I een dwalend leven geleid en was altijd Parijs gekocht en hem door eenen zijner vrienden ten geschenke gegeven. EHet drama der Wetstraat. antwoordt soms met ongeduld op de Aanhouding van Leon Peltzer. Dinsdag, rond drie uur ’s namiddags, ontving de heer minister van juslicie, in de Kamer, een telegram, meldende dat Leon Peltzer te Keulen aangehouden was. De minister deelde onmiddelijk dit tele gram aan zijne collegas en aan de leden der Kamer mede. Talrijke telegrammen werden dadelijk in alle richtingen verzonden. Eenige oogenblikken nadien werd de aanhouding van Peltzer te Brussel met de snelheid des bliksems verspreid. Die lijding ver wekte eene groote voldoening onder hel publiek. Zie hier de inlichtingen welke wij in de brusselsche dagbladen aantreffen over de aanhouding van Leon Peltzer. vruchlige •uilzinnigen met den naam be stempelen van nihilisten van het inwen dige. Houding der beschuldigden. Sedert Loon Peltzer in de Kleine Kar melieten opgesloten zit, is hij in dezelfde ingetogen houding. Zijn geschoren gelaat is bleek, afgemat. Men zou zeggen, dat alles bij hem neerstort. Die zon behendige, stoutmoedige Henry Zarrëm Ministcrle-nleuws. Men schrijft ons uil Brussel Er is ernstige kwestie dal M. Sainc- lelelle, om gezondheidsredenen, zijn om slag als minister van openbare werken zal indienen. Daar Gent, met de aanslaande wet gevende kiezing moei voorzien in de plaats van graai de Kerchove, is hel bijna zeker dat M. Wagener, leeraar aan de Gentsche Hoogeschool, als kandidaat zal aangeduid worden. Ik mag u uil goede bron mededeelen dal alsdan de volgende veranderingen aan den minnislerraad zullen worden toegcbraclit .11. Wagener zal minister van open baar onderwijs worden benoemd, ten einde als bevoegd man liet hooger onder wijs te hervormen. .11. Rolin-Jacqueniyns zal overgaan in de openbare werken en *11. Van Ilum- beeek de portefeuille van het ministerie van binnenlandsche zaken waarnemen. Mochte dit plan gelukken, dit ware voor hel viaamsche land eene groote aan winst, want M. Wagener is een onzer viaamsche liberale mannen, op de wezen lijke hoogte van den tegenwóordigen gespannen'toestand. Leon Peltzer deed zich te Weenen doorgaan onder den naam van Mayer; men heeft hem herhaalde malen op den Ring en in den Prater gezien. De pistolen gevonden in hel huis nr 159 der Wetstraat, naast hel slachtoffer, be lmoren aan Armand Peltzer. Zij werden te Armand Peltzer zit op de pistool, cel nr G, van hel kwartier der betichten. Sedert zijne aanhouding is hij diep ter neer geslagen. Hij heelt overvloedig ge weend. Maandag avond was hij zeer ongerust; na eenen dag gedurende welke hij kalm heeft geschenen, heelt hij eenen aanval van wanhoop gehad. Om der tegenwoordige klooslerschan- daden de partij aller wederzijdsche ver- bindtenis te ontlasten, houden de kleri kale bladen slaande dal al de schuldige geestelijken daardoor zelf ophouden katho liek te zijn om liberaal te worden. Zoo berekend, moeten er niet weinig liberalen in de kloosters wezen Nu, daar er zooveel liberale broeder- kens zijn, hoe komt hol dan dal het juist liberalen zijn die ze vervolgen! zeals pestzieken opjagen, terwijl Mijnheeren de klerikalen, alles in het werk stellen om ze ter hulp ie komen en straffeloosheid te verzekeren? Guusch de partij, van aan de hoogste koppen af, lot aan den geringslen koster toe, zouden zich in