WILLEM VAN DAMPIERRE, Historisch drama in 5 bedrijven, door Van Peene. DE VROLIJKE KRD1SKENSDAG, Blijspel in een bedrijf, door Driessens. Maatschappij van Rhetorika. N. B. liet is verboden op het tooneel te yaan zonder personele baart. Bureol open oin 5 1/2 ure. Om 6 ure slipl op het tooneel. wezig zijnde leden, na cenige voorbehou- dingen der rechter zijnde aangaande de uitgaven voor de sclioulcukwesten. De plechtigheid was zeer ontzagwek kend en zal in den geest dergenen, die aanwezig waren, een diepen indruk laten.» Bovenstaande bemerkingen werden in- geboeiemd door het volgende feit, dal wij aantreffen in de Flandre libérale: Een tamelijk zeldzaam feil in de jaar boeken onzer vlaainsche dorpen heeft zich voorgedaan te Eist, bij Néderbrakel. M. Nikolaas Berth, gepensionneerd briga dier, is burgerlijk begraven, omdat de geestelijkheid geweigerd had hare mede werking te verleenen aan de begrafenis. De heer Berth bad zich schuldig gemaakt aan de afgrijselijke misdaad zijne kinde ren naar de otlicieele school te zenden. Eene ontzaggelijke menigte woonde de begrafenis van M. Berth bij en protes teerde aldus tegen de onverdraagzaam heid der geestelijkheid. Frankrijk en Italië 91; Japon bezit een postbureel per 87 vierkante kilometers; Ruslan I heelt er maar 1 per 1,154, en hel klerikale Venezula een op 8,489 vierkante kilometers. Wij schrijven min brieven dan Grool-Briltanje (33; brieven per hoofd), dan Australië, Zwitserland (26 brieven), de Vereenigde Staten (18). Maar ons cijfer van 15 brieven per hoofd is grooter dan dit van Frankrijk en Duitschland (14), der Nederlanden (13), Oostenrijk (8) Spanje (5), Rusland (1 1,2). Voor den telegraaf, hernemen wij den eersten rang mol 1,887 kilometers draad per viei kante kilometer, tegen 1,586 in Zwitserland; 1,312 in Grool-Briltanje; 1,311 in Duitschland; 1.247 in Frankrijk; 1,158 in Nederland; 969 in Denemarken; 140 in Rusland. Echter verzenden wij per honderd personen maar 46 depechen tegen 174 in Australië, 100 in Zwitser land (om reden van het groot getal touris- leti) 85 en 76 in Grool-Briltanje en Hol land, die uitstekende handelsvolkeren zijn. Frankrijk volgt ons met 45 depechen, Noordwcgen met 43, Duitschland met 38, Oostenrijk met 23, Italië met 19, Rus land met 8, enz. Uil al deze cijfers volgt dal 0113 Jdeine land op cene wonderbare wijze gebruik maakt van zijne hulpbronnen en van langs om meer betracht zijne nijverheidsin richtingen te volledigen. De burgerlijke begrafenissen. Van dag lol dag nemen de burgerlijke begrafenissen over heel hel.land in aantal toe. Naarmate de geestelijkheid heviger en onverdraagzamer wordt, en hel geloof met kimchi en geweld wil doen zegevie ren, ziel men hare macht al langer zoo meer verzwakken en hel getal dergenen, die vroeger voor haar beefden en zwicht ten, verminderen. Wie herinnert zich nog de eerste bur gerlijke begrafenis, die in ons land plaats had. Hoeveel weg is er sedert dien tijd, sedert een 15tal jaren afgelegd. Wal toen eene nooit geziene .gebeurtenis was, die algemcene verbazing en opschudding veroorzaakte, is nu bijna eene dagelijk- sche algemeenheid geworden. Men zou zeggen dal de geloovigen zich van de geestelijkheid meer en meer afscheuren, naarmate deze in gewelddadigheid en dwingland ij verdubbelt. Thans gaal er geen dag voorbij, of er hebben burgerlijke begrafenissen plaats. Van uitzondering zijn zij tegel gewor den, en is het getal reeds grool, hel cijfer zou stellig nog veel