VAN VEURNE B IF a 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1882. ZATERDAG 4 MAAKT BS Het kieskollegie van ’I. arrondissement Oostende is bijeengeroepen op dinsdag 14 maart, om 9 ure ’s morgends, tot hel kiezen van eenen volksvertegenwoordiger in vervanging van wijlen M.Van Isegbem. Uit Oostende wordt gemeld, dat de beer Janssens, provinciaal raadslid, de rechterzijde, en dan nogal M. Tlionissen, zulk een voorstel durft vooruitzetten. Heeft men aan dien kant dan reeds vergelen, hoe de klerikale partij huilde en tierde, toen het Gouvernement de bestendige Deputaties de macht ontnam over kieszakeu te oordeelen, om die te geven aan het Beroepshof? En nu vraagt een klerikaal om de macht dier magis traten nog te vergrooten Bewijst dat niet hoe ongegrond en be lachelijk het schreeuwen van voorheen der klerikalen is? M. Victor Jacobs sprak vervolgens en deed den Minister den oorlog aan, omdat hij de budjetten van zekere klerikale provincieraden durft wijzigen, en dat vooral onder hel oogpunt der credieten voor het openbaar onderwijs. M. Rolin-Jacquemyns heeft terstond den redenaar onder T oog gebracht, hoe oproerig en weerspannig tegen de over heden zijne leerstelsels waren, en dat hij maar zoo spreekt, omdat de rechterzijde, 6ens dal zij do minderheid is, van alle hout pijlen maakt, om hel Gouvernement lastig te- kunnen vallen. De diskussie wordt voortgezet en God weel hoe lang zij zal aanslepen. A Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededcelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekérid, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Er zijn op den builen nog talrijke burgemeesters, die zooveel van de wet kennen als eene koe van spaansch te spreken en enkel de ootmoedige dienaars of, beter gezegd, de slaafschc werktuigen zijn van de heeren pastoors. Die burgemeesters denken dat zij de personen die builen de leering der kerk overlijden, zoo maar kort en goed als een hond in den verdoemden hoek mogen begraven. In de laatste tijden heeft hel Beroepshof van Gent verscheidene burgemeesters veroordeeld, wegens overtreding van het decreet van prairial jaar XII op de kerk hoven. De advokaten der veroordeelden onder wierpen zich aan die vonnissen en erken den aldus er de gegrondheid van; echter gingen zij in cassatie legen twee von nissen waarbij de burgemeester der be roemd gewordene stad Rouse veroor deeld werd. Het hof van Cassatie, 2lle Kamer, heeft maandag dit beroep verworpen en aldus de ware princiepen in zake van begra vingen vastgesteld. Bericht aan de burgemeesters, die hel nog zouden wagen personen in den hon denhoek te begraven. M. de Lantsheere, oud Minister van justicie, die den burgemeester van Ronse verdedigde, zegde, en met reden, dat de kerkliofkweslie niet meer zou beslaan, indien de vonnissen van het Beroepshof bekrachtigd werden. Hel hof van Cassatie heeft die vonnissen bevestigd en aldus de kerkliofkweslie opgelost, waaraan hel Gouvernement en de Kamers, na 20jaren discussies, geene oplossing had kunnen of durven geven. Zou bet dan niet góed zijn eindelijk het decreet van jaar XII afleschaffen en eene degelijke wet in de plaats te stellen, die alles zou beslissen? Dinsdag heeft de Kamer van repre sentanten hare werkzaamheden herno men. Bij den aanvang der zitting bracht de heer voorzitter eene laatste hulde aan de nagedachtenis der heeren Van Isegbem en de Kerckhove, overleden. In den loop der zitting werd de kiezing van M. Robert, lol lid der Kamer voor het arrondissement Brussl, geldig ver klaard. Aan de dagorde was de algemeene dis cussie over het budjet van binnenland.