Ingezonden. liet kieskollegie van Gent is op maandag 20 maai t bijeengeroepen. De wetgevende kiezingen voor de her nieuwing van de helft van het Senaat en van de Kamer, zullen op 13 juni plaats hebben. Den 29 mei hebben ook kiezingen plaats voor de hernieuwing van de helft der provintiale raden van liet land. Niet iedereen zal zich meer het faillis sement herinneren, zegt de Stad Gent, van aartsbisschop Purcell van Cincinali, Hel is ook reeds ongeveer 2 4/2 jaar gele den, sedert deze Krach ontsteltenis ver spreidde in de kringen der geloovigen. Thans wordt men er weer aan herinnerd, daar eerst na zoo lang tijdverloop in deze maand de gerechtelijke behandeling van het faillissement is aangevangen. Er zijn 5000 schuldeischers opgekomen, die 4 millioen doll, te vorderen hebben. Het actief bedraagt 250,000 doll., doch de crediteuren eischen, dat de formeel op des aartsbisschops naain staande kerke lijke eigendommen tol dekking zijner schulden zullen strekken. Natuurlijk ver zetten de kerkelijke gemeenten van hel aartsbisdom zich hiertegen en ziel men ingewikkelde processen tegemoet. Dal heel men een bankroet: 20 miljoen frank! Wat heeft die heilige man met dal geld gedaan? Les Boltes fi musique de la maison Heller De Petit Nord, van Rijsel, meldl het volgende De gendarmerie van Tourcoing heeft te Roncq een broeder-marist aangehou den, die zich bij zijne ouders verscholen had en beschuldigd wordt van aanslagen op de eerbaarheid op een kind. De beschuldigde heet II. Vetouck, en in religie broeder H. Karei; hij is 24 jaren oud. Hel slachtoffer heden 13 jaar oud, was sinds een jaar de speelbal van de onwaar dige handelwijze van die persoonaadje. Het kind dierf uil vrees van mishan deling bij zijne ouders niet klagen en het is maar door de ziekle van het kind dal men hel gewaar is geworden. 11. Karei is te Rijsel opgesloten. kandidatuur, hem door de Liberale Asso ciatie aangeboden, aangenomen heeft, in vervanging van wijlen M. Van Iseghem, als lid der Kamer van representanten. Het schijnt dat de klerikalen zich zullen onthouden, niettegenstaande de bladen dier partij den strijd aanraden. Ook te Gent zullen de klerikalen zich onthouden, zegt men, in de kiezing tol het vervangen van wijlen M. de Kercliove, in de Kamer Spoorweg van IJpre naar Veurne. In de herberg van sieur de lleusele, ter Hoogstadeiinde. heeft, geleden eenige dagen, eene vergadering plaats gehad van veel Burgmeesters van de naburige ge meenten en eene groote menigte belang hebbenden uit den omtrek en van elders; dit betuigt dat eenieder uil er harte ver langt dien spoorweg te zien lol stand komen en dat elkeen er de noodzakelijk heid van gevoelt, wilt men koophandel en nijverheid in onze streken zien voor uitgaan, die tot nu loc zoo verwaarloosd werd, om reden de kosten van transport, vervoeren bijhalingen zooveel wegdragen en daardoor alle concurrentie met ande ren, die mei ijzeren wegen begunstigd zijn, onmogelijk maken. In deze vergadering hebben verscheide fceereo bet woord genomen; er js veel Onderwijzerscongres van 1882. Het onderwijzers-congres van 1882 zal in de maand september plaats hebben te Arlon. De heeren Gouverneur en arron dissements commissaris, de plaatselijke overheden en andere invloedrijke per sonen hebben zich deze zaak aangetrok ken en alles doet voorzien dat het Congres in de hoofdplaats van Luxemburg uiter mate wel zal gelukken. Verschillige belangrijke kweslien slaan aan de dagorde: eene vooral munt bij zonder uil door hare tijdigheid, namelijk Het verplicht onderwijs werd