De juslicie houdt zich nog altijd bezig met den klerk van Armand Peltzer, M. V, IJ., die, zoo hel schijnt, wal al le veel geklapt heeft en mei den karnaval twee of drie dagen zoo wal onvindbaar zou geweest zijn. Hel schijnt echter be wezen dal die persoon, dien men ver dacht van geld buiten 's lands le moeten brengen, Belgie niet verlaten heeft. Woensdag morgend om 10 uur is hel photogi apliisch portret gemaakt van Ar mand en Leon Peltzer. Dil gebeurde in de wandelplaats van de preventieve ge vangenen. ■op de gezondheid drinken van oenen vreemdeling vooraleer aan onzen vorst le denken? Waarom zou hel in hunnen zin vallen eene revolutie in ons land te zien uitbreken Zij zijn vriend van de onafhankelijk heid en zij houden T volk als slaven ou der hunnen hoogmoed gebukt Ja iudien de katholieke hoofden en de geestelijken ecus goed aan hunne onge lukkige partij genooten hunne strevingen wilden bekend maken; iudieit zij eens goed hunne maskers wilden afwerpen en ons rondborsliglijk verklaren waar zij heen willen, dan zouden wij klaar zien in hunne handelwijze en in hunnen opstand legen de wellen. De macht van liberalismus bestaal in .zijne rondboistigheid en in zijne .liefde voor T licht. Het liberalismus alleen is de waarheid, want hel vordert voor iedereen eene vol ledige vrijheid van denken, van spreken en van handelen. Hel klerikalismus, integendeel, wil alles aan de kerk onderwerpen en hin derpalen stellen aan recht, rede en voor uitgang. Hel liberalismus vormt vrije mannen; hel klerikalismus vormt slaven. I erbond. Twee miljoen gestolen, door een kaneunik. Hel ergelijk feit dal te Doornijk heeft plaats gehad, is van een kapitaal belang. Er zou kwestie zijn van ontvreemdin gen, die, verzekert men, tol twee mil joen franks beloopen. De dader zou een kaneunik zijn, die sekrelaris schatbe waarder was van T bisdom van Doornijk. Hij heeft sinds verscheidene maanden hot land verlaten en men denkt dal hij zich in Amerika bevindt. Twee miljoen gestolen En liet zou een kanunnik zijn die dit gedaan heelt! Hemelschc vader! waar gaan wij naar toe De National, waaraan de klerikale bladen zoo gretig inlichtingen onlleenen in de zaak Bernays, deelt over de zaak der dieflo van 2 miljoen, waarmede een kanunnik beschuldigd wordt, berichten mede, die door de saeristijbladen niet zullen overgenomen worden Wij hebben in ons supplement van woensdag reeds de zegepraal gemeld van den liberalen kandidaat te Oostende. Er waren 1,019 kiezers opgekomen; 30 bulletins werden ongeldig verklaard, zoodal er 1,019 geldige stemmen waren en de vereischte meerderheid 510 was. De heer Karel Janssens, liberaal, be kwam 578 stemmen; 31. K. Van Iseghem, klerikaal, 141, dus dal de eerste eene meerderheid van 137 stemmen had. Onnoodig le zeggen, dal die uitslag te Oostende en in hel arrondissement met groole vreugde werd vernomen, en met recht, want de geestelijkheid en de kleri kalen hadden alles in werk gelegd wal tnogelijk was, om te overwinnen. Lange dagen op voorhand drongen zij de huizen der kiezers in, bier om te bedreigen, daar om le verleiden, ginder om om le koopen. liet heeft er niet aan geholpen; Oos tende heeft zijne oude liberale reputatie slaande gehouden, en hel verdient daar om warme hulde. De klerikalen, daarentegen, zijn T hart in gedrukt. Zij hadden vast gerekend op eene zegepraal en komen er van af met eene kolossalehuis. Hunne vroegere zegekreten zijn ver anderd in tranen en jeremiaden. Er bestaal voor haar geene hoop meer in hel Oostendsch arrondissement. Er is nog niets besloten, zegt men