VAN VEURNE a j NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT X.' ISS2. 52 i. ZATERDAG duinkerke GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL lie Kamer. Het wetsontwerp, welk straffen toepasl op degenen die in zee gebruik maken van werktuigen om de vischnetten te ver scheuren, werd vrijdag aangenomen met 80 stemmen tegen 4 en 3 onthoudingen. Vervolgens heeft M. R.oliu-Jacquemyns zijne begonnen redevoering voortgezet. He eene achter de anderen heeft hij al de grieven, door klerikale redenaars en bladen legen zijn bestuur en zijne hande lingen ingebracht, wederlegd. Onder anderen deed bij zien, hoe be lachelijk en schandalig overdreven de beschuldiging van hel verbreken van tal rijke kiezingen is. Dat heel getal loopt tol het verschrik kelijk cijfer van 15; zegge vijftien, op ongeveer 2,600 kiezingen; terwijl de Bestendige Depulalien van Luxemburg alleen in die provincie meer kiezingen vernietigd heelt dan de Minister in heel hel land. Echter reppen de klerikalen bladen en de Jeremiassen der rechter zijde daar over geen woord. Men begrijpt waarom: die Deputatie is kler ikaal, en de kiezin gen die zij verbrak, waren degenen waar liberalen zegepraalden. Zij heeft dus een stoel in den hemel verdiend. Ten aanzien der benoemingen van burgemeesters heeft M. Rolin verklaard, dat liet Gouvernement het recht en den plicht heeft enkel mannen te benoemen, waarin hel vertrouwen stellen kan en die de wellen des lands eeren en eerbie digen. In den tijd beeft de sacristijpers veel beslag gemaakt over de dooi' M. Rolin benoemde burgemeesters, die in de laat ste gemeentekiezingen van 25 October 1881 gevallen zijn. Er zijn er nog geen 75, terwijl hel getal der burgemeesters, Bekendmakingen 20 centiemen den llJAmpn dnn rnanl. Alen schrijft in bij den drukkeruitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op R alle postkantoren des rijks. Br ieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. vroeger door M. Belcour benoemd en die nu mislukt zijn, beloopt tol 316. Hier alweer zwijgen de jesuieienbladen dal zij groen zien. Ook trok heel de rechter zijde maar een aardig figuur, toen zij die verpletlèi'endc cijfers hoorde aanhalen. M. Rolin-Jacquemyns besloot met het woord van M. Woeste, aangaande de onderwijzers. flat zij er van door trekken 1 riep het representanije van Aalst, dat vroeger protestant was en nu ultramontaan is, uit. Welnu, zegde de heer Minister, ik daag u uit, u in juni aanslaande met dit pro gramma voor de kiezers aan te bieden! Het gansche land zal u toeroepen: Dat zij blijven 1 dal zij blijven om de jonge geslachten te onderwijzen, om hen eene degelijke en' kloeke opvoeding te geven, om er goede burgers van te kweeken. Dal zij blijven, om er een leger van goede schepenen en burgemeesters van te maken, die vast beraden zijn de wet te doen eerbiedigen en den roem en den voorspoed des vaderlands boven alles te stellen Geestdriftige toejuichingen bejegenden deze warme woorden van den heer Mi nister, die door zijne collegas en talrijke representanten geluk werd gewenscht. Hel zal weldra dtij jaar wezen, dal deze wel door den Koning be krachtigd werd. Onnoodig hier den hardnekkiger) strijd aan te halen, die door de geestelijkheid tegen haar gevoerd werd. De hooge toon door de geestelijken in hel begin aangeslagen, begint geweldig te dalen. De geloovigc klistenen zijn hel geven moede; de blinden zijn ziende geworden, en dal de faillie ten van sommige klerikale bankiers hieraan medegeholpen hebben, boeven wij zeker niet te verklaren. T Viel gemakkelijk aan sommige heeren, riemen te snijden uil een andermans leder. Kortom, de kopstukken beginnen hunnen moed te verhezen, klach ten over de scholen met God ontstaan allerwege en de lichlge- loovige onderwijzers, die hunnen olïiciëelen post verhelen, wachten nog altijd naar de gouden bergen, die hun in 1879 beloofd werden. Intusschenlijd groeit en bloeit hel Staatsonderwijs op eene welige