I gedurende eenige jaren in de kazern vervanging De stad Gent komt een oneindig verlies te doen. De heer graaf de Kerchove-de Denterghem, die tot in december 1881, de nationale vlag halfstok ten toeken van rouw uitgehangen. houden meet' van tien krijg dan van den De Courtier des Ardennes zegt dat de zonder liet wetsontwerp te stemmen, waarbij de seminaristen, die een slecht nummer trekken, even als iedereen wor den opgeroepen lot den soldatendienst. Dal is eene kwestie van gelijkheid en rechtvaardigheid, en als de linker zijde dien plicht zal hebben vervuld, zal heel de Belgische bevolking haar toejuiehen en dank zeggen. De heer Arthur Meynne, schepen der stad Nieuporl, is aldaar, na eene kort stondige ziekte, in den jeugdigen ouder dom van 36 jaren, overleden. Het al’slervcn van M. Meynne heeft oenen diepen indruk te Nieuporl te weeg gebracht, alwaar hij algemeen bemind en geacht was: hel is een algemeenen rouw. Zijne begraving heeft heden plaats. De karnnval. Do karnaval dagen, door een overlieer- lijk weder begunstigd, zijn hier allerbest gevierd geweest. De maskeringen van den dag echter, verliezen van jaar lol jaar en komen waarlijk onbeduidend. Men zal moeten naar middels trachten om die dagen wal te verlevendigen. Wal den avond betreft, vele gemas kerde personen, hebben op alle de dagen, de estaminets bezocht en hel publiek min of meer verlustigd. Van fijne intrigues of zagerijen hebben wij zoo min gehoord, als van ruzie. Alles is goed en rustig afgeloopen. Hel beste van den karnaval was de voortreffelijke groep der jonge op komende Kluchtverhaalders die in een zeer fraai kostuum, den maandag een zeer geestig liedeken zong en den dinsdag een schoon kluchtspel vertoonde getiteld de Wonderketel Liedeken en klucht spel werden door het publiek allerbest aangenomen en verwierven den grootsten bijval. De jonge Kluchtverhaalders heb ben de zaken goed verricht en halen eer van hun werk. Alles was goed verzorgd, zonder personaliteiten noch kwetsende zinspelingen en op eene keurige wijze uitgevoerd. Ook werd de sehoone groep der nieuwe vastenavond maatschappij hevig toegejuicht en hel was verdiend. Wij brengen hulde aan de moeite welke de jonge opkomende Kluchtverhaalders zich gegeven hebben, om den karnaval aangenamer te maken en in leven te houden. Eer zij aan hun allen. Ook wen- schen wij de nieuwe maatschappij een lang beslaan, tot spijt van die hel benijdt. De verschillige bals die dezer dagen plaats hadden, werden goed bezocht en hebben in levendigheid en vermaak niets te wenschen gelaten. In een woord de karnaval heeft, dezen jare, wondergoed gelukt. Vooraleer te eindigen, vinden wij hel niet ongepast te zeggen, dat, in hel alge meen genomen, de onschadelijke handel wijze der jonge Kluchlverhaalders lol voorbeeld zou dienen te strekken, aan deze die niet begrijpen dal hel dikwijls gevaarlijk is voor den dag te komen met een handsvol naainlooze, platte en zoui- looze personaliteiten, aaneengeflanst! men weel niet hoe, en die maar enkelijk goed zijn om het publiek le tergen en hel schokschouderend te doen zeggen T Is flauw, zei Pierlala sasa, enz. x. Sterfgevallen. Wij hebben verleden woensdag het overlijden gemeld van M. J. Van Iseghein, burgemeester en volksvertegenwoordiger van Oostende. M. Van Iseghein werd geboren den 13 december 1816 en lol Volksvertegen woordiger gekozen den 13 juni 1849. Hij trad in den Gemeenteraad in 1855, in „...g van zijnen vader, als schepene gestorven, en werd burgemeester den 29 december I860. M. Van Iseghein was commandeur der I met hel bur- - van eerste klas, ridder