I VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Al/ ZATERDAG 23 MAAKT 1»S2. 52 G keizer van Willem over eenige dagen •e •k In zitting van dinsdag heeft de Senaat verscheidene wetsontwerpen aangeno men, namelijk dit op de vischvangst, bijgevoegde kredieten en overdrachten van kredieten op het budjet van oorlog en dit der gendarmerie, alsook het krediet aan hel departement van oorlog voor aankoop van paarden voor officiers. Sedert langen lijd reeds herhaal den de liberale dagbladen dat het overal veel te gansch moest begeven, om er den Rusland te gaan bezoeken. Keizer Alexander III heeft keizer Willem een telegram van geluk- wensching (opgezonden, waarbij hij de hoop uitdenkt dat God hern nog langen tijd hel leven zal be houden, daar dit leven zoo kost baar is voor de handhaving van den europeeschen vrede en de vriend schappelijke betrekkingen der beide A Kamer der artikel Na het budjet der onwaarden en uit betalingen gestemd te hebben, heeft de Senaat woensdag de discussie begonnen over 't budjet van binnenlandsche zaken. De haanijes-vooruil in klerikalism, de heeren Vilain XIIII. Lammens en Surmonl hebben hevige uitvallen gedaan legen hel Ministerie dat, volgens hen, al de ge meentevrijheden onder de voeten zijner bezondere commissarissen laat vertreden. M. Bara, die werd uitgemaakt vooreen minisler-koster, heeft die heeren spoedig op hunne plaats gezet, met hun te doen zien dat hunne aanrandingen en uitvallen gansch ongegrond waren. Zij hebben zich wel gewacht te ant woorden. Dal is klerikale gewoonte. Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Een welvoorstel van AI. Lucq. woens dag door hem ontwikkeld, werd in aan merking genomen. Dit voorstel strekt om een pensioen toe te staan aan de weduwe van wijlen Louis Defré, representant van Brussel. M. Neujean heeft ocne interpellatie ge daan over het geval van vergiftiging van een groot getal soldaten in de citadel-van Luik. Volgens hem werd die veroorzaakt niet door den reuzel, maar door de aardappels.. Generaal Gratry, minister van oorlog, antwoordde dat de redenaar slecht was ingelicht en heeft over het ongeval uit leggingen gegeven. Aan de dagorde was hel budjet van openbaar onderwijs De rechter zijde is besloten hel allerhevigst aan te randen. Om te doen zien hoe weinig waarde die aanvallen hebben, is het niet, onaardig te herinneren, dat het ministerie Alalou- Delcour, toen de wel van 1842 nog in voege was. door don karniuaal van Mechelen ook beschuldigd werd dat het den oorlog inrichtte tegen (Pe vrijheid van het katholiek onderwijs. Inderdaad, den 20 augusti 1877 schreef Mgr. Dcchamps het volgende aan Al. Delcour, toen minister van binnenland sche zaken ’t Is dus, zooals men ziet, een klerikaal Ministerie dat den veldtocht begonnen heeft, die nu door een liberaal kabinet wordt voortgezet, en de rechter zijde heeft derhalve het recht niet .Minister Van Humbeeck te verwijlen, wat zij haren vriend AI. Delcour niet als cene grief heeft aangerekend. AIM. Thibaut, Verbruggen en Schactzen hebben het vuur geopend, met ellenlange geschrevene redevoeringen, die de repre sentanten de Kamer deden uitvluchten. Daarna kwam AI. Woeste, die vindt dat men al de gemeenteonderwijzers zonder leerlingen moet afschaffen, tegen welke beweering de linker zijde krachtdadig protesteerde. Alen zal hem onder ’t oog brengen hoeveel pastoors en onderpas toors hunne heilige plichten onder de voeten treden. Donderdag heeft M. Woeste, die alles, Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamcn 50 centiemen den regel. Doch zal het beoogde doel be reikt wezen op den dag dat iedereen zal kunnen lezen en schrijven. Zekerlijk neen Lezen en schrijven, redeneeren, gezond verstand en een onafhan kelijk karakter hebben, tot op zulke hoogte moeten wij de bevol king brengen. Bij iedere gemeenteschool moet cene wel ingerichte adullenschool