I< Cozing te Mechelen. Ingezonden. I I Woumen baaide ■i In de zitting van donderdag is einde lijk de discussie ten einde gcloopen. Na vele woordenwisselingen en bemerkin gen van weinig belang werd de sluiting uitgesproken en hel budjel van oorlog werd gestemd met 74 stemmen tegen 11 en 5 onthoudingen. Rédacteur LHOEST, Avocal. gratuite. (Voir annonces). 470,867 470,870 meenleraadslcdcn wij noodigen u drin gend uil om die belangrijke zaak, aan hel order van den dag le stellen, vóór alle anderen. Alle man vraagt hel. Een koophandelaar. Gospaarzaaniheidskring van Veurne. Achlerslellige nummers. Brussel 1874. 470,871 489,769 168,550 260,298 Laatste aangekochte obligation. (haaide en argenlé peerd). Monteyne, Caaskerke, met twee hengsten, (baaide en zwart peerd). Druwez, Veurne,, met een hengst, (zwart peerd). der 16° en hel tweede gedeelte der 19' eeuw, van weerskanten zijn de gemoe deren opgewonden en noodlottig moet alles zijnen iialuui lijken en logiscliengang gaan. Dezelfde oorzaken zullen dezelf de gevolgen te weeg brengen en dan zullen wij zien, dal een groot gedeelte onzer bevolking zich zal losrukken van eenen godsdienst, die enkel den naam van God als uithangbord en middel van geldklopperij gebruikt. Besluiten. Bij koninklijk van 10 februari, is de lieer T. Wouters, advokaat te Gent, benoemd tol substituut van den procureur des konings bij de rechtbank van eersten aanleg le Veurne. Een koninklijk besluit van den 9 fe bruari verleent de volgende pensioenen 375 fr. aan Solia-Walburga Dubois, wed' van Pieter Meerschaerl, oud be diende der douanen, le Houlhem. Hel bestuur van den spoorweg Grand Central Beige neemt niet langt r deel in ’l tarief van kleine pakken (colli, al of niet met de post verzonden), zoowel in geinengden dienst den den Belgischen Staat als in internationalen dienst. Diensvolgens worden de kleine pakken van ol naar plaatsen, uitsluitend bediend door den Grand Central Beige aan eene herinschrij\iag onderworpen op de punten van uitwisseling mei dal bestuur, en heviachl, op de banen van den Grand Central Beige volgens de voor waarden van zijn bimienlandsch tarief. Echter worden voortdurend de interna tionale postcoili, om het even van waar of waarheen, vervoerd aan de prijzen vat» hel tarief der algemeene poslvereeniging van October 1881, zonder verliooging van vracht. te verhoogen en de oorlogslasten op alle manieren le verzwaren. Hij vroeg tevens dal men hel wetsontwerp lol inrichting eener nationale reserve zou neerleggen. Doel men dal thans niet, hel is enkel en alleen uil vrees voor de ophanden zijnde kiezingen. Zijne lieele redevoering is derhalve niets anders dan eene kies- reclame. Na hem heeft M. Kervyn de Zagcnhove de Kamer bijna in slaap gewiegd, doch M. Erèrc heeft hem weldra tot zwijgen gebracht cn doen zien, dal bij, alhoewel geschiedschrijver zijnde, biller weinig van geschiedenis kende. Vroeger en Hu, Reeds dikwijls hebben wij mei inzicht gewezen op hel aanhoudend toenemen van den strijd op godsdienstig gebied. Gevaar ligt er, voor de vrijgezindheid hoegenaamd niet in dien herhaalden aan val van dweepzucht en onwetendheid uit overdaad, integendeel, van verwaandheid van wege de geestelijkheid kan niets an ders voortspruilen dan aanmoediging tot betrachting van gewetensvrijheid en ver meerdering van haal, tegen alle dwing- landij. De geschiedenis overigens komt die zienswijze ten volle verrechtvaardigen. Geen tijdperk onzer nationale en zelfs der europeesche geschiedenis, is rijker aan bewijzen daarover dan de 16'eeuw, loon alhier len lande en ook elders, de godsdiensdige driften, losgerukt als storm winden, de burgers eener zelfde stad, de kinderen van hetzelfde volk tegen elkan der wisten op te jagen om aldus, bene vens zedelijken ondergang, ook hel stof felijk verval des lands le weeg te brengen. Geen echte Nederlander zal ooit den heugelijken strijd onzer Bosch- en Water geuzen legen roomschcn nijd en spaan- sche inkwisilic vergeten: de overleve ring doet nog immer in ons midden denzelfden geest van onafhankelijkheid waaien en nu meer misschien dan vroe ger, mogen