in 1875 op hel Congres van Brussel aangenomen. Op welke wijze kan het verplicht onder wijs in Bêlgie ingevoerd worden? Eene grondige bespreking dezer kwestie is zeker allerwenschelijksl, en kan niet nalaten ons alweder eenige schreden dichter te brengen bij de verwezenlijking van een der gewichtigste punten van het liberaal programma. De tweejarige ij king. Van maten en gewichten zal in de ge melde gemeenten van hel kanton Vem ne op de volgende dagen plaats hebben Te Veurne, den 6 maart, van 2 lol 6 ure namiddag; den 7 maart van 7 lot 12 ure voormiddag en van 2 tol 6 ure namiddag; Den 8 maart, van 7 lol 8 ure voormid dag, voor de gemeente Sleenkerke; voor Coxyde, van 8 lot 9 ure, en voor Veurne van 9 lol 12 ure, en 's namiddags van 2 tol 6 ure. Te Adinkerke, voor Adinkerke en Be- westerpoort, den 9 maart, van 7 tot 11 ure voormiddag. Te Avecappelle, voor Avecappelle, Egge- waertscappelle en Zoulenaye, den 9 's namiddags. Te Alveringhem, voor Alveringhem, St. Ricquiers en Geren, den 10 en 11 Maart. Te Bulscamp, voor Bulscamp en Moëres, den 13 Maart. Te Wulveringhem, voor Wulveringhem en Vinchem, den 14. Te llouthein, den 14, ’s namiddags. Te Leysele, den 15 en te Isenberghe *s namiddags. Te Hoogttaede, voor Hoogstaede en Gbyverincbove, den 17. Te Pollinchove des namiddags. gen, om zich naar hel kamp van Beverloo te begeven, en zal zich aldaar gedurende twaalf dagen oefenen, onder bevel van generaal-majoor Jolly. De gidsen zullen naar Brussel weerkeeren op den dag wanneer de groote wapenoefeningen zul leneindigen. Aide oefeningen der troepen zullen dus op het einde van september geëindigd zijn. Zaak Bernays. Men heeft ge meld dat een mandaat van uitlevering was uitgevaardigd door M. Ketels, onder zoeksrechter. Dit mandaat is ten laste van Leo Peltzer, die zich op dit oogen- blik te San-Francisco zou bevinden en verdacht wordt den dader te zijn der moord op M. Bernays gepleegd. Het is geen mandaat van uitlevering, maar een mandaat van aanhouding, die naar Amerika is gezonden, want de aan houding moot eerst plaats hebben voor aleer men voor de uitlevering kan onder handelen. Ziehier wat de omstandigheden zijn, welke aanleiding hebben gegeven lol het afleveren van-een aanhoudingsmandaat tegen Leo Peltzer. liet parket had eene huiszoeking gedaan bij Mev. Peltzer, moeder, in het hotel Mangelle, Koninklijkeslraat te Brussel. Onder de aangeslagen papieren bevond zich hel gepholografieerd portret van Leo Peltzer. Personen aan wie dat portret getoond werd, verklaren dat hel zeer wel dat kon zijn van Vaughan, ontdaan van zijne pruik en bril. Daarenboven hebben cxperlcn verklaard dal er veel overeenkomst bestaal tusschen het ge schrift van Vaughan en dal van Leo Peltzer. Onder de voorwerpen die in het huis der misdaad aangeslagen zijn bevindt zich een reiskoffer, die door M. Demot is er kend en die Leo Peltzer te Buenos-Ayres heeft gekend. Volgens de Chronique is Leo Peltzer 35 jaren oud, en te Vervier» geboren. Zijne ouders waren Duitschers, en er beslaat geen verwantschap tusschen hem en M. Peltzer, burgemeester van Spa, die een hotel in de Wetstraat bewoont; Leo Peltzer heeft EngelandAntwerpen en Buenos-Ayres bewoond. Voor hel oogenblik denkt men dal hij zich te San-Francisco bevindt; altijd is zeker dal er hem brieven in die stad, posle restante, zijn gezonden. Men heeft beweert dal hij sinds eenige jaren in België niet is geweest, maar verscheidene personen hebben aan den onderzoeksrechter verklaard, dal zij Leo Peltzer te Brussel hebben ontmoet eenige dagen voor