lai VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 I ZATERDAG 4 FEBRUARI 1882. JAAP,. 1 gevolg wordt gegeven aan de finan- Zoo zien wij de beste menschen, de en gemeen- liet kabinet wil zijn en vraagt dal Mijn rijk is en die dagelijks uil de m<*n in de gazellen, ’l Is alsof hel I ver- nnai* Mieuport. Men schrijft in bij den drukkcr-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeclingen, artikels öf brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. ten en den slaat, waar niets op te zeggen valt, zedelijke gestichten; en de scholen welke monsters voort brengen zedelooze, schandelijke gestichten, hel verderf der samenle ving. Dat is de waarheid. Hamer. M. Malou heelt geen geluk met zijn voorstel tot vermeerdering van hel getal der kiezers, binnen de palen der Grond wet Hij meende met dit voorstel gróoten ophef te maken, gansch de Belgische be volking op zijne hand te krijgen, In een woord, hij meende dezen keer den opper- vogel le'hebben algescholen. Welnu, ’l gaat hem legen, deerlijk tegen. De opepbare opinie denkt niet eens aan het voorstcl-Malou, geen mensch spreekt er over. Dinsdag kwam de kwestie weer in de Kamer ter discussie, niet voor wal den grond der zaak betreft, maar voor de in aanmerking neming van hel voorstel. M. Malou was aan de spreekbeurt heeft de heele zitting ingenomen, om te bewijzen dat zijn voorstel goed, onpar tijdig en rechtvaardig is. De bekwaamheid als grondslag van het kiesrecht beloekenl voor hem niets; die werpt hij zonder complimenten over boord. De cijns, ziedaar alles, de cijns alleen is geldig om kiezers te maken. De cijns for ever! zegt M. Malou, niets dan de cijns! Het art. 47 der Grondwet, zekeren-dag door een redenaar vergeleken aan een vermolmden steen, wordt door M. Malou aanzien als de sluitsteen der Grondwet; durft men er aan raken, dan stort heel hel gebouw in puin. En de Grondwet! o, daar voor slaan M. Malou en zijne col- legas in aanbidding; zij is een Heilige Ark des Verbonds. Dc/h'rn Public noemde haar wel zekeren dag cenc vuilniskar doch dat was maar bij manier van sprekenwant zoowel ais M. Malou en al de klerikalen, ■I”z’_.ie in zijn hart, niettegenstaande zij door den Syl labus en de Encycliek veroordeeld is van hel begin lol bel einde. Ook heeft M. Malou gesproken over hel algemeen stemrecht. Hij wil er van en hij wil er niet van, en juist omdat hij er niet voor is heeft hij zijn voorstel gedaan. Neemt men dit voorstel niet aan. dan zal hij zich Tials over kop in de armen van hel mode spook des algemeenen stemrechts werpen, want dat zou aan de klerikale partij eene meerderheid geven, die zoo niel eeuwigdurend dan loch lang durig zou zijn. Vraagt hij hel algemeen stemrecht niet, dan is 'l enkel uit zelfverloochening, uil vaderlandsliefde, uil onpartijdigheid, uil rechtvaardigheid, uil alles wal gij wilt. 0! die brave apostelZie toch cons, hel hoofd van hel klerikalism weel dat hel algemeen stemrecht zijne partij voor langen tijd overmachtig zou maken, on toch wil hij er niel van Gauw, liberalen, stemt hem een drijdubbelen dank! M. Malou besloot met eenige volzinnen over de vaderlandsliefde, die zeer koel ontvangen werden, zelfs op de banken der rechter zijde. Hij eindigde met een totalenfiasco. Gaarne zou M. Janson hem terstond te woord hebben gestaan, maar op voorstel van den voorzitter vereenigde zich de Kamer in geheime zitting, om over haar huishoudelijk budjel te spreken. Dit btidjcl werd aangenomen door de 89 aau- Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. J'oor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. "Vertrekuren van <len ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent A.' Ö19. 