grooter zijn,, als in vele gevallen de familie hel verlangen der stervenden niet miskende en over het hoofd zag. Waaraan is het aangroeien der burger lijke begrafenissen toe te schrijven? Wij hebben hel gezegd enkel en alleen aan de brutaliteit, aan de onverdraagzaam heid der geestelijkheid zelf. Zij is’t, zij alleen, die door hare hevigheid de mcn- schcn uil de kerk jaagt en er toe bijdraagt om hen de religie te doen afkeerig wor den en haten. Hare hevige houding sedert het ont staan der schoolwel levert daarvrn hel meest doorslaande bewijs. Niet alleen inde steden, maar zelfs in de kleinste dorpen ziel men den dag van heden de menschcn onbeschroomd zich van alle geestelijke hulp losrukken en zich burgerlijk laten begraven. En leert zij daar iels uil’ Ziel zij in, dat haar handelen juist den omgekeerden uit slag geeft van wal zij zou wenschcn te bekomen? Neen, moedwillig en dom gaat zij in hare hevigheid, in hare geweldda digheid voort. Zij blijft ziende blind, zonder te willen begrijpen dal, wanneer eens iedereen zich van de kerk zal los rukken, zij, maar zij alleen door hare dweepzucht van dal alles de schuld zal wezen. Moeten wij T betreuren? Integendeel, wij kunnen de geestelijkheid niet genoeg aansporen voort te gaan op de ingesla- genc baan zij spoelt gansch in onze kaart, want haar geweld en dwang bren gen ons meer voordeel bij, dan alle goede redens en alle overtuigende middelen van onzentwege bel zouden kunnen doen. Iet* over Uelgie’jK toeatnnd. De kennis van zijn eigen land is altijd iWiltig, ja onmisbaar. Thans ontvangen wij de belangrijke statistieken rakende de bevolking en den rijkdom der verschillige Stalen van Europa. Wij zullen er cenige cijfers uil mededeelen, nuttig om raad plegen voor wal Belgie betreft. Men weet dal ons klein bandeken hel meest bevolkte vatuEtH’opa is. Hel ver schil is groot. Ons grondgebied bevat niet minder dan 188 bewoners per vierkante kilometer, terwijl de Nederlanden, die ons nabij volgen, er maar 123 bezitten; Grool-Briltanje, 112; Duitschland, 84; Frankrijk 70, en zoo vervolgens lol aan Rusland, 14; Zweden, 10; en Noordwe gen, 5 inwoners per vierkante kilometer. Voor hel cijfer der bevolking behouden wij den negensten rang; wij volgen op Spanje (15 miljoen). Na ons komen Ru- inenië, Zweden, Portugaal, Holland (4 miljoen), Denemarken, Zwitserland, Grie kenland enz. Integendeel, wij bezitten als uitge strektheid maar den Iwinligsten rang. Wij hebben maar eene grootte van 29,455 vierkante kilometers, legen 41,390 voor Zwitserland, 38,302 voor Denemarken, 33,000 voor de Nederlanden. Onmiddelijk na ons volgt Montenegro mol 9,030 vierkante kilometers, welke maar 2 :6,000 inwoners te voeden hebben. Bc'gie is niet alleen zeer volkrijk. Ons land stapt aan hel hoofd van al de natiën der wereld opzichten* de uitgebreidheid der ijzeren wegen. Op heleinde vanl880 bezaten wij 4,112 kilometers spoorbanen, of 1,398 kilometers per 10,000 vierkante kilometers. Hel groothertogdom Luxemburg volgt op ons met 820 kilometers. Maar hel be hoort gezegd te worden dal liet beigisch geld voor iets tusschen is in do linien Guillaume-Luxemburg en Prins-llendrik. Grool-Briltanje komt dan met 811 kilo meters per 10,000 vierkante kilometers; vervolgens Zwitserland met 637; Duitsch land 632; Frankrijk met 493. Men ziet hel, dit zij ter loops gezegd, de nijverheid der ijzeren wogen heeft bij onze naburen van over Meenen nog veel te doen voor aleer Belgie in vooruitgang te