de moord van M. Bernays, T is te zeggen voor den 7 januari. Wij geven het bovenstaande onder alle voorbehouding; want er is al zooveel in deze zaak gelogen en overdreven, dal er duidelijker bewijzen moeten zijn, voor aleer iemand te beschuldigen eene moord bedreven te hebben. L’Economie financière, onzième années Rédacteur LI1OEST, Avocal. Prime i gratuite. (Voir annonces). goeds uiteengedaan geweest, maar, zoo als hel in soortgelijke zaken dikwijls gaal, er zijn ook projeklen vooruitgesteld ge worden, die lot hel onmogelijke grenzen. Zoo is er een vooruitgekomen met een ontwerp om een spoorweg te leggen van IJpre naar Loo en van daar direkl naar Brugge! Denk eens, of hel Gouvernement zulke belachelijke vraag wel ooit zou inwil ligen! Van Loo direkl naar Brugge!! Als of Loo alleen maar bestond, en alsof niemand anders moet leven dan Loo; ook deze voorstel is met algemeene stemmer, door de vergaderde menigte afgekeurd en verworpen geweest. M.r de Burgmeester van Crombeke heeft van praktijkscher zaken gesproken en die weerklank bij allen gevonden hebben; hij stelde voor om aan hel Gouvernement te vragen de lijn te leggen van IJpre door Brielen, door Elverdinghe, door Oostvleteren, naar Pollinchove, naar Loo, naar Alve ringhem, en van daar naar Veurne; en als men van Alveringhem naar Veurne gaande, een zeer kleine zwaai zou willen doen en aan August Vrambout’s een halte zou willen maken, alzoo zou Wulverin- ghem-Vinchein ook deelzaam kunnen zijn aan de le bekomen gunst. Ons dunkt dal zulk een projekt veler belangen zou be vredigen. Wij vernemen dat eene tweede verga dering ter zelfde plaats belegd is op za- turdag elfden dezer, na middag, alwaar men ons belooft dal autoriteiten zullen aanwezig zijn en nogmaals al de belang hebbende Burgmeesters en tal van bijzon deren, om definitief middelen te beramen om onzen ijzeren weg te bekomen; om eene deputatie aanleslellen om bij den heere Minister van openbare werken te gaan, petitiën interichten, enz. enz. Welaan dit zijn goede vooruitzichten, doen wij allen onze plichten; smeden wij het ijzer terwijl het heel is; ontzien wij geen moeite; de belooning zit voor ons aan het einde. Alle man op den post! Een koop handelaar. landsche zaken, aan de wetgeving de noodige kredieten vroeg voor de natio nale tentoonstelling en de feesten van 1880, gaf hij de verzekering aan de leden dat de kredieten niet zouden worden overtroffen. De rekeningen der tentoon stelling en der feesten zijn heden gesloten en de belofte door den heer minister Rolin-Jaoquemyns gedaan, heeft zich niet alleen verwezenlijkt, maar de rekeningen sluiten zelfs met eenen zeer goeden boni. Er is thans eene plaats open van directeur bij de Nationale Bank. Die post wordt goed betaald: eene vaste jaarwedde van 6,000 fr. en een aandeel in de win sten. Verleden jaar bedroeg dit aandcél 30,292 fr. Aan kandidaten voor die plaats zal het natuurlijk niet ontbreken. Een Jachtdrama te Wardamme. In den nacht van zaterdag tol zondag waren jachtwakers op ronde langs de boschagien der kasteeien te Wardamme, toen zij verschillige wildslroopers ont waarden. Eene ontmoeting greep plaats, toen een strijd aanving tusschen de jacht wachters en de pensejagers, waarbij ge weerschoten werden gelost. De genaam de August Graeymeersch, pensejager, werd doodelijk door een schot getroffen. Hij was zieltogend en werd later opge nomen en naar het hospitaal van Rudder- voorde overgebrachl, alwaar hij maandag namiddag overleed. De rechterlijke over heid is gisteren namiddag ter plaats ge