manier, dank aan de goede maat regelen die hel Gouvernement ge nomen heelt, en ook dank aan den iever en de zelfopoffering van al de leden van hel Belgisch onderwij ze rskorps. JAAR. Wij gelooven dat hel oogenblik gekomen is, het artikel 4 der wel 1879 eenigzins te wijzigen. Dit art. zegl liet godsdienstig onderwijs wordt nvergelaten aan de zorgen der huisva- ders en der bedienaars van de verschil- lige eerediensten. In de school wordt een lokaal ter be- n schikking van de bedienaars der eere- diensten gesteld, om er, hetzij vóór hetzij na den schooltijd, het godsdienstig onderwijs aan de schoolgaande kinderen hunner belijdenis te geven. liet algemeen reglement betrek- Na eene ondervraging van M. Neujean over de vergiftiging van soldaten te Luik op welke de minister van oorlog ge antwoord heeft dat het voorval gecue erge gevolgen heelt gehad heelt de Kamer dinsdag de discussie van het budjet van hel inwendige voortgezet. MM. Thonissen en Jacobs hebben eene tweede uitspraak gedaan van de rede voering die zij reeds afgezaagd hadden. Daarbij is Jeremias Kervyn gekomen, die niets nieuws verleid heelt. Wanneer zal die zagerij een einde nemen Zoo wel wereldlijke als geestelijke leden der groole partij van orde, zedelijk heid en godsdienst veroordeelen, ziet daar wal er onze gerechtshoven, oin zoo te zeggen, overblijft. De rechterlijke kronijk der dagbladen breidt zich dagelijks uit en wordt bijkans te klein om de verschillige vonnissen, op deze weldenkende kudde nedcrstorlende, te bevatten. De eene wordt gevonnisd om kinderen in de kerk afgeranseld te hebben; een tweede wegens smaad en hoon gemeente- overheden toegebrachl; een derde, hoof- dens aanhitsing tol opstand en burger oorlog; van haren kant, ontvangt, de klerikale drukpers wekelijks lal van ver- oordeelingen voor lastertaal en eerroo- ving, wat aanslagen op de zeden betreft, zij gaan bunnen gewonen gang zoo als hel den lieden staat welke op zich de zending genomen hebben de onsterflijk heid der liberale leerstellingen te beteu gelen. Ziedaar het tooverlaferecl door de tillra- monlaaiische partij in Belgie (en loonge- spreid; voegen wij er bij dal die partij, bij iedere veroordeeling. protesteerd, knars- landt, de rechters hoont en de gestrafte ophemelt, en dit alles, zeer waarschijn lijk, om den eerbied te versterken tot de overheid, op wiens verslapping zij iederen oogenblik krokodillc tranen storten. Uitdaging en schaamteloosheid werden door muiters nooit verder gebracht; na tuurlijk zijn zij, van den staal van verderf en snoodheid, waarin zij gevallen zijn, niet meer bewust! T Is een aanval van delirium tremens in den hoogslen graad en met alle recht mogen wij onze god- Overzicht. Er is donderdag der verleden week te Windsor een gruwelijke aanslag gepleegd op bet leven der koningin van Engeland. De vorstin stond op het punt om in de statie van Windsor in baar rijtuig te stijgen, wanneer een ellendeling op haar geschoten heeft. Vet haasten wij er ons bij te voegen, dat konin gin Victoria gelukkiglijk niet ge troffen werd en men den moor denaar heeft kunnen aanhouden aleer hij den tijd had een tweede schol te lossen. Die misdadige poging, welke gchikkiglijk mislukte, heeft aanlei ding gegeven lol talrijke beloogin- gen van toegenegenheid opzichtens de vorstin. Al de partijen zijn hel in Engeland eens om de misdaad te betreuren en de vorstin geluk te wenschen, dal zij er aan ontsnapt is. Zelfs de lerlanders van Londen, die liet engelse!) gouvernement zoo vijandig zijn, hebben reeds eene vereentging gehouden om die po ging van vorstenmoord te schand vlekken en de heluigei.is afteleg gen hunner getrouwheid aan ko ningin Victoria. Dit zegl genoeg, dal de politiek geheel vreemd is aan den aanslag en men ei' niets anders in kan zien dan de daad van eenen persoon, dooi' de ellende lol radeloosheid gebracht ofwel in zijne geestver mogens gekrenkt. De tNorddculsclic Zeitiing van Her. lijn, sprekende over de geruchten