der orders van Francis van Napels, van den Nederlandsche Leeuw, van den Roodeu Adelaar van Pruisen, van Freidrich van Wurlembtirg, van Albrecht van Saksen, der Kroon van Italië, enz., enz. Hij was ook consul van Nederland. Dinsdag, dag der begraving van M. Van Iseghein, was geheel de stad in de rouw gedompeld. Nooit heeft er eene indruk wekkender plechtigheid plaats gehad. De drukpers heeft de verledene weck de uitspraak medegedeeld van hel hof van assisen van Brugge, in zake der wed" Vanhonsebrouck, bierbrouwsler te Werckcn, beschuldigd van kiesbedrog. Men weet dal de betichte vrijgesproken is geweest, alhoewel het haar ten laste - I - - - I I ,x Ten gevolge van hel overlijden van M. Van Iseghemburgemeester en volks vertegenwoordiger van Oostende, zal er weldra eene wetgevende kiezing plaats hebben in het arrondissement Oostende. Het is nog niet geweien of de klerikalen in het strijdperk zullen durven treden; de uitslag van de laatste kiezing, waaraan zij deel genomen hebben, was niet van aard om hen moed te geven. In 1876 werd M. Van Iseghem, als volksvertegenwoordiger van hel arron dissement Oostende herkozen mei 687 stemmen; de kandidaat der klerikalen, Md’Hane-Sleenhuyse bekwam slechts 427 stemmen. Dus eene meerderheid van 260 stemmen voor den liberalen kandidaat. In 1880, namen de klerikalen geen deel aan de kiezing; M. Van Iseghem werd gekozen mei 612 stemmen. boeren fel den duivel jagen om hun geld in de Echo du Par/enirnt aantreiïen. terug le bekomen. Dal is niet te verwon- deren: maar waarom ook lieten zij hunne ooren hangen naar de geestelijken Weten zij dan niet, reeds bij lange onder vinding en door de waarschuwingen der liberale pers, dat zij roekeloos te werk gaan, wanneer zij hunne zuurgewonnen gelden aan klerikale en geestelijke handen touvertrouwen Men zegt dat er talrijke processen zullen voortspruiten uil deze nieuwe failliet; en dal de kopstukken der zaak besloten hebben 800 duizend fr. aan le bieden, om den dans te ontspringen. Op die wijze zouden de schuldeischers mis schien de helft van hun geld terug krijgen. Maar de aandeelhouders, wier geiden naar de maan zijn, zullen die niets vragen’ Zooals men ziet, staal hel boeltje daar in 't geheel niet zuiver, maar naar ouder gewoonte zullen de klerikale bladen weer zwijgen als een graf, liever dan hunne lezers te doen zien wat gevaar zij loopen met hun geld over te leveren aan de banken, die door den Paus gezegend en door de bisschoppen en pastoors be scherm en aanbevolen worden. stad is geweest, is maandag nacht om 3 uur aldaar overleden. De heer K. de Kerchove was lid der kamer van volks vertegenwoordigers en voorzitter der '7 s vereeniging; van talrijke maatschappijen was bij eere- voorzitter. De heer de Kerchove is verplicht ge weest uil hoofde van gezondheidsredenen zijn ontslag als burgemeester van Gent le geven. Hij bevond zich aan het hoofd van een zeer groot fortuin. Hij was een liefhebber van bloemen zijn wintertuin, in de Nieuwe Wandeling, is wijd vermaard. Hij bezat een schoon kasteel le Beirvelde, dal van den verlichten kunstsmaak zijns eigenaars getuigt. Hij werd le Gent den 4 juni 1819 ge boren. De burgerlijke begraving hoeft plaats heden zaterdag om half 3 uur 's namid dags. Aan de opcqbare gebouwen der stad is Algemeen» lijdingen. De Vastenavond Maatschappij de Jonge opkomende Kluchlverhaalders aan bel verzoek willende voldoen haar door eenige ingezetenen gedaan, zal morgen, Zondag 26 Februari Groot Karnavalom 8 ure ’s avonds, in haar lokaal «Café de Flandre op nieuw eene vei looning geven der tafereelen welke zij