aan gaande een bezoek der juslicie in hel huis der Wetstraat. Er zijn geene bevelen gegeven om hel kabinet weer le schik ken, zooals bet was toon hel lijk van den heer Bernays ontdekt werd. Dat .atij heengaan M.r Bouvier heeft in eene der laatste zittingen der statenkamers gehandeld over hel lijden der onderwijzers in die gemeenten waar klerikale invloed de bo venhand heelt. Mr. Woeste, die zoete Mr. -Woeste, hel achtbaar lid onderbrekende liep uit: Dat zij heen gaan! In de Union libérale» van Verviers treffen wij dees aangaande eenige over wegingen aan Dal zij heen gaan! dit is, dat zij de De gezondheidstoestand van mad. Ber nays laat te wenschen over. Die toestand laat zich begrijpen, na al de schokken die deze vrouw heeft doorslaan. Mad. Bernays doet nu, bij schoon weêr, op last van den doctor, wandelingen in open rijtuig. stoutheid niet hebben le klagen wanneer men ze kwelt, vervolgt, hen brood en water weigert; want zij hebben hel ver diend. Dat zij heen gaan als men ze krenkt in eer on faam, in vrouw en kinders in al wal hen dierbaar is; want de openbare machten zijn niet gehouden die ambte naren le verdedigen, welke den moed bezitten zich aan de burgerlijke wellen le onderwerpen dan, wanneer de bis- sebop voorschrijft ze le schenden, ze onderdo voelen te trappen. Dal zij heen gaan! dit is ganseh de raad dat de rechterzijde zal kunnen geven wanneer zij liet parlement om hulp ver zoeken! dal zij heen gaan! en de gemeen ten van hunne tegenwoordigheid ont lasten. Dat zij heen gaan! uil vrijen wel en zonder voel te knorren, zoo niet zal hel zegenpralend klerikalism ze met baast weten uittedrijven. Dat zij heen gaan! die kreet des hoeren Woeste is eene bekentenis is hel echt programma waaraan ganseh de rechterzijde getrouw zal blijven: want T beval de totale w raak van T bisdom. Be-ds hel verleden jaar hééft Mr. WoJMe, onder de toejuichingen der zij nen, op onbeschofte wijze hel misprijzen doen kennen, dal hij gevoelde voor die trouwe ambtenaren, die hadden dui ven wederstaat) aan de geboden van het bisdom. Deze kanunikken-voorslaander had de kwaadwilligheid gehad, de gemeenteon derwijzers voor luiaards» le verwijten lieden dreigt hij ze aan de klerikale wraak over te geven, hen af te danken, hen alle middels van beslaan te onttrek ken, ben, zoo mogelijk, van honger te laten sterven. T Is volmaakt. Hel antwoord aan al dil schelden, aan al die bedrieigingen, zal binnen kort door hel kiezerskorps gegeven worden. bende, die sedert eenigen tijd de Iransch- belgische grens onveilig maakte, reeds twee personen zijn aangehouden in wier woningen men verschillige bewijsstuk ken gevonden heeft; onder andere zijn door den notaris van Moorscelc voor werpen erkend die aan hem hebben toebehoord en sedert den diefstal in zijn huis verdwenen waren. ,ï~',c in'lllslei' van binnenlandsclie zaken vraagt aan de Kamers een bijzonder kt edict van 75,000 Ir., om twee stand- li aatsen in de Vereenigde-Slaten on te Lhili op te richten, ten einde den over tocht van tic planeet Venus over de zon na te gaan. Die overtocht welke in 1874 ook heeft plaats gehad en zich dil jaar nogmaals vernieuwt, zal niet meer plaats hebben dan na 2004jaren. ,.p~ Gedurende de maand februari zijn er bool brieven niet kunnen besteld worden tengevolge van gebrekkig adres. Daarvan’ heelt men er na opening 4610 aan hunne bestemming kunnen zenden of aan hunne verzenders teruggeven. Gedurende dezelf de maand heelt men om dezelfde reden 84* telegrammen niet kunnen bestellen. Daarvan heeft men er na opzoeking 372 aan hunne