bereiken, en zelve Groot-Brittanje; Wij zijn zoowel niet begiftigd voor den postdienst, want wij bezitten maar een postbureel per 39 vierkante kilometers, 1 gen 25 voor de Nederlanden en 22 voor Groot-Brittanje.. Wij overtreffen de an dere landen, liet cijfer is voor Zwitser land 52; voor Duitschland 57; voor Concert De koninklijke harmonie maatschappij S" Cecilia, gaf zondag lest, 29 Januari, haar tweede concert. Dit feest was zeer luisterrijk en beeft eenen ongelooflijken bijval verworven. De harmonie opende liet concert. Be stuurd door haren kundigen en talcnl- vollen meester M. Waucampt, speelde zij de ouverture les Diamant s de la C.ouronne, cene mazurka, on cene groole fanlazij op la Heine de Saba, met eene levendigheid, eene kundigheid, cene juistheid en eenen samenhang, die met de hevigste toe juichingen onthaald wierden en ten uiter ste het talrijk publiek voldaan hebben. M. Van Acker, een allerbeste zanger, 1.“° prijs van hel conservatorium van Brugge, begaafd met eene krachtige en aangename slem, heeft meesterlijk en met een onwederslaanbaar gevoel de Cavaline de la Favorite en de romance van den Pardon de Ploërinel, gezongen. Zijn schoon talent heeft zich met den- ziilfden bijval veropenbaard in hel groot aria van la Coupe du Hoi de Thulé. Dit schoon gewrocht van Massenet vertolkte bij met gevoelvolle aandoening mi veel dramatisch vermogen. De vervoering die den kundigen zanger overmeesterde, heeft zich aan het publiek medegedeeld die hem met terugroepingen cn bravo- gcroepen overladen heeft. Zelden hebben wij schooner en beter geoefende slem gehooid. De menigvuldige bisgeroepen hebben M.' Van Acker genoodzaakt te herbeginnen. Hel is met eene zeldzame en nederige vriendelijkheid dal hij den algemcenen wensch van hel verrukt pu bliek voldaan heeft, met op eene verruk kelijke wijze de Charité van l'aure te zingen. Zijnen triomf was volledig. M.r Ed. Waucampt, I.'1'prijs van hel I conservatorium van Brussel, dien wij I reeds als bestuurder cn toonzetter lieb- I ben kunnen waardecren, mag gerang- I schikt worden onder de incester-flui- I listen. Hel was de eerste maal dal hel ons gegund was deze uitstekende kunstenaar I te mogen aanbooren. Hij speelde met I eene zeldzame volmaaktheid twee over- I schoono stukken inleiding en variaties I op la dernière pensée de Weber, cn eene I fanlazij op een thema d’Armide de Gluck. I Zijn spel iswaailijk uitmuntend, krachtig en gevoelig. Wal de moeilijkheden bc- I treft, deze bestaan maar in den schijn. I De zuiverheid cn juistheid zijner Loonei), I tot zelfs in de hoogste noolen, zijn won- I derlijk. Zijne speelwijze is eenvoudig en I zonder gezochtheid en liet is door de I eenvoudigheid cn de verhevenheid van I een aandoénlijk gevoel dat hij de aan- I dacht zijner aanhoorders boeit. Onder I alle opzichten, is het ccn artist van I eerste orde. Ook heeft hel publiek, door I zijne warme toejuichingen, den voortref- I felijken meester bewezen, hoezeer zijn I wonderbaar talent werd gewaardeerd. M. Vandcrstaele, lid der maatschappij, I heeft oenen air varié op den trombon ge- I speeld. Hij ook heeft zich goed uil den I slag getrokken, benevens de al tisten die I hem omringden. Zijn onversaagd spel heeft de toejuichingen van hel publiek verworven, even als den kluebtzang die I hel 1“' deel van hel concert eindig Ie. Er blijft ons nog onze gclukwenschin- gen (O£ te sturen aan den bekwamen piano-begeleider, de heer Steyaert, die zekerlijk niet de minst