volgens welke Rusland zou voor nemens zijn de inkomrechlcn aan zienlijk te vermeerderen, zegl Indien die geruchten bevestigd worden; zullen de inachtnemingen, die Duitschland voor de russische slaatshuiskunde heeft, niet kunnen ondergeschikt blijven aan de poli tieke vriendschappelijke betrek kingen. In dit geval zou Duitsch land, niettegenstaande zijn verlan gen om de beste politieke betrek kingen te handhaven en te bevesti gen, op den invoer moeten trachten in te winnen, wat het op zijnen uitvoer raar Rusland verliezen zal. De prins van Servie is door de Kamer der Volksvertegenwoordi gers lot koning uitgeroepen ge worden: de Kamer heeft zich in korps bij den prins begeven om hem den wil des volks kenbaar te maken. De r rins verklaarde zich aan den wil zijns volks te onder werpen. Hel staatsblad van het nieuw koninkrijk Servie behelst eene pro clamatie van den prins, hij welke hij de beslissing der Kamer be krachtigt, strekkende om Servie lol koninkrijk te verheffen, en zegt dal hij den titel zal aannemen van koning Milaan Obrenovilh en de troonopvolger den titel van konink- Lelijk do uitvoering der wet voegt daarbij «Art. 25. Indien de bedienaars van den eeredienst het godsdienst onderwijs niet geven, doet de onderwijzer de lessen over den godsdienst door de kinderen opzeggen. Drij jaren lang heeft de geeste lijkheid, in plaats van gebruik te maken van den tweeden paragraaf van artikel 4, gelasterd en gelogen, en iedereen willen doen gelooven, dal zij uil de school gebannen was. Drij jaren lang hebben de ouders kunnen beslatigen, dal zoowel onder de wel van 1879 als onder die van 1842, hel godsdienstig onderwijs in de scholen gegeven wordt. Drij jaren lang hebben de onder wijzers, niettegenstaande de zooge zegde banvloeken, zich van al hunne plichten gekweten tol vol doening der geenen, die hun hunne kinderen toevertrouwden. Vermits de geestelijken dan toch halstarrig weigeren vóór of na de gewone lessen in de school te komen, vinden wij het gansch over bodig de voor hen voordeelige schikking der wet te blijven be houden. Wij wenschen dus dat artikel 4 gewijzigd worde, en dat wij binnen een paai- jaren alweder eene schre de voorwaarts mogen doen. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, Cr. 6-00. Koor (/om.sc/z Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar. fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." - drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. lijke Hoogheid. De stad was ver licht en er werd des avonds een militaire fakkelsloel ingericht, liet leger heeft den eed van getrouw heid aan den koning afgelegd. De laatste lijdingen uil de hoofd stad van Griekenland luiden, dat de koning, die sedert cenige dagen onpasselijk was. (hans hersteld is en Alhenen heeft verlaten om zich naar Tatoi te begeven. Aleer te vertrekken heelt de vorst de heer Coumoudouroskabinels-hoofd verzocht om zijn ambt te blijven uitoefenen, lot wanneer de nieuwe voorzitter van de Kamer der afge vaardigden zal gekozen zijn, bij welke gelegenheid de ministerieele kiisis waarschijnelijk eene be paalde oplossing zal bekomen. ’Veiarne, HU blaart. 11 HAART DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 2- 59 3- 22 4- 11 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-00 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 van BRUSSEL GENT VEURNE GHYYEL.DE DUINKERKE 3-02 11-50 6-07 8- 59 9- 10 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 Wijziging na:i <le wol vnn 1 .Buil IWÏ1>. a auj'ijax-.'KUL.xcasoubbi s w-ainnt» Bti '1 niet zoo? Vei-trekuren van den ijascrenweg Hkntnkerke, Veurne, Gent nnar Brussel en Dixmude naar Nfieuport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 44 10-25 11-50 6-07 7-35 10-11 12-23 2-59 8-59 9-51 10-32 12-45 3-22 9-10 10-11 10-58 1-11 4-11 10-45 11-00 3-08 5-12 6-08 11- 39 3-48 5-42 6-46 12- 23 4-26 6-19 7-15 3-23 7-10 9-15 9-28 5-35 9-31 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1