wij met recht zeggen cn doen liooren, dal oneindig velen liel meeroe- pen Liever Turksch dan Paapse h Spooi'weg van IJpre naar Veurne. Wij vernemen met genoegen dat er eene nieuwe hoop opdaagl lot hel be komen van eenen spoorweg van IJpre naar Veurne. Sedert twintig jaren zagen wij spoorwegen leggen langs alle zijden, en lol nu loc bleef onzen zuid-westhoek doodvergelcn. Men legde er zelfs, die op geen honderslc deel zooveel belangrijk heid opleverden dan eene linie van IJpre naar Veurne. Wij zullen er geene met name noemen om niemands eigenliefde te kwetsen; maar wij vragen hoe hel toch mogelijk zij dal wij zoolang ver onachtzaamd bleven. Inderdaad, eene linie van IJpre door Brielen naar Elver- dingbc, door Wocsien naar Ooslvleieren, door Elzendamme naar Pollinchovc, van daar naar Loo, van daar naar Alverin- ghem, cn van Alveringliem door Geren en Slcenkerke naar Veurne, of beter nog, met een kleinen omzwaai, van Alverin- gliem naar Vinchem-Wulvcringhem en van daar naar Bulskamp naar Veurne. Wie bekend is met onze streken, wie zal loochenen dal Elverdinghc, Ooslvleieren, Elzendamme, Pollinchovc, Loo, Alvc- ringhem, Wulveringhem cn Buiscamp- Zwaanlje geene belangrijke gemeenten en plaatsen zijn, alwaar drukke bevolkingen zich opeenhoopen, waar wekelijks groolc markten gehouden worden, waar groole koophandel gedaan wordt in vee, granen, zaden, kolen, guano, bouw- cn meststof fen, strooi, hooi cn houtwaren, velwarij en meer andere? Wie zal loochenen dal ijzeren wegen nieuw leven aanbrengl; doel komen en gaan; vreemde kooplieden naar hier voert; doet verteren; neering- doeners, winkels, heibergen, hotels, beenhouwers, bakkers doel verkoopen, werklieden brood bezorgt bedienden plaatsen schenkt; huizen doet bouwen, gronden doel verkoopen, mei een woord nieuwe gehuchten doel ontstaan die ge huchten cn gemeenten uil hunnen dood slaap oniwekken? Welaan, handen aan het werk, gij allen, bevolkingen van Veurne tol IJpre, die er groot belang bij hebt dal deze linie daargesteld worde; de gemeenteraden van Ooslvleieren en Alveringliem, zonden daartoe reeds petitiën tot de wetgevende macht; een goede nota voor die gemeenteraden. Maar waar blijven Loo dan, Elverdinghe, Pollinchovc, Wul veringhem. Vinchem, Woesien, Bulskamp en Brielen? Hel ijzer moet gesmeed worden terwijl hel warm is I Petitiën overal en zonder uitstelBurgemeesters, Schepenen, Ge- Concert. Morgen voormiddag, om 11 ure, Concert op hel Stadhuis, door de koninklijke harmonie, S.'e Cecilia. 1. Sac au dos, pas redouble. 2. Les Diamants de la Couronne, ouverl. 3. Au Revoir, mazurka. 4. La Reine de Saba, fanlaisic. De vertoonlng van Rhetorika. Indien wij ooit te Veurne eene over heerlijke tooneelverlooning hebben gehad, is hel zekerlijk deze van zondag laatst geweest. Onze moedige maatschappij van Rhetorika, die, zoo als iedereen genoeg zaam weel, in hare rangen allerbeste artislen telt, gaf op eene luisterrijke wijze hare derde verlooning. Een ontzaglijk publiek, zoo van stad als van den builen, woonde de opvoering bij van liet zoo goede geschrevene histo risch drama Willem van Dampierre dal onze acteurs lol elks voldoening cn op eene cchl meesterlijke wijze wisten op le voeren. Wij vinden hel overbodig hel stuk le ontledendit zou ons te verleiden; wat meer is, wij gelooven dal de historische schets, welk in ons laatste nummer ver scheen, voldoende is om liet stuk en de personnagien die er in voorkomen, naar waarde le kunnen schallen. De keus van hel drama was allerge lukkigst en heeft eenen gunsligen indruk op hel publiek gemaakt. Voor wal de vertolking betreft, be hoeven wij geenen lof te sparen. Alle de aktcurs, zonderonderscheid, hebben zich opperbest van hunne taak gekweten; de rollen waren goed ingestudcerd en uil- gevoerd mei eene fijnheid van gevoel, eene kleurigheid cn ervarenheid die al de aanwezige personen in verrukking brachten. De looneelschikking, de figuratie, de kosluimcn, alles was goed verzorgd en waardig van een groole stad, en brachten niet weinig bij lot den luister van den avondstond. Maar wal, ons dunkens, er nog bel meest