bestemming kunnen doen ge worden. Tot hiertoe was het moeilijk ver van elkander verwijderde plaatsen bij middel van den teleloon met elkander in gemeen schap te stellen. .Met hel tegenwoordig stelsel kon men hel gesprokene niet krachtig genoeg op glooien afstand vveêr- geven en zelfs werd hel door andere geruchten soms ganseh verdoofd. Een onzer landgenoulen, de heer Van Hvssel- berghe, van hel observatorium van Brus sel, heeft daarin groole verbeteringen aangebracht. Met zijn nieuw stelsel heeft men reeds verscheidene prdclnemin-en gedaan, onder andere lusschen de benle observatoriums van Brussel en Oostende' bij middel der telegraafdraden. Deze proefnemingen hebben den besten uitsla-' opgeleverd. De Echo du Parlement deelt eeni-e welenswaardige inlichtingen mede over de Belgen in Afrika. Korten lijd na hunne aankomst le Zanzibar, zullen de heer Gambier en zijne echtgenoote welke verleden zaterdag uit Brussel vertrokken zijn vervoegd worden door den heer Vanderhels, oud drogman van ’t belgisch gezantschap le Constanlinopel, welke tot algemeenen konsul te Zanzibar benoemd is. De heer Vanderhelsl vertrekt met zijne vrouw en zijne twee kinderen. Eene nieuwe expeditie, onder bevel van twee officieren van 't belgisch leger, zal binnen een paar maanden le Zanzibar ontsche pen om on middel I ij k liet binnenland in te trekken en te Karéma kapitein Haemac- kers te gaan vervangen, welke terugken t naar Europa. De laatste koerier van den bevelhebber van Karema heeft uitmuntende lijdingen aangebracht. De gezondheidstoestand der statie is uitmuntend. Degebouwen van In t geslicht, welke ganseh voltrokken zijn hebben een grootscli voorkomen en wor- tien (loor de inboorlingen fel bewonderd' de Innlboomen, de maïs en moeskruid’ nu Europa ingevoerd, zijn builen alle verwachting gelukt. De betrekkingen met de naburige zwarte sultans zijn zeer vriendschappelijk. Op de Westkust, langsheen de Congo is de bedrijvigheid nog veel grooter Er zijn voor hel oogenblik reeds vier statiën mgeiicht, van aan de monding der rivier tot aan do Stanley Pool, opwaarts de watervallen, De beer Gilles is terug ver trokken met de belgische stoomboot jk'ron, om een handelsliuis te stichten te Barna, op den nedersirootn en de heer de luitenant V.nlck, welk insgelijks voor eenigen tijd naar Belgie teruggekeerd was, is teruggekomen en maakt zich vaardig om naar een der static van het binnnenland te gaan, waar eene andere onzer sloombooten, de lloyal, dienst doet op de Opper Congo. Zooals men ziet, gaan de Belgen daar met reuzenstappen vooruit. Een lerug- wei pende blik zal er al het belang doen van uitschijnen. |n 1816, was do groole enge sche expeditie van kapitein Tuckey verplicht op zijne slappen terug te koe ren, zonder er in le slagen de eerste watervallen voorbij te geraken, In 1873 had de duilsche expeditie van doctor Gunsleldl en die der gebroeders Grandv nog veel minder bijval. J Heden is Stanley gerankt tol aan de groole midden bergvlakte, na duizenden hinderpalen overwonnen te hebben- lang been den stroom wordt hij ondersteund IX,ïV‘nllg •l,la,,ke" en lwec honderd nege s, er zijn reeds vier handelsge- s chten nigericht; met het inrichien van een 5 geslicht houdt men zich onledig. Verscheidene sloombooten met belgische 'lag bevaren op hel oogenblik die mach tige en zoolang ongekende Congo, waar- \an den mdrukwekkenden aanblik nau welijks sedert vijfjaar gekend is. Bij het verzenden der laatste tijdingen, gin- alles om ter best. De brusselsche dagbladen melden dal, eenige lijd geleden, Amand Peltzer te