- sche zaken. Men weet dat de rechter zijde fel en hevig gebeten is op M. Rolin- Jaequetnyns, den kloeken en vastberaden Minister, die het dm ft bestaan nu en dan, als ’t noodig is, de knoeierijen van de bestendige Deputaties of van item gemeentebesturen te vernietigen. Wat zij hem vooral niet kunnen vergeven, is de verbreking der kiezingen van Hasselt en Mechelen, die eerst ten voordooie der klerikalen schenen, maar, bij de her stemming, leidden lot de volledige zege praal der liberalen. De rechter zijde schijnt besloten te hebben, hem daarvoor naar de ziel te lasten, zooals men zegt. M. Tlionissen opende dan den aanval met over Hasselt te spreken. De liberalen hadden er in de gemeentekiezing over wonnen, maar de bestendige Deputatie wist den uitslag zoodanig te kerklieden, dal de klerikalen zegepraalden. Het Gou vernement verbrak die beslissing, en over deze vernietiging is M. Tlionissen met veel rimram van bezonderheden wraak komen nemen. Wel is waar verklaarde M. Tlionissen, dat hij de eerbaarheid van den Minister diet in verdenking stelde, maar hij hekelde de wel, die aan den Minister het recht gal over de gemcenlekiezingen het laatste woord te zeggen. Liever zou hij die laatste beslissing willen zien overlaten aan eene commissie van rechterlijke magistraten, door het lot aangewezen. Hel is wel zonderling dat een lid der Gevolgen van den banvloek. Pas eenige dagen geleden werd uil Gent, gemeld, dat aldaar eene gemeenteonderwijzeres overleden is zonder de hulp der geestelijkheid Zij is dus burgerlijk begraven ge worden, volgens haar verlangen. De klerikale bladen laten niet na te roepen Ziedaar alweer de vrucht van het goddeloos onder wijs O, de bisschoppen hadden wel gelijk dit onderwijs te vervloe ken en te veroordeelen. Welnu, de klerikale pers be driegt zich. De burgerlijke begra vingen, het sterven van openbare onderwijzers zonder de hulp der geestelijkheid, zijn niet het gevolg van de hatelijke schoolwet of van het onderwijs zonder God; dat alles is enkel en alleen toe le schrijven aan de brutale onver draagzaamheid der geestelijken, die ieder in den ban der Kerk slaan, welken getrouw blijven aan de wellen des lands en niet slaalsch willen hel hoofd buigen voor de bespottelijke of liever oproerige bevelen der bisschoppen. De burgerlijke begravingen wa ren reeds talrijk; ze zijn nog aan zienlijk aangegroeid en vooral toegenomen van den dag dal de bisschoppen den banvloek hebben geslingerd op de olficieele scholen, en degenen, die het gemeenteon derwijs boven dit der kloosters stelden, builen de kerk hebben gesloten. Ah wij weten wel wat die heer schappen zouden wenschen en wat zij gehoopt hebben. Zij zijn begon nen met de onderwijzers en de ouders der leerlingen van de open bare scholen te banvloeken en al de sacramenten te weigeren; zij hebben gehoopt dat die onderwij zers en ouders bang zouden zijn geworden en op ’t uiterste oogen- blik zouden gebeden en gesmeekt hebben, om terug le kunnen kee- ren in den schooi der Kerk, waar uit men hen zoo ongenadig en brutaal gesloten had, en zij -zien zich thans in hunne hoop le leur gesteld en bedrogen. En nu vinden zij het schandalig, afkeurlijk dat men zich van hunne hulp cn hunne lusschenkomsl pas seert om naar de andere wereld te trekken, en om hunne spijt, hunne razernij en hunne neerlaag le ver bergen, maken zij de menschen wijs, dal het burgerlijk overlijden het gevolg, de vrucht is van het onderwijs zonder God. Neen, heeren bisschoppen; neen, heeren geestelijken van allen graad, van dit alles zijl gij zelven de schuld; gij maait wat gij gezaaid gebl. Gij hebt de menschen in het leven verstouten; zij versloolen u thans bij den dood, en zij hebben geii jk. Gij kunt daar nu over jammeren, klagen en lieren, ’t is le laat; gij zelven zijl daarvan de schuld. En beteren zal dit niet, zoolang gij niet zult lerngkeeren lot de vervui ling uwer plichten volgens’t Evan gelie, zoo lang gij niet met gema- ligheid en verdraagzaamheid zult le werk gaan; zoo lang gij u hoven wet en overheid zult willen stellen. Wij leven niet meer in den tijd