zijn, waar alle avonden de jonge lieden hun vroeger aangeleerde kennissen komen herhalen en vol ledigen en praktische begrippen zullen verkrijgen voor hel ambacht dat zi j verkozen hebben. De onder wijzer zou lerzelver lijd als leer meester dezer jongelingen ook hun opvoeder en hun vriend wezen. Hij zou langzamerhand vele vooroor- deelen uitroeien: hijzoude gelegen heid hebben nuttige mededeelingen te doen over landbouw, veeteelt, gezohdheidsleer enz. Weldra zou de onderwijzer ieders vertrouwen bezitten en iedereen ware gelukkig zijnen raad te volgen. Van tijd tot lijd zou hij aan zijne otid-Ieerlingën een aantrekkelijk en nuttig boek leenen. De kroeg, de labac, de genever zouden daar voorzeker niets bij winnen. Vaa zoohaast oen jongeling smaak in de lezing vindt, is zijne toekomst gered. Indien de meester de zorg heeft hem goede boeken aan de hand te doen, werken bezield van vrijzinnige en edelmoedige gedach ten werken die hel ware, hel goede en het schoone aanprediken, dan mag men de verzekering heb ben dal ile lezers ervan vrijzinnige en onlslaafde mannen worden zul len die op don dag der stemming het blauwe vaandel immer aatigc- kleefd zullen blijven. De Kmner. Op de dagorde der Kamer was dinsdag het eerst aan de beurt een ontwerp, weh< bezondere kredieten toekent aan hot Ministerie van Binnenlandsche zaken. Al. Vander Kitjdere heeft op het hoofd stuk schoone kunsten en letteren eenige aanmerkingen gemaakt, die hij bij dc diskussie over het budjet van ’t inwen dige niet had kunnen maken. De heeren Bei ge en llanssens raakten eenige punten aan van denzelfden aard. In zijn antwoord heeft M. Rolin- Jacquemyns al deze puuten met veel talent en kennis van zaken besproken en getuigenis gegeven van zijne liefde vroor de Schoone Kunsten, Letteren en Weten schappen. Op einde der zitting heeft AI. Domein* de manier gehekeld, waarop gewoonlijk de bijzondere kredieten gevraagd worden. De heer Minister van financies heeft ver klaard zijne bemerkingen in acht te zullen nemen. M. Janssens, de nieuwe representant van Oostende, heeft in de zitting den eed afgelegd en is plaats gaan nemen op den zetel van wijlen Al. Van Iseghcm, dien hij in dc Kamer vervangt. landen. Op het galamaal, dal in het paleis van Gatchina plaats greep, waren de leden uilgenoodigd van bet dnilsch gezantschap. De! czar bracht eenen heildronk aan den duilsclien keizer, in den zin van hel hem (opgezonden telegram. De honing van Italië heeft op hel alsclicidsverhoor van den i'ran- schen gezant gezegd, dat hij geen zwart punt aan den gezichteinder bemerkte en Italië de handhaving van den vrede verlangde. "Veiax-ne, S25 1‘olitiek Overzicht. De fransebe Senaat heeft de laatste artikelen gestemd der wet op het verplichtend lager onder wijs, na met 159 stemmen tegen 102 een amendement verworpen te hebben van den heer Delsol aan artikel 16. In zitting van de engelsche Ge meentenkamer heeft de heer Blen- nerhasselt een voorstel gedaan, luidende dat er geene wijziging aan hel kiesrecht zou gebracht worden, zoolang de Kamer niet nauwkeurig ingelicbl is over de voordeelen, die de verschillende kiesstelsels opleveren. De heer Collins vroeg de verdaging der beraadslaging. De verdaging zooals de lieer Blcn- uerliassell die voorslelde werd verworpen met 192 stemmen tegen 136, doch de verdaging der be raadslaging werd aangenomen. De verjaring van den keizer van Dnitschland, geboren den 22 maart I 797 cn die dezer dagen den ouder dom van 85 jaar bereikte, is als naar gewoonte te Berlijn feestelijk gevierd geworden. De stad was schitterend bevlagd, in den mor- gend grepen ergodsdtenstige plech tigheden en schoolfeesten plaats. De grijze vorst heeft rechtstaande dc geluk wenschen aanvaard der leden van bel koninklijke huis, der prinsen van heldiplumaiiscli korps, ter ministers, der generaals en der hoogatnblenaren. Er blijft geen