoedigheid en der barmhartigheid, der vergiffenis I voor dc beleedigingén, de strengheid voor I zichzelf, de toegeeflijkheid voor ande ren, en den eerbied voor allen. Mel die 1 verhevene leer, die onze Heer Jezus- I Christus ons gelast heeft te verkondigen op de aarde, is ons een onafzienbaar en schitterend veld ter bearbeiding gegeven. I Geen menschelijke macht heeft liet recht I ons daar in onze vrijheid te belemmeren. Om u niet bloot te stellen aan hel ge vaar van op den kansel af te dwalen, meel I gij met zorg u voorbereiden, u niet aan de I toevalligheden der improvisatie!) wagen of ti aan vervoering overgeven. Gij moet I vervuld zijn van den geest van onzen I Verlosser. Men is op den kansel om te I genezen, niet om te verbitteren, om te I onderlichten, niet om aan te klagen; om de tarten te verheffen tot God, niet om I ze te laten in de lagere sferen van de men- I schelijke belemmeringen. Een pastoor I moet de pastoor zijn van al zijne gemeen- I tenaren; een bisschop moet de bisschop I wezen van al zijne diocesanen. Hij mag I dus diegenen niet kwetsen of van zich I vervreemden, die ten aanzien van vraag- I stukken, waarover de dagelijksche strijd I der menschen loopt, niet denken als bij. I Door hem te willen vereenzelvigen I meteen staatkundig stelsel, zou men den I godsdienst vernederen. Geven wij den I keizer wat des keizers en Gode wal Godes I is. In naam der heilige rechten van de I menschelijke vrijheid mag de priester I het ééne staalkundige stelsel boven het I andere verkiezen; maar hij is geen pries- I ter om het van den kansel te verkondigen, I om propaganda voor zijn staatkundige I liefde te maken. Wij gaan nog verder. Wees ook in I uwe particuliere gesprekken zeer terug- I houdend, zeer voorzichtig, als hel de be- I oordeeling geldtdcr plaatselijke overheid. I Hebt gij goeds van haar te zeggen, spreek dan zonder schroom; maar als er niets anders gezegd zou moeten worden, be waar dan het stilzwijgen; dit zal verstan diger cn christelijker zijn. Soms beklagen zich priesters bij hun nen bisschop over de tegenwerking over den kwaden wil van een burgemeester, van een gemeenteraadslid. Als men de zaak goed onderzoekt, zal men meer dan I één maal lol de ontdekking komen, dat die priester met nadruk de verkiezing dier personen bestreden hebben. Gij hebt hen behandeld als vijanden. Tenzij zij ware christenen zijn of men schen, toegcrusl met een zeer groolen geest, iels wal maar al te zelden voor komt, moet gij verwachten behandeld te worden als een overwonneling. Als men afdaall in het strijdperk der verkiezing, is het moeilijk zich te onthouden van hel toedienen van slagen, en nog moeilijker er geene te ontvangen. De klerikale bladen hebben van dezen herderlijken brief geen woord gerept. Zij hebben dien doodgezwegen. Hel ware nuttig die herderlijke brief op duizenden exemplaren te drukken en te verspreiden. Hel zou lol eene les die nen voor onze bisschoppenen geestelijken in hol algemeen, want de beschuldigingen van dien bisschop vallen als een steen op hun hoofd neer. werpen veel gesproken over de geheimzin nige verdwijning van den heer advokaat Willem Bernays, schoonzoon van den heer Ed. Pocher en 34 a 33, jaar oud. Hij verliet Antwerpen den zaterdag, 7 dezer maand, om 9 i;a ure'des morgends, zonder eenige bagagiè. Hij nam ééne koepon voor Brussel, statie Leopoldswijk. Men heelt hem te Schaarbeek zien uil den trein stappen en plaats nemen in een rijtuig van den ringtram. Hel lijk van den lieer advokaat Bernays werd ontdekt in een onbewoond huis der Wetstraat, dragehde het nummer 159, te Brussel. Wij zullen terstond .doen op merken dal er geen oogenblik aan zelf moord mag gedacht worden. Wij be vinden ons in tegenwoordigheid van een ongeval of van eene misdaad Dc dagbladen bevatten gelieele kolom men over die geheimzinnige gebeurtenis. Een engelsche brief uil Bale (Zwitserland) heelt dc prokureur des koniugs te Ant werpen onderricht dal hel lijk van M. Bernays zich in een hui», n" 159, Wet straat, te Brussel bevond; de brief voegde er bij dal de advokaat bij ongeluk door een pistoolschoot getroffen was, toen de bewoner van hel huis bel mecanism van een revolver toonde. De schrijver teekendc Henry Vaughan, was inderdaad bewoner van 'het huis te Brussel en sedert den 8 januari spoorloos verdwenen. Bij den advokaat te Antwer pen heeft men andere brieven van den onbekenden vreemdeling gevonden. Lichting van 1882. Uitslag der loting, kanton. Getal itilge-ielde 28. Ingeschreven 119. Eerste n.' 29. Hoogste n.r 147. id. Noodlottige aanstekclijke ziekten. In sommige jaargetijden worden de ziekten aanstekelijk, en zetten dan hunne verwoestende loop onbeteugeld voort, tenzij zuiverende midde len zoo als die van Holloway gebezigd worden, om de besmetting te verminderen, en het zaad te vernietigen. Er zijn overvloed van middelen in de natuui»voor alle kwalen waaraan de mensch onderhevig is, en gelukkig ia hij die zo oals Pro fessor Holloway, hot regtd middel aantreft dat den geheimèn oorsprong der kwaal bereikt; zon der dit toch is bet zozer eene vorgcefsche zaak om haro genezing te beproeven. Do oorsprong der kwaal heeft voortdurend de gonuesheeren in verlegenheid gebragt die dikwijls misleid worden door tegenstrijdige kenteekenen, die schijnbaar uit verschillende oorzaken voortspruiten. Van daar schimpen zij pp de vermelding vau een al gemeen geneesmiddel, zoo als dat van Professor Holloway, alleen om dat zij niet in staat zijn geweest om de hoofdoorzaak der kwalen te ont dekken evenmin als middelen om diets verdrij ven. Dat eene dorgolijke ontdekking door den welbekenden Prof. Holloway moot gedaan zijn, blijkt uit de talrijke, en geheel verschillende gevallen, dio spoedig genezen zijn door zijne eenvoudige Pillen en Zalf. Wat ia er bij voor beeld meer onderscheiden van aard, en van ken- leeken dan terugkeerende koortsenen rhunia- tiek hn toch worden deze beide geesels door de middelen van Prof. Holloway verdreven. Wij zouden nog verscheidene andere togen elkander overstaande voorbeelden hunnen opnoemen waar i in deze middelen dezelfde uitwerking hebben gehad, terwijl zij steeds herstel van gezondheid verzokerken, en voortdurend zonder dio vreeso- lijke verzwakking van den patient—zoo algemeen ondervonden na enne langdradige behandeling met de gewone middelen zoo dat bijna duidelijk bewezen is. dat het gestel van don p dlent leven dig geschokt zoowel door do toegediande midde len, als door de kwaal zelve, welke genezen moest worden 1 Dit is echter niet hot geval mot do behandeling ea de geneesmiddelen van Hollo way. welke den oorsprong van elko kwaal on- iniddelijk schijnen te bereiken, en het bestaan daarvan geheel doen ophouden. Alle ondervin ding getuigt van het succes zijm-r praktijk, en daarom moeten wij, besluiten, dat hij het ware beginsel gevonden heeft, wat aangaat de oorzaak en den oorsprong van elko ongesteldheid. Voor oordeel vooral wegens beroopsnijd, is onweder- Icghaar verworpon geworden door den onveran derlijk goeden uitslag dezer middelen, welke verzekerd hebben, dat wat allo wijsheid on alle talenten te zamen van de faculteit nooit bereikt hebben namelijk, algemeens verspreiding. Dat iedereen zoo mogelijk het verschil berekena tus- schen liet gotal dergenen, die om «zoogenaamde geneeskundige hulp komen in eone apotheek, en de onnoemelijke menigte, die do dagolijksche vebruikers zijn van Holloway’s middelen 1 Elk volgend jaar vermeerdert de onmogelijkheid om eene balans op te maken tusschen de zich ver heugende ijveraars voor Professor Holloway, en de ellendige dweepers of schijnheilige wezens, die nog voortdurend de tempels van de dikwijls feilende Esculapen bezoeken. Algometuio 11 j<lln^on. Korrektlonnele Rechtbank van Veurne. ZITT1NC VAX 26 JANUARI. Tampére August, Billiauw Eduard, aardewer ker te Roxcm; Ansoeuw Eclix, aardüwcrker te S*. Andries en I.apeiro Celiua, dienstmeid te Oostduiukerke, de drij eerste, elk 1 maand ge vang en 26 fr. boete, en de vierde, tot 15 dagen gevang cn 13 fr. boete voor openbare bele. digïug tegen de eerbaarheid. Pollcvyt Sorafien, werkman te Veurne, 3 maal 3 maanden gevang, voor valscheid In onderhaud- sche geschriften. 