toen gij over de wereld deft scepter zwaaide; wij leven in den lijd van vrijheid en onafhankelijkheid. Des te erger voor u en voor den Godsdienst, als gij’l niet wilt be grijpen. aticik Overzicht. Er hebbben zondag laatst in Frankrijk veertien wetgevende kiezingen plaats gehad voor de vervanging van afgevaardigden, die bij de kiezingen van 8 januari tol senateurs waren benoemd. De bonapailisten zijn er in gelukt om bunnen kandidaat, den heer llaen- tjens, in de Sarthe te doen door gaan; al de andere gekozene be lmoren lol de repuldiekeinsche denkwijze. Onder de gekozenen zullen wij aanbalen: heeren Leon Renault, gekozen te Grasse, Grode- ftoid Cavaignac te Saint Calais en Gaillaid in Vaucluse. l Franscli Staatsblad kondigt den tekst af der nieuwe wet, die de han- (lelshelrekkingen tusschen Frank rijk en Enge land regelt. De lïansche ministerraad heeft besloten, dal de wet van 1849 op <le uitdrijving van vreemdelingen aldus zal gewijzigd worden Alle vieemdeling, die reeds eene ver- oorde'-ling ondergaan heeft, zal onmiddelijk zonder eenige forma liteit kunnen uitgedreven worden. Indien hij nog geene veroordeling ondergaan heeft, zal hel vraagstuk voor den ministerraad gebracht worden. De Kötnische Zeilniuj had aange- kondigd, dal er door den keizer van Duitschland aan den keizer van Rusland vriendschappelijke verto’o- gen waren gedaan, rakende de redevoering van generaal Skobeleff, die legen hel duitsche rijk gericht waren; die lijding wordt nu echter uil Berlijn op de stelligste wijze gelogenslra ft. Het duilsch Staatsblad kondigt «le aanspraak af van prins Radzi- will aan den sultan van Turkije, hij gelegenheid der overhandiging van de orde van den Zwarten Ade laar, alsook het antwoord, dat de sultan er op gedaan heeft. De prins zegde den sultan dal hij gelast was hem de gevoelens van trouwe vriendschap van Z. Al. den keizer uilledttikken. De sultan gal zijn rechtzinnig verlangen le kennen om de goede betrekkingen tusschen de twee landen le handhaven en te bevestigen, l e sultan zal alles doen wal in zijne macht is om dit doel le bereiken. De laatste tijdingen van hel oor- logslooneel uil llerzegowina luiden, dal eene compagnie der 18° afdee- ling zaterdag laatst omtrent 150 opstandelingen zuidwaarl Kokorina ontmoet heeft. In den morgend van den 26 heeft de compagnie de hoogten aangerand, door de op standelingen verdedigd, en die bezet. Eenige kabinetten hebben aan de lurksche regeering de uitlegging laten geworden, dat de uitdruk king van opperleenheerlijke mo- llet Blad verschijnt allen Zaterdag; cn allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. 56/ JAAR. Al/ 525. gendheid, in de woordelijke ver klaring gebezigd, die door vier mogendheden den 2 februari laatst gedaan werd, door hen in geenen bijzonderen zin werd gebruikt. De europeesche mogendheden erken nen volkomen de opperleenheer lijke rechten van den sultan in Egypte, op grondslag der bestaande firmans. Veurne, -4 Maart. tA J I 5-35 8-0(5 8- 28 9- 02 Kieskron ijk. -1-28 5-06 7- 32 8- 50 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 11-00 11- 39 12- 23 3-23 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 N! EU PORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 1-17 5-54 7-22 DIXMUDE -- -- DIXMUDE NIEUPORT 3-08 3- 48 4- 26 7-10 5-35 9-31 SR 5 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 Kerkhof kwestie. De Kamer. DUINKERKe GUYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Veri rekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Geut nam* BÜriissel en Hlixisnitie nam* Nieuport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 44 10-25 11-50 6-07 7-35 10-11 12-23 2-59 8-59 9-51 10-32 12-45 3-22 9-10 ln" 10-58 1-11 4-11 BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUINKERKE B—aganuwMiim Ei

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1