viere deelen, om den schuldigen aan hel gerecht te doen ont snappen: Waaraan dit dan toeleschrijven? Wal mag wel de oorzaak wezen dat men zijnen vlucht vergemakkelijkt; hem zoo in bijzondere huizen als in kasteden met open armen ontvangt, lot dat een geeste lijk huis zijne deuren ontsluit om den rampzaligen eene min of meer verzekerde schuilplaats te verleenen? Roe komt hel dan dat men zoo dikwijls den zelven schuldigen in de scholen met God, onder leennamen aantreft? Dank aan de medeplichtigheid der kle rikale partij, kost hel de gendarmerie meer dan moeite om de hand te leggen op hel derde deel der vervolgde en ver oordeelde geestelijken. En onze klerikalen zouden willen doen gelooven dat zij deze ellendigen laken en verfoeien! Allons! done! Foei! bekent liever dal gij de Voorzie nigheid zijl der soutanedragers die met de zedeleer afgebroken hebben! Tot in hunne gevangen worden zij de teerderste zorg bewezen, wal eens temeer bewijst dal het klerikalism den zijnen niet ver laat, al ware hij den laagsten der ramp zaligen De justitie vernomen hebbende dat Leon Peltzer, zondagmorgen te Brussel aange komen, om 4 u. 38 in., wederom om G u. 30 m. naar Duitschland vertrokken was, zondt depechen in alle richtingen en M. Wellens, substituut, vertrok naar Keulen gen provinciën. ceilme agenten Voorwal WoulSanderen belreft, zijn gg lm... do ttellMr der statie van Keulen deed de aandacht vestigen op eenen hoer die hom een tele gram vroeg. Was Leon Peltzer. Hij werd onmiddelijk aangehouden en in hel bureel van den statieoverste geleid, zonder tegenkanting te doen. Aan de politic agenten bekende hij onmiddelijk dal hij Leon Peltzer was en dat hij de rol van Vaughan gespeeld had. Hij bekende insgelijks den advokaat Ber nays gedood te hebben, doch bij toéval. Na die bekentenissen, beeft Leon Peltzer verklaart vrijwillig naar Belgie te willen geleid zijn, dus dal de formaliteiten der uitlevering omioodig waren. De moord is den 7 januari gepleegd. De plichligc is den 7 maart aangehouden, twee maanden nadien, dag op dag. Eene bijzonderheid die niet zonder be lang is. De procureur des konings van Antwerpen, na te Brussel de eerste vast stellingen in de Wetstraat gedaan te hebben, keerde naar Antwerpen terug. Armand Peltzer wachtte hem al in de statie. Zij spraken over de gebeurtenis en gingen samen bij Bertrand dineeren! Alweder wat nieuws De Chronique deelt in haar laatste num mer een artikel inede, waarin de vol gende zonderlinge veronderstelling ge maakt worden. Hel publiek, zegt dit blad, zoowel als dc onderzoeksrechter, staat voor de wezen lijkheid van hel drama. Uil dit laatste zou blijken dal, al heeft Leon Peltzer ver klaard de rol van Vaughan gespeeld te hebben te Brussel, hij toch dut deel niet heelt in den moord, dal men zegt. Leon Peltzer, dal is onbetwistbaar, is niet de man klein van gestalte en met kleine handen, die men in hel Hotel Britanique gezien heelt; die gekend is door MM. Almeyn, Guyot, Hochsmull en de andere getuigen, in die zaak gehoord. Hel is i:iel hij die gelogeerd heeft in het Hotel Britanique, die hel huis gehuurd heelt en meubels heeft doen brengen in het huis der Wetstraat. Hij speelde de rol te Bremen, te Amsterdam, te Londen en te Parijs; maar te Brussel was dal een ander personagie. Leon Lellzer schreef de brieven; hij ook, waarschijnlijk schoot Bernays neer, maar in de Wetstraat