29 Macquyu Augusto, Veurne. 30 Ingliels Eduard. Buliseainp. 31 VerinéeBCli Emile. Houthem. 32 Gheld< I' Eilmond, Bulscsimp. 33 Lambrecht Henri, Adinkerke. 31 Brigou Pieter, Leysele. 35 Maroscaux Camille, Veurne. 3<’, P,ot3 Thêoiiel. Houthem. 37 I>.,3.]lena.',e Desire, Veurne. 38 Rvckeboer Henri, Leysele. 39 cöoiman Emilo, Veurne. Lovelier l)esiró, Adinkerke. H Harteel Benjamin, Veurno. 42 Vangaver .1 ules, id. 43 D’haenen Edmond, Coxyde. •11 Deplae Léon, Houthem. 45 Vaubillomout August. Coxyde. 46 Salotnein Louis. Steenkerke 47 Callens Julien, Moëres. 48 Verhelst Karei, Stoenkerke. 49 Vanarent Achiel, Veurne. 50 Calcocn Dominik Coxyde. 51 Maeckelberghc Karei, Leysele. 52 Plaetevoet August, Coxyde. 53 Lust Henri, Houthem. 54 Ratbó Thitnothó, Adinkerke. 55 Vermcylen Richard, id. 56 Cuvelier Karel, Veurne. 5ï Barbier Arthur, id. 58 Vau Eecke Louis, Steenkorke. 59 Maorten Hector, Bulscamp. 60 Dejonghe Karel, Veurne. 61 Delanoeye Emile, id. 62 Dewilte August, id. 03 Ryckebusch Romain. Adinkerke. 64 -Mahicu Henri, Steeukerke. 65- Degrauwe Erans, Veurne (6 Patfoort Arthur, Houthem. 67 Hennaert Jan, Coxyde. 68 Timmerman Caniilfe, Oereu. 69 Blonde David, Adinkerke. 70 Rousseeuw Karel, Veurne. 71 Bauden Gustaaf, id. 72 Boels Louis, id. 73 Vandevoorde Henri, id. 74 Vyaene Karel, Adinkerke. 75 Ghesquiere Henri, Leysele. 76 Debusschere Alfons, Veurne. 77 Roeye Louis, Leysele. 78 Vienne Modest, Houthem. 79 Velghe Leopold, Adinkerke. 80 Hoet Gustaaf, Veurne. 81 Bouckaert Eduard, Steenkerke. 82 Coulier August, Leysele. S3 Vossaert Eduard, Coxyde. 84 Tamboryn Remi, Leysele. 85 Vienne Florimond, Adinkerke. 86 Riem Henri, Leysele. 87 Lommez Henri, Houthem. 88 Kesteman Ajtbur, Veurne. 89 Bonte Isidoor, Adinkerke. 90 XVillaert Hector, Veurne. 91 Top Henri, Houthem. 92 Cousin Paul. Veurne 93 Willaert Valentin, Veurne. 91 Verband; David, Adinkerke. 95 Ghyselen Edmond, Oeren. 96 Bulthé Bernard, Houthem. 97 Provo Jules, Leysele. 98 Sampers Honoré, Houthem. 99 Heyson Karel, id. 100 Rabaey Desiré, Adinkerke. 101 Maelstaf Pieter, Leysele. 102 Bieswal Joseph, Veurne. 103 .Maes Alexis, Adinkerke. 104 Desmedt Florimond, Veurpe. 105 AlleweircVlt Eduard, Coxyde. 106 M ssuwe Henri. Adinkerke. 107 Claeys Albert, Veurne. 108 Legein August, Adinkerke. 109 Declercq hard, Coxyde. 110 Deman Henri, Houthem. 111 Vandenborgh.: Henri, Leyssle. 112 Lehouck Emile, Veurne. 113 Suber Henri Coxyde. 114 Velghe Karol, Adinkerke. 115 Marchand Sefatlen, Leysolo. 116 Gruwex Hendrik, Veurne. 117 Decrop Henri, Bulscamp. 118 Rlethaege August, Houthem 119 Slove Florimond, id. 120 Degrooto Alfons, Vourna. 121 Suwier Karel, id. 122 Laplace Karel, Coxyde. 123 Dewilde August, Houthem. 121 Verhaeghe Eugeen, Coxyde. 125 Dewitt» Desiré, Adinkerk<\ 126 Verbrugghe Karel, Coxyde. 127 Verhelst Karel, Veurne. 128 Chacrle Hendrik, id. 129 Schottey RemJ, Houthem. 130 Dobbolaore Jules, Leysele. 131 Gesquiero Jules, Houthem. 132 Vanmassenhove August, Veurne. 133 Lycke Benjamin, Coxyde. 134 I'lovy Jules, Houthem. 135 Coppein Ceciliaan, Veurne. 136 Calcoen Ernest, Coxyde. 137 Franchois Emile, Adinkerke 138 Vienne Kduard, Houthem.t 139 Coulier Jules, id. 110 Gesquiero Hector, Veurno. 141 Deconinck Hendrik, id. 112 Bane Arthur, Leysele. 143 Dedeno Arthur, Houthem. 144 Nootaert Nestor, Veurne. 145 Facon Pieter, Houthem. 116 IlOrre Gustaaf, Veurno. 147 Dumon Karel, Coxyde.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2