met den karnaval vertoond heeft. Een koninklijk besluit van den 13 Februari bemachtigt het bureel van wel daad van Veurne uil der hand te ver- koopen drie titels der belgische rent 4 l. h. ten kapitale van 2,500 Ir. 6,500 en 1,900 fr., ingeschreven op hel groot boek der openbare schuld, onder de num mers 5082, 24,052 en 24,562. Een koninklijk besluit van den 10 Februari vernietigd de gemeentekiezing welke den 6 december 1881 te Pollin- chove beeft plaats gehad; er zal tol eene nieuwe kiezing worden overgegaan. Een ministerieel besluit van den 22 februari 1882, bepaalt dat er landbouw- conferencien, in hel vlaamsch, zullen ge geven worden te Dudzeele, Veurne en Waereghein. Zaterdag heeft te Brugge in het gou- vernementshotel de volgende openbare aanbesteding plaats gehad lier beplanlingswerken uit te voeren op de buiten-steenbekleedingen (talus) van den oever van Veurne-Ambacht en der oevers van de vaart van Loo. Be stek 7000 fr. Hebben aangeboden MM. Fidel Barsen, le Wijngene. 5777 Ir.; Ch. Vermeesch, té Oudee.appellc, 5890 fr.; Henri De Seek, le Nieuporl, 5950 fr. en Jan Vandermoere’ le Bloeinenilale, 6160 fr. Zondag namiddag rond een uur, heelt er een vleselijke storm gewoed tè Heist bij hoog water. De sloepen hebben veel te lijden gehad; vele zijn er be schadigd, andere totaal verbrijzeld. Naar men verzekert beloopt de schade op ruim 10,000 fr. Ook le Panne en Oostende heelt het hoogwater vele verwoestingen aange- Zaterdag hectï een kwaaddoener eenige barreelslaken over den ijzerenweg le Moorsele gelegd, eenige oogenblikken voor dal de reizigerstrein van Roeselare naar Uperen aldaar voorbijkwam. De slaken werden door de locomotief ver- I beijzeldzoodat er geene ongevallen te L betreuren zijn. De machinist alleen heelt een lichten schok gevoeld. Een kerel, op wien verdenkingen rusten, wordt dooi de gendarmerie opgezocht. De jaarlijksche prijskamp van vet vee, ingericht te Brugge den zaterdag voor de Goede Week, zal dezen jare plaats hebben den 1 april, in hel lokaal van het openbaar slachthuis, onder de gewone voorwaarden. Brandpoging le llalluin. Eene wonderlijke en levens verschrikkelijke poging tot brandstichting heelt dezer dagen eene hevige opschudding te Meenen en llalluin le weeg gebrachtecu begin van brand ontstond in de fabriek van chiles en tapijten van M. Delaroyère, die door eenen geemploieerde en den con cierge werd opgemerkt en gedempt. Men ontdekte alsdan een helsch plan om in weinige oogenblikken gansch de fabriek in brand le zetten; op verschillige plaatsen bemerkte men lonten in petrool gedoopt en mol sollerkes doorvlochlen, verders flesschen terpentijn en petrool.’ Omstan digheden doen vermoeden dat M. Dela royère, eigenaar der fabriek, zelf de dader van bet schelmstuk is. Hel parket van Koi’trijk eti Rijsel zijn ter plaats geweest. Men veronderstelt dal M. Delaroyère veel geld in die laatste lijden verloren heeft, en dat het is om er hem te ver schaffen dat hij niet en zou gevreesd hebben zijne fabriek te branden. Zij was mderdaad, verzekerd voor de som van Den avond zelve van de brandpo(Tin<’ heelt hij Meenen vei laten en is ver dwenen. Volgens geloofsweerdige inlichtingen zou hij m Engeland zijn. Men meent hem bij ccncii bloed verwant, die daar woont. Een aanhoudingsmandaat is tegen hem uilgegaan van het parket Korlrijk. - De heer Engeen Robert, advokaat is maandag met 1151 stemmen lid van de Kamer der volksvertegenwoordigers voor hel arrondissement Brussel gekozen in vervanging van den heer Jamar, ’die De SeininnrlHten. Twee jaren geleden werd door M. Lucq, namens de Middcnscclie, in