weest. Dader en getuigen zijn heden voor den onderzoeksrechter te Brugge moeten verschijnen. Kapitein Cambicr welke in den echt getreden is, sedert hij gelukkig in Belgie teruggekeerd is uil Midden-Afrika, ver trekt eerlang terug naar Zanzibar, met zijne jonge vrouw. Hij zal voor last heb ben ginds de belgische expedition inte richten, die Afrika moeten aandoen, langs de oostkust. Wij hebben reeds gemeld dal er dit jaar nogmaals groote wapenoefeningen zullen plaats hebben. Zij zullen twaalf dagen duren, en met half september be ginnen. De eersteen tweede divisien van leger zullen er aan deel nemen met hunne batterijen, de genie en den bijzon deren dienst. Hel korps der ruiterij zal geleverd worden door de 2* en 4' rege- menten lanciers; de verkenningsruilerij zal bestaan uit de 1' en 2' regementen jagers le paard met twee batterijen te paard. De staf van de eerste militaire omschrijving is gelast de noodige maat regelen te nemen, de vercenigingspunten aan te duiden, enz. Het is waarschijnlijk dal de wapen oefeningen nogmaals in de Ardennen zul len plaats hebben. Hel eene korps zou uit de vallei der Semoy en het andere uil de vallei der Amblève komen; zij zouden elkander ten noorden van Marche ont moeten, waar zij handgemeen moeten worden. De marschen zouden dus zoo lang niet zijn als in 1881, en de beide korpsen langer handgemeen blijven. De 3’ en 4’ divisien welke verleden jaar aan de manceuvers deelnamen, zul len dit jaar in hel kamp van Beverloo zich in de schijfschieling oefenen. Deze zal op 1 april door de grenadiers geopend worden en bij brigaden geschieden. De schieting en de voorloopige oefeningen der en 2” divisien zullen plaats hebben omtrent het tijdstip der groote ma- nceuvers. De schijfschieling van hel 1* regement jagers te paard zal te Gent, en die van hel 2‘ te Oostende geschieden, gedurende de Algemeene tij<lingen. maanden mei en juni. De brigade gidsen Op beroep van M. den gouverneur der zal zich in september le Brussel yereeni- provincie, wordt de jaarwedde van M. Karei Wackenier, onderwijzer te Avecap pelle, bij koninklijk besluit op 1367 fr. gebrachl. Een ander besluit, ook op beroep van den heer gouverneur, regelt het schoolbudget van Stuyvekenskerke en van 34 andere gemeenten der provincie. Den 21 februari, rond den 3 1/2 uren des namiddags, is het huis opgebiand van de genoemde Dezeure, werkman te Merc- kem. De oorzaak is onbekend. Men rekent de schade op 1600 fr. Niets was verzekerd. Donderdag heeft een brand eene werkmanswoonst, le Clercken, tusschen het Hoogkwartier en Terrest, in asch gelegd. Volgens den Tcrneuzen Courant heeft het hollandsch gouvernement de werken goedgekeurd voor het verbreeden en ver diepen van hel kanaal van Gent naar Tcr neuzen op hel hollandsch grondgebied. De dagbladen van Meenen melden dat er een aanhoudingsmandaat uitgevaar digd is tegen Fr. Delaroyère, eigenaar van eene fabriek te Meenen, die hij over eenige dagen heeft willen in brand steken. Fr. Delaroyère was juist benoemd tot lid van de commissie der burgerlijke godshuizen dier stad. Delaroyère heeft de vlucht genomen. Alle pogingen om hem le vinden, zijn tol hiertoe vruchte loos gebleven. Toen de heer minister van binnen- Burgerstand der stad Veurne. Een ItiHscliop bankroet. se trouvent annoncées toutes les années 1 cetto époque pour tigurer bientót après comme les ca deaus les plus appréciés aux fêtes de St. Nicolas et de Noël. Nous demandons Y a-t-il rien do plus beau de pour l'époux 4 donner 4 son épouse, pour le fiance 4 sa fiancée, pour l’ami