Antwerpen, eene soin van 5 of 6000 markt of een cheque zou gcnegocieerd hebben. Dit punt wordt nu in het onder zoek zeer streng onderzocht. Hel geld zou gezonden zijn naar Breinen. In alle geval die som is weinig in vergelijking van die welke Vaughan sedert eenige maanden verleerde, om de dood van Bernays voor te bereiden. Men schal dal die voorbereiding eene uitgaaf gekost heeft van 25 a 30,000 Ir. Als de dood een toéval was geweest, waarom dan die uitgaaf? De getuigen zullen voor Loon Peltzer gebracht worden binnen eenige dagen. Sedert zijne aankomst in de gevangenis heeft Leon Peltzer zijne knevels laten staan, en wanneer zij lang genoeg zullen zijn, zal men trachten de personagie van Vaughan le herstellen. Bij koninklijk besluit van den G Maart zijn'benoemd tot ontvangers der legisiralierechlen en domeinen: Te Meessen, M. J.-A.-M. Symocns, thans te Nieuport. Te Nieuporl, M. L.-N. Dierickx, thans surnumeraire in Oost-Vlaandéren; Te Bousbrugge, M. E.-J.-H. Mainiaux, thans te Brée (Limburg). Zaterdag is te Woumen, in de stoom- inaalderij van den heer A. Verinander, een pijnlijk ongeluk voorgevallen. Een werkman is met den arm lusschen twee cylinders geraakt en zoo deerlijk ge troffen dat de arm op verschillige plaatsen gebroken en schier ganseh vermorzeld word. Die ongelukkige is naar hel hospi taal van Dixmude overgebracht, alwaar men hem maandag, in het bij wonen der vier geneesheeren dier stad, den arm tol aan den schouder heeft afgezet. Men is op het spoor der dieven- Van 187S lot 1SS!2. De oorlog der klerikalen legen de schoolwel van 1879 is slechts een mid del ken om bij de kiezingen weêr boven le komen. Zijn er op dorpen en kleine steden nog eenigen die gelooven dal die wel legen de religie is gericht, dan vindt men die kortzichtige!) enkel door dege nen die arm van geest zijn en alles ge looven wal hun op de mouw speel. Hunne liefde is minder vóór hel volk dan voor hunne macht. Hun eenig doel is de mees terschap der kloosters en geestelijkheid over de burgerij. En daarom dachten zij d.il hel genoeg was met le roepen de religie is in gevaar! om door heel hel land bijgesprongen le worden. Helaas! zij hebben eene blauwe scheen geloopen. lu hunnen hoogmoed meenden zij dat hel liberaal gouvernement op een, twee drie, onder hel donderen hunner predikatiën en het bliksemen hunner verdoemnissen zou ten grcnlc gesmeten worden. En helaas! bij al de kiezingen in gemeente, in provincie, in de Kamers hebben zij nergens eenig betcekenend voordeel kun nen bekomen; nergens, waar eene ver lichte en onafhankelijke burgerij bijeen woon!, zijn zij er zelfs in gelukt hunne leugens, hoewel schijnheilig in den naam van God uitgekraamd, te kunnen doen gelooven. Van 1878 tol 1882 heeft de klerikale partij zich in hare volle hatelijkheid doen kennen zij heeft zich ganseh ontmaskerd, die dubbele samenspanningbeslaande langs den eenen kant uit de kastcelhee- ren, die op de burgerij als op vuiligheid ncêrzien. langs den anderen kant uil de geestelijkheid, die tegenwoordig geen ander doel heeft dan meester te zijn over ziel en lichaam. In die drij jaren heeft dc verderfelijke strekking een geweldig nadeel aan den zuiveren godsdienstsin onzer bevolkingen toegebrachl. Huizende menschen zeggen luidop: wij beminnen de godsdienst, maar wij schuwen de priesters die haal en twist zaaien. Niet de liberalen, maar dc klerikalen zelven hebben dien droevigen dam lus schen het volk en den priester opgewor pen. Dé verantwoordelijkheid daarvan kome over de klerikalen! Een lijd zal komen dal uil het kwaad hel