bijbracht, is de meesterlijke wijze waarop de verdienstelijke looncellisle, Mevr. Apers, hare zware cn mocielijke rol wist te vertolken. Zekerlijk is Laren kunstroem niet meer te maken, maar ditmaal heeft zij zich overtroffen. Mej. R. Deterre, stond haar moedig ter zijde, en speelde op eene hoogst ver dienstelijke wijze. Wij moeten hun zooveel te meer lof toe zwaaien, omdat zij gewetensvol het hunne bijdroegen tot den goeden samen hang en hel wclgelukken van liet voor treffelijk drama, dal zoo zeer in den smaak van hel publiek viel. Hel blijspel dat na liet drama werd op- gevoerd, werd insgelijks goed gegeven. Alle de personnagien hebben gewedijverd om den hesten samenbang le bekomen, en hebben er in gelukt; bijzonderlijk de Turk, speelde zijne rol wonderlijk goed. In een woord, hel was oen genotrijke avondstond die niet licht zal women vergelen door allen die aanwezig waren. Dank en hulde aan alle de akleurs. Vooraleer te eindigen, achten wij bet als eene ware plicht den heer Voorzitter onzer Rhetorika, die, wij zijn er van ten volle overtuigd, mei hart cn ziel zijne maatschappij genegen is en al doel wat in zijne macht Is, om haar in oer en aan zien le doen stijgen, hartelijk geluk te wensclien over den schoomm bekomen uitslag. Wij welen hem levens ook dank voor alle hel goede dat zijne vooruit strevende maatschappij hier ter zedelijke opbeuring van hel volk te weeg brengt, cn hopen dal wij nog menige schoone verlooningen zullen mogen bijwonen. Hel zij zoo. (Medegedeeld De gouverneur der provincie heeft even als voorgaande jaren, een omzend brief doen aanplakken, waarbij herinnerd wordt dal de oalrupsiiig der boomen, hagen en struiken moei gedaan worden vóór den 20 februaii aanstaande. Alle beurzen cn webben moeten tegen dien datum geweerd zijn. Er komt nog geen licht in hel drama der Wetstraat te Brussel. Hoe langer hel geheim onopgelost blijft, des le harts- lochlelijker wordt de belangstelling ii> deze geheimzinnige zaak. Allerhande ge ruchten zijn thans over deze verschrikke lijke zaak in omloop. Hel parket heeft zijne opzoekingen le Antwerpen voorig •- zei; hel heeft de zegels gelegd bij eenen koopman dier stad, een vriend van den vermoorden advokaat Bernays. Te Brus sel cn in den vreemde worden de opzoe kingen ook voortgezel. Dit alles leidt tol niets; de vermoedelijke moordenaar, de zoo beruchte Henry Vaughan is spoorloos verdwenen. De openbare meening zal echter niet le vreden zijn voor dal de justicie licht in deze zoo geheimzinnige als verschrikkelijke zaak zal gebracht hebben. Om verkoudheid te voorkomen Hel maandblad de Popular Science geeft een goeden raad om verkoudheid te voorko men. Is verkeerd zich warm le sloppen zooals men dikwijls doel, als men lichaamsbeweging in de open lucht gaal nemen. Gezonde menschen behooren dal volstrekt niet le doen. Door de beweging geeft hel lichaam warmte genoeg af om alle gevaar van kouvatten weg te nemen. Veeleer moet men zorgen na de beweging genoeg klceren aan te houden, wanneer men tot rust komt, om te voorkomen dal de warmte liet lichaam uitgaat. Juist vat men zoo dikwijls koude door na de lichaamsbeweging een kleedingstuk af te leggen, of dan stil te zitten in eene slof gekleed, die niet geschikt is om de warmte in hel lichaam te houden. L'Economie [iuanciere, onzième années Rédacteur LHOEST, Avocal. Prime Brussel 1867. N." 8,983 cn 153,768 Brussel 1879: N.” 233,041 cn 601,772. De klerikalen vreczende voor eene nieuwe nederlaag, zijn woensdag le Mechelen niet meer in hel strijdperk durven treden. Onze Mechelsche vrienden hebben echter zich tegen alle verrassing op hunne hoede gehouden cn zijn in groot getal opgekomen. De drij liberale kandidaten, die aan balloleering onderworpen waren de heeren Jules Opdebecck, I). Apers en G. Michiels werden gekozen met 1320 stemmen. De klerikale kandidaten, MM. Kempe- neer, Kumps cn Ruls, verkregen 150 stemmen. De Mechelsche Gemeenteraad is thans uilsluilelijk uil liberalen samengesteld; er zeleli geen enkel klerikaal meer in. Mechelen staal dus eene schoone toe komst te wachten. Omslagen van eene oppositie, die