56/ l»olitiel< Overz.ielit. Van al de ministers die Frank rijk had, is M. Gambella de eenige die om zoo te zeggen door kracht van het algemeen verlangen, niet uit zichzelve het ambt aanvaarde van eersten minister. Al zijne voor gangers behielden hun gezag, hun ne porie feuille eenen lijd die ruim genoeg was om te laten beoordee ld: of zij de geschikte bekwaam heid bezaten die verlangd is om eene grool land te regeeren; aan M. Gambella alleen werd dien tijd niel vergund. IIij trad op om in oenen korten zittijd eenig onbe duidende wetsontwerpen te verde digen en met het eerste ontwerp van aanbelang was zijnen val voor speld, dank zij de kleingeestige ievcrz.uchl van sommigen onder dé re pn ld i e kei nsche alge va a rd igd e n die meer aan hut) mandaat dan aan groote beginsels gehecht zijn. De gevolgen van den val van het kabinet Gambella zijn nog met geene mogelijkheid te voorzien. Er blijven hem twee wegen open, want ofschoon hij gebroken is in de Kamer door de afstemming, is daardoor geenszins zijnen invloed in het land vernietigd. Zal hij nu de republiekeinen die tegen hem hebben gestemd, pogen te overtui gen van de dwaasheid die ze begink gen, of zal hij toevlucht nemen lol agitatie, terwijl hel land rust en vrede verlangt; ziedaar waarom dit zoozeer hunk rke naar eenen man, vol kracht, die hel bestuur in han den nam. Geen vroeger ministerie heeft beslaan dan door zijne be scherming, of wanneer hel die miste door zijne onverschilligheid. En geene 100 dagen heeft de regeering geduurd van den man, waarop nu drij maanden geleden heel Erankrijk, heel Europa, neen heel de wereld het oog gericht had. 95 dagen duurde zijne macht, 95 dagen zat hij aan de lotsbestem ming van die groote natie, welke wij, Vlamingen met den naam be stempelen van wispelturige Fran- schcn. In 95 dagen zag Frankrijk heel dat beslaan, al die aangewen de pogingen, afbrökkelen, vergaan en om weer op te bouwen wat in eenige uren zoo volledig werd afgebrokenzal de laatste gewezen eerste minister misschien een ruim getaljaren noodig hebben, ofschoon liet ook niemand zou moeten ver wonderen, dat M. Gambella, als simpel afgevaardigde, meer gezag, meer invloed zal uitoefenen, dan als hoofd van het kabinet. Ziehier hoe hel nieuw kabinet in Frankrijk is samengesteld: Voorzit ter van den kabinetsraad mei de portefeuille van builenlandsche zaken, M. de Freycinel; minister van financies, M. Léon Say, onder besprek dat er geen onmiddelijk gelovigsle kristenen voor ketters, schismatieke», duivels, slokkebran- den der hel uitmaken; en integen deel de grootste deugenielen, de onverbelerlijksle valschaards als voorbeeldige katholieken tentoon stellen. Dal begrijpt men sermoenen, dat leest klerikale zedelijk gevoel van de wereld loren gegaan ware. De klerikalcn willen van ons weten wat verschil er bestaat tus- schen een klerikaal en een katholiek-, tusschen zcdclijk en zedeloos. Wij dachten dat iedereen dal voelde. Het schijnt van neen. Wij zullen dus de nieuwsgierigen voldoen. Katholiek zijn, is de katholieke godsdienst belijden. Klerikaal zijn, is tot eene poli tieke partij belmoren die den gods dienst gebruikt om baren winkel te doen draaien. Katholiek zijn, is zijn evenmcnsch beminnen gelijk zichzelven. Klerikaal zijn, is zijne medebur gers uitnnken voor slechten, de ordentelijke menschen beschimpen en beledigen en aan de sukkelaars wijsmaken dat hel geloof bestaal in aan de klerikalen de plaatsen te geven en bij de klerikalen te win kel te gaan. Katholiek zijn, is welen dat bet Evangelie zegt: Mijn rijk is van deze wereld niet, en die voor schriften naleven. Klerikaal zijn, is zich met poli tiek bemoeien als het verboden is, en de wereldlijke macht villen overmeesteren, terwijl deze u out- z< gd woidt. draagt hel blad dc Constitutie Katholiek zijn, is de zedeleer der ii;lrl z; broederliefde van Krislus prediken. Klerikaal zijn, is de tweedracht en oneenigheid aanvuren. Katholiek zijn is openhartig en vrank