goede zal ontslaan, wanneer de burgerij nog krach tiger aan de kerk en kastcelbeeren zal betuigd hebben dal de priester in zijne kerk moet blijven, dat de macht uil het volk en niet uil dc sacrislij en hel kasteel moet komen. Allen lot hunne plichten teruggeroepen, zullen de priesters weder herders en apostels van liefde, verdraag zaamheid eii broederlijkheid worden, en zal elkeen weder den weg naar de kerk nemen. Om dien toestand van vrede le beko men, moet voorloopig den tegenstand tegen de kerk en kaslcelheeren onver biddelijk worden voortgezet, en de kie zingen voor de Kamers, die in juni aan staande moeten plaats hebben, zullen de liberale meerderheid versterken, gevol gentlijk den vrede op hel godsdienstig 'terrein terugbrengen. Het drawn <ler Wetstraat. In den tijd van bisschap Dumont was zekere lieer Bernard, oud-lesraarvaneen bisschoppelijk college in Henegouwen, de huisbezorger van 't seminarie van Doornijk. - Op 't «inde des bisdoms van Mgr Dumont had Bernard oneenigheden met zijnen bisschep, dio hem zelfs wilde wogzeuden. - Intusschon viel bisschep Dumont in ongena de en word vervangen door M. Durousseaux. Deze laatste, die Bernard aanzag als een slachtoffer der zotte grillen van zijnen voorgan ger, nam den huishouder onder zijne bescher ming en voegde bij zijn eerste ambt dit van schat bewaarder des bisdoms en benoemde hem plot seling tot kanonnik. - Bernard had nog den sleutel van het persoon lijk geldkofl'er van don bisschep. Te nauwcruood was de nieuwbakken kanonnik aangeeteld in zijne nieuwe betrekkingen, of hij vroeg oen verlof van tien dagen, dat hem terstond werd verleend. Eens dit verlof uit zijnde, kwam de kanon- nik-schatbowaardnr niet terug: men word onge rust, nam inlichtingen over zijn wegblijvnn bij de familie maar deze had hem niet gezien. Er verliepen nog acht dagen, en de schatbewaarder bleef op reis. Er ontstonden vermoedens en men deed do drij geldkassen openen waarvan hij de sleutels bezat. Helaas I.... alles was verdwenen!!! en niet alleen het geld werd ontvoerd, maar zelfs had de schatbewaarder eigendommen, die aan het semi narie behoorden, verkocht en detitels versjacherd die zich in de kas van het bisdom bevonden. -Terstond ging men naar M. de Lantsheero ep eene raadsvergadering werd in 't bpsdotn ge houden in het bijzijn var» andere advócatdiü. Er werd besloten dat M. <lo Lantsheere naar M. Bara zou gaan en hem uitleggen wat er ge beurd was. Deze liet twee rechterlijke agenten ter be schikking stellen van do kanonnik Dubois, die gelast werd den oneerlijken kassier te gaan op zoeken; men had inderdaad vernomen dat deze naar Canada was gevlucht waar hi j op grooteu voet loefde. - De ontvreemde sommen beloopen tot een millioen, waarin zich 500 duizend fianks van het persoonlijk fortuin van den bisschep bevinden. - Zelfs zegt men, dat deze zich in zulkeu slechten toestand bevindt, dat 'hij een groot ge deelte van zijnen kelder heeft moeten ver knopen. - Wat de kas van het seminarie betreft, zij is weer bijna gevuld door stortingen gedaan door eenige vrienden van het bisdom en floor twee kanonikkon. Deze twee laatsten hebben hun geheel fortuin gegeven - Die feiten moeten reeds gebeurd zijn in juni of juli 1881, dus acht of negen maanden ge leden. Hoe heeft men dat schandaal, zoolang verborgen kunnen houden t Is het.niet zonderling, flat de geestelijkhei OoistClHle. zoo lang gezwegen en dezen diefstal niet aan geklaagd heeft. Wij zijn benieuwd wat de klerikale pers zat doen. Algomeene

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2