bijna aan de meerderheid gelijk was 10 legen 11zal de Raad eene kloeke hand kunnen leggen aan vele zaken, die lol nul en bloei der slad moe ten strekken cn altijd door de klerikale leden verijdeld werden. De uitslag der huidige Gemecnlekie- zing is een prachtig voorteeken voor de provinciale kiezingen, die de aanslaande maand mei te Mechelen plaats zullen hebben. Aan ’l werk, liberalen van Mechelen Gij hebt thans uwe stadhuis schoon ge vaagd van alle klerikalisin; thans uwen vijand den laatsten stool toe te brengen, mei hem uil den Raad der Provincie le kegelen. Hengsten van 4 tol 9 jaar. 5 mcdedi,l|",‘. 1' prijs, Monteyne, Caaskerke, rouaande peerd. Druwez, Veurne, zwart peerd. Bewarings-premien. Sonneville, Woumen, met twee hengsten. Maandag had le Dixmttde de keuring der hengsten plaats voor hel rechterlijk arrondissement Veurne - Dixmude. Wij laten hier den uitslag van den prijskamp volgen Sjaarsche hengsten. 3 mededingers. 1' prijs, Vandaele, Veurne, zwart peerd. 2' id. Monteyne, Caaskerke, rouaande peerd. 3jaarsche hengsten. 4 mededingers. 1' prijs, Sonneville paard. Clement Pervyse, baaide peerd. Alhoewel een gedeelte der Nederlanden in dien strijd voor zelfsbeslaan legen den verdervenden invloed van Rome niet zege pralend hel hoold heeft kunnen blijven bieden, niettemin echter was de groole wending gegeven en moest er mei de hervorming afgerekend worden. Zelfs na eeuwen verdrukking is in Zuid-Ncderland die gcesl nog niet versmacht geworden bel nog beslaande hervormde gemeen schap le Sl-Maria-Hoorbeke, in midden eener katholieke provincie, is daarvan hel stelligste bewijs. Dezelfde reden, de overdraagzaamheid der kerk, verwekt thans dezelfde ge volgen drie eeuwen naderhand, de pries ters klagen puilen in den grond over de onverschilligheid die zich langzaam am onder hel volk len opzichte van uen godsdienst, meer cn meer openbaart. In hun eigen, zoeken zij de oorzaak er van niet, maar even als de langgerokte bloedhonden der 16' eeuw, stapelen zij vloek hij vloek opeen en jagen zij haai en nijd op ïlijf» aan hen, die le veel vrijheid van gemoed bezitten om zich door zulke zonderlinge dienaren God’s te laten leiden. Dezelfde middelen als hunne voorgan gers, zouden onze hedendaagsche zachte herders niet meer kunnen gebruikenWij hebben noglhans de beste redens der wereld om le denken dal zij hel graag genoeg zouden doen, als wij nagaan wal er al, ten gevolge der. schoolwel, op den builen is iiitgesioken ^-worden. Op den liHi<‘QT^<i|^fe^jWind gezaaid hebben, ougsmr -ffl®piesiers storm, geen de dweepzucht in de vroegere lijden veroorzaakte, ontslaat thans in ons midden door de onverdraagzaamheid en de verblindheid der roomsche kerk. In elk dorp heeft hel hatelijk gedrag barer ministers honderden liberalen of liever Geuzen doen oprijzen en tegenover de priesters staal overal de onderwijzer als predikant, om zoo le zeggen, eemir leering van vrede en verzoening waarvan de ullramontanen, door haal en woede verblind, geen begrip wil van hebben en welke hij zijne medeburgers niet kan mededeel en. Nooit hebben twee tijdperken, alhoe wel door drie eeuwen van elkander ge scheiden, meer vergelijkingspunten aan den dag gebracht dan hel tweede gedeelte I X. 2” 1 308 fr. aan Anna-Ttiurcsiu llemuyi», wed' van Karei Lelellier, oud brigadier der douanen, le Veurne. /Klgeiiieeno 1ijdingen. 1* R O G R A M M A. Korrektionnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 16 FEBRUARI. D'Alleine Cesar, herbergier en Matten zVniand. daglooner, beide te West vlet eren, elk 15 dagen gevang, over wcderzijdsche slagen. Do l.anghe August, dienstbode te Watou, 2G fr. boete, over slagen cn wonden. Porto Desiré-Louis, rondleurder te Watou, 2 maanden gevang, over aanslag met gewold tegen de eerbaarheid. lleindryckx Alois, werkman te Adinkerke, 3 maanden gevang, over slagen aan zijne moeder; 3 id. id. id. aan zijnen oom, en 10 fr. boete, over vernieling van mobilaire voorwerpen. Bossy Charles-Louis, herbergier to Wercken, Volledige zegepraal der liberalen. G)e enkeuriiifg.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2