de Kamer van Representanten een verslag neergelegd, waarin gevraagd werd dat de seminaristen, die bij de loting een slecht nummer trokken, niet meer zou den vrijgesteld worden van den soldaten dienst. Dit verslag, krielende van kloeke en gezonde redenen, die deden zien hoe on rechtvaardig die vrijstellingen waren, werd dcor heel de drukpers openbaar gemankt e i door hel publiek warm toe gejuicht. Wel is wair dat de klerikale bladen dal verslag van M. Lucq uil al hunne krachten bestreden; immers ze zijn van nature anti-militarisi; zij halen en ver vloeken bet soldatenjuk, volgens zij zeg gen; zij beklagen de arme jongens die met ranselen geweer moeten oprukken en l gaan doorbrengen. Maar als ’t seminaristen geldtdie doorgaans zoons van bemiddelde ouders zijn, dan kan T hun weinig schelen of Leopoldsorde' gedecoreerd er, door de vrijstelling der toekomstige ..erlijk kruis11 onderpastoors, een aantal andere arme jongens, die l’huis zoo noodig als brood en soms de steun hunner ouders zijn, .onrechtvaardig moeten oplrekken. Seminaristen, dal is heiligdom; daar moet men van afblijven; maar jongens, die vrije stielen of ambachten uitoefe nen, die zijn voor de klerikale bladen .maar goed genoeg om voor kanonnen- vleesch le dienen en om piot te zijn. Wij zegden dan, dal er reeds twee parlementaire zittijden verloopen zijn, sedert M. Lucq zijn verslag neerlegde. De derde zittijd gaal weldra op zijne laatste beenen loopen en naar alle waar schijnlijkheid zal er weer geene sprake I gedurende 23 jaren burgemeester dier van zijn. »i>w**st is Amanda»» nacht nm 3 Hel is ,dan ook de plicht der liberale drukpers, gelooven wij, nu en dan het geheugen der Kamer herop te frisschen en zoo lang aan te kloppen tol dat gehoor liberale grondweltelijke zal verleend worden aan de billijke en 1 l - gegronde eiseben van hel verslag-Lucq. Weer is T loting geweest en weer gullen een aantal jongelingen, die anders vrij zouden zijn, den ransel moeten op nemen en optrekken in de plaats van de seminaristen die zullen vrijgesteld worden. Dal is eene schandalige onrechtvaar digheid die le lang heeft geduurd en waaraan een einde moet komen, liet mag piel gedoogd worden, dal nog langer de ^seminaristen, dieeeiis priester geworden bestrijders van wet en overheid worden, ontslagen blijven van den soldatendienst, en dat andere jongelingen, die goede burgers zouden worden, weggerukt wor den van hunne ouders cn van hun beroep. Daarom vragen wij, dal de linkerzijde ^pzen zittijd niet zou laten voorbijgaan De eene klerikale bank springt achter de anderen. Zoo zagen wij in de laatste dagen te Turnhout twee klerikale bankiers in failliet verklaren, en le Rupelmonde een. Thans meldt de Courtier des Ardennes dal de klerikale bank van Marche ge sprongen is. De acties dezer klerikale bank stonden overheerlijk; nu zijn zegeene roode duit meer waard, en moeten de aandeel houders elk nog 400 fr. storten. Het schijnt dal de pastoors en priesters maar een aardig gezicht trekken, want zij hadden meest allen, om bel ding te doen nwusseeren, aandeelen op hunnen naam genomen en derhalve zijn zij hel die moeten leggen. En leggen, daar zijn zij niet voorzij gelegde feit zonneklaar en onloochenbaar houden meer van den krijg dan van den bewezen was. Die vrijspraak geeft aanleiding lot de volgende gegronde bemerkingen, die wij Zeggen wij dal er geen voorbeeld be staat van veroordeeling, door den jury voor feilen van kiesbedrog, hoe klaar ook de feiten mogen bewezen zijn; men mag zeggen dal, in zekere doelen van het land, de straffeloosheid wezentlijk bestaat, inweêrwil