was bij niet alleen. Terwijl men te Antwerpen en zelfs te Brussel komploteerde legen den onge- lukkigen Bernays om hem van kant te helpen, loonde men in hel publiek een Henry Vaughan, die de aandacht lol zich trok aan de tafel van hel hotel, in de magazijnen, in de winkels. Die Henry Vaughan was vermond, dat is zeker. Als de moord gepleegd was, moest hij verdwijnen, en hij is inderdaad verdwe nen, terwijl men van Bazel de gekende brieven schreef. Men had het volgende gecombineerd als men den Vaughan vindt, zal zijne ver- kleeding hem loelalcn te loochenen en zijn schrift heelt geen betrek met de brieven die de justitie zal bezitten. Hij zal slechts legen zich zijne stem hebben, en door beurtelings duitsch, engelsch, fransch te spreken, en zelfs spaansch, zal hij dc verdenking kunnen atleiden. Aanhouding van Armand Peltzer. Hel parket beeft in den namiddag van zondag Armand Peltzer aangehouden. Na eene ondervraging ondergaan te hebben in het justitiepaleis, die zes uren heeft geduurd, is hij naar de gevangenis der kleine Karmelieten overgebracht. Sedert langen tijd deed Armand Peltzer geenen stap meer zonder bewaakt te zijn, en zonder dal het parket wist wal hij deed. j vragen die zijne rcisgcnooten hem doen. I In elke statie stellen dc ollicier en de luitenant Gregroire zich recht voor hel poortel. Tc Landen wordt liet gordijntje van hel rijtuig ópgetrokken, terwijl de heer Wellens een telegram verzendt; een heer en eene dame van een naburig rijtuig komen voor de poortel kijken en Leon Peltzer beziet beiden in T gelaat zonder schaamte. Luitenant Gregoire laat haastig het gordijntje neervallen. Tusschen Landen en Thienen rookt Leon Peltzer eene sigaret; zijne houding veranderd niet. Hij toont zich sterk. Te Schaarbeek wil de heer Wellens af stappen; men belet het hem, zeggende dat men zal stil blijven in dc Rogierstraal. I In de nabijheid dier straat vertraagt de trein. De overtochtbrug staal vol volk; eene talrijke menigte bevindt zich in de straat. De heer Wellens kwam eerst uil den trein, vervolgens dc heer Grégoire, dan dc ollicier der rechterlijke politie die Leon Peltzer bij den arm houdt. Hij had zijnen jas lot onder den kin toegeknoopt. Als de menigte hem zag, begon zij hem uil jouwen. De magistraten I riepenZwijgtStille! Leon Peltzer werd in een huurrijtuig, n.‘ 523 geduwen. Het rijtuig reed haastig weg naar de gevan genis der Kleine Karmelieten. Leon I Peltzer werd daar opgesloten om 10 uur I min drie minuten. Dc avonddagbladen de aankomst van Leon Peltzer met den expresstrein van Keulen om 9 u. 37 gemeld hebbende, was er eene ontzaglijke menigte van 8 t/2uur, ondanks dc bijzondere politiemaatregelen die genomen worden in de Noorderstalie. De menigte die zich daar bevond, is te leur gesteld geworden, daar Leon Peltzer afgestapt is in de Rogierstraal. l>o aanstaande kiezingen. Wetgevende kiezingen moeten dit jaar plaats hebben den dinsdag 13 juni aan staande voor de vernieuwing der helft van den Senaat cn der Kamer van volks vertegenwoordigers. Dezelve zullen zes- liendagen vroeger voorafgegaan zijn door de kiezingen voor de vernieuwing der helft van de provinliale raden die moeten plaats hebben den maandag 29 mei, in de negen provinciën. er dertien kantons die hunne afgevaardig den bij den provincialen raad te kiezen hebben, namelijk: ArdoieDixmude, Ghistel, Hooglede, Kortrijk, Moorseeie, Ooslroosebekc, Oostende, Thiell, Thou- rout, Veurne, en Wervick. De senalorskiezingeu en deze voor de Kamer der volksvertegenwoordigers moe ten plaats hebben in dc provinciën Hene gouwen, Luik, Limburg en Oostvlaan- deren. Van Keulen naar Brussel. Om 2 u. 57 minuten slapten de heer Wellens, de ollicier der rechterlijke policie, twee pruisischc gendarmen en Loon Peltzer in een rijtuig van klas. Loon Peltzer droeg geen baard of knevel meer; hij had ook geenen bril aan. Hij was gekleed met eenen grijzen overjas, eenen foulard van wol, wil met zwarte strepen, en eenen kleinen ronden hoed, gezegd Trois Fran cois. Hij zag er tamelijk onbekommerd uit, als een man die er eene reden van maakt. Zijn gelaat is langwerpig, met groot voorhoofd, blond-rosl haar. In het com partiment verzette hij zich herhaalde malen. In zijn hart was er wellicht een storm, al verraadde zijn gelaat niets. Nu eens legde hij zich in eenen Ijoek, met den overjas open, den arm in den draag band der poortel stekende, dan zette hij zich weer recht. Te Herbesthal leverden de pruisische gendarmen León Peltzer aan de belgische overheden over. De heer Gregoire, luitenant der gendar merie te Verviers, steeg in het compar timent, waarvan men aan elke statie het gordijntje neerliet. Op het rijtuig had men gesteld verhuurd Te Verviers, waar de tijding der aanhouding van den genaamden Vaughan verspreid was, stond eene talrijke menigte in de statie. Te Luik was hel nog erger. De Journal de Liége had, volgens hel schijnt, van 4 uur reeds, de aanhouding van Leon Peltzer aangeplakt. Te rekenen van Luik stonden al de statiën op den doortocht vol volk. Leon Peltzer houdt zich van Luik lot Landen in ’t midden van het rijtuig en hij Stierenkeuring. De jaarlijksche slierenkeuring, voor 1882, zal plaats hebben in de volgende landelijke distrikten, op dc dagen hierna aangeduid Te Dixmude, ten 10 ure ’s morgens, den donderdag, 20 april, voor dc gemeen ten der 10de Omschrijving, begrijpende Beersl, Dixmude, Gacskcrke, Stuivekens- kerke, Pervyse, Oostkerke, Woumen, St-Jacobscapelle, Eessen, Clercken en In den avond van zaterdag ontvingen de magistraten uil den vreemde telegram men, die hun deden beslissen de gebroe ders Pelzer naar hel justitiepaleis te roepen. Armand Peltzer, die te Antwerpen woont, kwam zaterdag te Brussel en stapte in hel Hotel Mengelle af, waar eene dagvaarding om voor den rechter te verschijnen, hem kwam vinden. Hij heeft in het justitiepaleis het middagmaal genomen. Als Armand Peltzer dacht dal zijne ondervraging geëindigd was, vroeg hij aan den rechter of hij mocht heen gaan. Dc rechter antwoordde zeker. Maar, als Armand Peltzer aan dc deur kwam stond hij eensklaps voor eenen gendarm, die hem een bevel van aan houding loonde. Armand Peltzer maakte geene opmerking en ging mede. Armand Peltzer is geboren te Verviers den 31 mei 1843. Burgerlijk ingenieur ge worden zijnde, huwde hij den 7 juni 1869, te Neunkirchen, in Pruisen, Mejuiïer Maria-Charlotta-Eugenie Boeckinx, ge boren den 16 mei 1847 te Verviers, en aldaar den 28 maart 1870 overleden. Armand Peltzer, alhoewel Belgie ver laten hebbende, behield zijne woonstede te Verviers, maar bracht die in 1877 naar Antwerpen over. Hij heeft verbleven te Buenos-Ayres, Montevideo, Rio-de-Janeiro Hij kwam naar Belgie terug als de zaken zijns broeders slecht gingen. Armand Peltzer bad