enfin t Une botte a musique vous rappelle de moments heureux, elle rit avec vous dans ses airs gais, elle parlo au coeur et 4 fame par ses mélodies sérieuscs. elle chasse l'ennui et la mélancolie. Elle est 1'ainie la plus intime de l'abandonné et surtout du malade qui est Cored de roster chez soi. En un mot, une botte 4 musique Heller ne devrait manquer dans aucun salon, dans an- cune bonne maison, ni 4 aucun lit de malade Pour les hoteliers, restaurateurs, confiseurs, etc. il u'existe pas de meilleur point d'attraction pour engager lours clients 4 séjourner souvent et longtemps dans lours ótahlissements. D’apres co qu'on nous dit de divers cötés ceux des hoteliers qui ont fait 1'achat d'une piece on d'un Orches trion ont doublé leurs recettes, e'est pourquoi nous ne saurions trop engager les autres a Cairo do mem* et A se procurer immédiatement un tel instrument dont lo succes est incontestable. A Messieurs les curés qui en égard A leur état ou 4 leur demeure trop éloignée ne peuvent assister 4 des concerts une piece 4 musique ofTre uno jouissanco tout-A-fait incomparable Nous ajouterons encore quo lo choix des morceaux est fait avecun trés grand soin: los airs d'operas et d'opórettes les plus goütós, les danscs les plus nouvelles, chansons, marches, etc. se trouvent róunis dausles pieces Heller. Ce grand industriel a 1’honneur d'etre fouruisseur de presquo toutes les cours tie 1'Europe; nous mentionnerons seu- lemont quo LL. MM. Ie rol des Beiges et le roi do Hollande, ainsi que S. A. R. le cointe do Elandre ont, chacun, uno trés grande pioco do la maison Holler, dont les produits ont on autre ro£u dosdiplhmes 4 plusieurs expositions. A Mel bourne la maison a étó la. seule de sa branche qui ait reiju le premier prix: soit uno médaille dargent.Un tirago aux primes, contenants 100 belles piéces d une valeur de fr. 20,000 est arrange par Monsieur Heller pour cot hirer, raison de plus pour se décidor A Cairo uno com mando. Prix-courants illustrós et prospectus du tirago seront adressós franco sur toute demande. Pour terminer nous recommandons expréssó- rnent de s'adrcsser directement 4 la maison A Berne (méme pour les petits commandos), car il arrive souvent qu'on vend pour dos piéces Holler des produits qui no lo sent pas. La maison nc tient de dépót nulle part I Toutes cos pie ce* portent le nom «J. II. Holler A Berne imprimé. X'og één I ,11.1 ■WW Korrektionnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 2 MAART. T Jaccx Louis, werkman to Nieuport, 8 dagen gevang, over slagen on wonden. Braem Gregorius, werkman te Nieuport, een maand gevang, over slagen en wonden. Wullepit Karei, zonder beroep te Woumcn, 30 fr. boete, over jachtdolikt. ZITTING VAN 3 MAART. Vanteghem Henri, werkman te Wulpen, 20 fr. boete, over vernieling van mobilaire voorwerpen. tri Geboorten. den 27. Marie-Leonie Maelstaf, dochter van Hippolyte eu van Leonie Schallier, gr. Merkt. den 28. Philibert Hauweele, zoon van Alois en van Marie Deblieck, Beoostcrpoort. den 28. Augusta-Maria Coopman, dochter van August en van Sophia Pylyser, ’s Heerwillems. Huwelijksafkondigingen. den 25. Carolus Deblieck,dienstbode, geboren te Eggcwaertscappelle eu wonende te Veurne, met Celanie Spotbeen, werkster, geboren te Lampernisse en wonende te Steenkorke. Huwelijken. don 1. Jan-Frans Culets, schoenmaker, ge boren te Veurne, den 19 October 1811, wedr van Cecilia Qucstroey, met Sophia Vramboudt, huis houdster, geboren te Veurne, den 24 September 1824.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2