zijn. Klerikaal zijn, is de menschen vei volgen in hel leven en lol na hel graf; bet is de brave onderwijze ressen en ondcrwijzeis doemen, de ouders en de kinderen last aan doen, tweedracht zaaien in huisge- gezinnen. Ziedaareenige voorbeelden. Wilt gij er anderen, zegt dan maar: Wal moet een katholiek in dees of geen geval doen; als hij hel tegenover gestelde van ’t recht on de waar heid doet dan zult gij een klerikaal hebben. Wal is nu zedelijkl Zedelijk zijn is handelen gelijk een ordenllijk man, die zichzelven en anderen eerbiedigt. Zedeloos is handelen gelijk in tie Sodomas van Rouse en Maltebi ugge, die bet gerecht heeft moeten afbranden en bij benden naar ’t rasphuis zenden. Dus zijn do scholen van cieelë operaties,zooalseene nieuwe leening 3 per cent, enz.; openbaar onderwijs, M. Jules Ferry, dal is de man die onder het kabinet van dien naam de stemming per lijst voordroeg en die nog den laatste» dag van het bestaan des kabincts Gambella, stemde voor eene ge deeltelijke herziening der Grond wet en inlassing van hel nieuw kiesstelsel; verder werden minister van binnenlandsche zaken, MM. Goblet; jiislicie Humbert; oorlog generaal Billot; marine, admiraal Jauréguiberry, terwijl MM. Varroy, Tirard en Cochery hunne porte feuilles benouden van openbare werken, landbouw en post en lele- graafwezen. Hel nieuw ministerie heeft zich voor de twee Kamers van hel fransch Parlement aangeboden en er lezing gedaan eener verklaring, die de voornaamste punten van zijn programma bevatte. Die verklaring kondigt eene wel aan op de druk pers, op hét recht van vereeniging, op de hervorming der magistra tuur, op de vei mindering van den krijgsdienst tot drie jaren. De over- ziening der grondwet is verdaagd. Hel is verkiesbaarder, zegt de ver klaring, dal men zich onledig boude met wellen, die een onmid delijk uitwerksel kunnen hebben, liet kabinet verbindt zich om hel ontwerp van oveiziening ten ge- pasten tijde voor te dragen. Er zou op dit oogenblik geene spraak kun nen zijn van omzetting d<w slaals- rent of van afkoop der spoorwegen of van leeningen. I‘ een ministerie van zaken geen politiek ministerie. Hel het vertrouwen der Kamer, noodznaklijk is voor liet welzijn van Frankrijk en der republiek. In Engeland houdt men zich nog al veel bezig met den invloed, die de verandering van hel fransch ministerie zou kunnen hebben op de onderhandelingen, rakende het haiidelsverdrag. Hel schijul dal de laatste toegevingen, aan hel en- gelsch gouvernement door <ie hee- ren Gambella en Bouvier beloofd, hel maximum der vooideelen zul len zijn, die hel nieuw fransch ministerie bereid is te verleenen. Zal dit maximum door hel kabinet van Londen aanvaard worden De Times gelooft dat de val van hel kabinet Gambella de kansen eener gunstige oplossing meer vermin derd dan vermeerderd heeft. Veurne, ^5 Februari. Klerikaal en katliolijk, zedelijk en zedeloos. Den dag van heden wordt veel misbruik van de woorden gemaakt, wier beteekenis vervalscht wordt. kr BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-15 1-11 5-12 5- 12 6- 19 9-15 10-42 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 niwimv 7.03 <>25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48. 9-51 12-15 2-40 4 55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10. 5-22 9-04 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 3-02 11 -50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 nam- Br-iiHseü en Dixniude 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 5-54 11-00 3-08 5-12 6-08 4- 28 6-32 11-39 3-48 5-42 6-46 5- 06 7,-12 12-23 4-26 6-19 7-15 7- 32 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 8- 50 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 -- -j w •-'v/ovv-- ui G u M V vw. - riniiwig j iwtvi

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1