ondankbaarste I taak van den avondstond te verrichten had. Ook wordt zijn talent algemeen hooggeacht. Ten slotte, verrukkelijk concert die I cere doel aan vertolkers en inrichters en die aan al de charmante menschel) allerbest bevallen heelt. Een koninklijk besluit van 24 januari 1882, keurt de verordening goed der Bestendige Deputatie van Westvlaandcrcn, voor doel hebbende het leggen van hel gedeelte van den steenweg van groole gemeenschap van Veurne naar de fran- sche grens, door de gemeente Moëres, gelegen tusschen de Nieuportjebrug en deze laatste gemeente, en verklaart van openbaar nul de uitvoering van hel plan gevoegd bij gezegde verordening. Bij koninklijk besluit van 1 februari is de heer De Hoon 11., doctoor in de rechten, bureel overste bij hel provin ciaal gouvernement van Westvlaandcrcn, substituut van den prokurcur des konings benoemd, bij de rechtbank van eersten aanleg, te Brussel. Bij koninklijk besluit van zelfden datum, wordt de heer Behaeghel E., rechter bij dezelfde rechtbank benoemd. De Senaat heeft zaterdag lest de be spreking voorlgezel over hel handclsver- diag met 1'rankrijk. Hel werd ten slote aangenomen mol 45 stemmen en 5 ont houdingen. De Senaat heeft vervolgens de scheepvaarioverecnkomsi tusschen Bel gië en Frankrijk en liet letterkundig verdrag aangenomen. Hij is tol later vast te stellen dag uiteengegaan. Men schiijft uit Dixmudc: Zondag nacht is te Zarrcnop hel gehuchte lerrcst, cene moord gepleegd. Ten ge volge van eenen twist tusschen twee per sonen die reeds te voren eenen wrok legen elkaar hadden, heelt een dezer den anderen eene messteek in de keel toe<’e- bracln ten welken gevolge hij reeds zou overleden zijn. De dader is's anderendaags door do gendarmerie aangehouden cn naarVcurue overgebrachl. Zondag morgend, ten 7 i 2 ure heelt men uit de vaart van Rousselaerè het lijk opgevischt van Karei-Lodewijk DeClercq, oud 20 jaar, aardewerker, wonende te Erneghein. Hij werd reeds scdeil den 17 december 1881 vermist toen hij \an Frankrijk terugkwam van liet bezoek van kennissen. Hij heelt zich aan den drank overgegeven en is aldus verongelukt. Woensdag laatst is de genaamde Louisa Jansen, 1i jaar oud, in de Tegel- straal, 34, te IJper, jammerlijk vei brand. Het kind was bezig met de sloof te koteren cn ze aan te stoken en kroeg het gedacht, petrool in den pol te gieten om liet vuur op te hitsen. De vlam sloeg eensklaps naar boven en al onder uit den pot en slak plotseling liet meisjes kleed in brand. In een oogwenk was hel kind gansch in vuur en vlam! Het Hop in allerijl naar boven, zijne moeder ter liuln roepende, toen de vader binnen kwam en hel kind m eene sargie wond, hetgeen liel vuur bluschle. e Niettemin was het kind van hoofd lol de voeten schrikkelijk verbrand cn ouken- ne Ijk geworden. Geheel den dag en den volgenden nacht heeft het geweldi-e pijnen geleden en is ten dien gevolge des anderdaags overleden. Hoe menigvuldig zijn loch de gevallen waar men onge lukken te betreuren heeft door die dwaze onvoorzichtigheid van petrool in de stoof o gieten, ten einde hel vuur der sloof heviger te doen worden. IVwi/f dubbele moord te l.ovendeqem Zondag morgen, gedurende de hoog- nns is te Lovcndcgem, eene dobbele moord gepleegd in de ergste omstandig heden op de gebroeders Veillard pach ters, die gansch alleen eene hoeve be woonden. Na deze wroede misdaad ge pleegd te hebben heeft de moordenaar of de moordenaars men weet nog niet of er meer dan een is