vele groote betrekkingen en hij stichtte te Antwerpen een handelhuis, dat echter niet goed lukte. Dc Précurseur van Antwerpen, is zeer hevig tegen Armand Peltzer. De plichtigsle in ons oog, zegt het blad, is degene die men moet aanzien als de op- slokker der misdaad, namelijk Armand Peltzer. Hij genoot ieders achting, hij heelt eene schitterende opvoeding ge noten, zijn verleden is zeer achtbaar, hij was vermaagschapt met de Hoffelijkste familien van het land en den vreemde, hij had zijne oude moeder, hij had zijn kind, een meisje van 8 of 9 jaar, cn hij is niet terug geweken voor de misdaad. Hij heeft maanden lang kunnen leven in dc gedachte van koude en laffe voor bereiding van een drama dal hel ongeluk moest verspreiden rond hem, onder de zijnen, onder zijne vrienden en zelfs onder de partij, wier hoofd hem te zijnent met goedheid en vertrouwen ontving Do Précurseur dringt er op aan dat het ge recht de plichligen straffe met kracht dadigheid en spoed. Van den anderen kant, als de schrijver der brieven gekend wordt, kan hij zijne identiteit loochenen. Peltzer is grooter, veel grooter dan Vaughan. Op dezen oogenblik erkent Peltzer dc brieven geschreven en de rol van Vau ghan gespeeld te hebben; die verklaring moet valsch zijn cn de justitie moet een derde medeplichtigen zoeken, die mis schien niet mqcielijk zal te vinden zijn. Spoorweg van IJpre naar Veurne. Wij vernemen, ter laatster ure, datdc bijeenkomst ter herberg van sieur de Heusele, dewelke belegd was op zalurdag elfden maai t, verdaagd is op maandag 13 maart, terzelfder herberg, ten 2 ure na middag. Advies aan alle belanghebbenden. Maandag avond is dc kommies van Arm. Peltzer, die om 10 u. 50 m. met den laatsten trein wilde vertrekken, aan de statie van Antwerpen aangehouden, op T oogenblik dat hij uil een rijtuig stapte. Op de werktafel van Armand Peltzer heeft men eenen duitschen brief gevon den, uit Bremen gedagteekend. Op dien brief stond het hoofd van eenen persoon met baard geleekend. Vaughan schijnt zich thans geheel over te leveren; ook hoopt hel parket binnen kort volledige bekentenissen van hem te bekomen. Van af den dag der misdaad heeft hij een dwalend leven geleid en was altijd verplicht te veinzen, zich te verbergen, hetgeen veel heeft bijgedragen tot dc terugwerking die zijne bewakers thans aan hem bemerken. De onderzoeksrechter, M. Ketels, heeft hem reeds twee malen onderhoord. De antwoorden van Leon Peltzer zijn even als zijn persoon zeer zwak. Hij houdt staan dal hij Bernays bij ongeval gedood heeft, doch verdedigt zich slechts, wanneer men hem vraagt waar om hij al die voorzorgen heeft genomen, gedurende zijne reis naar België, in december en januari laatstleden. Verscheidene malen beeft hij gezegd dat zijn broeder Armand niet in T proces kan betrokken worden, daar hij niet wist dal hij, Leon, de onvrijwillige dader der dood van Bernays was. Armand Peltzer, die thans veel kalmer is dan- verleden dinsdag, antwoord nu I klaarder cn vaster op de vragen die hem worden gedaan. Hij loochent alle deel neming aan de misdaad der Wetstraat. Men heeft hem de aanhouding van Leon gemeld; zelfs heeft men de bekentenissen van don valschcn Henry Vaughan ver groot; niets heeft er aan geholpen. I Armand Peltzer is hardnekkig bij zijn loochenen gebleven. i V -~~J TXiOTCrC C m --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2