spoor meer over van den val, dien keizer deed. De ooslenrijksclie afgevaardigden heeft bel aangenomen van hel wetsontwerp van kieshei vorming, strekkende om bet kiesrecht uil te breiden lol al degenen, die vijf gulden belas ting betalen. Eene ollicieele depeche van het oorlogslooneel meldt dat de kolom onder bevel van kolonel Allow, den 19 maart naar Obaly vertrok ken is, ten eimie de drie andere kolommen te ondersteunen, die onder bevel staan der generaals bchulilch en Cveils en kolonel Schulenburg, welke L'lok en om streken en des noods de opperval- lei van Narenta moeten bezetten. Gemelde kolom is den 20 maart op dc hoogten van Stranji aangekomen en heeft zich bij de ander kolom men aangesloten. De troepen heb ben nergens opstandelingen ont moet. Op verscheidene punten wordt echter de tegenwoordigheid van deze opgemerkt. liet is stellig dal de inwoners in vet standhou ding met hen zijn. De bi igade Lëddehn is den 20 maart te Sera* jevo terug gelieerd. Volgens de iNovoje Vrcmja zou de sultan van Turkije voornemens zijn zich in de lente naar Petersburg te lager onderwijs wenschen liet en hervormd worden. Hel liberale gouvernement had deze hervorming aan ’l hoofd van zijn programma geschreven en eenige dagen slechts na de over winning van 1878 sloeg men de handen aan ’t werk om liet onder wijs herinterichten en te volledigen en dit niettegenstaande het ge schreeuw van geheel den klcrikalen aanhang en de woede der kwezels. Het liberaal landsbestuur had dus begrepen dal hel onderwijs de toekomst van bet land moest ver zekeren; men was overtuigd dal om goede burgers te vormen, om mannen op te kweeken verkleefd aan het vaderland en aan deszelfs wellen, men hel onderwijs en de opvoeding lot in het minste dorp moest verspreiden; men moest den onderwijzer zijne onafhankelijk heid weder schenken en hem vrij maken van hel schandelijke voog dijschap waaronder sedert lang de geestelijkheid hem gebogen hield. En ziedaar dus waarom bet gou- nement hel nieuw ministerie van openbaar onderwijs ingericht heeft, en waarom rondom den achtbaren heer Van Humbeek zich bekwame mannen kwamen scharen als de hoeren Van Camp, Sauveur, Grey- son en Germain; daarom ook maakte men nieuwe normaalscho len voor jongens en meisjes, ver dubbelde men het getal der mid delbare scholen en atheneums, richtte men onderwijs in voor dochters en vermeerderde men de jaarwedden der ohderwijiers en onder w ijzeressen. 56/ JAAR. 1 n ok lor 11-50 2-59 DUINKERK E OI1YVELDE VEURNE GENT BRUSSEL •el en en en en n- 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 ien als er- <le iet ii 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 •st en lie ii: liij en er en 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 >r, lat. •r- llo fe- 3- 4S 4- 26 7-10 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE in He ID- in is- do ik io do ui er ig- *n* en w- 5e- E>e Senaat. 11-00 3-08 11- 39 12- 23 3-23 5-35 3-02 6-07 8-59 3- 22 9-10 4- 11 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-51 7-2; DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT On» onderwijs. - tiet schijnt dat het gouvernement van zin is - die zoogenaamde middelbare scholen die - buiten het burgerlijk, en geestelijk toezicht - vallen te vermenigvuldigen in de meeste -steden, die uitmuntende vrije middelbare - scholen hebben. Dat is de inrichting van den - oorlog tegen de VRIJHEID van het KA.THO- - L1EÉ. onderwijs. y?.; 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-31 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 «mm» 6-20 5-35 7-44 8- 06 10-11 tf-28 10-32 9- 02 10-58 Vcrli-rkureu vnn ijzerenweg vnn Xïiiinkerko, "Veurne, Gent ham* Kïi*n«»el en Dixmucle nnar TCicuport.. 5- 54 11-00 3-08 5-12 6-08 6- 32 11-39 3-4S 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-2S 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1