gansch het huis uilgcp underd; al hot geld is gestolen' Vervolgens hebben zij getracht de woonst m brand te steken. "uonst De brigadier der gendarmerie van Lovcndcgem is een der eersten ter nlaais geweest cn heeft zorgvuldig het hu s gesloten lol de aankomst vqn het parket. Zondagavond is de heer substituut van den procureur des konings ter plaats gekomen, die de eerste onderzoeksver richtingen l.ccfl gedaan. Het schijnt dat men lot nu toe nog op niemand persoon lijk vermoedens heeft. Men vermoedt echter dal do misdadigers landloopers Het is het nichtje van de slachtoffers die de eerste de misdaad heeft ontdekt. Dit meisje, dochter van een der broeders der slachtoffers, die te Gent woont had de gewoonte alle zondagen hare ooms e gaan bezoeken. Zij had zich zonda' wederom vóór den middag naar Lovende- gem begeven, vergezeld van een jonger zusieiije; op het bof gekomen, vonden^.ij de deur der vvomng open. Zij gingen bin nen eerst in de keuken, waar bloedvlek ken lagen, cn vervolgens in de slaan- kamer; daar zagen zij de beide lijken van hare ongelukkige ooms ten gronde lig.-,. Zij waren op de afgrijselijksle wijze verJ moord Stroo was over de lijken gelegd geworden, waarop petrool was gegoten M. Goomans, die vandaag zoo spreekt en morgen dus, heeft woensdag ver klaard dal hij voor het algemeen stem recht is, maar dal hij om beterswille voor het voorstel-Malpu zal stemmen. Daarna verklaarde M. Jollrand, dat hij, aanhanger ccner uitbreiding van het stemrecht, voor de in aanmerking neming zal stemmen. Art. 47 der Grondwet her zien, daaraan valt niet te denken; er moet dus cene hervorming gevonden worden, waarop al de liberalen het eens kunnen worden. M. d'Elhoungne heeft liet voorslel- Malou in duigen geslagen, zoowel onder politiek als onder fiscaal opzicht. Hij ook zal nogtans zich aansluiten bij de in aan merking neiuiug, omdat de kwestie zoo belangrijk is. Na hem heeft M. Fi ére bel woord ge nomen, en zich verklaard voor eene hervorming gegrond op de geleerdheid. Het voorstel van 1870 beval veel goeds cn moet uilgebreid worden. Dit voorstel werd door de klcrikalen, zoodra zij aan bet bewind kwamen, in de scheurmand geworpen. De Minister van Builenlandsclie Zaken verklaarde zich vierkant weg tegen hel voorstel-Malou, dal de deur wagenwijd open zet voor alle soorten van kiesbe drog, maar hij zal stemmen om hel in aanmerking te doen nemen, omdat er gemakkelijk kort spel zal mede te spelen zijn, zoodia het grondig zal motten be sproken worden. M. Janson heeft mol vreugde acte ge nomen van de verklaring van M. Frèie, voor wat de uitbreiding van het stem recht betreft, waarna hij deed uilscbijnen dal M. Goomans, zoolang de klcrikalen het bewind in handen hadden, scheen zijne tong verloren te hebben; nu de liberalen aan hel roer zijn, heeft hij ze terug gevonden. De redenaar blijft genegen zijn voor de herziening van art. 47 der Grondwet en voor het algemeen stemrecht, maar voor ïoogenbiik zal hij zich te vreden stellen, mot hel verleenen van herkiesrcchl aan degenen die kunnen lezen en schrijven. De redevoeringen der heeren d’El- hotigne, Frère on Janson werden met veel belangstelling aanhoord en toegejuicht. X. Schouwburg van Veurne. Prijzen der plaatsen naar gewoonte. inm»»»"*"1»1- LUISTERRIJKE VERTOONING OP ZONDAG 12 FEBRUARI 1882, melde medewerking van Mev. APERS en Mcj. DE TERRE, dor volgende stukken: GEVOLGD DOOR: Algcmoeno tijdingen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2