de wel, voor allen die drukking, dwang en bedreiging uit oefenen in kieszaken. Niet waar, het is noodwendig dat de wetgeving maatregelen neemt om de kiesvrijheid der burgers en landbouwers le beschermen en le beveiligen legen de stoutmoedige aanslagen der klerikale partij wier scliaamleloozc dwanglieer- schappij geene palen kent. Het rijk waarin do zon nooit ondergaat. Dit is do troUcho spreuk van Groot Brittannio dat aldus elk ander rijk dat ooit bestaan heelt verre overtreft, zelfs het kolossaal Babylou, iu de dagen van zijnen grootste» roem: l’erzie, ouder zijnen verheven Xerxes, .Macedonia onder zijnen eerzuchtige» Alexander en eindelijk het Eeuwige rome - de zoogenaamde behcorscher det wereld. Deze jBritsche spreuk is zoowel materieel als moreel, zoowel kracht als invloed, maar er is eoiie soort van iuvloed, dien de En- gelachen op eeue treden wijze uitoefenen wij bedoelen do geneeskundige bekwaamheid welk nu voor een man den werkelijke» titel van Ge neesheer van hot Heelal verworven heeft. Wij hebben hier het oog op Prof. Holloway, binnen wiens geneeskundige kring de zon nooit onder gaat; want, waar er eeno kwaal to genezen was, daar zijn zijne middelen doorgedrongen, en ter wijl Londen do wetenschappelijke en handel drijvende pool is der bewoonde aarde, zoo is do nederige en bescheidone inrigting van Professor Holloway te London, om zoo te, zeggen do Ge neeskundige Pool van het Heelal. De goudgraver van Australië vindt in zijne pillen eeno zekere genezing vooralle inwendige ongemakken, en in zijno zalf, het onfeilbaar middel voor allo uitwendige kwalen. In do ult- gcstroktc. digthevolktc stroken van Indie, zijn Holloway's medicijnen het werkelijke, eenige en algemeenc geneesmiddel voor al do vrceselijke kwalen; dat brandend klimaat eigen. Do Nieuw Zeelander, in zijn moer natuurlijk klimaat, schat zo als ware vrienden, do inboorlingen, en de Europeesche landverhuizers in do met koortsen bezochte streken van Africa, begroeten ze aJs redding in het uur van nood; de Wcst-Indler vindt in hen zijn plocht-anker, wanneer do ranke boot van zijn ligchaam gevaar loopt door Bloed- loop of Dysenterie, dien dreigenden dood, en door da vreeselijko Geelo Koorts, die vrees bij nacht on duivel bij dagis voor do koloniën om te komen. En hebben deze middelen alle andere in Europa nog niet geheel verdrongen, dan is dat slechts een ander voorbeeld van die verblindheid en die onwetendheid, zoo eigen aan die soort van menrehen, welke niet weten wat goed voor hen is. - In Canada herhaald men het eerst den lof, dien Holloway's middelen in Engeland ge oogst hadden. Zij schijnen daar, met wonderlijke snelheid de plaats ingenomen te hebben, van krachtelooze oude voorschriften. Do gestereoty- peerde voorschriften van het artsenijboek voor koortsen en pijnen, voor slechte spijsvertering. kliergezwellen, ruimden dadelijk hunne plaat sen, en de pers verkondigde dus hunne genezin gen als hot begin van een nieuw tijdperk, in de gezondheids geschiedenis van Britisch Ame rika. Men moet echter niet veronderstellen, dat de populariteit van Holloway's geneesmiddelen in de colonien, slechts eeno blooto terugkaatsing of een slaafsche echo is, van hunnen roem in Engeland. Deze artsenij die bewezen was het meest geschikte middel te zijn voor de kwaleu van deu grond en van het klimaat, werden met vreugd aangenomen, on geene andere middelen verkregen ooit zoo veel lof, als die. welke men aan die van Prof. Holloway, toezwaait. Biet kiesbedrog. Kieakronijk. i De kleriknlc banken.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2